Jump to content
john_l

Customising

Recommended Posts

καλημέρα φίλοι,

σε λίγες μέρες παραλαμβάνω το eco up, θα ζητήσω απο την αντιπροσωπεία να μου κάνει κάποιες "προσαρμογες" όπως π.χ. να κλειδώνει αυτόματα μετά τα 15 χαω, έχετε κάτι άλλο υπόψιν σας μιας και έχετε καιρό το αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Γιαννη και με το καλο να παραλαβεις το εργαλειο,

οσο για αυτο που λες εισαι σιγουρος οτι μπορουν να επεμβουν στο λογισμικο και να γινει οποιαδηποτε αλλαγη?

Εγω που ζητησα ναχει το SAFETY LOOK (δηλαδη αν σου σπασουν το τζαμι να μην ανοιγει η πορτα απο μεσα),

πηρα την απαντηση οτι δεν γινεται στην Ελλαδα,ερχονται με αυτον τον εξοπλισμο ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη με το καλό να το παραλάβεις το αυτοκίνητο και καλά χιλιόμετρα να έχεις! 

Αυτό που ζήτησες λογικά γίνεται μέσα από τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου με καλώδιο vcds vag-com.. Το είχα διαβάσει ότι γίνεται και στο αγγλικό forum για το up!. Εγώ πάντως αυτό που θα σου πρότεινα να σκεφτείς είναι ο εσωτερικός led φωτισμός στην πλαφονιέρα. Είχα ρωτήσει για το δικό μου και είναι μια απλή αλλαγή της λάμπας, το είχα δει κιόλας πάνω σε άλλο up! και άλλαζε όλο το σαλόνι μια λάμπα!

Αυτό που σκέφτομαι πάντως για το δικό μου είναι αυτό το πακέτο που έβγαλε η VW για το αμάξι μας, με ζαντολάστιχα αλουμινίου 15'' και δερμάτινο τιμόνι.. Η τιμή του βέβαια είναι 560 euro οπότε δεν το βλέπω και πολύ άμεσα. Αν άλλαζα πάντως κάτι αύριο στο eco up! μου θα ήταν τα φώτα ημέρας, τα φλας και τα κανονικά φώτα με xenon ή led λάμπες. 

Ελπίζω να βοήθησα και περιμένουμε review από τα πρώτα σου χιλιόμετρα με το θαυματουργό μικρό!  ;)

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο εψαχνα τροπο να φωτιζεται ο χωρος των αποσκευων και το βρηκα !! Με δυο τετραγωνα φωτα με αισθητηρα κινησης τα οποια εχουν μαγνητη και εφαρμοζουν ακριβως στο κατω μερος των μαυρων πλαστικων! Δεν εμποδιζουν καθολου και μενουν αναμενα μολις δεν διαβασουν κινηση μετα απο 15 περιπου δευτερολεπτα. Θα χρειαστειτε 3 μπαταριες ΑΑΑ για το καθενα και εχουν πολυ φως!! Ελπιζω οι φωτο να ειναι κατατοπιστικες! Αγορα απο το ΙΚΕΑ με 10 ευρο ισως και λιγοτερο δεν ειμαι σιγουρος! 

post-26041-0-82858100-1417584456_thumb.j

post-26041-0-58869100-1417584498_thumb.j

post-26041-0-21358400-1417584534_thumb.j

post-26041-0-22353400-1417584566_thumb.j

post-26041-0-03564300-1417584598_thumb.j

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι,

 

εχθες παρέλαβα το eco up μου!

πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές!! το μόνο παράπονο ειναι ότι οι διακόπτες των παραθήρων και το κεντρικό κλείδωμα δέν φωτίζονται..

Φίλε Τelemachus πολύ καλή η 'πατέντα" για το φώς!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι,

 

εχθες παρέλαβα το eco up μου!

πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές!! το μόνο παράπονο ειναι ότι οι διακόπτες των παραθήρων και το κεντρικό κλείδωμα δέν φωτίζονται..

Φίλε Τelemachus πολύ καλή η 'πατέντα" για το φώς!!

Καλοταξιδο φιλε να το χαρεις !!  Ειναι αψογο!!  Μια ερωτηση μονο, καπου διαβασα οτι η οπισθεν στα τελευταια μοντελα ειναι διπλα στην 1η ταχυτητα! ειναι ετσι στο δικο σου? 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι,

 

εχθες παρέλαβα το eco up μου!

πρώτες εντυπώσεις πάρα πολύ καλές!! το μόνο παράπονο ειναι ότι οι διακόπτες των παραθήρων και το κεντρικό κλείδωμα δέν φωτίζονται..

Φίλε Τelemachus πολύ καλή η 'πατέντα" για το φώς!!

 

Καλοριζικο,καλοταξιδο,με απειρα ευχαριστα και απροβληματιστα χιλιομετρα ναχεις Γιαννη!!!

Συνεχισε να μας γραφεις τις εντυπωσεις και βελτιωσεις που θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλοταξιδο φιλε να το χαρεις !!  Ειναι αψογο!!  Μια ερωτηση μονο, καπου διαβασα οτι η οπισθεν στα τελευταια μοντελα ειναι διπλα στην 1η ταχυτητα! ειναι ετσι στο δικο σου? 

 

Το Εco Up εξυπηρετησης πελατων απο την Cosmocar 2013 μοντελο που ειχα για αρκετο καιρο στα χερια μου,εμπαινε κατευθειαν πισω και δεξια (οχι πατητη)

ενω στο δικο μου που ειναι 2014 μοντελο μπαινει παλι πισω και δεξια.αλλα πατητη κουμπωνει.

Ρωτησα γιατι αυτη η διαφορα και πηρα την απαντηση οτι στα νεα μοντελα μπαινει πατητη για να αποφευχθει τυχαιο λαθος (κουρεμα σασμαν).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλοι,

 

σας ευχαριστώ για τις ευχες σας! να έχουμε όλοι μας ασφαλή χιλιόμετρα.

Η όπισθεν στο δικό μου είναι πατητή δίπλα στην 5η (πίσω δεξια).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά χιλιόμετρα και πάλι Γιάννη και με προσοχή στο αρκετά ευαίσθητο σασμάν των Up! μας..

 

Εδω και καιρο εψαχνα τροπο να φωτιζεται ο χωρος των αποσκευων και το βρηκα !! Με δυο τετραγωνα φωτα με αισθητηρα κινησης τα οποια εχουν μαγνητη και εφαρμοζουν ακριβως στο κατω μερος των μαυρων πλαστικων! Δεν εμποδιζουν καθολου και μενουν αναμενα μολις δεν διαβασουν κινηση μετα απο 15 περιπου δευτερολεπτα. Θα χρειαστειτε 3 μπαταριες ΑΑΑ για το καθενα και εχουν πολυ φως!! Ελπιζω οι φωτο να ειναι κατατοπιστικες! Αγορα απο το ΙΚΕΑ με 10 ευρο ισως και λιγοτερο δεν ειμαι σιγουρος! 

 

Στείλε λεπτομέρειες φίλε Τηλέμαχε, αν μπορέσεις να βάλεις και κανένα link θα με βοηθούσες πολύ, γιατί το βράδυ χωρίς φωτισμό δεν παλεύεται!  Επίσης διακρίνω μπλε φως στην κεντρική πλαφονιέρα, μήπως έχεις αλλάξει την λάμπα?? 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε petros K δεν υπαρχει καποιο link , τα αγορασα απο το ΙΚΕΑ τα φωτα για τον χωρο αποθηκευσης.! Στο χωρο με τα διαφορα φωτιστικα για το σπιτι τα εχουν! Οσο για το κεντρικο φως ναι το αλλαξα με ενα LED ψυχρου φωτισμου αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την ποσοτητα του φωτος, διοτι εχει μονο 3 ledakia! εχω δει στο ιντερνετ με 6 η 8 ledakia τα οποια θα εχουν σαφως περισσοτερο!!!  Αν τα αλλαξετε να παρετε αυτα!


http://www.ikea.gr/fotismos/esoterikos-fotismos/fotismos-gia-doulapes/  petros K  το βρηκα!!!!  Ειναι τα φωτα OLEBY ΜΕ 6,99 Ευρο!!! Ειναι δυο στην συσκευασια!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η led που εβαλα ηταν 1watt ! Τιποτα σε σχεση με τα 5 watt που εχει απο το εργοστασιο! αυτες που εχουν 6 η 8 led δεν ξεπερνουν τα 3 watt, οποτε αφοβα τοποθετουνται! Η αλλαγη επισης ευκολα με μια καρτα πιστωτικη απο το μπροστα μερος που βλεπει στο παμπριζ! Και με κατσαβιδι γινεται , αρκει να ειναι φαρδυ για να μην πληγωθει το πλαστικο! Επισης προσοχη χρειαζεται το πλατος της λαμπας να μην ξεπερναει τους 3 ποντους, διοτι δεν υπαρχει χωρος και το λεω αυτο γιατι υπαρχουν διαφορα μεγεθη εντυπωσιακα στο διαδυκτιο και μπορει να παρασυρθει κανεις! Το μηκος της λαμπας ειναι  42mm !!! Mικροτερες δεν μπαινουν! Eπισυναπτω ενα σαιτ πολυ καλο ,το εχω αναρτησει ξανα αλλα δεν πειραζει ας υπαρχει     http://www.dx.com/ 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ για την απάντηση σου, ήσουν κατατοπιστικότατος! ;) 

 

Γενικά πάντως είναι καλό που όλο και περισσότεροι ιδιοκτήτες Up! μπαίνουν στο forum, και σιγά-σιγά δημιουργείται μια βάση ατόμων, που γράφει για τυχόν θέματα του αυτοκινήτου αλλά και ανταλλάσσει απόψεις σχετικά με αυτό! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να αγορασω το maps and more. Στο φορουμ vwupforum εχει και οδηγιες για την εγκατασταση και απο οτι ειδα μπορει να τοποθετηθει ακομα και εαν δεν το εχουμε προεγκατεστημενο. Μολις μαζεψω λεφτα θα το τοποθετησω

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει εδώ και καιρό αυτό που λες.. Από ότι είχα δει δεν πρέπει να είναι και πολύ δύσκολο, αλλά πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου. Γενικά πάντως νομίζω ότι είναι αμαρτία να αγοράσεις το up! χωρίς M&M, και λόγω της χαμηλής του τιμής και λόγω του ότι δεν θα χρειαστεί να μπει χέρι μετά στο αυτοκίνητο.. Τέλοσπαντων με το καλό όταν το πάρεις πιστεύω πως θα σε ανταμείψει απόλυτα με τις λειτουργίες του!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστη κινηση με το καλο η ολοκληρωση!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο εψαχνα τροπο να φωτιζεται ο χωρος των αποσκευων και το βρηκα !! Με δυο τετραγωνα φωτα με αισθητηρα κινησης τα οποια εχουν μαγνητη και εφαρμοζουν ακριβως στο κατω μερος των μαυρων πλαστικων! Δεν εμποδιζουν καθολου και μενουν αναμενα μολις δεν διαβασουν κινηση μετα απο 15 περιπου δευτερολεπτα. Θα χρειαστειτε 3 μπαταριες ΑΑΑ για το καθενα και εχουν πολυ φως!! Ελπιζω οι φωτο να ειναι κατατοπιστικες! Αγορα απο το ΙΚΕΑ με 10 ευρο ισως και λιγοτερο δεν ειμαι σιγουρος!

εχω βαλει το ιδιο φιλαρακο.βολευει πολυ.απ οτι ειδα εχεις βαλει το δευτερο πατωμα.ποσο σου πηγε?
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μπερδεψατε το Up με το eco up που εχει διαφορετικο χωρο αποσκευων σε λιγοτερα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

εχω δει στο εξωτερικο πως βαζουν δυο ανταπτορες στο πλαι και μπαινει ενα πατωμα πιο σκληρο. http://www.briskoda.net/forums/topic/245764-up-boot-floor/page-2

κοστος που ρωτησα εδω 130 ευρω

Edited by diver86
Link to comment
Share on other sites

Εμεις με το μονο διακοπτακι μπορουμε να βαλουμε διπλο απο την vw για το παραθυρο του συνοδηγου? Εαν ναι γνωριζει κανεις που και ποσο παει το μαλλι? Συγχωρεστε με αλλα και στο google δεν ξερω πως να το αναζητησω. Ευχαριστω για τον χρονο σας

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μπερδεψατε το Up με το eco up που εχει διαφορετικο χωρο αποσκευων σε λιγοτερα λιτρα.

069de282bb4304928d973dbfab720cfa.jpg

2b036b073f6f4dbd6fc49304896c26e7.jpg

το εβαλα σημερα το δευτερο πατωμα.πιο στιβαρη κατασκευη και πιο ομορφο στο ματι

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο πάτωμα στο eco up έχει τις ίδιες διαστάσεις με αυτό του κανονικού up; Υπάρχουν οι σχετικές υποδοχές;

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.