Jump to content
giorgosxk

Κλειδαριά Συνοδηγού

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Εδώ και μια εβδομάδα έχει κλειδώσει η κλειδαριά του συνοδηγού και δεν ανοίγει με τίποτα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το πώς να την ανοίξω; Πιθανό κόστος αλλαγής κλειδαριάς; Υπάρχει κάποιο DIY;

Link to comment
Share on other sites

Κλασικο συμπτωμα κλειδαριας.

Τιμη αντιπροσωπειας κοντα στα €150 

Ριξε μια ματια στο ebay εχει πολυ πιο οικονομικες.Για να την ανοιξεις θα πρεπει να σπασει.

Υπαρχει και περιπτωση απλα να εχει κολλησει,δυσκολο κατα την γνωμη μου.

Θα πρεπει να το πας σε καποιον ταπετσερη που να ασχολειται με αυτα ωστε να μπορεσει να το δει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι η κλειδαριά είναι περίπου στα €180, το πρόβλημα όμως είναι να ανοίξει η πόρτα για να την αλλάξουν... Φοβάμαι οτι για να βγει η επένδυση με κλειστή την πόρτα θα είναι δύσκολο / μπορεί να γίνει ζημιά.

 

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν μέχρι και ότι μπορεί να χρειαστεί κόψιμο του εξωτερικού μεταλικού φύλου της πόρτας για να ανοίξει ?!

 

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος για να μας μεταφέρει την εμπειρία του? (σε ποιόν το πήγε, πως άνοιξαν την πόρτα, τυχόν ζημιές κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Το κοψιμο ειναι η ευκολη λυση. Εγω εβαλα μτχ κλειδαριες 40 ευρω η μια κ το εφτιαξα σε ηλεκτρολογο, ειχαν κλειδωσει κ οι δυο πισω πορτες. Ειναι λιγο αγγουρι η δουλεια αλλα γινεται χωρις να σπασει τιποτα. Ρωτα καποιον ηλεκτρολογο.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, το κόψιμο είναι η εύκολη, ακριβή και τελευταία λύση αν δεν καταφέρει κάποιος να ανοίξει την πόρτα αλλιώς. Σε 2 φαναρτζήδες που το πήγα μου είπαν οτι θα προσπαθήσουν (με κλειστή πόρτα) να βγάλουν την εσωτερική επένδυση της πόρτας και να την ανοίξουν.

 

Σε σένα πως κατάφεραν να ανοίξουν τις πόρτες?

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε τις ταπετσαριες , τις λαμαρινες και εδωσε ρευμα στις κλειδαριες και ξεκλειδωσαν..

Η εσωτερικη επενδυση βγαινει πολυ ευκολα ακομα και με κλειστη την πορτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται κοψιματα.

Οταν ανοιξει την ταπετσαρια απο πανω απλα θα την κρατησει για να κανει δουλεια με την κλειδαρια. Θα βγαλει και την ντιζα για να του δωσει χερι.

Στο κατω μερος εχει βιδες θελει προσοχη μην το παρακανει στο ανοιγμα και σπασουν οι υποδοχες κατω.

Πηγαινετε σε επαγγελματιες που γνωριζουν το αυτοκινητο σας.

Η λυση με το ρευμα ειναι πολυ καλη, δωστε και λιγο μεταλυτερη ταση αν δεν ανοιγει με την πρωτη.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, το θέμα είναι ότι στην αντιπροσωπεία που το πήγα (και θεωρητικά ξέρουν το αυτοκίνητο) δεν μου είπαν ούτε για ηλεκτρολογική λύση, ούτε για άνοιγμα της ταπετσαρίας από πάνω...

Προσπάθησαν να το ανοιγοκλέισουν με το κεντρικό κλέιδωμα και παράλληλα χτύπημα της πόρτας από έξω μήπως ξεμπλοκάρει

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by iok
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια δοκιμη βγαλε τον αρνητικο πολο και αστο κανα δυωρο.

Δοκιμασε με το κλειδι να μπεις απτον οδηγο..

Παιξε με το εσωτερικο μανταλο της πορτας απο μεσα.

Μετα ξαναβαλε τον πολο και ξανα δοκιμασε μηπως ανοιξει. Με κλειδι η τηλεχειρισμο η απο τα μπουτον της πορτας.

Υγ. Αν κλειδαρια ειναι κολλημενη με χτυπημα,ταση, η θερμοτητα ΙΣΩΣ να ανοιξει.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Ναι κατα μεγαλο ποσοστο φταιει η κλειδαρια.

Βαλτο σενα διαγνωστικο πρωτα και μετα προχωρα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που παλεβα τώρα την πόρτα έκλεισα την γλώσσα της κλειδαριά και τώρα δεν κλείνει καθόλου η πόρτα. Την έδωσα εσωτερικά με ένα σκοινί. Ξέρετε πως μπορώ να το επαναφέρω?

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες να την ανοίξεις από το χερούλι μέσα? αν ναι, και δεν ανοίγει το γλωσσάκι, τότε 'τυχερός΄είσαι... γιατί εμένα είναι κλειστό το γλωσσάκι με *κλειστή* πόρτα!

Πήγαινέ το σε συνεργείο τώρα που είναι ανοικτή.

Link to comment
Share on other sites

@Trikalos

To σφάλμα σου παραπέμπει σε μη σωστή τροφοδοσία στο φισάκι πόρτας.

Αναφέρει μεν τα Door Exit Lights αλλά μπορεί να είναι κάτι απλό (ξεκούμπωμα) ή κάποιο καλωδιάκι έχασε επαφή ή κόπηκε.

Μπορεί να λυθεί η πόρτα εσωτερικά και να ελεγχθεί.

 

Δες και την ασφάλεια για το κεντρικό κλείδωμα για τις πίσω πόρτες .

Νο24 νομίζω.

Δες λίγο το βιβλιαράκι σου επειδή έχεις Touran.

 

Φίλος με Touran που έκανα το καλοκαίρι είχε πρόβλημα στην εμπρός πόρτα, αλλάξαμε κλειδαριά αλλά το σφάλμα ήταν καθαρά κλειδαριά.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το πολλά που του έκανα η κλειδαριά δούλεψε, έβγαλα και μια ελαστική τάπα και πηραξα ένα λαμακι μέσα και μετά που δοκίμασα κλειδωνε και ξεκλειδωνε κανονικά. Θα το παρακολουθήσω και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω αλλάξει στην αντιπροσωπεία της Καρδίτσας. Πλήρωσα 150 ευρώ συν την εργατοώρα. Σε 2 ώρες ήταν έτοιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.