Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει το νέο polo 1.4 με τα 90 άλογα, συγκεκριμένα μίλησα σήμερα με τον αντιπρόσωπο και μου είπε 15 Απριλίου θα το έχω μετά από αναμονή 2,5 μηνών. Πριν αποφασίσω για το polo είχα διαβάσει για το συγκεκριμένο "θεματάκι" αλλά επειδή δεν είχε γίνει τόσο μεγάλο θέμα όπου κι αν διάβασα, δεν έδωσα τόσο μεγάλη σημασία, τελικά πήγα στην αντιπροσωπία για να το κάνω test drive το 1.4 με τα 90 άλογα, πραγματικά ούτε ανεβασμένο ρελαντί διαπίστωσα ούτε μου έσβησε όταν έκοψα ταύτητα με χαμηλές στροφές. Πραγματικά αρπάζει αμέσως από της 1,500 μέχρι 2.500 στροφές περίπου, από οδική συμπεριφορά και πάτημα στο δρόμο πιστεύω σε σύγκριση με τα corsa, yaris, fiesta που οδήγησα, το polo είχε καλύτερη συμπεριφορά και καλύτερη ποιότητα κατασκευής επίσης λιγότερο θόρυβο στην καμπίνα σε σχέση με τα άλλα diesel, δεν τρίζουν πλαστικά κτλπ. Πραγματικά με όλα αυτά που διαβάζω έχω φρικάρει, δεν έχω καταλάβει ακόμη, αυτό είναι πρόβλημα του start/stop? δηλαδή αν έχεις απενεργοποιήσει το κουμπί δεν το κάνει? επίσης δεν έχω καταλάβει ακόμη με ποιο τρόπο σβήνει? Πραγματικά μετά απο το test drive ήμουν 100% σίγουρος για την αγορά.

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κρατούσες πατημένο συμπλέκτη και δεν σου σβηνε? Απο τα λεγόμενα των κατόχων του νέου Polo όταν έχεις κουμπωμένη δευτέρα, χωρίς να πατάς γκάζι αν πέσει γύρω στις 1100 στροφες μπουμ.. dead..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μην αγχώνεσαι. Εχω το ίδιο αυτοκίνητο προερχόμενος απο βενζίνη.

Πρέπει να πλακωθεις στα φρένα,(χωρίς συμπλέκτη)να πέσει κάτω απ τις 1100 να ακούς τον κινητήρα να ´´πεθαινεί´, να σου δείχνει η ένδειξη στο ταμπλό βάλε 1η και συ σαν μέγας Έλληνας οδηγός να συνεχίζεις τα φρένα! Τότε ναι σβήνει!

Το ίδιο συμβαίνει κ στην βενζίνες μόνο λίγο πιο χαμηλά! Εχεις 2η πλάκωνεσαι στα φρένα(χωρίς συμπλέκτη)κ στις 750-800 κλωτσάει κ σβήνει!Το diesel το κανει στις 1100.

Μόλις ´´καταλαβεις´´ πως δουλεύει ο κινητήρας θα ´´πετας´´!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Έχοντας κάνει περισότερα χιλιόμετρα,το αυτοκίνητο πηγαίνει κ με 2 κ με 3κ χωρίς γκάζι κ δεν σβήνει κ τραβάει κιόλας κ από τις 1100.όσες φορές μου έχει πέσει κάτω από 1100 δίνει γκάζι μόνο τού κ καταλαβαίνεις ότι θέλει κατέβασμα.

Δεν θέλω να πω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον το λέει η VW. Ίσως σε κάποιους συμπεριφέρεται διαφορετικά. Εάν βγεί κάποια ανάκληση καλός να τα παμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Έχοντας κάνει περισότερα χιλιόμετρα,το αυτοκίνητο πηγαίνει κ με 2 κ με 3κ χωρίς γκάζι κ δεν σβήνει κ τραβάει κιόλας κ από τις 1100.όσες φορές μου έχει πέσει κάτω από 1100 δίνει γκάζι μόνο τού κ καταλαβαίνεις ότι θέλει κατέβασμα.

Δεν θέλω να πω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσον το λέει η VW. Ίσως σε κάποιους συμπεριφέρεται διαφορετικά. Εάν βγεί κάποια ανάκληση καλός να τα παμε.

Μα η vw δεν το αναγνωρίζει σαν πρόβλημα του κινητήρα.

Φιλε μου μην αγχώνεσαι. Εχω το ίδιο αυτοκίνητο προερχόμενος απο βενζίνη.

Πρέπει να πλακωθεις στα φρένα,(χωρίς συμπλέκτη)να πέσει κάτω απ τις 1100 να ακούς τον κινητήρα να ´´πεθαινεί´, να σου δείχνει η ένδειξη στο ταμπλό βάλε 1η και συ σαν μέγας Έλληνας οδηγός να συνεχίζεις τα φρένα! Τότε ναι σβήνει!

Το ίδιο συμβαίνει κ στην βενζίνες μόνο λίγο πιο χαμηλά! Εχεις 2η πλάκωνεσαι στα φρένα(χωρίς συμπλέκτη)κ στις 750-800 κλωτσάει κ σβήνει!Το diesel το κανει στις 1100.

Μόλις ´´καταλαβεις´´ πως δουλεύει ο κινητήρας θα ´´πετας´´!

 

κατατοπιστικότατη η απάντηση σου και σε ευχαριστώ. Εχω φρικάρει τελευταία με αυτά που διαβάζω. Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν απενεργοποιήσεις το start/stop σταματάει να το κάνει αυτό? Γιατί κάπου διάβασα ότι και καλά είναι θέμα το start/stop και αν το απενεργοποιήσεις δεν σβήνει. 

Μήπως κρατούσες πατημένο συμπλέκτη και δεν σου σβηνε? Απο τα λεγόμενα των κατόχων του νέου Polo όταν έχεις κουμπωμένη δευτέρα, χωρίς να πατάς γκάζι αν πέσει γύρω στις 1100 στροφες μπουμ.. dead..

 

Όχι ούτε καν γιατί όταν πήρα test drive δεν έδωσα καν σημασία σε αυτό οπότε οδηγούσα σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

 

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Να μην φρικάρεις κ να μην διαβάζεις πολλά πολλά...*

Όχι το start/stop δεν εχει κάποια σχέση!

Εγω προσωπικά επήδη οι διαδρομές μου ειναι μικρές/κοντινές το απενεργοποιώ πάντα κ αν σταματήσω κάπου για ώρα

Το ενεργοποιώ πατώντας το κουμπί,και αυτό για να μην καταπονούνται μπαταρίες,μίζα κλπ κλπ.

Απλά το Polaki αρέσκεται να δουλεύει στις 1100στρ. και πάνω Δεν μπορώ να καταλάβω που ειναι το θέμα!

Λίγη συνήθεια θέλει κ θα πάθεις πλάκα με τις επιδόσεις του...!

*το εν λόγω περιοδικό που έκανε θέμα εγω προσωπικά δεν ήξερα οτι υπάρχει...(ελα που το μάθα μετα απ αυτό)

Οι περισσότεροι δε που γράφουν γνώμες εκεί μεσα δεν έχουν ΚΑΝ οδηγήσει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και

Μπερδεύουν πολιτική με αυτοκίνηση!

**Και κατι τελευταίο,μόνο οι εμείς οι πανέξυπνοι Έλληνες βρήκαμε προβλημα?

Πουθενά στην Ευρώπη?Μα ούτε μια αναφορά?εγω ξέρω πως το αυτοκίνητο σκίζει απο πωλήσεις κ σε κάποιους δεν αρέσει...!

[(πριν λίγες μέρες το εν λόγω περιοδικό κάλεσε τους αναγνώστες του να ´´μαυρισεί´´ συνεργεία κ αυτοκίνητα που βγάζουν βλάβες... Χωρις τεκμήρια χωρις ΤΙΠΟΤΑ! Έμπαινε ο καθένας κ μαύριζε οσα δεν φτάνει η αλεπού...

Ποσό αντικειμενική ειναι η άποψη του σε οτιδήποτε λέει?

Όσο για την vw επίσημα δεν εχει πάρει θέση οτι υπάρχει προβλημα!)]

Edited by ilektronio
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η vw όντως δεν λέει πως υπάρχει πρόβλημα και είναι λογικό. Αν ηταΝ πρόβλημα πιστεύω θα το είχε διορθώσει. ΔΗλαδη φίλε μου πες ότι έχεις 3η και πηγαίνεις με 1100 στροφές δεν πέφτει ποιο κάτω? Και αν το ζορισεις να πέσει χωρίς να πατήσεις συμπλέκτη σβήνει? Γιατί εγώ διαβάζω πως πατάει λέει κάποιος συμπλέκτη ασ ποουμε και σβήνει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πιο συγκεκριμένη στην απάντηση της δεν μπορούσε να γίνει η volkswagen. Αυτό που μου κάνει εντύπωση και το είπε και ο φίλος από πάνω είναι γιατί μόνο στην Ελλάδα βρήκαμε πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Με 3κ 1100 δεν νομίζω να πηγαίνει κανείς..το έκανα για να το δοκιμάσω.

Το φρεναρα κ μόλις πέσαν κάτω από 1100 δίνει γκάζι.

Ρε παιδιά μην κοροϊδευόμαστε.,εχω κ golf v 1.6 fsi κ μόλις το έριξα με 2 περίπου 700_800 στροφές πήγε να σβήσει.

Η vw όντως δεν λέει πως υπάρχει πρόβλημα και είναι λογικό. Αν ηταΝ πρόβλημα πιστεύω θα το είχε διορθώσει. ΔΗλαδη φίλε μου πες ότι έχεις 3η και πηγαίνεις με 1100 στροφές δεν πέφτει ποιο κάτω? Και αν το ζορισεις να πέσει χωρίς να πατήσεις συμπλέκτη σβήνει? Γιατί εγώ διαβάζω πως πατάει λέει κάποιος συμπλέκτη ασ ποουμε και σβήνει.

Edited by mordor
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα το άρθρο.

Τι είναι αυτα που γράφουν ,ποιος πάει με 10 12 χιλ. Κ έχει μέσα 2άρα....

Τόσα χρόνια επαγγελματίας οδηγός δεν το εχω κάνει πότε..ούτε στις σχολές οδηγών δεν πάνε έτσι!!!!!!

Άλλα λέει η VW και άλλα η Kosmocar...

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/H-apanthsh-ths-Kosmocar_124438.asp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με αυτά που θα διαβάσεις στο ίντερνετ νομίζεις οτι θα πάρεις το αυτοκίνητο και θα σκοτωθείς, υπάρχει περίπτωση ατυχήματος. Ότι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πάρεις κ το συνηθίσεις θα το ευχαριστηθείς.είχα οδηγήσει κ τα αλλά της κατηγορίας του κ ήταν το καλύτερο.κ πολύ δεμένο αμάξι. Εχω κ golf 5 με blistain k eibah κ δεν είναι τόσο στιβαρό.

Δηλαδή με αυτά που θα διαβάσεις στο ίντερνετ νομίζεις οτι θα πάρεις το αυτοκίνητο και θα σκοτωθείς, υπάρχει περίπτωση ατυχήματος. Ότι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πάρεις κ το συνηθίσεις θα το ευχαριστηθείς.είχα οδηγήσει κ τα αλλά της κατηγορίας του κ ήταν το καλύτερο.κ πολύ δεμένο αμάξι. Εχω κ golf 5 με blistain k eibah κ δεν είναι τόσο στιβαρό.

 

 

Μα ένας λόγος που επέλεξα το Polo ήταν γιατί έκανα test drive και το clio, και το corsa, Και το fiesta και το yaris. Καμία σχέση σε ποιότητα υλικών, πάτημα στο δρόμο. Με το που πήρα το Polo μετά απο μια ώρα έκανα την παραγγελία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...και παπάκι να οδηγείς με 3η κ το πλακώσεις στα φρένα θα σβήσει...

Όταν πηγαίνεις με 3η κ θες να φρενάρεις κάτω απ´τις 1100στρ. απλά βάζεις 2η...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sokratis91 εχω το πολακι εδω και εναμιση μηνα.μου εχει σβησει καποιες φορες ωστοσο για μενα εχει γινει θεμα γιατι το αμαξι δεν ''πολυκλωτσαει'' οταν παει να σβησει και ετσι δεν προλαβαινεις να το ''σωσεις''.αν αγοραζα ξανα σημερα αμαξι το ιδιο θα επαιρνα.φυσαει το αμαξακι και θα το ευχαριστηθεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το τραβάμε πολύ .. ο καθενας είπε το δικό του.

οι οδηγάρες φυσικά δεν εχουν πρόβλημα.

Σωκράτη καλοτάξιδο να είναι.

εγώ είχα γράψει και αλλου για ενα αλλο προβληματακι που είχα που ετυχε μερικές φορές να μην παίρνει μπροστά στο φανάρι. (εκανε πως παίρνει γυρω στις 250 στροφες και εσβηνε.... μετα πάλι εκανε το ίδιο 5-6 φορές και μετα οκ).

εδώ και καμμιά 10ρια μέρες δεν μου το ξαναέκανε. αυτό που άλλαξα είναι ´οτι παλιά ξεκινούσα σαν να μην είχε σβήσει η μηχανή. δηλ. ´αναβε το πράσινο, και συγχρόνωςπατούσα συμπλέκτη και έβαζα ταχύτητα.

τώρα παταω συμπλέκτη και αφού πάρει μπροστ´α τότε βάζω ταχύτητα. ´ισως αυτό να ήταν το πρόβλημα.

εσείς έτσι το κάνετε?

ερώτηση 1 : γνωρίζει κάποιος γιατί δεν έχει όργανο που να δείχνει την θερμοκρασία του κινητήρα;

ερώτηση 2: τα ντήζελ παίρνουν μπρος στην κατηφόρα όπως τα βενζινοκίνητα; σε αυτό αν πρέπει να πατάς τον συμπλέκτη σημαίνει ότι δεν γινεται. σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ω θεουλη απο που να αρχησω...

 

1ο λαθος, το εχω οδηγησει και κλωτσαει περισσοτερο σε χαμηλες στροφες απο το 1.2 αρκει να μην κανεις κλεψιες (που περιγραφεις)

2ο λαθος, τα τρακτερ που περιγραφεις, ξερεις πως κλωτσανε με το που αφηνεις τον συμπλεκτη? Εχεις ανεβει ποτε?

3ο λαθος, αυτο που εκανες με το 1.4tdi δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα, αν εστριβες σε στενο με 15-20 χιλιομετρα με δευτερα και πηγαινες να συνεχισεις την πορεια σου θα καταλαβαινες για ποιο θεμα μιλαμε... το να χαμηλωνεις σιγα σιγα ταχυτητα και να πατας φρενο ενεργοποιει αλλο συστημα και δινει μονο του γκαζι αυτοματα και γιαυτο δεν σου εσβησε.

4ο λαθος, το να ξεκινας με δευτερα ειναι θεμα συμπλεκταρισματος και δεν εχει σχεση με το προβλημα.

5ο λαθος, νομιζεις οτι εχεις γνωσεις για αργοστροφα, πολυστροφα, τετραγωνα, υπερτετραγωνα μοτερ, και πως αυτα συμπεριφερονται και πως μπορουμε να τα τιθασευσουμε με το αναλογου βαρους (και ποιου) βολαν κλπ. επειδη κατι σου ειπε καποιος πωλητης, που το μονο που θα εχει "σπουδασει" ειναι ενα καλο σεμιναριο marketing...

6ο λαθος, το οτι το 1.4 τραβαει απο πιο χαμηλα και καλυτερα απο το 1.2 δεν το κανει πιο ευστροφο ή πολυστροφο

 

Λυπαμαι ακομη και για τα likes γιατι το να επιβραβεβει κανεις την παραπληροφοριση (για να μην πω ημιμαθεια και φαω κανενα ban) ειναι το λιγοτερο λυπηρο.

 

Εξ αρχης ειχα πει οτι η διορθωση του προβληματος δεν θα γινει με update (οπως ελεγαν καποιοι γιατι δεν ειναι θεμα χαρτογραφησης) θα γινει και θα εχει σχεση με την μεταδοση/συμπλεκτη γιατι αλλαγη μοτερ δεν κανουν (ειναι πολυ δαπανηρο) και μαλλον αυτο και θα γινει.

Το τι θα κανουν στους χαζους που ηδη τα πηραν ειναι το θεμα και με τι ημιμετρο θα το σκεπασουν το συμπτωμα γιατι το προβλημα χρειαζεται ανακληση και αλλαγη μηχανηκων μερων!

 

Το καλυτερο θα ηταν να επαιρναν τον 1.6 και να του μειωναν διαδρομη να γινοταν ενα φανταστικο πολυστροφο dieselακι 4 κυλινδρο

με κατα πασα πιθανοτητα μεγαλυτερη αποδοση οπου με τις αναλογες χαρτογραφησεις να εκοβαν και τον 1.2 και τον 1.6 στο polo με 3 διαφορετικες αποδοσεις 75-90-110 (οπως γινεται στα tsi) μεχρι να βελτιωσουν τον 1.6 που ειναι απο τους χειροτερους στην κατηγορια πια.

 

Εχω την εντυπωση οτι μιλας και γραφεις για θεματα που δεν πολυκατεχεις οποτε ας το αφησουμε καπου εδω...

 

Αυτό που όλοι γινόμαστε μηχανικοί και γνωρίζουμε τα πάντα στην Ελλάδα μας έχει φάει. Ωραία ρε φίλε πήγαινε στην volkswagen να τους κάνεις μαθήματα για τον πως θα φτιάξουν το μοτέρ που λες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που όλοι γινόμαστε μηχανικοί και γνωρίζουμε τα πάντα στην Ελλάδα μας έχει φάει.

 

Φιλε μου καλε να μιλας για τον εαυτο σου.

Δεν ξερω τι σε εχει φαει εσενα και τους γυρω σου, εγω παντως ζω μια πανεμορφη ζωη!

Αντι να παω στη γερμανια λοιπον να τους πω για τα μοτερ, μπορω να σου πω για αρχη, πως να ζεις καλυτερα και να μην νομιζεις οτι σε τρωνε ή σε εχουν φαει φαντασματα!

Τα λεμε!

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες μην τσακωνομαστε για μαλακιες.εξαλλου κανεις δεν κερδιζει κατι απο τον ομιλο.πιστευω οτι αυτο το φορουμ εγινε για να ανταλλασουμε ιδεες.εμενα τουλαχιστον με εχει βοηθησει πολυ.μπορουμε αμα θελετε να τσακωθουμε για μπαλιτσα.αντε και καλο σουκου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.