Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

Τέλος του 14 είναι Κ όμως έβγαλε γτ είχε πάνω της διπλής μάζας.  Έσβηνε στις χαμηλές.  Πήρα ένα τηλέφωνο σε αντιπροσωπεία αλλά επειδή είναι εκτός εγγύησης δεν το κάνουν ανάκληση δωρεάν λένε. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
3 λεπτά πριν , Andreas Tsirigotis said:

Τέλος του 14 είναι Κ όμως έβγαλε γτ είχε πάνω της διπλής μάζας.  Έσβηνε στις χαμηλές.  Πήρα ένα τηλέφωνο σε αντιπροσωπεία αλλά επειδή είναι εκτός εγγύησης δεν το κάνουν ανάκληση δωρεάν λένε. 

Επιμένω πως η ανάκληση δε ληγει.

Δηλαδη αν είχε λήξει η εγγυηση και είχες πάνω πχ αερόσακους ΤΑΚΑΤΑ, δε θα γινόταν η δωρεάν αντικατάσταση;;;;

Ειναι άσχετοι ή το παίζουν άσχετοι;;;;;;

Πάρε τηλέφωνο στην Κοσμοκαρ.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 ώρα πριν , Andreas Tsirigotis said:

Τι να σου πω κ εγώ ότι μου λένε λέω. 

Ναι ρε συ, δε το λέω για σένα, αλλά τρελαίνομαι με την έλλειψη επαγγελματισμού, τρελαίνομαι πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Ναι ρε συ, δε το λέω για σένα, αλλά τρελαίνομαι με την έλλειψη επαγγελματισμού, τρελαίνομαι πραγματικά.

Βρήκα μια άκρη μέσω ενός μηχανικού μήπως μου το περάσουν ανάκληση αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
3 hours ago , Andreas Tsirigotis said:

Βρήκα μια άκρη μέσω ενός μηχανικού μήπως μου το περάσουν ανάκληση αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα. 

Μακάρι. Ενημέρωσε τι έγινε & εύχομαι να πάνε όλα καλά, γιατί είναι κρίμα να μη χαίρεσαι το αμάξι σου.

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2018 at 8:53 ΜΜ, Polakias TDI said:

Μακάρι. Ενημέρωσε τι έγινε & εύχομαι να πάνε όλα καλά, γιατί είναι κρίμα να μη χαίρεσαι το αμάξι σου.

Δυστυχώς δεν περνάει ανάκληση Γιατί είναι από την τελευταία παρτίδα που δεν ήταν για ανάκληση.  Έμαθα ότι δεν κάνουν κάτι παραπάνω από αλλαγή βολαν κ δίσκο πλατό.  Μάλλον επειδή το άφησα για αρκετα χιλιόμετρα  με το πρόβλημα που είχε κ μου δημιούργησε μέχρι κ στο σασμαν θέμα υπάρχουν πιθανότητες να έχει αρπάξει κ ο  στροφαλος (εδώ κλαίμε)

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
2 hours ago , Andreas Tsirigotis said:

Δυστυχώς δεν περνάει ανάκληση Γιατί είναι από την τελευταία παρτίδα που δεν ήταν για ανάκληση.  Έμαθα ότι δεν κάνουν κάτι παραπάνω από αλλαγή βολαν κ δίσκο πλατό.  Μάλλον επειδή το άφησα για αρκετα χιλιόμετρα  με το πρόβλημα που είχε κ μου δημιούργησε μέχρι κ στο σασμαν θέμα υπάρχουν πιθανότητες να έχει αρπάξει κ ο  στροφαλος (εδώ κλαίμε)

Τι να πω ρε γαμωτο, αν αυτή είναι η κατάληξη, είναι δύσκολη... Προσπάθησε να βρεις μεταχειρισμένα ανταλλακτικά & φτιάχτο, δεν θέλω ούτε να ξέρω πόσο κοστίζει να φτιαχτεί με καινούρια...

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2018 at 11:29 ΜΜ, Polakias TDI said:

Τι να πω ρε γαμωτο, αν αυτή είναι η κατάληξη, είναι δύσκολη... Προσπάθησε να βρεις μεταχειρισμένα ανταλλακτικά & φτιάχτο, δεν θέλω ούτε να ξέρω πόσο κοστίζει να φτιαχτεί 

Λοιπόν το αμάξι επιτέλους με τα πολλά μου είπε ο μηχανικός μ ότι δεν ακούγεται!  Το πρόβλημα?  Ο δίσκος πλατό που είχε βάλει δημιουργούσε τον θόρυβο.  Μάρκα sachs καινούργιο. (Αυτό του έδωσαν για το συγκεκριμένο μοντέλο) Βάζει έναν μεταχειρισμένο από polo που είχε κάνει μετατροπή  μάρκας valeo(που το βάζει η καρεντα) κ δεν έκανε κανένα θόρυβο.  Και οι δύο δίσκοι ήταν με ενισχυμένα ελατήρια σχεδόν ίδιοι όπως μου είπε ο μηχανικός μου.  Είναι να τρελαίνεσαι! 

Edited by Andreas Tsirigotis
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
2 hours ago , Andreas Tsirigotis said:

Λοιπόν το αμάξι επιτέλους με τα πολλά μου είπε ο μηχανικός μ ότι δεν ακούγεται!  Το πρόβλημα?  Ο δίσκος πλατό που είχε βάλει δημιουργούσε τον θόρυβο.  Μάρκα sachs καινούργιο. (Αυτό του έδωσαν για το συγκεκριμένο μοντέλο) Βάζει έναν μεταχειρισμένο από polo που είχε κάνει μετατροπή  μάρκας valeo(που το βάζει η καρεντα) κ δεν έκανε κανένα θόρυβο.  Και οι δύο δίσκοι ήταν με ενισχυμένα ελατήρια σχεδόν ίδιοι όπως μου είπε ο μηχανικός μου.  Είναι να τρελαίνεσαι! 

Έλα ρε φίλε μου, καλά νέα! Άντε μπράβο, να φτιαχτεί ώστε να χαρείς το αυτοκίνητό σου με πολλά & απροβλημάτιστα χιλιόμετρα από δω & πέρα. Κουφό όντως, αλλά είσαι πολύ σωστός που μας το ανέφερες και στους υπόλοιπους, ώστε να ξέρουμε όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου να αλλάξουμε δίσκο-πλατό, τι μπορεί να αντιμετωπισουμε.

Οταν το πάρεις ενημέρωσε. & πάλι μπράβο, χάρηκα, πολύ καλά νέα.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Έλα ρε φίλε μου, καλά νέα! Άντε μπράβο, να φτιαχτεί ώστε να χαρείς το αυτοκίνητό σου με πολλά & απροβλημάτιστα χιλιόμετρα από δω & πέρα. Κουφό όντως, αλλά είσαι πολύ σωστός που μας το ανέφερες και στους υπόλοιπους, ώστε να ξέρουμε όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου να αλλάξουμε δίσκο-πλατό, τι μπορεί να αντιμετωπισουμε.

Οταν το πάρεις ενημέρωσε. & πάλι μπράβο, χάρηκα, πολύ καλά νέα.

Ευχαριστώ πολύ, μακάρι να πανε όλα καλά κ να μην έχει θέμα ...... Με προβληματίζει λίγο ότι είναι valeo ενώ το sachs είναι καλύτερη σαν μάρκα αλλά αφού δουλεύει σωστά με valeo τι να πω κ εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
47 λεπτά πριν , Andreas Tsirigotis said:

Ευχαριστώ πολύ, μακάρι να πανε όλα καλά κ να μην έχει θέμα ...... Με προβληματίζει λίγο ότι είναι valeo ενώ το sachs είναι καλύτερη σαν μάρκα αλλά αφού δουλεύει σωστά με valeo τι να πω κ εγώ. 

Πάντως από μια γρήγορη ματιά, μόνο το Sachs αναφέρει «για κινητήρες με μετατροπή για βολάν μονής μάζας».

https://m.antallaktikaonline.gr/vw/polo-6r-6c/101154/10151/set_symplekti

 

Αυτο που έβαλε τώρα πάνω είναι μονής ή διπλής μάζας;

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Πάντως από μια γρήγορη ματιά, μόνο το Sachs αναφέρει «για κινητήρες με μετατροπή για βολάν μονής μάζας».

https://m.antallaktikaonline.gr/vw/polo-6r-6c/101154/10151/set_symplekti

 

Αυτο που έβαλε τώρα πάνω είναι μονής ή διπλής μάζας;

Μονής βολαν. Valeo νομίζω μόνο δίσκο πλατό έβαλε το βολαν είναι sachs.Αύριο θα ξέρω περισσότερα που θα πάω να το πάρω. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , Andreas Tsirigotis said:

Μονής βολαν. Valeo νομίζω μόνο δίσκο πλατό έβαλε το βολαν είναι sachs.Αύριο θα ξέρω περισσότερα που θα πάω να το πάρω. 

Λοιπόν τελικά το βολαν κ ο δίσκος valeo που βάζει η εταιρεία είναι ενισχυμένα ώστε να απορροφούν τους κραδασμούς,το sachs που του είχαν δώσει του μηχανικού μ δεν έκανε(Άχρηστοι). για ευνόητους λόγους τα έχει κλειστά η καρεντα τα συγκεκριμένα valeo.  Πάλι καλά είμαι τυχερός που βρήκε ένα μοτέρ που είχαν κάνει την μετατροπή κ πήραμε το πλατό κ το βολάν κ ήταν ελαφρώς χρησιμοποιημένα. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
10 λεπτά πριν , Andreas Tsirigotis said:

... για ευνόητους λόγους τα έχει κλειστά η καρεντα τα συγκεκριμένα valeo.  ...

Το εξηγείς λίγο αυτό γιατί δεν το «έπιασα»;

Τέλος καλό, όλα καλά, φαντάζομαι το πήρες το αυτοκίνητο & επαλήθευσες την καλή λειτουργία ε;

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Το εξηγείς λίγο αυτό γιατί δεν το «έπιασα»;

Τέλος καλό, όλα καλά, φαντάζομαι το πήρες το αυτοκίνητο & επαλήθευσες την καλή λειτουργία ε;

Ναι δουλεύει μια χαρά ούτε σβήνει στις χαμηλές ούτε θόρυβο..  του έδωσαν βολαν κ δίσκο πλατό και καλά για αυτό το μοντέλο αλλά δεν έκανε.. Γιατί υπάρχει ένα συγκεκριμένο βολαν δίσκο πλατό που βγάζει η valeo κ έχει ενισχυμένα ελατήρια με βολαν, και το έχουν μόνο οι αντιπροσωπείες δεν το δίνουν έξω γιατί ξέρουν ότι υπάρχει πρόβλημα κ το κρατάνε για αυτούς!  Ευτυχώς βρέθηκε ένα μεταχειρισμένο που δεν είχε δουλέψει πολύ και Πήρα πηραμε  τα valeo κ δουλεύει άψογα .

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
16 hours ago , Andreas Tsirigotis said:

Ναι δουλεύει μια χαρά ούτε σβήνει στις χαμηλές ούτε θόρυβο..  του έδωσαν βολαν κ δίσκο πλατό και καλά για αυτό το μοντέλο αλλά δεν έκανε.. Γιατί υπάρχει ένα συγκεκριμένο βολαν δίσκο πλατό που βγάζει η valeo κ έχει ενισχυμένα ελατήρια με βολαν, και το έχουν μόνο οι αντιπροσωπείες δεν το δίνουν έξω γιατί ξέρουν ότι υπάρχει πρόβλημα κ το κρατάνε για αυτούς!  Ευτυχώς βρέθηκε ένα μεταχειρισμένο που δεν είχε δουλέψει πολύ και Πήρα πηραμε  τα valeo κ δουλεύει άψογα .

Μπράβο, χαίρομαι.

Απλα ελπίζω μέχρι τότε που θα χρειαστεί να αλλάξω εγώ, να μην είναι αποκλειστικότητα των εξουσιοδοτημένων αυτό με τα ενισχυμένα ελατήρια, γιατί θα πον€σει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Αφορά στο Polo 1.2 TDI το παραπάνω άρθρο (χωρίς να αποκλείεται να ισχύει κάτι ανάλογο για τα Polo 1.4 TDI & Golf/Passat 1.6/2.0 TDI.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, πρόσφατα πήρα ένα Polo tdi 1.4 90ps BMT με πρώτη άδεια 11/2015 και έχω παρόμοιο πρόβλημα.
Μου έχει σβήσει μια φορά με τρίτη αλλά το μεγαλύτερό μου πρόβλημα είναι το ότι μέσα στην πόλη, στα στενάκια, η δευτέρα και η υψηλή ταχύτητα που προϋποθέτει είναι αρκετά κουραστική. Οι στροφές δεν πέφτουν κάτω από 1100-1150.
Έχει κανείς γνώση ή συμβουλή του πως να κινηθώ προκειμένου να κάνω τις επιδιορθώσεις ή δεν τις κάνουν πια;

 

Το αμάξι έχει πολύ λίγα χλμ και το 90% των services έχουν γίνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, αλλά από ότι φαίνεται δεν έχουν προβεί στην μετατροπή.


Ευχαριστώ, Δημήτρης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.