Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

Λοιπόν, 

η κατανάλωση δεν παρουσίασε καμία βελτίωση. μεσο όρο  γύρω στα  5,5  είμαι όπως πάντα  κίνηση σε  πόλη  μέσο όρο ταχύτητας λίγο κάτω από  30

Το αμάξι  σίγουρα είναι πιο  ψόφιο  από ότι πριν δεν υπάρχει αυτό το "αρπαγμα" που υπήρχε πριν. .

Τελευταία μου περνάν σκέψεις μήπως  με όλες αυτές τις αλλαγές  έχει επηρεαστεί και η ιπποδύναμη   (90)  του αυτοκινήτου.

Εχει κανένας  υπ όψιν του πως το τσεκάρω αυτό και με τι μπορώ να το συγκρίνω;

Link to comment
Share on other sites

αλλαζοντας ενα βολαν με βαρυτερο δεν νομιζω να χανεις σε ιπποδυναμη ισως λιγο σε ευστροφια.οπως αντιστοιχα αμα βαλεις ελαφρυτερο ευστροφια κερδιζεις.τουλαχιστον στο rx8 δεν ειχα δει καμια αλλαγη στην ιπποδυναμη.ισως λεω ισως να ειναι να ειναι στο μυαλο σου λογο του οτι σου ειπαν οτι θα σου βαλουν βαρυτερο βολαν.ο μονος τροπος ειναι να κανεις μια δυναμομετρηση.το καλο ειναι οτι δεν εχεις.διαφορα στην καταναλωση.

Θα δω και εγω με την αλλαγη πως θα ειναι ισως μετρησω με το torque καποια πραγματα δλδ 400αρι και ιπποδυναμη και θα δειξει στο περιπου αν εχει χασει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περίπου ένα μήνα το βαρύτερο βολάν έχω να πώ σε αυτούς που έχουν σκοπό να το βάλουν, ότι συνολικά ο κινητήρας  δουλεύει πολύ καλύτερα από πριν και οι περισσότεροι θα μείνουν ευχαριστημένοι. Η ιπποδύναμη σίγουρα δεν αλλάζει με το βαρύτερο βολάν αλλά η ευστροφία του σίγουρα μειώνεται , είναι κάτι που στην αρχή σίγουρα θα ενοχλήσει κάποιους και κάποιους άλλους όχι. (αυτοί που θα ενοχληθούν μετά από μερικές μέρες θα το ξεχάσουν).

 Για την κατανάλωση δεν θέλω ακόμα να γράψω κάτι αν δεν κάνω ένα ταξίδι εθνική κάνοντας αντικειμενικές μετρήσεις όπως έκανα και με το ελαφρύ βολάν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Πήρα και γω σήμερα το τροποποιημένο πολάκι και ιδού τα πρώτα στοιχεία:

1.  Οι κύριες αλλαγές είναι από βολάν δύο μαζών σε βολάν μίας μάζας, άρα ελαφρύτερο και όχι βαρύτερο όπως γράφουν κάποιοι φίλοι προηγούμενα. Επίσης αρκετά χοντρύτερο μεταξόνιο.

2.  Το ρελαντί είναι στις 900 στρ. και για 80-90 χμ χρειάζεται 1500-1600 στροφές.

3.  Ο λόγος που πριν το ρελαντί ήταν στις 1100 και έσβηνε αν έπεφτε παρακάτω, ήταν για να προφυλάξει το βολάν διπλής μάζας. Αφού αυτό αλλάχτηκε, δεν υπάρχει λόγος για τη προστασία.

4. Πήρα επίτηδες κλειστές στροφές με τρίτη και το αμάξι δεν παραπονιόταν.

 5.  Θα μετρήσω και τη κατανάλωση και θα επανέλθω.

Edited by tasos51
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Πήρα και γω σήμερα το τροποποιημένο πολάκι και ιδού τα πρώτα στοιχεία:

1.  Οι κύριες αλλαγές είναι από βολάν δύο μαζών σε βολάν μίας μάζας, άρα ελαφρύτερο και όχι βαρύτερο όπως γράφουν κάποιοι φίλοι προηγούμενα. Επίσης αρκετά χοντρύτερο μεταξόνιο.

2.  Το ρελαντί είναι στις 900 στρ. και για 80-90 χμ χρειάζεται 1500-1600 στροφές.

3.  Ο λόγος που πριν το ρελαντί ήταν στις 1100 και έσβηνε αν έπεφτε παρακάτω, ήταν για να προφυλάξει το βολάν διπλής μάζας. Αφού αυτό αλλάχτηκε, δεν υπάρχει λόγος για τη προστασία.

4. Πήρα επίτηδες κλειστές στροφές με τρίτη και το αμάξι δεν παραπονιόταν.

 5.  Θα μετρήσω και τη κατανάλωση και θα επανέλθω.

και τα δυο τμήματα μαζί (το κάθε τμήμα είναι πολύ λεπτό) του βολάν της διπλής μάζας είναι   ελαφρύτερα από ένα μονό , ψάξε φωτό στο internet και θα το δεις.

 

τι εννοείς χοντρύτερο μεταξόνιο? 

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο τμήματα μαζί (το κάθε τμήμα είναι πολύ λεπτό) του βολάν της διπλής μάζας είναι   ελαφρύτερα από ένα μονό , ψάξε φωτό στο internet και θα το δεις.

 

τι εννοείς χοντρύτερο μεταξόνιο? 

ΟΚ, δεν επιμένω για το βάρος δεν είμαι ειδικός. Για το μεταξόνιο εννοώ μεγαλύτερη διάμετρος.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, το μεταξόνιο είναι απόσταση μεταξύ των δύο αξονων. Δηλαδή η απόσταση της μπροστινής από τη πίσω ροδας. Μήπως εννοείς ημιαξόνιο?

Link to comment
Share on other sites

Τάσο, το μεταξόνιο είναι απόσταση μεταξύ των δύο αξονων. Δηλαδή η απόσταση της μπροστινής από τη πίσω ροδας. Μήπως εννοείς ημιαξόνιο?

Πάλι μπερδεύτηκα. Δες και απόσπασμα από την επίσημη ενημέρωση της VW:

"Από τεχνικής απόψεως, το βολάν/συμπλέκτης/ημιαξόνιο που τοποθετούμε ως μέρος της βελτίωσης, χαρακτηρίζονται από την πολύ μεγάλη μάζα τους (η οποία αποσκοπεί πρωταρχικώς στην απορρόφηση των κραδασμών του κινητήρα). Αυτή η μεγάλη μάζα ωστόσο λειτουργεί και ως αποθηκευτικός χώρος κινητικής ενέργειας και οδηγεί σε πιο ομαλή λειτουργία του κινητήρα και μικρότερες καταναλώσεις καυσίμου σε συνθήκες ομαλής κίνησης του αυτοκινήτου."

Edited by tasos51
Link to comment
Share on other sites

"μικρότερες καταναλώσεις καυσίμου σε συνθήκες ομαλής κίνησης του αυτοκινήτου." 

αυτό πράγματι είναι αλήθεια... (σταθερό ταξιδάκι)  αλλά δεν σου λένε τι γίνεται με το βαρύτερο βολάν ότι όταν οι συνθήκες δεν είναι ομαλές  δηλ. επιταχύνσεις επιβραδύνσεις.

 

Μισή αλήθεια = Μισό ψέμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

κάτοχος κι εγώ του ίδιου -αδιαμφισβήτητα- ελαττωματικού Polo, 1.4, tdi diesel,  που αγόρασα πριν έναν χρόνο. Επισκέφτηκα δύο φορές την αντιπροσωπία για τα προβλήματα του σβησίματος στις χαμηλές στροφές (τον Οκτώβριο του 14 και τον Ιούλιο του 15, δηλαδή 4 μήνες μετά την παραδοχή του Γερμανού Διευθυντή Επικοινωνίας VWgroup, Steffen Kuschel, ότι προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα το ταχύτερο δυνατόν). Αποδέχτηκα και εγώ, όπως πολλοί, ότι δεν έχω συνηθίσει να οδηγώ ντιζελοκίνητο αμάξι και εισέπραττα φάσκελα και κοροϊδία κάθε φορά που έσβηνε ο κινητήρας σε στροφές ή δεν έπαιρνε μπροστά στο φανάρι. Το βίντεο του Jorgi και πολλές παρατηρήσεις των περισσοτέρων περιγράφει και τη δική μου περίπτωση. 

 

Πριν λίγες μέρες τηλεφωνώντας για το 1ο σέρβις του αυτοκινήτου με ενημέρωσαν ότι θα γίνει και μια δωρεάν αναβάθμιση του κινητήρα, προσφορά του καταστήματος!  Αυτό ήταν η αφορμή να ερευνήσω το πρόβλημα στο ίντερνετ και να διαπιστώσω τελικά ότι δεν είμαι η μόνη. Η απάντηση των ευγενικότατων υπαλλήλων της αντιπροσωπίας στα παράπονά μου ήταν ότι αυτές τις οδηγίες είχαν μέχρι και τον Ιούλιο! Να λένε δηλαδή ότι φταίει ο τρόπος οδήγησής μας!

Και στην ερώτησή μου γιατί δεν ενημερώνουν τους υπόλοιπους κατόχους του ίδιου αυτοκινήτου για το επικίνδυνο πρόβλημα με ανάκληση ήταν ότι δεν γίνεται ανάκληση, αλλά "επιδιορθωτική επέμβαση" (προφανώς γιατί ένα ακόμη σκάνδαλο είναι πολύ βαρύ) και άρα δεν στέλνουν επιστολές αλλά περιμένουν από τους κατόχους με προβλήματα να επικοινωνήσουν με την εταιρεία. 

 

Αλλά το πιο πρόσφατο νέο-απόδειξη της ανθρώπινης ευφυίας και επινοητικότητας : τελικά θα γίνει ανάκληση για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο! Ο λόγος; ένα σωληνάκι από το οποίο διαρρέει λάδι, η μία βίδα του, γεγονός που μπορεί να αποβεί επικίνδυνο κατά την οδήγηση! Και φαντάζομαι παράλληλα με την αλλαγή του σωλήνα ή της βίδας του σωλήνα, θα συνεχίζουν να προσφέρουν δωρεάν την αναβάθμιση-ανακατασκευή-αλλαγή του μισού αυτοκινήτου! Θα φτάσει η επιστολή εντός της εβδομάδας μου είπαν... Και δε συνιστά κίνδυνο το γεγονός ότι πριν 4-5 μέρες κοκάλωσε το αμάξι μου στο φανάρι και δεν μπορούσα να βάλω πρώτη γιατί δεν έμπαινε. Το σύνολο τελικά του ποσού που μου αναλογεί 180 ευρώ με αλλαγή βολάν, σετ συμπλέκτη, αναβάθμιση κινητήρα και δε έχει σημασία πια τι άλλο. Το γεγονός είναι ότι είναι αμφίβολη η απόδοση, η κατανάλωση, η εκπομπή ρύπων του αυτοκινήτου μου. Το μόνο πράγμα που είναι σίγουρο; Η μεταπωλητική του αξία, που πήρε την κατιούσα. Το ερώτημα είναι: δεν υπάρχει τρόπος να προστατέψει κανείς τα δικαιώματά του;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

k@trina:

 

το δικό μου το επισκεύασε για το πρόβλημα του σβησίματος του κινητήρα η ΚΑΡΕΝΤΑ στο Μαρούσι χωρίς να επιβαρυνθώ ούτε ένα ευρώ, και μου δώσανε και δωρεάν αυτοκίνητο αντικατάστασης. Αν αυτά τα 180 ευρώ που αναφέρεις αφορά αυτό το πρόβλημα μην δεχτείς με κανένα λόγο να το πληρώσεις, το αυτοκίνητο είναι εντός εγγύησης και δεν τίθεται θέμα να επιβαρυνθείς εσύ το οτιδήποτε για το δικό τους κατασκευαστικό λάθος.

 

όσο για το σωληνάκι που αναφέρεις για το οποίο θα γίνει ανάκλιση δεν έχω πάρει μέχρι στιγμής κάποια ενημερωτική επιστολή από την αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

κάτοχος κι εγώ του ίδιου -αδιαμφισβήτητα- ελαττωματικού Polo, 1.4, tdi diesel, που αγόρασα πριν έναν χρόνο. Επισκέφτηκα δύο φορές την αντιπροσωπία για τα προβλήματα του σβησίματος στις χαμηλές στροφές (τον Οκτώβριο του 14 και τον Ιούλιο του 15, δηλαδή 4 μήνες μετά την παραδοχή του Γερμανού Διευθυντή Επικοινωνίας VWgroup, Steffen Kuschel, ότι προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα το ταχύτερο δυνατόν). Αποδέχτηκα και εγώ, όπως πολλοί, ότι δεν έχω συνηθίσει να οδηγώ ντιζελοκίνητο αμάξι και εισέπραττα φάσκελα και κοροϊδία κάθε φορά που έσβηνε ο κινητήρας σε στροφές ή δεν έπαιρνε μπροστά στο φανάρι. Το βίντεο του Jorgi και πολλές παρατηρήσεις των περισσοτέρων περιγράφει και τη δική μου περίπτωση.

Πριν λίγες μέρες τηλεφωνώντας για το 1ο σέρβις του αυτοκινήτου με ενημέρωσαν ότι θα γίνει και μια δωρεάν αναβάθμιση του κινητήρα, προσφορά του καταστήματος! Αυτό ήταν η αφορμή να ερευνήσω το πρόβλημα στο ίντερνετ και να διαπιστώσω τελικά ότι δεν είμαι η μόνη. Η απάντηση των ευγενικότατων υπαλλήλων της αντιπροσωπίας στα παράπονά μου ήταν ότι αυτές τις οδηγίες είχαν μέχρι και τον Ιούλιο! Να λένε δηλαδή ότι φταίει ο τρόπος οδήγησής μας!

Και στην ερώτησή μου γιατί δεν ενημερώνουν τους υπόλοιπους κατόχους του ίδιου αυτοκινήτου για το επικίνδυνο πρόβλημα με ανάκληση ήταν ότι δεν γίνεται ανάκληση, αλλά "επιδιορθωτική επέμβαση" (προφανώς γιατί ένα ακόμη σκάνδαλο είναι πολύ βαρύ) και άρα δεν στέλνουν επιστολές αλλά περιμένουν από τους κατόχους με προβλήματα να επικοινωνήσουν με την εταιρεία.

Αλλά το πιο πρόσφατο νέο-απόδειξη της ανθρώπινης ευφυίας και επινοητικότητας : τελικά θα γίνει ανάκληση για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο! Ο λόγος; ένα σωληνάκι από το οποίο διαρρέει λάδι, η μία βίδα του, γεγονός που μπορεί να αποβεί επικίνδυνο κατά την οδήγηση! Και φαντάζομαι παράλληλα με την αλλαγή του σωλήνα ή της βίδας του σωλήνα, θα συνεχίζουν να προσφέρουν δωρεάν την αναβάθμιση-ανακατασκευή-αλλαγή του μισού αυτοκινήτου! Θα φτάσει η επιστολή εντός της εβδομάδας μου είπαν... Και δε συνιστά κίνδυνο το γεγονός ότι πριν 4-5 μέρες κοκάλωσε το αμάξι μου στο φανάρι και δεν μπορούσα να βάλω πρώτη γιατί δεν έμπαινε. Το σύνολο τελικά του ποσού που μου αναλογεί 180 ευρώ με αλλαγή βολάν, σετ συμπλέκτη, αναβάθμιση κινητήρα και δε έχει σημασία πια τι άλλο. Το γεγονός είναι ότι είναι αμφίβολη η απόδοση, η κατανάλωση, η εκπομπή ρύπων του αυτοκινήτου μου. Το μόνο πράγμα που είναι σίγουρο; Η μεταπωλητική του αξία, που πήρε την κατιούσα. Το ερώτημα είναι: δεν υπάρχει τρόπος να προστατέψει κανείς τα δικαιώματά του;

Πήγα χθες στην αντιπροσωπεία για σέρβις, όλα μια χαρά εμένα το αυτοκίνητο δεν έχει πρόβλημα με τις χαμηλές στροφές, αλλα μου είπαν κι εμένα για μια τάπα που υπάρχει ενδεχόμενο διαρροής λαδιού, βέβαια εμένα το αυτοκίνητο δεν είχε χάσει καθόλου λάδι απλά χρειάζεται αλλαγή. Το έκαναν παραγγελία χθες και αύριο θα πάω να το αλλάξω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

το ποσό των 180 ευρώ αφορά το 1ο σέρβις (αλλαγή λαδιών:42 ευρώ περίπου, castrol edge LL III -που δεν ξέρω τι σημαίνει αλλά κοστίζει 95 ευρώ-, τάπα ελαιολεκάνης:2.81, φίλτρο λαδιού: 11 ευρώ και κάρτα καυσαερίου άλλα 12 ευρώ περίπου. Τα πλήρωσα ήδη.

 

Αυτό που είναι περίεργο στην απόδειξη είναι ότι η "αναβάθμιση-επιδιόρθωση" του κινητήρα ονομάζεται recall 23N9 (κριτήριο 1) και η αναβάθμιση που θα ακολουθήσει για το σωληνάκι του λαδιού των 3.764 Polo αναφέρεται recall 23Q1 (κριτήριο 01,02), την οποία την έκανα ήδη. Στην Kosmocar που τηλεφώνησα, στην 24ωρης λειτουργίας γραμμή, μου είπαν ότι πράγματι υφίσταται όρος RECALL που είναι ανάκληση και ενημερώνεται ο πελάτης με επιστολή, αλλά ταυτόχρονα υπάρχει και ο όρος RECALL που αφορά σε αναβάθμιση-επιδιόρθωση, για την οποία δεν ενημερώνεται ο κάτοχος με επιστολή. Ξέχασα και τα αγγλικά μου (αφού recall σημαίνει ανάκληση) και τα ελληνικά μου!

 

Το αυτοκίνητο, ωστόσο, με την πρώτη βόλτα -μόλις το πήρα- είναι όντως διαφορετικό: καταρχάς ακούγεται ως diesel-έχει δηλαδή διαφορετικό, πιο έντονο ήχο πια. Δε σβήνει στις στροφές ούτε στο φανάρι, δε φοβάμαι να ανέβω ανηφόρες χωρίς να μου σβήσει. Και νομίζω ότι άλλαξε και χαρακτήρα, δεν είναι τόσο νευρικό, όπως πριν. Το κιβώτιο των ταχυτήτων (μετά το Αudi A1, που μου έδωσαν για αντικατάσταση) μου φαίνεται σκληρό. Δεν είμαι σε θέση ακόμη να αποτιμήσω κατανάλωση. Θα επανέλθω με άλλες παρατηρήσεις όταν σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη. 

 

Εν τέλει, όμως, παραμένει η απορία μου: μπορεί όπως αναφέρουν ορισμένα μέλη ότι το αμάξι τους δεν έχει και δεν είχε πρόβλημα. Δεκτό. Χαίρομαι που στάθηκαν τυχεροί. Όσοι, όμως, από τους υπόλοιπους κατόχους είχαν το πρόβλημα, (κάποιοι από τους 3.764), όσοι το βίωσαν τόσο καιρό (και το έλυσαν, έστω και με αυτήν την επέμβαση-αναβάθμιση, όπως τη βαφτίζουν) αλλά κυρίως όσοι εξακολουθούν να το αντιμετωπίζουν εν αγνοία τους (οι περισσότεροι από τους οποίους θα κληθούν σε λίγο να διορθώσουν "ένα σωληνάκι λαδιού που μπορεί να αποβεί και επικίνδυνο" και ταυτόχρονα όμως θα αποδεχτούν -εν αγνοία τους;- με δωρεάν αναβάθμιση την αλλαγή των εξής: σετ συμπλέκτη, βολάν και δεξιού ημιαξονίου,

όλοι αυτοί, όλοι εμείς, που απολαύσαμε και απολαμβάνουμε την εξαιρετικά ευγενική εξυπηρέτηση των αντιπροσωπιών παραμένουμε ή όχι εξαπατημένοι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

το ποσό των 180 ευρώ αφορά το 1ο σέρβις (αλλαγή λαδιών:42 ευρώ περίπου, castrol edge LL III -που δεν ξέρω τι σημαίνει αλλά κοστίζει 95 ευρώ-, τάπα ελαιολεκάνης:2.81, φίλτρο λαδιού: 11 ευρώ και κάρτα καυσαερίου άλλα 12 ευρώ περίπου. Τα πλήρωσα ήδη.

 

Αυτό που είναι περίεργο στην απόδειξη είναι ότι η "αναβάθμιση-επιδιόρθωση" του κινητήρα ονομάζεται recall 23N9 (κριτήριο 1) και η αναβάθμιση που θα ακολουθήσει για το σωληνάκι του λαδιού των 3.764 Polo αναφέρεται recall 23Q1 (κριτήριο 01,02), την οποία την έκανα ήδη. Στην Kosmocar που τηλεφώνησα, στην 24ωρης λειτουργίας γραμμή, μου είπαν ότι πράγματι υφίσταται όρος RECALL που είναι ανάκληση και ενημερώνεται ο πελάτης με επιστολή, αλλά ταυτόχρονα υπάρχει και ο όρος RECALL που αφορά σε αναβάθμιση-επιδιόρθωση, για την οποία δεν ενημερώνεται ο κάτοχος με επιστολή. Ξέχασα και τα αγγλικά μου (αφού recall σημαίνει ανάκληση) και τα ελληνικά μου!

 

Το αυτοκίνητο, ωστόσο, με την πρώτη βόλτα -μόλις το πήρα- είναι όντως διαφορετικό: καταρχάς ακούγεται ως diesel-έχει δηλαδή διαφορετικό, πιο έντονο ήχο πια. Δε σβήνει στις στροφές ούτε στο φανάρι, δε φοβάμαι να ανέβω ανηφόρες χωρίς να μου σβήσει. Και νομίζω ότι άλλαξε και χαρακτήρα, δεν είναι τόσο νευρικό, όπως πριν. Το κιβώτιο των ταχυτήτων (μετά το Αudi A1, που μου έδωσαν για αντικατάσταση) μου φαίνεται σκληρό. Δεν είμαι σε θέση ακόμη να αποτιμήσω κατανάλωση. Θα επανέλθω με άλλες παρατηρήσεις όταν σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη. 

 

Εν τέλει, όμως, παραμένει η απορία μου: μπορεί όπως αναφέρουν ορισμένα μέλη ότι το αμάξι τους δεν έχει και δεν είχε πρόβλημα. Δεκτό. Χαίρομαι που στάθηκαν τυχεροί. Όσοι, όμως, από τους υπόλοιπους κατόχους είχαν το πρόβλημα, (κάποιοι από τους 3.764), όσοι το βίωσαν τόσο καιρό (και το έλυσαν, έστω και με αυτήν την επέμβαση-αναβάθμιση, όπως τη βαφτίζουν) αλλά κυρίως όσοι εξακολουθούν να το αντιμετωπίζουν εν αγνοία τους (οι περισσότεροι από τους οποίους θα κληθούν σε λίγο να διορθώσουν "ένα σωληνάκι λαδιού που μπορεί να αποβεί και επικίνδυνο" και ταυτόχρονα όμως θα αποδεχτούν -εν αγνοία τους;- με δωρεάν αναβάθμιση την αλλαγή των εξής: σετ συμπλέκτη, βολάν και δεξιού ημιαξονίου,

όλοι αυτοί, όλοι εμείς, που απολαύσαμε και απολαμβάνουμε την εξαιρετικά ευγενική εξυπηρέτηση των αντιπροσωπιών παραμένουμε ή όχι εξαπατημένοι;

5 λίτρα Castrol edge κοστίζουν το πολύ 50 ευρώ όχι 95 !!! ( από αυτά χρειάζονται τα 4.3 λίτρα, δεν νομίζω να σου έδωσαν τα υπόλοιπα 700ml ? εδώ γελάμε λίγο και συνεχίζουμε). 

 Αν τα 42 ευρώ σημαίνει κόστος εργασίας τότε μιλάμε για πολύ μεγάλη αλητεία...

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Σε συνεχεια σημερινής τηλεφωνικής μου επικοινωνίας με την Κοσμοκάρ, να επιβεβαιώσω και γω με τη σειρά μου αυτά που αναφέρει η Κ@trina παραπάνω.

Όσον αφορά στο δικο μου αυτοκινητο, μου είπαν πως υπάρχει αναφορά για δύο ανακλήσεις, για τις οποίες και θα λάβω επιστολή.

Η μία αφορά σε ανάκληση για επαπρογραμματισμό εγκεφάλου για λογο που σχετίζεται με τη μπαταρία και την εξάλειψη εμφάνισης πιθανότητας να μην μπορει καποια στιγμη να πάρει μπροστά το αυτοκινητο (ετσι ακριβώς μου το ανέφεραν) και η άλλη σε ανάκληση για το σωληνάκι του λαδιού.

Δεν μου ανέφεραν τιποτα για την αντικατάσταση του γνωστού σετ, αν και οπως ήδη εχω επισημάνει σε αυτό το φόρουμ, έχω πραγματικό προβλημα με το αυτοκινητο και τη συμπεριφορά του στις χαμηλές στροφές.

Θα φανεί κατα την επίσκεψη μου στο συνεργειο και τις σχετικές εργασίες των παραπάνω ανακλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια σημερινής τηλεφωνικής μου επικοινωνίας με την Κοσμοκάρ, να επιβεβαιώσω και γω με τη σειρά μου αυτά που αναφέρει η Κ@trina παραπάνω.

Όσον αφορά στο δικο μου αυτοκινητο, μου είπαν πως υπάρχει αναφορά για δύο ανακλήσεις, για τις οποίες και θα λάβω επιστολή.

Η μία αφορά σε ανάκληση για επαπρογραμματισμό εγκεφάλου για λογο που σχετίζεται με τη μπαταρία και την εξάλειψη εμφάνισης πιθανότητας να μην μπορει καποια στιγμη να πάρει μπροστά το αυτοκινητο (ετσι ακριβώς μου το ανέφεραν) και η άλλη σε ανάκληση για το σωληνάκι του λαδιού.

Δεν μου ανέφεραν τιποτα για την αντικατάσταση του γνωστού σετ, αν και οπως ήδη εχω επισημάνει σε αυτό το φόρουμ, έχω πραγματικό προβλημα με το αυτοκινητο και τη συμπεριφορά του στις χαμηλές στροφές.

Θα φανεί κατα την επίσκεψη μου στο συνεργειο και τις σχετικές εργασίες των παραπάνω ανακλήσεων.

Ακριβώς αυτές τις δυο ανακλήσεις είχα κι εγώ προχθές που πήγα για σέρβις, ρώτησα τον μηχανικό για ποιο λόγο χρειάζεται επαναπρογραμματισμό ο εγκέφαλος ; Και μου απάντησε ότι δεν ξέρει, πάλι καλά που το μαθαίνω από σένα ότι σχετίζεται με την μπαταρία, και η δεύτερη ειναι αυτό το σωληνάκι λαδιού που θα πάω αύριο να αλλάξω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Ακριβώς αυτές τις δυο ανακλήσεις είχα κι εγώ προχθές που πήγα για σέρβις, ρώτησα τον μηχανικό για ποιο λόγο χρειάζεται επαναπρογραμματισμό ο εγκέφαλος ; Και μου απάντησε ότι δεν ξέρει, πάλι καλά που το μαθαίνω από σένα ότι σχετίζεται με την μπαταρία, και η δεύτερη ειναι αυτό το σωληνάκι λαδιού που θα πάω αύριο να αλλάξω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άρα εσένα δε σου άλλαξαν σετ βολάν & τα συναφή & έμειναν μόνο σε αυτά που περιγράφουμε (επαναπρογραμματισμό & σωληνάκι);

Link to comment
Share on other sites

Μ' όλ' αυτά που αναφέρονται σtο forum για το γνωστό θέμα, ένα πράγμα είναι σίγουρο: υπάρχει κάποιο πρόβλημα και με τα διαδικαστικά, ένας μυστικισμός, μάλλον προερχόμενος από τη μαμά εταιρεία που θεωρεί ότι οι πελάτες της δεν δικαιούνται να ξέρουν λεπτομέρειες για το τι αλλάζουν στο αυτοκίνητο τους και γιατί.  Εγώ, που πρόσφατα έκανα τη μετατροπή, δε πήρα κάποιο έγγραφο που να λέει τι έκαναν, τίποτα απολύτως, ούτε στο βιβλιαράκι του service, είναι μου είπαν καταχωρημένο στο ηλεκτρονικό αρχείο του αυτοκινήτου. Τώρα τι λογική είναι αυτή, δε καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

μολις με πηραν απο την αντιπροσωπια και απο τα ανταλλακτικα που ειχαν στειλει οι γερμανοι ελειπε ενα ανταλλακτικο.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΛΔ με την μπουρδελοεταιρια πακετο στελνουν τα ανταλλακτικα και εκαναν λαθος;ΕΛΕΟΣ αντε παλι κανα μηνα να περιμενω σαν μλκς!!!τους ειπα και για την ανακληση για το σωληνακι λαδιου και φυσικα ουτε που ηξεραν κατι.θα το κοιταξουν λεει και αμα βγαλει ο αρ. πλαισιου κατι θα το παραγγειλουν.τι να πει κανεις.απογοητευση απλα για την εξυπηρετηση της αντιπροσωπιας.κατα τα αλλα 130ευρω για λαδι και φιλτρο λαδιου μαζι με εργασια χαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι αντιπροσωπείες το ίδιο ακριβές ειναι παιδιά. Εγώ σήμερα έστειλα έναν φιλό μου επειδή δεν μπορούσα να πάω λόγω δουλειάς, στην αντιπροσωπεία να αλλάξει το σωληνάκι λαδιού. Έχει από της 11 το πρωί λοιπόν και μου είπαν ότι θέλουν 4!!!! Ώρες για να αλλάξουν το σωληνάκι. Μα ειναι δυνατόν ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Kλείδωσαν όπως όλα δείχνουν οι αλλαγές στα Τέλη Κυκλοφορίας του 2016 με τη σχετική απόφαση να αναμένεται να δημοσιευτεί σήμερα ή τη Δευτέρα.

Όπως δήλωσε ο διευθυντής του γραφείου του Τρύφωνα Αλεξιάδη Παναγιώτης Μελαχρινός η απόφαση για τα τέλη αναμένεται να δημοσιευτεί σήμερα ή το αργότερο τη Δευτέρα.

Μιλώντας στην ΕΡΤ ανέφερε, πως θα θεσπιστεί έκπτωση φόρου (5-10%) για τα παλαιά Ι.Χ, (10ετία και πάνω) το κριτήριο δηλαδή για τα αυτοκίνητα που ταξινομήθηκαν πριν από τον Νοέμβριο του 2010 δεν θα είναι μόνο ο κυβισμός αλλά και η παλαιότητα.

Επίσης, μειώνεται το όριο απαλλαγής από την υποχρέωση καταβολής τελών κυκλοφορίας και θα αφορά μόνον τα ΙΧ μετά την 01/11/2010.

Όπως είπε το πρωί σε τηλεοπτική εκπομπή ο Παναγιώτης Μελαχρινός, τα Ι.Χ. που θα κληθούν για πρώτη φορά να πληρώσουν τέλη, θα επιβαρυνθούν με 90 λεπτά του ευρώ ανά γραμμάριο.

Για τα Ι.Χ. που κυκλοφόρησαν μετά την 01/11/2010 και τα οποία πληρώνουν τέλη με βάση τους ρύπους αναμένονται αυξήσεις στα ποσά των τελών ανά γραμμάριο.

Eν κατακλείδι, θα ισχύσει μείωση από τα 100 γραμμάρια διοξειδίου του άνθρακα στα 90 γραμμάρια.
Περισσότερα θα πληρώσουν όλα τα ΙΧ που ταξινομήθηκαν μετά την 1η Νοεμβρίου 2010.

Οσοι δε απέκτησαν αυτοκίνητο πριν από την 01/11/2010 θα υιοθετηθεί συντελεστής μείωσης με βάση την ηλικία του οχήματος.


 

Link to comment
Share on other sites

 

Kλείδωσαν όπως όλα δείχνουν οι αλλαγές στα Τέλη Κυκλοφορίας του 2016 με τη σχετική απόφαση να αναμένεται να δημοσιευτεί σήμερα ή τη Δευτέρα.

Όπως δήλωσε ο διευθυντής του γραφείου του Τρύφωνα Αλεξιάδη Παναγιώτης Μελαχρινός η απόφαση για τα τέλη αναμένεται να δημοσιευτεί σήμερα ή το αργότερο τη Δευτέρα.

Μιλώντας στην ΕΡΤ ανέφερε, πως θα θεσπιστεί έκπτωση φόρου (5-10%) για τα παλαιά Ι.Χ, (10ετία και πάνω) το κριτήριο δηλαδή για τα αυτοκίνητα που ταξινομήθηκαν πριν από τον Νοέμβριο του 2010 δεν θα είναι μόνο ο κυβισμός αλλά και η παλαιότητα.

Επίσης, μειώνεται το όριο απαλλαγής από την υποχρέωση καταβολής τελών κυκλοφορίας και θα αφορά μόνον τα ΙΧ μετά την 01/11/2010.

Όπως είπε το πρωί σε τηλεοπτική εκπομπή ο Παναγιώτης Μελαχρινός, τα Ι.Χ. που θα κληθούν για πρώτη φορά να πληρώσουν τέλη, θα επιβαρυνθούν με 90 λεπτά του ευρώ ανά γραμμάριο.

Για τα Ι.Χ. που κυκλοφόρησαν μετά την 01/11/2010 και τα οποία πληρώνουν τέλη με βάση τους ρύπους αναμένονται αυξήσεις στα ποσά των τελών ανά γραμμάριο.

Eν κατακλείδι, θα ισχύσει μείωση από τα 100 γραμμάρια διοξειδίου του άνθρακα στα 90 γραμμάρια.

Περισσότερα θα πληρώσουν όλα τα ΙΧ που ταξινομήθηκαν μετά την 1η Νοεμβρίου 2010.

Οσοι δε απέκτησαν αυτοκίνητο πριν από την 01/11/2010 θα υιοθετηθεί συντελεστής μείωσης με βάση την ηλικία του οχήματος.

 

Δεν καταλαβαίνω, δηλαδή το δικό μου που έχει 85 γραμμάρια, θα πληρώσει 85*0,9=76,5€ ή επειδή είναι κάτω από 90 δεν πληρώνει?

Link to comment
Share on other sites

εμας ειναι κατω απο 90(88 αν δεν καμω λαθος) δεν θα πληρωσουμε αμα καταλαβα καλα.βεβαια μενει να δουμε την δευτερα τι θα γινει γιατι μεχρι την δευτερα εχει ο θεος ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.