Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

Φίλε @Vassilis63 και οι δύο τιμές υποκειμενικές είναι, απλά το ταξίδι είναι λιγότερο υποκειμενικό από τη πόλη και το μικτό. Εξ άλλου και συ ο ίδιος ανέφερες στη παρένθεση μία σειρά από αστάθμητους, υποκειμενικούς παράγοντες με κυριότερο αυτόν του "ελαφρού ποδιού". Σε κάθε περίπτωση η VW δίνει 3,1 λίτρα/100.

Είναι ξεκάθαρα παραπλανητικά τα νούμερα, όχι μόνον της VW, και πρέπει να τροποποιηθεί η μέθοδος με την οποία δίνουν τα νούμερα.

To 3.1 λίτρα  δεν είναι για το πολο 90, αναφέρεται σε ένα συγκεκριμένο πόλο που το ονομάζει σαν νέο μοντέλο με τρανταχτό τίτλο BLUEMOTION me 75 άλογα και άλλη χαρτογράφηση . Το νούμερο  3.1 είναι απόλυτα εφικτό. (εδώ με το δικό μου το 90άρι και έχω πετύχει σε ταξίδι με ιδανικές συνθήκες και 2.9 σε δείγμα 150χιλιοέτρων) και άλλες φορές με κωλοπετρέλαιο όσο και αν προσπάθησα δεν έπεσε κάτω από 4.5 λίτρα

 

Πολύ γκρίνια πέφτει...φαίνεται πως δεν έχει περάσει από τα χέρια σας κανένα ιταλικό ,γαλλικό και μερικά ιαπωνέζικά , εκεί να δείτε πως θα ξεχωρίσετε αμέσως το πραγματικό αυτοκίνητο από τον ντενεκέ. Δεν είμαι κανένας γερμανόφιλος ,ακριβώς το αντίθετο, αλλά όταν αγοράζω αυτοκίνητο (έχω πάρει αρκετά μέχρι τώρα, όχι οτι είμαι λεφτάς αλλά λόγω ηλικίας) επιλέγω με αυστηρά κριτήρια και όχι με το συναίσθημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Vassilis63 το BlueMotion έχω και σ' αυτό αναφέρομαι. Δεν είναι θέμα γκρίνιας, συζήτηση κάνουμε. Και αν όλοι οι κατασκευαστές κάνουν τα ίδια ή χειρότερα δεν αποτελεί δικαιολογία για την VW. Τώρα για το συναίσθημα, δε καταλαβαίνω που κολλάει. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Πάντως, για την ιστορία, πραγματικό γερμανικό δεν είναι αυτό, ένα καθαρόαιμο πέρασε από τα χέρια μου & αναγκάστηκα να το δώσω γιατί έπεφτε συνεχώς η τιμή του. 7 χρόνια το είχα, 7 φορές πήγα συνεργείο. Με αυτό ήδη πριν κλείσω χρόνο (& πριν κάνω σέρβις) μετράω 4. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εγώ πιστεύω πως ειναι και θέμα τύχης. Ας πούμε εγώ το εχω 7 μήνες το Polaki δεν έχει πάθει το παραμικρό(φτου φτου μην το ματιάσω) και συνεργείο μόνο για τα προβλεπόμενα εχω πάει, από κατανάλωση ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος και εκτός και εντός πόλης, όταν φίλος μου με fiesta diesel βλέπει κάτι 4,5αρια σε εθνική, εγώ ειμαι στα 3,5-3,6l/100χλμ άνετα! Ενα πρόσφατο παράδειγμα, ταξίδι 400 χλμ με 5 άτομα + αποσκευές και ταχύτητες 110-130 χλμ/ώρα είχα κατανάλωση 4,5l/100χλμ και φίλος μου με 4 άτομα + αποσκευές στο ίδιο ταξίδι μαζί ξεκινήσαμε μαζί φτάσαμε κάτω από 5 λίτρα δεν είδε σε κανένα σημείο της διαδρομής. Επίσης δεν εχω αντιμετωπίσει το πρόβλημα με τις χαμηλές στροφές δεν σβήνει. Στην οικογένεια υπάρχει επίσης και ένα VW Golf 1.6 FSI το αγόρασε ο πατέρας μου καινούριο το Μάιο του 2006, έχει αυτή τη στιγμή 220.000 χλμ λαδακι δεν καίει σχεδόν καθόλου και σε αυτά τα 9,5 χρόνια έχουμε πάει συνεργείο για τα προβλεπόμενα σέρβις, και δυο φορές για αλλαγή μπαταρίας, εντάξει έχει καεί και ο αισθητήρας λ που ειναι το κλασικό πρόβλημα των συγκεκριμένων αυτοκινήτων.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...παρακολουθω τη συζητηση στο forum απο την αρχη...λοιπον εγω εχω το 1.4 το 90αρι αγορασμενο τον Δεκεμβρη του 14 και εσβηνε. Σημερα εκανα το 1ο σερβις μαζι με την αλλαγη βολαν. Καμμια σχεση στην οδηγηση, συμπεριφερεται σαν φυσιολογικο αυτοκινητο, ουτε σε σπρωχνει αμα ριξεις τις στροφες επιταχυνοντας, ουτε σβησιματα ουτε τπτ...απο καταναλωση στα ιδια μ φανηκε δν προσεξα να ανεβαινει, ρωτησα κιολας εαν θα ανεβουν οι ρυποι και η καταναλωση και ειπαν στο σερβις θα ειναι οπως πριν. Καποια μελη του forum εγραψαν οτι το αυτοκινητο ειναι πιο ψωφιο...εγω αυτο που παρατηρησα ειναι οτι αρπαζει σε λιγο πιο ψηλες στροφες απ οτι πριν, δεν ειδα δλδ να μειωνεται η ροπη. κατα τη γνωμη μ οποιος δεν εχει κανει την  μετατροπη να παει να την κανει...ειναι σαν να οδηγας αλλο αυτοκινητο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τελικα και μενα μετα απο αρκετο καιρο εμφανισε παλι το προβλημα με την εκινηση του κινητηρα ειχα κανει μονο το update αρκετους μηνες πιο πριν και δουλευε μια χαρα μεχρι προχτες που επερνε μπρος κραταγε 500 στροφες και εκανε σαν τραχτερ...

 παω για βολαν και εγω οπως ολα δειχνουν..

ελπιζω να σταματησουν εδω τα προβληματα διαφορετικα μολις το ξεχρεωσω σε 2 χρονια θα φυγει και το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα ξαναπαρω VW

 

οχι εξαιτιας τον προβληματων αλλα λογω τις συμπεριφορας της εταιριας και των τοπικων αντιπροσωπον προς τους ιδιοκτητες

 

 θα επρεπε να εχουν στηλει επιστολες σε ολους για την ανακληση 

ετσι κανουν οι σοβαρες εταιριες που σεβονται τους καταναλωτες και μετα τον εαυτο τους

 

καλες γιορτες σε ολους.

Edited by foris78
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δευτερα παω επιτελους μετα απο καθυστερηση 2 σχεδον μηνων για αλλαγη δισκοπλατο,βολαν και ημιαξονιου.τεταρτη μου ειπαν θα παραλαβω το αμαξι και ας ελπισουμε οτι δεν θα εχει κανενα παρατραγουδο μηχανικοι ειναι αλλα ποσο εμπειροι ενας θεος ξερει.τωρα οσο αφορα το προβλημα με την επανεκκινηση του κινητηρα το εβγαλε καο εμενα μια φορα σε φαναρι.τωρα γιατι το κανει αυτο δεν ξερω ισως απο το βολαν.αντε να δουμε πως θα συμπεριφερθει το αμαξι με το νεο σεταπ αν και οσοι το εχουν αλλαξει εδω μεσα λενε για αλλο αμαξι πολυ καλυτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα πήγα και εγώ για αλλαγή βολάν-δίσκο-πλατό κλπ. το Polo 1.4L TDI 90PS BMT, αγορασμένο τον Νοέμβρη 2014, που παρουσίαζε τα γνωστά προβλήματα. Η εργασία έγινε στην AUTO CLUB Νέας Φιλαδέλφειας από όπου και το είχα αγοράσει. Στις 14.30 της ίδιας ημέρας το παρέλαβα και μετά τα πρώτα χιλιόμετρα αισθάνθηκα να οδηγώ άλλο αμάξι. Έπαψε να έχει αυτή την "ατίθαση" και εν πολλοίς προβληματική συμπεριφορά, έγινε ένα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ αυτοκίνητο. Από περίπου 150 χλμ. που έκανα εκτός πόλης, δεν διαπίστωσα κάποια αλλαγή στην κατανάλωση που κυμάνθηκε στα 4.4 l/100χλμ. σύμφωνα με τον υπολογιστή. Σημειωτέον ότι η πραγματική κατανάλωση σύμφωνα με μετρήσεις καυσίμου για 12000 χλμ. που έχω κρατήσει, είναι 10-12℅ μεγαλύτερη της καταγραφόμενης στον υπολογιστή του αυτοκινήτου. Τέλος για τη μαμά VW τι να πω. Μεγάλη γκάφα κάνανε με το συγκεκριμένο μοντέλο, άργησαν να παραδεχτούν το λάθος τους και το χειρότερο εξακολουθούν να το ψιλοκρύβουν αντί να ανακαλέσουν άμεσα όλα τα προβληματικά αυτοκίνητα.

Edited by John S.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει οτι το start/stop αμα το εχεις συνεχεια ενεργοποιημενο χαλαει η μιζα, μηπως φταιει αυτο που δεν παιρνει μπροστα το αυτοκινητο? Εγω το απενεργοποιω παντα. Κατι ακομα π παρατηρησα μετα την αλλαγη βολαν ειναι οτι κανει περισσοτερο θορυβο και ακουγεται και μεσα στη καμπινα με κλειστα παραθυρα....αυτο ειναι λιγο ενοχλητικο, αλλα πιστευω θα το συνηθισω

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πήγα να το δούνε στην αντιπροσωπεια , μόλις είπα το πρόβλημα μου στον υπεύθυνο μου έκλεισε κατευθείαν ραντεβού για την δεύτερα για αλαγη βολάν και ολο το σετ

που χρειαζετε να άλλαχτη , αυτό μου ειπε οτι ειναι οδηγια της vw για οσα polo αποτυγχάνουν να εκκινήσουν και οχι ανάκληση γιαυτό και δεν στελνουν ειδοποίηση σε όλους

ευτυχώς υπαρχη εδώ όλο το σετ και θα το πάρω την ιδια μερα το αυτοκίνητο....ελπίζω να τελειωσουν εδώ τα προβλήματα...

 

υγ. μολις πηγα να φυγω το αυτοκινητο κλασικα δεν επερνε μπρος κανοντας αυτον το ωραιο θορυβο, μαζευτηκαν εκει αρκετοι και το καμαρωναμε ολοι μαζι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Το δικο μου πολο το πηρα τελη του 2014.κ ειχα ολα τα γνωστα προβληματα..σχεδον μετα απο ενα χρονο πηρα τηλ vw στην θεσσαλονικη κ τους ειπα για το προβλημα(προχθες την δευτερα)κ κατευθειαν με εκλεισαν ραντεβου κ σε δυο μερες μου τα αλλαξαν ολα τα γνωστα...πριν μιση ωρα πηρα το αυτοκινητο..δεν προλαβα να κανω κ πολλες βολτες με το αυτοκινητο αλλα θελω να ρωτησω το εξεις..πηγαινοντας με πρωτη η κ δευτερα ρελαντι...οι στροφες ειναι πΑλι στιε 1050 κατι παραπανω απο 1000

Αυτο ειναι φυσιολογικο?σε ολους ετσι ειναι μετα την αλλαγη που κανατε?ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

και εγω πριν λιγο πηρα το αμαξι και εμενα ειναι πανω απο 1000.οσοι εχετε αλλαξει ετσι κανει;βεβαια δεν δινει γκαζι καθολου μονο αμα το πιεσεις για να πεσει κατω απο τις 900 και βαζεις 2α και απλα παει με λιγα χλμ ενω πριν εδινε γκαζι και ανεβαζε πανω απο 20χλν με 2α.κατι ακομα που παρατηρησα ειναο οτι το μοτερ εχει περισσοτερους κραδασμους.εχετε παρατηρησει κατι εσεις;και ενα ακομα καλο ειναι οτι το start stop ειναι πολυ μα παρα πολυ πιο ομαλο κατα την ενεργοποιηση του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εμενα αμα το αφησω στο ρελαντι με 2α πχ πεφτει στις 900...αυτο που εχω παρατηρησει παντως μετα την αλλαγη του βολαν ειναι οτι οτι εχει χασει το αρπαγμα που ειχε πιο πριν και τελικα μου φαινεται πως ειχαν δικιο καποιοα μελη που ειπαν οτι ειναι πιο ψωφιο...μου φαινεται δεν τραβαει τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Tο δικό μου ρελαντί είναι στις 900 περίπου. Για τους κραδασμούς δε μπορώ να πω ούτε για το start-stop. Καλές γιορτές σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια κανεις δεν μπορει απο αυτους που τα εχουν βαλει να μας πει;

Κοιτά Βασίλη εγω δεν εχω αλλάξει βολάν κτλπ αλλα απο το εργοστάσιο το αυτοκινητο μου συμπεριφέρεται

κατ´αυτον τον τροπο, όποτε ίσως απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο να διαφέρει ο τρόπος που συμπεριφέρεται στις χαμηλές στροφές. Όποτε μην ανησυχείς!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Tο δικό μου ρελαντί είναι στις 900 περίπου. Για τους κραδασμούς δε μπορώ να πω ούτε για το start-stop. Καλές γιορτές σε όλους.

οταν βαζεις 1η ομως παει ξανα στις 1050;
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω παρατηρήσει αυτό. Θα το δω και θα σου πω.

κοιτα το αμα μπορεις γιατι και εμενα ρελαντι εχω 820 για την ακριβεια (το βλεπω μεσω torque pro) και με το που βαζω 1η και αφηνω ελαχιστο συμπλεκτη χωρις καν να ξεκινησει το αμαξι ανεβαζει 1050
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα,   λοιπον  εγω το εχω αγορασεις περυσι το καλοκαιρι  απο τον Φιλοσιδη , και μου εμφανισε τα γνωστα προβληματα, πρωτα μου αλλαξαν την μιζα και επειτα απο κατι μηνες οπου δεν αλλαξε κατι στο προβλημα  αλλαξανε το βολαν και τα υπολοιπα, το αμαξι τωρα πηγαινει μια χαρα νορμαλ  χωρις κανενα θεμα πλεον, και το νευρο του οπως πριν το εχει και την επιταχυνσητου. Οπως διαβασα πιο πανω καποιοι που βλεπουν οτι μετα την αλλαγη βολαν δεν ειμαι τοσο δυνατο στην επιταχυνση εγω δεν διαπιστωσα καποια αλλαγη, αυτα προς το παρον  Καλες γιορτες ευχομαι με υγεια! πολλες βολτες με προσοχη  για να ζουμε στιγμες υπεροχες !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια κανεις δεν μπορει απο αυτους που τα εχουν βαλει να μας πει;

εμενα και με 1η στις 900 ειναι...και με δυτερα και με ολες τις ταχυτητες. Μολις το πηρα απο το σερβις μετα την αλλαγη βολαν κατευθειαν αυτο κοιταξα, να δω που κραταει ρελαντι

εμενα και με 1η στις 900 ειναι...και με 2ρα και με ολες τις ταχυτητες. Μολις το πηρα απο το σερβις μετα την αλλαγη βολαν κατευθειαν αυτο κοιταξα, να δω που κραταει ρελαντι

Edited by b3ast
Link to comment
Share on other sites

εμενα ομως γιατι κραταει ρελαντι 1050 με 1η και με 2α;να ξεχασαν να περασουν το νεο λογισμικο;τι να πω 1η και τελευταια φορα vw.απλα απαραδεκτοι σαν εταιρια και αμα εχουν κανει πατατα στην αντιπροσωπεια και αυτοι απαραδεκτοι

Link to comment
Share on other sites

βασιλη και μενα 1050 κραταει και μου περασαν και το τελευτεο update.... και ναι εχει πολους κραδασμους πλεον το αυτοκινητο, εχασε αυτην την αθορυβη λειτουργεια που ειχε, προσωπικα δεν ασχολουμε αλλο αρκετα εσκασα

περαστικα μου vw ηθελα

 

 

καλες γιορτες σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χάθηκε η μπάλα με το θέμα και καλό είναι να μπει μια σειρά για να μην τρελαίνονται και οι υπόλοιποι.

 Πρώτον δεν υπάρχει καμιά περίπτωση βάζοντας μεγαλύτερης μάζας βολάν σε οποιοδήποτε κινητήρα να αυξηθούν οι κραδασμοί.

 Δεύτερο για όσους δεν το γνωρίζουν και καλό είναι να το μάθουν τώρα, ο συγκεκριμένος κινητήρας που έχει πολύ υψηλή συμπίεση και μπόλικο αβάνς, δουλεύει χωρίς κραδασμούς μόνο με πετρέλαιο με αυξημένο αριθμό κετανίων .

Δηλαδή  shell v power , eko avio και όλα τα υπόλοιπα ενισχυμένα diesel.

 Κάντε  ένα τέστ με 5η στο κιβώτιο και 100χμ ένδειξη κοντέρ και πατήστε τέρμα το γκάζι. Με ενισχυμένο πετρέλαιο επιταχύνει κανονικά χωρίς κραδασμούς ενώ με απλό πετρέλαιο τραντάζεται δυνατά  όλο το αυτοκίνητο (δεν φταίει το βολάν).

 

(σημ Εξασφαλίστε ότι το ενισχυμένο πετρέλαιο που πληρώσατε παραπάνω είναι το ενισχυμένο και όχι το απλό λόγω νοθείας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.