Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

τα κριτηρια ενος αυτοκινητου τα διαλεγει και τα βαζει αυτος που ενδιαφερεται για το αμαξι

δεν χρειαζεται να ειναι τυποποιημενα

για τον καθε αγοραστη μπορει να ειναι οτιδηποτε

 

ο φιλος πιο πανω μπορει λογο δουλειας π.χ. , να κανει πολλα χλμ σε εθνικους δρομους και γι αυτο να ειναι ενα κριτηριο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το αυτοκίνητο δεν έχει τελική ταχύτητα 100 χλμ όπως επίσης και δεν μπορείς να πηγαίνεις συνέχεια με 80-100 χλμ όπως και δεν θα πηγαίνεις συνέχεια με 150 χλμ, ούτε φυσικά όλες οι μέρες είναι ίδιες, αγοράσαμε ένα αυτοκίνητο θέτοντας κάποια κριτήρια κατά την αγορά τα οποία μας οδήγησαν και σε αυτή . Γιατί αν έγω λόγω δουλειάς όπως λέει ο Ηλίας πρέπει να κάνω πολλά χλμ στην εθνική και στα 140 χλμ/ώρα έχω κατανάλωση 7λ/100 χλμ καλύτερα να εμένα με το Golfaki το Fsi να μην έμπαινα και σε έξοδα.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

0218.jpg

how to do a screenshot on a pc

 

Με 6η ταχυτητα και  cruise control σταθερα σε ευθεια καιει 4lt.

 

Το αμαξι ειναι Hyundai i30 1,4crdi (90ps) ντιζελακι μοντελο 2014 και βαρος 1.340 κιλα με καυσιμο 5 λιτρα μονο.

 

Με 5η και 75-80 χλμ παει στα 3λιτρα/100χλμ.

Αν περασεις τα 150 βλεπεις ανετα 7,5-8 λιτρα στα 100.

 

Στα λιγα χλμ και λιγες στροφες ειναι οικονομικα αυτα τα μικρα κυβικα.Μεχρι εκει ομως γιατι αν παμε στην εθνικη και ανεβασουμε πανω απο τα 140 χλμ καλητερα να εχουμε 14αρι τουρμπακι βενζινα πιο λιγο θα καψει.

Το πολάκι με το πόδι στο πάτωμα συνεχώς 180χμ και στις κατηφόρες 200+ δεν γράφει πάνω από 6.6λ/100. Αν βρεις βενζινοκίνητο με παρόμοια επίδοση θα έχει έχει ενδιαφέρον να μας το πεις. Επίσης να μην ξεχνάμε και κάτι άλλο : 95άρα 1.30 πετρέλαιο 0.95

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πολάκι με το πόδι στο πάτωμα συνεχώς 180χμ και στις κατηφόρες 200+ δεν γράφει πάνω από 6.6λ/100. Αν βρεις βενζινοκίνητο με παρόμοια επίδοση θα έχει έχει ενδιαφέρον να μας το πεις. Επίσης να μην ξεχνάμε και κάτι άλλο : 95άρα 1.30 πετρέλαιο 0.95

0,95 το πετρελαιο?  που ειναι αυτο το βενζιναδικο γιατι στα δικα μου τα χωραφια εχει 1,10

Link to comment
Share on other sites

Που είναι τα δικά σου τα χωράφια και κάνει 1.10 το πετρέλαιο;

Σε νησί μενεις;

το πατρικο μου ειναι στα φαρσαλα.προσοχη στον περιφερειακο γιατι στα 51 χλ εφαγες προστιμο

Το πολάκι με το πόδι στο πάτωμα συνεχώς 180χμ και στις κατηφόρες 200+ δεν γράφει πάνω από 6.6λ/100.

αν δε το δω,δεν το πιστευω  με τιποτα.

 

ποτε θα με πας βολτα να δουμε οτι καιει τοσο λιγο?

 

Και μετα .......μια  με το εργαλειο το καλο,μην με ξεχασεις φιλε βασιλακι

Edited by takisbrax
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

0,95 το πετρελαιο?  που ειναι αυτο το βενζιναδικο γιατι στα δικα μου τα χωραφια εχει 1,10

Aν έχει 1.10 το πετρέλαιο τότε σίγουρα η 95άρα δεν έχει 1.30 αλλά πολυυυυυυυύ περισσότερο.

 

Ρίξε μια ματιά πιο κάτω και θα δεις πολλά πρατήρια κάτω από  0.95 το diesel (αυτή τη στιγμή που γράφω βλέπω και 0,869 )

 

http://www.4real.gr/FuelPrices/public/show-fuel-prices

το πατρικο μου ειναι στα φαρσαλα.προσοχη στον περιφερειακο γιατι στα 51 χλ εφαγες προστιμο

αν δε το δω,δεν το πιστευω  με τιποτα.

 

ποτε θα με πας βολτα να δουμε οτι καιει τοσο λιγο?

 

Και μετα .......μια  με το εργαλειο το καλο,μην με ξεχασεις φιλε βασιλακι

Στο επόμενο ταξιδάκι που θα κάνω δεσμεύομαι να ανεβάσω βιντεάκι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το dsg γλίτωσα από το γνωστό πρόβλημα.

Πριν είχα τραβήγματα με το gti του 2010, αλλά πάλι polo θα αγόραζα.

Και αν έκανα μέχρι 10.000 χλμ το χρόνο, θα άφηνα το diesel και θα πήγαινα στο blue gt.

(Κόλλημα, το ξέρω...)

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Στο πρώτο service στο τέλος Νοεμβρίου ο τεχνικός υπεύθυνος με το που το ανέφερα (πιο πολύ για να κάνω κουβέντα παρά ότι περίμενα κάτι) μου πρότεινε να κλείσω ραντεβού για τις σχετικές αλλαγές (Βολάν- Συμπλέκτη - ημιαξόνιο).

Επιπλέον υποτίθεται ότι έγινε και αλλαγή στο λογισμικό

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

 

- Δεν σβήνει.

- Δεν φαίνεται τόσο δυνατό στις χαμηλές στροφές.

- Άλλου τύπου κραδασμοί (και πριν τις αλλαγές είχε μυστήριους κραδασμούς κατά την επιτάχυνση από 1200-1600 στροφές). Τώρα (μου) φαίνονται πιο απαλοί αλλά σε μεγαλύτερο εύρος στροφών, αν όχι μόνιμοι και συνεχείς

- Πιθανότατα μεγαλύτερη κατανάλωση εντός πόλης, αλλά αυτό θέλει πιο ενδελεχή έλεγχο.

- Δεν παρατήρησα στις πόσες στροφές κρατάει το ρελαντί (θα επανέλθω). ---- >>> 800 στροφές σε στάση..

 

 

Aldim καλωσήρθες στο forum.

Με γεμίζει ελπίδα το μηνυμα σου, μιας και πλησιάζει το 1ο μου σέρβις και δε μου εχουν αναγνωρίσει ούτε εμένα το προβλημα, αν και υπαρκτό.

Για να δούμε λοιπόν...

 

Επαναφέρω το θέμα ως προς το ακριβές περιεχόμενό του, ανακοινώνοντάς σας πως ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ (σας γκρίνιαζα εδώ και ένα εξάμηνο..) μου ανέφεραν πως το αυτοκίνητό μου απαιτεί τη σχετική αλλαγή βολάν, καθώς και αλλαγή σε ένα σωληνάκι λαδιού!!!

Λόγω της επικινδυνότητας που υπάρχει λόγω του σβησίματος, είμαι αποφασισμένος να κάνω την αλλαγή του βολάν και των λοιπών εξαρτημάτων.

Έχουμε κάποια νεότερη ενημέρωση ως προς κατανάλωση, τράβηγμα αυτοκινήτου & θορύβους;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια να σας ρωτησω οσοι κανατε τις αλαγες σε βολαν, δισκο και υμιαξονιο σας το κανανε και ευθηγραμιση?

γιατι εμενα μου ειπανε οταν το παρελαβα οτι δεν χρειαζετε, και μου φανηκε λιγο περιεργο αυτο ,γιατι σε αλλο αυτοκινητο που ειχα αλαξει υμιαξονιο

μου ειχανε πει να το κανω και ευθηγραμιση

Edited by foris78
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους..μετα την αλλαγη του δισκου πλατω κτλ...εχω παρατηρησει ενα θεματακι στο αυτοκινητο,

Οταν πηγαινω με 4η η 5η ταχυτητα..σχετικα νορμαλ..ας πουμε στα 100-120χιλ..και αφηνω το γκαζι (γιατι πχ υπαρχει ενα αυτοκινητο μπροστα)και το αυτοκινητο πηγαινει απλα με την ταχυτητα που ειχε...κατα το πατημα του γκαζιου σε μια επιταχυνση..τρανταζεται πολυ εντονα ο κινητηρας..κ εχεις την αισθηση οτι επιταχυνει με καθηστερηση...

Που μπορει να οφειλετε αυτο?εχει αλλος αυτο το προβλημα μετα την αναβαθμιση?επισης ( το εχω ξαναρωτησει)οι στροφες του κινητηρα με ταχυτητα οταν κινηστε..κ ειναι στο ρελαντι...ποσο σας δειχνει?

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους..μετα την αλλαγη του δισκου πλατω κτλ...εχω παρατηρησει ενα θεματακι στο αυτοκινητο,

Οταν πηγαινω με 4η η 5η ταχυτητα..σχετικα νορμαλ..ας πουμε στα 100-120χιλ..και αφηνω το γκαζι (γιατι πχ υπαρχει ενα αυτοκινητο μπροστα)και το αυτοκινητο πηγαινει απλα με την ταχυτητα που ειχε...κατα το πατημα του γκαζιου σε μια επιταχυνση..τρανταζεται πολυ εντονα ο κινητηρας..κ εχεις την αισθηση οτι επιταχυνει με καθηστερηση...

Που μπορει να οφειλετε αυτο?εχει αλλος αυτο το προβλημα μετα την αναβαθμιση?επισης ( το εχω ξαναρωτησει)οι στροφες του κινητηρα με ταχυτητα οταν κινηστε..κ ειναι στο ρελαντι...ποσο σας δειχνει?

Ευχαριστω πολυ

οταν εισαι σταματημενος το ρελαντι ας πουμε οτι ειναι στις 800 στροφες(τυχαιο νουμερο ειναι αυτο).Οταν εισαι σε κατηφορα και πας ας πουμε με 50-60-100 κτλ και εχεις νεκρα το στροφομετρο θα σου γραφει παραπανω στροφες,ας πουμε 1.000-1.100 και ειναι λογικο αυτο αφου το μοτερ ειναι συνδεδεμενο με το σασμαν και οι ροδες περιστρεφονται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους..μετα την αλλαγη του δισκου πλατω κτλ...εχω παρατηρησει ενα θεματακι στο αυτοκινητο,

Οταν πηγαινω με 4η η 5η ταχυτητα..σχετικα νορμαλ..ας πουμε στα 100-120χιλ..και αφηνω το γκαζι (γιατι πχ υπαρχει ενα αυτοκινητο μπροστα)και το αυτοκινητο πηγαινει απλα με την ταχυτητα που ειχε...κατα το πατημα του γκαζιου σε μια επιταχυνση..τρανταζεται πολυ εντονα ο κινητηρας..κ εχεις την αισθηση οτι επιταχυνει με καθηστερηση...

Που μπορει να οφειλετε αυτο?εχει αλλος αυτο το προβλημα μετα την αναβαθμιση?επισης ( το εχω ξαναρωτησει)οι στροφες του κινητηρα με ταχυτητα οταν κινηστε..κ ειναι στο ρελαντι...ποσο σας δειχνει?

Ευχαριστω πολυ

Αυτό το κάνει όταν το πετρέλαιο είναι το απλό. Ο κινητήρας αυτός λόγω υψηλής συμπίεσης και μπόλικου αβάνς δουλεύει σωστά μόνο με ενισχυμένο πετρέλαιο αυξημένων κετανίων το οποίο αναφλέγεται ταχύτερα (eko avio ,shell vpower diesel και τα υπόλοιπα, σχεδόν όλες οι εταιρίες έχουν)

 Εκτός από την μειωμένη απόδοση και την προβληματική λειτουργία ανεβαίνει και η κατανάλωση με το απλό.

   Φίλε Angelantoniii  άστο να αδειάσει καλά και βάλε ενισχυμένο πετρέλαιο (αφού πρώτα σιγουρέψεις ότι αυτό που πλήρωσες παραπάνω είναι ενισχυμένο και όχι απλό και στη χειρότερη αποχρωματισμένο ναυτιλιακό και ας μη αναφερθώ και σε άλλες λαμογιές που γίνονται)

Link to comment
Share on other sites

οταν εισαι σταματημενος το ρελαντι ας πουμε οτι ειναι στις 800 στροφες(τυχαιο νουμερο ειναι αυτο).Οταν εισαι σε κατηφορα και πας ας πουμε με 50-60-100 κτλ και εχεις νεκρα το στροφομετρο θα σου γραφει παραπανω στροφες,ας πουμε 1.000-1.100 και ειναι λογικο αυτο αφου το μοτερ ειναι συνδεδεμενο με το σασμαν και οι ροδες περιστρεφονται.

Επειδή το εχω δει με το torque συγκεκριμένα, σταματημενο το αυτοκίνητο το ρελαντί είναι στις 830 σ.α.λ και όταν το αυτοκίνητο κινείται κρατάει ρελαντί στις 1050 σ.α.λ.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..οσο για το πετρελαιο βαζω μονο v power..και απο καμια αλλη εταιρια..θα το κοιταξω ομως κ αυτο να δοκιμασω πετρελαιο απο αλλου..κα θα σας πω τα αποτελεσματα..

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα ως προς το ακριβές περιεχόμενό του, ανακοινώνοντάς σας πως ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ (σας γκρίνιαζα εδώ και ένα εξάμηνο..) μου ανέφεραν πως το αυτοκίνητό μου απαιτεί τη σχετική αλλαγή βολάν, καθώς και αλλαγή σε ένα σωληνάκι λαδιού!!!

Λόγω της επικινδυνότητας που υπάρχει λόγω του σβησίματος, είμαι αποφασισμένος να κάνω την αλλαγή του βολάν και των λοιπών εξαρτημάτων.

Έχουμε κάποια νεότερη ενημέρωση ως προς κατανάλωση, τράβηγμα αυτοκινήτου & θορύβους;

 

Δεν νομίζω ότι μπορώ να εξειδικεύσω περισσότερο στο θέμα.

 

... Αλλά μέσα στην πόλη "πιθανόν" να καίει λίγο παραπάνω ή άρχισα πλέον να κινούμαι σε πιο δυσμενείς κυκλοφοριακές συνθήκες.

Θέλω να κάνω ένα τυποποιημένο ταξίδι και εκτός πόλης για να συγκρίνω. 

 

Οι κραδασμοί που ανέφερα (και πριν και μετά την αλλαγή) δεν ήταν κάτι το τραγικό, αλλά απλώς θεωρώ ότι παρατήρησα μια διαφοροποίησή τους. Ούτε κακό είναι αυτό ούτε και καλό...και φυσικά δεν μπορώ να κρίνω κάτι τεκμηριωμένα... Δεν θεωρώ ότι κάτι χειροτέρεψε αλλά σίγουρα κάτι άλλαξε..

 

Σίγουρα φαίνεται πιο "ψόφιο" στην 1η -2η ταχύτητα.

 

Τέλος θεωρώ ότι πρέπει να γίνει η αλλαγή εάν πραγματικά σβήνει. Οφείλω να σας εμπιστευθώ μετά σχεδόν το πρώτο έτος που το είχα και έκανα 23.000 χλμ, το έδωσα για πρώτη φόρα στην σύζυγό μου να το οδηγήσει αφού έκανα την αλλαγή της τεχνικής οδηγίας.

Edited by aldim
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

.. Οφείλω να σας εμπιστευθώ μετά σχεδόν το πρώτο έτος που το είχα και έκανα 23.000 χλμ, το έδωσα για πρώτη φόρα στην σύζυγό μου να το οδηγήσει αφού έκανα την αλλαγή της τεχνικής οδηγίας.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το παραπάνω λέει πολλά.

Θα κάνω ό,τι απαιτείται & ας χάσω λίγη επιτάχυνση ή κατανάλωση, προέχει η ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το εχω δει με το torque συγκεκριμένα, σταματημενο το αυτοκίνητο το ρελαντί είναι στις 830 σ.α.λ και όταν το αυτοκίνητο κινείται κρατάει ρελαντί στις 1050 σ.α.λ.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμενα κραταει ρελαντι και σταματημενο και οταν κινειται στις 900

Δεν νομίζω ότι μπορώ να εξειδικεύσω περισσότερο στο θέμα.

... Αλλά μέσα στην πόλη "πιθανόν" να καίει λίγο παραπάνω ή άρχισα πλέον να κινούμαι σε πιο δυσμενείς κυκλοφοριακές συνθήκες.

Θέλω να κάνω ένα τυποποιημένο ταξίδι και εκτός πόλης για να συγκρίνω.

Οι κραδασμοί που ανέφερα (και πριν και μετά την αλλαγή) δεν ήταν κάτι το τραγικό, αλλά απλώς θεωρώ ότι παρατήρησα μια διαφοροποίησή τους. Ούτε κακό είναι αυτό ούτε και καλό...και φυσικά δεν μπορώ να κρίνω κάτι τεκμηριωμένα... Δεν θεωρώ ότι κάτι χειροτέρεψε αλλά σίγουρα κάτι άλλαξε..

Σίγουρα φαίνεται πιο "ψόφιο" στην 1η -2η ταχύτητα.

Τέλος θεωρώ ότι πρέπει να γίνει η αλλαγή εάν πραγματικά σβήνει. Οφείλω να σας εμπιστευθώ μετά σχεδόν το πρώτο έτος που το είχα και έκανα 23.000 χλμ, το έδωσα για πρώτη φόρα στην σύζυγό μου να το οδηγήσει αφού έκανα την αλλαγή της τεχνικής οδηγίας.

Αυτό το κάνει όταν το πετρέλαιο είναι το απλό. Ο κινητήρας αυτός λόγω υψηλής συμπίεσης και μπόλικου αβάνς δουλεύει σωστά μόνο με ενισχυμένο πετρέλαιο αυξημένων κετανίων το οποίο αναφλέγεται ταχύτερα (eko avio ,shell vpower diesel και τα υπόλοιπα, σχεδόν όλες οι εταιρίες έχουν)

Εκτός από την μειωμένη απόδοση και την προβληματική λειτουργία ανεβαίνει και η κατανάλωση με το απλό.

Φίλε Angelantoniii άστο να αδειάσει καλά και βάλε ενισχυμένο πετρέλαιο (αφού πρώτα σιγουρέψεις ότι αυτό που πλήρωσες παραπάνω είναι ενισχυμένο και όχι απλό και στη χειρότερη αποχρωματισμένο ναυτιλιακό και ας μη αναφερθώ και σε άλλες λαμογιές που γίνονται)

Ο Βασιλης εχει δικιο...εβαλα v power και ειδα τεραστια διαφορα λιγοτεροι θορυβοι καλυτερη αποδοση, καλυτερη επιταχυνση και μου φανηκε πως καιει και λιγοτερο απ'οτι με το απλο. Σε κανα 10ημερο περιπου θα κανω και ταξιδι και θα το υπολογισω και καλυτερα σε εθνικη.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλησπέρα σε όλους.

Προχώρησα στις τροποποιήσεις και παρέλαβα το αυτοκίνητο προ ολίγων ημερών.

Έχοντας μια πιο κατατοπιστική εικόνα πλέον, μετά από μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα που διάνυσα, μπορώ να πω πως το πρόβλημα με τη μίζα αποκαταστάθηκε.

Η λειτουργία του κινητήρα σίγουρα έχει σίγουρα αλλάξει, τον νιώθω πολύ πιο τραχύ και πιο θορυβώδη, κροταλίζει περισσότερο και η κύλιση του πετρελαιοκίνητου Πόλο μας με βενζινοκίνητη βελούδινη αίσθηση και χροιά έχει και αυτή αλλάξει (εξαρχής πλήρωση μονίμως με V-Power).

Το αυτοκίνητο συντονίζει κάθε φορά που πατάς το γκάζι στην προσπάθεια να επιταχύνεις, ακόμα και με 3η ή 4η ταχύτητα.

Να επισημάνω το γεγονός πως οι τροποποιήσεις οι οποίες γίνονται στο αυτοκίνητο δεν αφορούν σε απλή αντικατάσταση εξαρτημάτων από όμοια άλλα, αλλά μετατροπή που τυγχάνει έχει τη σφραγίδα της VW. Κακή και μη προσεγμένη μετατροπή όμως με τα μέχρι τώρα δεδομένα...

Η λειτουργία του συμπλέκτη έχει επίσης αλλάξει, δεν σβήνει πλέον το αυτοκίνητο σε χαμηλές ταχύτητες και συμπεριφέρεται διαφορετικά στην ταχύτητα των ~20χλμ./ώρα που είχα προσωπικά πρόβλημα.

Κάτι αντιλαμβάνομαι πως έχει χάσει από την ευστροφία του στις χαμηλές στροφές, αλλά στις υψηλές (από 3000 μέχρι 4000) έχω την αίσθηση πως αποδίδει καλύτερα.

Πλέον, με τη νέα χαρτογράφηση, μου προτείνει να αλλάζω ταχύτητες προς τα πάνω από τις 1600 στροφές, σε αντίθεση με παλιά, που άναβε η σχετική ένδειξη μετά τις 2000 στροφές.

Ρελαντί κρατάει στις 800 στροφές, αν και σε ορισμένες λιγοστές περιπτώσεις, το έχω δει περί τις 900.

Τέλος, η κατανάλωση βάσει του trip computer έχει ανέβει. Αρκετά για εμένα. Δεν έχω τσεκάρει ακόμα την πραγματική, εύχομαι απλά η VW να διόρθωσε το -0.5ltr/100km που έχανε η παλιά χαρτογράφηση για να μην έχω περαιτέρω δυσάρεστα αποτελέσματα.

Αυτά από εμένα.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

συμπληρωσα 20000χλμ και ειπα να αλλαξω το φιλτρο πετρελαιου.λοιπον το μαμα φιλτρο ηταν ενα uri made in china και στην θεση του μπηκε ενα γερμανοαυστριακο ποιοτητας mann.δεν εβαλα mann γιατι ειναι σε ελλειψη.μπραβο στην μαμα vw που σε 1ης τοποθετησης αναλωσιμο εβαλε κινεζικο και εξαιρετικα χαμηλης ποιοτητας ανταλλακτικο.ακομα και το παντα της μανας μου τα πρωτης τοποθετησης ηταν ή made on italy ή made in germany μπραβο μπραβο vw για την απαραμμιλη ποιοτητα στα αυτοκινητα σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωσα 20000χλμ και ειπα να αλλαξω το φιλτρο πετρελαιου.λοιπον το μαμα φιλτρο ηταν ενα uri made in china και στην θεση του μπηκε ενα γερμανοαυστριακο ποιοτητας mann.δεν εβαλα mann γιατι ειναι σε ελλειψη.μπραβο στην μαμα vw που σε 1ης τοποθετησης αναλωσιμο εβαλε κινεζικο και εξαιρετικα χαμηλης ποιοτητας ανταλλακτικο.ακομα και το παντα της μανας μου τα πρωτης τοποθετησης ηταν ή made on italy ή made in germany μπραβο μπραβο vw για την απαραμμιλη ποιοτητα στα αυτοκινητα σου!!!!!

Βασίλη αν μπορείς κόψε το με ένα σιδηροπρίονο να δούμε σε κατάσταση είναι στα 20.000χμ για να πάρουμε μια ιδέα (μια φωτο θα ήταν τέλεια).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.