Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

Με πηραν τηλ απο την vw και μου ειπαν να τους ξαναπαω το αυτοκινητο για να δουν εαν ειναι ολα ενταξει με το βολαν και αν χρειαζεται αναβαθμιση. Πηραν και κανεναν αλλον τηλ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

b3ast αν έχεις κάποιο νεότερο από τον έλεγχο του δικού σου αυτοκινήτου, ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ.

Προχθές πήρα τηλ. το συνεργείο μου & μου είπε πως δεν έχει λάβει κάποια σχετική οδηγία.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως θα ενημερωσω. Το θεμα ειναι οτι λογω δουλειας ειπα πως θα παω προς το Πασχα να το κοιταξουν και μου ειπε πως πρεπει μεχρι τελη Απριλιου να το εχω παει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα 22-3-16 με πήραν από την αντιπροσωπία τηλ. και μου είπαν ότι υπάρχει update για το πολάκι  (CUSB)  διάρκειας 20 - 30 λεπτών. Σε ερώτηση μου τι περιλαμβάνει το update η κοπελίτσα δεν γνώριζε λεπτομέρειες . Έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα 28-3-16 και θα σας ενημερώσω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, μολις με πηραν τηλεφωνο απο τον volkswagen για μια νεα αναβαθμιση. γνωριζει κανεις τιποτα? ελεος εχω αγανακτισει

Link to comment
Share on other sites

       Σήμερα πήγα για το update (polo 1.4 tdi 90 ps cusb)που μου είχαν τηλεφωνήσει. Σε ερώτηση μου στον τεχνικό σύμβουλο τι περιλαμβάνει , δεν έλαβα καμία απάντηση  όπως βέβαια και την προηγούμενη φορά με την αλλαγή του βολάν. Άκρα μυστικότητα ή ασχετοσύνη.

      Τέλος πάντων, επειδή με την προηγούμενη αλλαγή βολάν δεν έγινε και κάποιο update στην ECU με το πρόβλημα που ο κινητήρας γκάζωνε από μόνος του όταν έπεφταν οι στροφές για να μη σβήσει, το περίμενα κάποια στιγμή να το διορθώσουν, αφού πλέον δεν χρειάζεται γιατί δεν σβήνει πια.

    Πράγματι  διορθώθηκε και αυτό και τώρα είναι εντάξει (πάρα πολύ καλό, η δευτέρα δεν σε σπρώχνει πια . Ήταν αρκετά ενοχλητικό.)

Και μια δεύτερη μικροδιόρθωση, η οποία αφορά το ανέβασμα στροφών από μόνο του (διευκολύνοντας το ξεκίνημα) που υπήρχε στο ξεκίνημα με πρώτη, που μόλις άφηνες το συμπλέκτη χωρίς να πατήσεις γκάζι, οι στροφές από 824 πήγαιναν στις 1200 , ενώ για την όπισθεν δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο. Τώρα με το update προστέθηκε αυτή η δυνατότητα και στην όπισθεν αλλά οι στροφές δεν πάνε πλέον στις 1200 αλλά μέχρι στις 1100 βοηθώντας πλέον στο ξεκίνημα όχι μόνο της πρώτης αλλά και τις όπισθεν.

Οι κωδικοί των εργασιών    23602599 RECALL

                                                  21715199 RECALL

 

Αν ανακαλύψω και κάτι άλλο θα επανέλθω. 

   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 ώρα πριν , Vassilis63 said:

Και μια δεύτερη μικροδιόρθωση, η οποία αφορά το ανέβασμα στροφών από μόνο του (διευκολύνοντας το ξεκίνημα) που υπήρχε στο ξεκίνημα με πρώτη, που μόλις άφηνες το συμπλέκτη χωρίς να πατήσεις γκάζι, οι στροφές από 824 πήγαιναν στις 1200 , ενώ για την όπισθεν δεν υπήρχε κάτι αντίστοιχο. Τώρα με το update προστέθηκε αυτή η δυνατότητα και στην όπισθεν αλλά οι στροφές δεν πάνε πλέον στις 1200 αλλά μέχρι στις 1100 βοηθώντας πλέον στο ξεκίνημα όχι μόνο της πρώτης αλλά και τις όπισθεν.   

Απ' ότι καταλαβαίνω @Vassilis63 αντιλαμβάνεσαι αλλαγές που έχουν γίνει στην ηλεκτρονική διαχείριση του καυσίμου ώστε να διορθωθούν "ασάφειες" που υπήρχαν. Αναμένουμε & άλλες παρατηρήσεις μέχρι να τις βιώσουμε και εμείς!!!

Αυτό το ανέβασμα που περιγράφεις παραπάνω, στο κάνει και σε ακινησία με νεκρά; Θέλω να πω, είσαι σταματημένος με χειρόφρενο, πατάς συμπλέκτη, αφήνεις συμπλέκτη, (τίποτα άλλο, μόνο συμπλέκτη), σου κάνει αυτό το ανεβοκατέβασμα στροφών; (σε μένα, ναι)

Επίσης όταν ξεκινώ με 1η, στις 2000 στροφές περίπου νιώθω -κάθε φορά, όχι περιστασιακά- σαν κάτι να εμποδίζει το αυτοκίνητο ("κόβει") και να με ωθεί να αλλάξω σε 2α (το οποίο είναι πολύ σπαστικό), έχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Polakias TDI said:

Απ' ότι καταλαβαίνω @Vassilis63 αντιλαμβάνεσαι αλλαγές που έχουν γίνει στην ηλεκτρονική διαχείριση του καυσίμου ώστε να διορθωθούν "ασάφειες" που υπήρχαν. Αναμένουμε & άλλες παρατηρήσεις μέχρι να τις βιώσουμε και εμείς!!!

Αυτό το ανέβασμα που περιγράφεις παραπάνω, στο κάνει και σε ακινησία με νεκρά; Θέλω να πω, είσαι σταματημένος με χειρόφρενο, πατάς συμπλέκτη, αφήνεις συμπλέκτη, (τίποτα άλλο, μόνο συμπλέκτη), σου κάνει αυτό το ανεβοκατέβασμα στροφών; (σε μένα, ναι)

Επίσης όταν ξεκινώ με 1η, στις 2000 στροφές περίπου νιώθω -κάθε φορά, όχι περιστασιακά- σαν κάτι να εμποδίζει το αυτοκίνητο ("κόβει") και να με ωθεί να αλλάξω σε 2α (το οποίο είναι πολύ σπαστικό), έχεις παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;

       Σε νεκρά οι στροφές (824-829 σαλ) με το πάτημα του συμπλέκτη δεν άλλαζαν και δεν αλλάζουν μετά το update.

      Ίσως δεν το έχεις προσέξει , υπάρχει αυτή η "βοήθεια" στην εκκίνηση με πρώτη. Κάνε μια δοκιμή με πρώτη και με όπισθεν και πες μας. Σε εμένα πριν το update υπήρχε αυτή η "βοήθεια" μόνο στην πρώτη , τώρα μετά το update υπάρχει και στην όπισθεν.(από ρελαντί πάει τώρα στις 1100 περίπου στροφές χωρίς να χρειαστεί να πατήσεις γκάζι)

      Για τη πρώτη και τις 2000 σαλ δεν το έχω παρατηρήσει , θα το δω και θα επανέλθω.

    

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Στο δικό μου με το πάτημα-άφημα του συμπλέκτη, οι στροφές παίζουν από περίπου 800 (ρελαντί) μέχρι 950.

Αυτή τη "βοήθεια" που αναφέρεις την έχω προσέξει, πολλή ροπή για μηδέν γκάζι ε; Μερικές φορές όταν παρκάρω στο πάρκινγκ του σπιτιού, το κάνω χωρίς γκάζι (οκ, βοηθάει το ότι είναι επίπεδη επιφάνεια). Στην όπισθεν νομίζω πως είναι το ίδιο με την 1η, αλλά θα το τσεκάρω σε καμιά ώρα & θα σου πω.

Αναρωτιέμαι όλα αυτά αν έχουν αν κάνουν με την ηλεκτρονική διαχείριση καυσίμου και κινητήρα γενικότερα, με μηχανικά μέρη (δίσκο-πλατό, βολάν, κλπ.) ή και με τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Αναρωτιέμαι όλα αυτά αν έχουν αν κάνουν με την ηλεκτρονική διαχείριση καυσίμου και κινητήρα γενικότερα, με μηχανικά μέρη (δίσκο-πλατό, βολάν, κλπ.) ή και με τα δύο.

Αυτά είναι καθαρά μόνο λογισμικό στην  ECU.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται είναι τεχνολογία που περνάει σε όλα τα αυτοκίνητα σιγά σιγά η εταιρία, μιας και το Golf έχει την ίδια συμπεριφορά σε πρώτη και όπισθεν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , Polakias TDI said:

Μου το κάνει και στην όπισθεν, ανεβάζει μέχρι 1000κάτι στροφές.

Άρα το δικό σου είναι μάλλον ενημερωμένο στο νέο update.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρες σε όλους.

Ναι... Δεν καταλαβαίνω εφόσον είναι νέο update πως το έχω. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...

Το πρώτο από τα δύο νέα updates σου το γκούγκλαρα και μου έβγαλε κάποια σχέση (σε Jetta βέβαια, αλλά ίδιο κωδικό) με DSG. Έχεις DSG;

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Καλημέρες σε όλους.

Ναι... Δεν καταλαβαίνω εφόσον είναι νέο update πως το έχω. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται...

Το πρώτο από τα δύο νέα updates σου το γκούγκλαρα και μου έβγαλε κάποια σχέση (σε Jetta βέβαια, αλλά ίδιο κωδικό) με DSG. Έχεις DSG;

όχι δεν έχω DSG.

Δεν ξέρω κατά πόσο το upadate είναι νέο.(σε εμένα με την αλλαγή βολάν δεν είχε γίνει επέμβαση στην ECU) Αν στο δικό σου μετά την αλλαγή βολάν σταμάτησε και το γκάζωμα σημαίνει ότι περάστηκε αυτό το update μαζί με την αλλαγή του βολάν.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που παρατήρησα σήμερα μετά το update είναι ότι τώρα πια στο άφημα του γκαζιού με ταχύτητα το αυτοκίνητο πλέον δεν κόβει φρενάροντας καθόλου με το κινητήρα όπως πριν.

Κάθε φορά που αφήνεις το γκάζι δίνει την αίσθηση ότι έχεις βγάλεις την ταχύτητα και ρολλάρεις με νεκρά.

Θα έχουν λίγη δουλίτσα τα φρένα περισσότερο  αλλά πιστεύω θα πέσει η κατανάλωση. Πάντως τώρα (προσωπική άποψη) οδηγείται πιο ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Με πήραν σήμερα τηλ. από το συνεργείο μου για οδηγία της Kosmocar σχετικά με αναγκαίο update που πρέπει να κάνω μέχρι αρχές Μαΐου (μάλιστα, επειδή εκείνη τη στιγμη είχα δουλεια και έδειξα άθελα μου πως δεν πολυενδιαφέρομαι, είδα πως τσίτωσε και επέμεινε στο να γίνει άμεσα).

Δεν γνώριζε με τι έχει σχέση το update, παρά μόνο πως έχει να κάνει με κάτι με τη λειτουργία του κινητήρα.

Εννοείται θα επανέλθω. 

Link to comment
Share on other sites

και εμενα με πηραν τηλ απο το συνεργειο και μου ειπαν για το update.θα παω την τεταρτη το πρωι για να το κανω.και εμενα αυστηρα να παω τις επομενες 2 βδομαδες γιατι ειναι μεγαλη αναγκη.τωρα τι ειναι αυτο update ενας θεος ξερει αχχαχαχχα θα δειξει αλλα για να κανουν ετσι πρεπει να ειναι κατι σημαντικο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα εγινε η αναβαθμιση και επιτελους το αμαξι παει με 850 στροφες και δεν επιταχυνει.το ξεκινημα ειναι φυσικα με υποβοηθηση οπως ηταν αλλα με λιγοτερες στροφες απο οτι πριν(για την οπισθεν δεν το ειδα θα το κοιταξω ομως).γενικα αλλο αμαξι και πολυ πιο οικονομικο απο οτι πριν μεσα στην πολη.καταφερα και εριξα την καταναλωση με πολυ κινηση και χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια(μενω πατρα).πλακα ειχε η υπαλληλος οταν την ρωτησα τι περιλαμβανει η αναβαθμιση και μου ειπε αναβαθμιση στον εγκεφαλο και οτι δεν θα καταλαβω κατι εγω.ελα που ομως δεν εχει καμια σχεση με πριν αχχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Μπιλ επιβεβαιώνω όσα γράφεις, θέλω μόνο να δεις προσεκτικά, τώρα που είναι η αρχή μετά το update και έχεις ακόμη την προηγούμενη αίσθηση , αν το αυτοκίνητο τώρα στο άφημα του γκαζιού με ταχύτητα δεν κόβει όπως πριν και ρολάρει πιο ελεύθερα.

Όσο για την υπάλληλο που σου είπε ότι δεν θα καταλάβεις τίποτα , δικαιολόγησε την. Εμένα ο αρχιμηχανικός... μου είπε ότι δεν θα καταλάβω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο σχετική ενημέρωση της αντιπροσωπείας που πήρα το αυτοκινητο αύριο το πάω για τις γνωστές αλλαγές βολάν δίσκο πλατό κλπ. Ο θεός βοηθός... Αναμένεται τις εντυπώσεις μου.:phew:

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
42 λεπτά πριν , Antonio said:

Μετα απο σχετική ενημέρωση της αντιπροσωπείας που πήρα το αυτοκινητο αύριο το πάω για τις γνωστές αλλαγές βολάν δίσκο πλατό κλπ. Ο θεός βοηθός... Αναμένεται τις εντυπώσεις μου.:phew:

Καλορίζικο το νέο αυτοκίνητο @Antonio, πίστεψέ με, το εννοώ! Εσύ θα μας πεις αν θα είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο, αναμένουμε εντυπώσεις.

Από την πλευρά μου, να ενημερώσω πως μετά το νέο update που έκανα και γω σήμερα (και μετά από 100 περίπου χλμ. που διένυσα εντός/εκτός πόλης), πράγματι το αυτοκίνητο νιώθω πως είναι πιο "ξεμπουκωμένο" απ' ότι πριν, πως δεν κομπιάζει πλέον τόσο στο πάτημα του γκαζιού και πως ρολάρει λίγο πιο ομαλά και ευχάριστα. Αυτά ως πρώτες εντυπώσεις.

Βέβαια, επειδή έχω αλλάξει εδώ και κάποιο μικρό χρονικό διάστημα και εταιρεία καυσίμου, δεν μπορώ να κρίνω ποιο και πόσο επηρεάζει περισσότερο. Σε λίγο καιρό νομίζω πως θα μπορώ να πω περισσότερα (& θα το κάνω εννοείται).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.