Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

ρε παιδια γιατι ειμαι ο μονος που ετσι οπως το παρελαβα μετα τις αλλαγες το ευχαριστιεμαι περισσοτερο απο οτι πριν;;μικροτερη καταναλωση εχω εντος πολης απο οτι πριν οπως και εκτος!!!!λιιιιγους παραπανω κραδασμους απο πριν και ελαχιστα λιγοτερη ευστροφια απο οτι πριν.το αμαξι ετσι επρεπε να βγαινει απο το εργοστασιο απο την αρχη και οχι να σε σπρωχνει στις χαμηλες ταχυτητες.πλεον εγω ευχαριστιεμαι  να πηγαινω με 10χλμ και 2α ρελαντι χωρις να με σπρωχνει να παω στα 20χλμ επειδη ετσι ηθελε το αμαξι.

 

φιλε κανε την αλλαγη και θα δεις αλλο αμαξι.ουτε θα κανει σαν τρακτερ οπως λενε ουτε τπτ.θα κανει οπως κανουν τα υπολοιπα ντιζελ της αγορας που ειναι και 4κυλινδρα!!!μαλλον οι περισσοτεροι δεν εχετε μπει σε corsa,punto,clio και λοιπα μικρα ντιζελ.τα εχω δοκιμασει ΟΛΑ αυτα και ακομα και με το μονης μαζας βολαν εχει λιγοτερους κραδασμους ναι οκ με το διπλης ηταν σαν βενζινη αλλα δεν ειναι σαν τρακτερ με το μονης οπως λενε οι περισσοτεροι.

Βασιλή ευχαριστώ η απάντηση σου ειναι ενθαρρυντική. Πλέον έχω αποφασίσει να προχωρήσω στην αλλαγή, ήδη έχω παραγγείλει τα ανταλλακτικά και περιμένω από την αντιπροσωπεία να με ειδοποίηση να πάω για τις αλλαγές.

Οι απόψεις διίστανται, από τους περισσότερους διαβαζω να λένε πως η κατανάλωση έχει πέσει έστω και ελάχιστα απ ότι ήταν πριν, όσο για την ευστροφία, μερικοί λένε πως δεν έχει χάσει την ευστροφία του, απλά αποδίδει τα 23 κιλά ροπής σε υψηλότερο αριθμό στροφών και πλέον η ροπή αποδίδεται καλύτερα σε όλες τις ταχύτητες, από άλλους πάλι διαβάζω πως έχει χάσει την ευστροφία του απλά δεν "τραβάει" όπως πριν. Αρκετά ποστ πίσω διάβασα πως σε κάποιον μετα την αλλαγή ανέβηκε η κατανάλωση.

Πλέον έχω συνηθίσει να οδηγώ έτσι, δηλαδή με το ρελαντί στις 1100 σαλ, όμως η αλήθεια ειναι πως ειναι ενοχλητικό, θες να μπεις σε μια στροφή και πρέπει υποχρεωτικά να πατήσεις συμπλέκτη και εντάξει εγώ το ξέρω το αυτοκίνητο, αλλά σε όποιον το έχω δώσει δεν υπάρχει περίπτωση να μην του σβήσει. Όπως γράφω και μερικά ποστ πιο πάνω, ο θείος χωρίς να ξέρει ότι το αυτοκίνητο σε χαμηλο εύρος στροφών εχει αυτή την ιδιαίτερη συμπεριφορά, πήρε μια στροφή ξένοιαστος και παραλίγο να πέσει πάνω σε έναν τοίχο. Επίσης όταν οδηγώ άλλο αυτοκίνητο από συνήθεια όταν παίρνω στροφή πατάω συμπλέκτη νομίζοντας ότι θα μου σβήσει το αυτοκίνητο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 ώρα πριν , Vassilis63 said:

Τι του λες τώρα??? Θα μετανιώσει και δεν θα πάει στο συνεργείο.:lol:

Ξέρει ο @sokratis91 πως αστειεύομαι. Έτσι και αλλιώς, νομίζω πως ξέρει πως δεν έχει δυνατότητα επιλογής, αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί να προβεί στις αλλαγές.

Απλά επειδή μιλάμε εδώ μέσα σχετικά τακτικότερα, οφείλουμε να τον προετοιμάσουμε ψυχολογικά. Άλλοι με τα θετικά και οι υπόλοιποι με τα αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Με εχει πιάσει τελευταία, αφού είπα θα κάνω την αλλαγή του βολάν, οποίος φίλος μου εχει diesel το παίρνω βόλτα για να δω διάφορες. Λοιπόν πήρα ένα Polo 1.6 TDI 90 ps.

Η αλήθεια ειναι ότι το δικό μου πολακι παρόλο που ειναι τρικύλινδρο κάνει αρκετά λιγότερο θόρυβο, σε αυτό διαπίστωσα περισσότερους κραδασμούς χαμηλά, αλλά και περισσότερο θόρυβο στην καμπίνα, έχω τραβήξει και ένα βιντεάκι με κλειστά παράθυρα. Επίσης αυτό που παρατήρησα ειναι ότι το δικό μου μέχρι τις 2.000 σαλ "τραβάει" περισσότερο, αυτή η αίσθηση που κολλάς στο κάθισμα νομίζοντας ότι εχεις αυτοκίνητο μεγαλύτερου κυβισμού, ενώ στο 1.6 παρόλο που τραβάει δεν σου δίνει αυτή την αίσθηση.

https://vimeo.com/170189410

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , sokratis91 said:

 

Με εχει πιάσει τελευταία, αφού είπα θα κάνω την αλλαγή του βολάν, οποίος φίλος μου εχει diesel το παίρνω βόλτα για να δω διάφορες. Λοιπόν πήρα ένα Polo 1.6 TDI 90 ps.

 

Η αλήθεια ειναι ότι το δικό μου πολακι παρόλο που ειναι τρικύλινδρο κάνει αρκετά λιγότερο θόρυβο, σε αυτό διαπίστωσα περισσότερους κραδασμούς χαμηλά, αλλά και περισσότερο θόρυβο στην καμπίνα, έχω τραβήξει και ένα βιντεάκι με κλειστά παράθυρα. Επίσης αυτό που παρατήρησα ειναι ότι το δικό μου μέχρι τις 2.000 σαλ "τραβάει" περισσότερο, αυτή η αίσθηση που κολλάς στο κάθισμα νομίζοντας ότι εχεις αυτοκίνητο μεγαλύτερου κυβισμού, ενώ στο 1.6 παρόλο που τραβάει δεν σου δίνει αυτή την αίσθηση.

 

https://vimeo.com/170189410

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άκουσα με προσοχή το βιντεάκι και το 1.6 TDI φαίνεται να έχει ελαφρύτερο βολάν από τα δικά μας αλλά όχι πιο ελαφρύ από αυτό που έχεις τώρα. Πρέπει να είναι ανάμεσα στο δικό σου και στα δικά μας.

Τα χαρακτηριστικά του 1.6TDI είναι αρκετά κοντά με το 1.4 TDI.  Όσο αφορά τη ροπή είναι ακριβώς ίδια και εμφανίζεται σε ακριβώς ίδιο φάσμα στροφών. Για τα 90 άλογα τώρα η διαφορά είναι ότι στο 1.6TDI εμφανίζονται στις 4.200 σαλ αντί για τις 3.500 του 1.4 TDI.  Αυτό σημαίνει ότι όταν το 1.4 TDI έχει 90 άλογα στις 3.500σαλ το 1.6TDI πάλι στις 3.500σαλ  έχει λιγότερα. Ίσως εντόπισες αυτή τη διαφορά.

Κάτι ακόμη, η συμπίεση είναι στο 1.6TDI είναι 16,5:1 ενώ στο 1.4TDI ανεβαίνει στο 19,5:1

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα με προσοχή το βιντεάκι και το 1.6 TDI φαίνεται να έχει ελαφρύτερο βολάν από τα δικά μας αλλά όχι πιο ελαφρύ από αυτό που έχεις τώρα. Πρέπει να είναι ανάμεσα στο δικό σου και στα δικά μας.

Τα χαρακτηριστικά του 1.6TDI είναι αρκετά κοντά με το 1.4 TDI.  Όσο αφορά τη ροπή είναι ακριβώς ίδια και εμφανίζεται σε ακριβώς ίδιο φάσμα στροφών. Για τα 90 άλογα τώρα η διαφορά είναι ότι στο 1.6TDI εμφανίζονται στις 4.200 σαλ αντί για τις 3.500 του 1.4 TDI.  Αυτό σημαίνει ότι όταν το 1.4 TDI έχει 90 άλογα στις 3.500σαλ το 1.6TDI πάλι στις 3.500σαλ  έχει λιγότερα. Ίσως εντόπισες αυτή τη διαφορά.

Κάτι ακόμη, η συμπίεση είναι στο 1.6TDI είναι 16,5:1 ενώ στο 1.4TDI ανεβαίνει στο 19,5:1

Η αίσθηση όμως που εχεις όταν τραβάς ας πούμε την 3η από χαμηλά στο δικό μας, δεν υπάρχει στο 1.6. Επίσης είχα αρκετό καιρό να μπω μέσα στο 1,6, εντάξει η διαφορά ηχομόνωσης στην καμπίνα ειναι πραγματικά μεγάλη, το 1.6 είχε περισσότερους κραδασμούς, και ακούγεται αρκετά σε σχέση με το δικό μας. Πολυ καλύτερο το δικό μας πολακι, από κάθε άποψη.

Για την συμπίεση Βασίλη, δεν καλαβαινω τι σημαίνουν αυτοί οι αριθμοί.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , sokratis91 said:

 

Για την συμπίεση Βασίλη, δεν καλαβαινω τι σημαίνουν αυτοί οι αριθμοί.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

http://slideplayer.gr/slide/2904976/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ το update στο πολάκι και πραγματικά χαίρομαι.δεν υπάρχει πια ο φόβος του σβησίματος και μπορώ να το δώσω σε κάποιον χωρίς να φοβάμαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη τελικά θα πάω για την αλλαγή κι εγω, μου είπε ο μηχανικός θα το αφήσω πρωί πέμπτης και θα το πάρω απογευμα Παρασκευής, χωρίς να προλάβω να του πω τπτ, απο μόνος του μου είπε θα σου δώσουμε και αυτοκίνητο για να μπορείς να κανεις την δουλειά σου

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Θα με πειτε παράξενο τώρα, αλλά να αναφέρω από πλευράς μου πως αναπολώ τις περσινές καλοκαιρινές ημέρες που χρησιμοποιούσα το κλιματιστικό συνεχώς οπως χθες και σήμερα & δεν ακουγόταν σχεδόν το παραμικρό στην καμπίνα, ούτε ειχα θεμα με το κιβώτιο και τη γενικότερη δύναμη του κινητήρα. Κάτι έχει αλλάξει στο δικό μου & σίγουρα δεν ειναι προς το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

On 6/18/2016 at 8:34 ΜΜ, Polakias TDI said:

Θα με πειτε παράξενο τώρα, αλλά να αναφέρω από πλευράς μου πως αναπολώ τις περσινές καλοκαιρινές ημέρες που χρησιμοποιούσα το κλιματιστικό συνεχώς οπως χθες και σήμερα & δεν ακουγόταν σχεδόν το παραμικρό στην καμπίνα, ούτε ειχα θεμα με το κιβώτιο και τη γενικότερη δύναμη του κινητήρα. Κάτι έχει αλλάξει στο δικό μου & σίγουρα δεν ειναι προς το καλυτερο.

Καλημερα στους φιλους...

Εγω να πω με τη σειρα μου πως συνεχιζω ακαθεκτος να επιμενω και να μην αλλαζω βολαν...εχω 17,000 χλμ...πηγα Βολο σ/κ ταπα με 160-170 χλμ/ωρα συνεχως με air condition και θα το κρατησω ετσι όόόόόόσο παει... μεχρι τωρα ουδεν προβλημα με βολαν, ταχυτητες κτλ κτλ...κ φυσικα ησυχο μεσα χωρις κραδασμους! Το μονο θεμα η καταναλωση που εχει ανεβει 0,8-1,0 λιτρο πανω οπως σας εχω αναφερει.

Οταν (αν??) με αφησει, τοτε θα γινει η επισκευη κ μετα πουλημα. Επιπροσθετως να αναφερω πως προσφατα εκανα τεστ drive το Α1 το τετρακυλινδρο το 1600 με τα 115 αλογα κ ........ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το Πολο!! Ειναι σα να οδηγεις τουρμπατο βενζινη 1400 cc. Σβελτο απο χαμηλα, κανενα κραδασμο, πολυ ησυχο στο δρομο κ ....με καταναλωση 1 λιτρο κατω απο το δικο μου!

Αν καταργησουν το τρικιλινδρο (που ετσι ακουγεται!!) κ βαλουν αυτο το μοτερ στο καινουριο polo απλα ....τον ηπιαμε!!   

   

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει η αντιπροσωπεία που αγόρασα το αυτοκίνητο και πηγαίνω και για service ειναι απαράδεκτη.

Μίλησα με τον υπεύθυνο του service 7/6 το πρωί και μου είπε πως αύριο αύριο το πρωί δηλαδή 8/6 θα παραγγείλει τα ανταλλακτικά. Αφού πέρασε μια εβδομάδα και δεν είχα καμία ενημέρωση ξανά καλώ στην αντιπροσωπεία να δω τι γίνεται αν εχει παραγγείλει τα ανταλλακτικά, αυτό έγινε στις 14/6, μου απαντάει ο μηχανικός ότι δεν προλαβαίνει ούτε αυτή την εβδομάδα, αλλά σίγουρα την άλλη Τετάρτη δλδ σήμερα θα μπει το αυτοκίνητο για την αλλαγή του βολάν κτλπ.

Η ώρα 4 και δεν είχα καμία κλήση απο την αντιπροσωπεία, αποφασίζω να καλέσω εγω, το σηκώνει ο μηχανικός, του λέω ότι σήμερα έπρεπε να με είχες πάρει τηλέφωνο για να φέρω το αυτοκίνητο, μου απαντάει ότι δεν προλαβαίνει ούτε αυτή την εβδομάδα και πρέπει να μιλήσουμε ξανά απο εβδομάδα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sokratis91 said:

Εντάξει η αντιπροσωπεία που αγόρασα το αυτοκίνητο και πηγαίνω και για service ειναι απαράδεκτη.Μίλησα με τον υπεύθυνο του service 7/6 το πρωί και μου είπε πως αύριο αύριο το πρωί δηλαδή 8/6 θα παραγγείλει τα ανταλλακτικά. Αφού πέρασε μια εβδομάδα και δεν είχα καμία ενημέρωση ξανά καλώ στην αντιπροσωπεία να δω τι γίνεται αν εχει παραγγείλει τα ανταλλακτικά, αυτό έγινε στις 14/6, μου απαντάει ο μηχανικός ότι δεν προλαβαίνει ούτε αυτή την εβδομάδα, αλλά σίγουρα την άλλη Τετάρτη δλδ σήμερα θα μπει το αυτοκίνητο για την αλλαγή του βολάν κτλπ.Η ώρα 4 και δεν είχα καμία κλήση απο την αντιπροσωπεία, αποφασίζω να καλέσω εγω, το σηκώνει ο μηχανικός, του λέω ότι σήμερα έπρεπε να με είχες πάρει τηλέφωνο για να φέρω το αυτοκίνητο, μου απαντάει ότι δεν προλαβαίνει ούτε αυτή την εβδομάδα και πρέπει να μιλήσουμε ξανά απο εβδομάδα.Sent from my iPhone using Tapatalk

 Πες του μηχανκου οτι ο Abba απο το vwclub.gr λεει οτι εισαι  μεγαλος  ^%%&*^$43#@$#*%^%*^&  !!!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, SURFER said:

Αν καταργησουν το τρικιλινδρο (που ετσι ακουγεται!!) κ βαλουν αυτο το μοτερ στο καινουριο polo απλα ....τον ηπιαμε!!     

Αν καταργησουν το 3κυλινδρο,θα πεσει τοσο η τιμη του που στο μελλον οταν θα θελω ανταλλακτικα θα τα βρισκω JABA....whooooooohoooo !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στους φιλους...

Εγω να πω με τη σειρα μου πως συνεχιζω ακαθεκτος να επιμενω και να μην αλλαζω βολαν...εχω 17,000 χλμ...πηγα Βολο σ/κ ταπα με 160-170 χλμ/ωρα συνεχως με air condition και θα το κρατησω ετσι όόόόόόσο παει... μεχρι τωρα ουδεν προβλημα με βολαν, ταχυτητες κτλ κτλ...κ φυσικα ησυχο μεσα χωρις κραδασμους! Το μονο θεμα η καταναλωση που εχει ανεβει 0,8-1,0 λιτρο πανω οπως σας εχω αναφερει.

Οταν (αν??) με αφησει, τοτε θα γινει η επισκευη κ μετα πουλημα. Επιπροσθετως να αναφερω πως προσφατα εκανα τεστ drive το Α1 το τετρακυλινδρο το 1600 με τα 115 αλογα κ ........ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το Πολο!! Ειναι σα να οδηγεις τουρμπατο βενζινη 1400 cc. Σβελτο απο χαμηλα, κανενα κραδασμο, πολυ ησυχο στο δρομο κ ....με καταναλωση 1 λιτρο κατω απο το δικο μου!

Αν καταργησουν το τρικιλινδρο (που ετσι ακουγεται!!) κ βαλουν αυτο το μοτερ στο καινουριο polo απλα ....τον ηπιαμε!!   

   

Απο ποσό ξεκινάει το A1 και ποσό ξεκινάει το πόλο;

Εγω πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βάλουν τον κινητήρα του A1 πάνω στο πόλο.

Το πόλο δλδ ειναι θορυβώδης ; Εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα, τουλάχιστον τωρα πριν την αλλαγή του βολάν μπορώ να διαβεβαιώσω πως το πόλο ειναι απο τα πιο αθόρυβα diesel της αγοράς, όσο για την κατανάλωση, δεν νομίζω πολλά αυτοκίνητο να πιάνουν 3,6 λ/100 χλμ όπως πιάνει το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

 Πες του μηχανκου οτι ο Abba απο το vwclub.gr λεει οτι εισαι  μεγαλος  ^%%&*^$43#@$#*%^%*^&  !!!

Η αντιπροσωπεία που αναφέρω πιο πάνω να σημειώσω ότι ειναι εκτός Αθηνών.

Το μεσημέρι πήρα τηλέφωνο σε άλλη αντιπροσωπεία εκτός Αθηνών πάλι, η υπάλληλος ήταν ευγενέστατη, της έδωσα αριθμό πλαισίου και μου είπε θα με καλέσει αύριο το πρωί επειδη τωρα ειναι στο κλείσιμο και δεν θα προλάβει, να με ενημερώσει πόσες μέρες θα κάνουν τα ανταλλακτικά και ποτέ βα το πάω για την αλλαγή.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, sirdimitris said:

Αν δεν κανω λαθος τα παλια Polo δεν βγαιναν με 1.6 tdi? Δηλαδη σαν αυτον με του Α1

Δεν κανεις ,ο 1,2 tdi που εχω καταγεται απο τον 1,6.Ουσιαστικα ειναι ο ιδιος μειον τον ενα κυλινδρο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Και πιο συγκεκριμένα, μιας και υπάρχει μια κάποια διαφορά:

Polo 1.6 TDI: 1.598 cc, i4, άμεσος ψεκασμός, τούρμπο, 90 PS/4.200 rpm, 23,4 kgm/1.500-5.800 rpm

Audi A1 1.6 TDI: 1.598 cc, i4, 16v, 2 ΕΕΚ, άμεσος ψεκασμός, τούρμπο, 116 PS/1.500- 3.250 rpm, 25,5 kgm/3.500-4.000 rpm

Σίγουρα θα αντικατασταθεί ο 1.4 TSI από 1.5 TSI.

Τώρα, να αντικατασταθεί ο νέος 1.4 TDI από αναβαθμισμένο 1.6 TDI, τη στιγμή μάλιστα που αντικατέστησε ισάξια & αλληλοσυμπληρώνοντας τους παλιούς 1.2 & 1.6 TDI, θα με εκπλήξει. Δυσάρεστα, για ευνόητους λόγους.

@sokratis91 Το "καλό" πράγμα αργεί να γίνει. Υπομονή, αν και μπορώ υπεράνετα να υποθέσω τι περνάς και πως νιώθεις με τα τσαλιμάκια των συνεργείων.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , sokratis91 said:

Απο ποσό ξεκινάει το A1 και ποσό ξεκινάει το πόλο;

Εγω πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βάλουν τον κινητήρα του A1 πάνω στο πόλο.

Το πόλο δλδ ειναι θορυβώδης ; Εντάξει μην τα ισοπεδώνουμε όλα, τουλάχιστον τωρα πριν την αλλαγή του βολάν μπορώ να διαβεβαιώσω πως το πόλο ειναι απο τα πιο αθόρυβα diesel της αγοράς, όσο για την κατανάλωση, δεν νομίζω πολλά αυτοκίνητο να πιάνουν 3,6 λ/100 χλμ όπως πιάνει το δικό μου.

 

Το πολο δεν ειναι θορυβωδες... οσο φορας ακομη το βολαν διπλης μαζας....γιατι οταν το αλλαξεις θα γινει θορυβωδες!!! Τουλαχιστον ετσι λενε οι φιλοι που το εχουν αλλαξει!

Το δικο μου παραμενει ησυχο αφου ακομη φοραω το βολαν διπλης μαζας. Κατα τα γραφομενα των φιλων, καποια στιγμη το βολαν θα πρεπει να τα "παιξει", (κατι που ακομη δεν εχει συμβει στο δικο μου) και τοτε θα αντικατασταθει με βολαν μονης μαζας συμφωνα με την ανακληση του κατασκευαστη! Τοτε λοιπον θα γινει θορυβωδες .....  και τοτε θα πουληθει ...αν δεν πουληθει νωριτερα και αυτο γιατι δε θα ειναι το αμαξι που αγορασα!

Κοινως...αποτυχια!!!! 

Ποσα χιλιομετρα εχεις τωρα στο δικο σου Sokratis91 ??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζη ερωτηση αλλα γιατι σωνει και καλα να μπαινει το μονης μαζας;Επειδη ετσι τους βολευει Η τρεχει κατι αλλο; Δεν ειναι δυνατον δηλαδη να απαιτηθει να φορεθει διπλης; και εαν οχι ,ποσο κανει για να αγοραστει και να ξανατοποθετηθει το διπλης ως εξτρα εργασια;

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν , Abba said:

Μια χαζη ερωτηση αλλα γιατι σωνει και καλα να μπαινει το μονης μαζας;Επειδη ετσι τους βολευει Η τρεχει κατι αλλο; Δεν ειναι δυνατον δηλαδη να απαιτηθει να φορεθει διπλης; και εαν οχι ,ποσο κανει για να αγοραστει και να ξανατοποθετηθει το διπλης ως εξτρα εργασια;

καθολου χαζη φιλε μου....την ιδια απορια εχω και εγω...μαλλον ομως αν το κανεις θα βγεις εκτος εγγυησης  αφου η καμπανια οριζει αντικατασταση με μονης μαζας.

Καποιοι απο τους φιλους στο φορουμ θα γνωριζουν περισσοτερα?   

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

To έχω ξαναθέσει το ερώτημα, αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να περάσω από αντιπροσωπεία.

Τελικά τα νέα Πόλο που πωλούνται βγαίνουν με μονής ή διπλής μάζας ανασχεδιασμένο; Είμαι πολύ περίεργος να μάθω, αλλά δε μου περισσεύει χρόνος να το μάθω!!!

Όποιος πάει συνεργείο, να το ρωτήσει αν μπορεί!

Link to comment
Share on other sites

Απλως αναρωτιεμαι γιατι το αμαξι σαν αμαξι ειναι οκ.Εαν το κοστος για εξτρα επανατοποθετηση ειναι ας πω εαν τυχαιο νουμερο χιλια ευρω (με τιποτα ,αλλα....) δεν ειναι πιο συμφερον να επανατοποθετηθει μετα το περας της εγγυησης αντι να ξαναπληρωσουμε 15 χιλιαρικα συν τι τοκοι θα ειναι για νεο δανειο αυτοκινητου;Σαν μοτερ βγαζει χιλιομετρα,δεν ειναι diesel της πλακας.Αρα ακομα και 1 χιλιαρικο να κανει,η αποσβεση θα γινει εν καιρω συν του οτι το αμαξι επανερχεται σε "εργοστασιακους" ρυθμους....

Link to comment
Share on other sites

 

Το πολο δεν ειναι θορυβωδες... οσο φορας ακομη το βολαν διπλης μαζας....γιατι οταν το αλλαξεις θα γινει θορυβωδες!!! Τουλαχιστον ετσι λενε οι φιλοι που το εχουν αλλαξει!

Το δικο μου παραμενει ησυχο αφου ακομη φοραω το βολαν διπλης μαζας. Κατα τα γραφομενα των φιλων, καποια στιγμη το βολαν θα πρεπει να τα "παιξει", (κατι που ακομη δεν εχει συμβει στο δικο μου) και τοτε θα αντικατασταθει με βολαν μονης μαζας συμφωνα με την ανακληση του κατασκευαστη! Τοτε λοιπον θα γινει θορυβωδες .....  και τοτε θα πουληθει ...αν δεν πουληθει νωριτερα και αυτο γιατι δε θα ειναι το αμαξι που αγορασα!

Κοινως...αποτυχια!!!! 

Ποσα χιλιομετρα εχεις τωρα στο δικο σου Sokratis91 ??

 

 

32.750 !!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πιο συγκεκριμένα, μιας και υπάρχει μια κάποια διαφορά:

Polo 1.6 TDI: 1.598 cc, i4, άμεσος ψεκασμός, τούρμπο, 90 PS/4.200 rpm, 23,4 kgm/1.500-5.800 rpm

Audi A1 1.6 TDI: 1.598 cc, i4, 16v, 2 ΕΕΚ, άμεσος ψεκασμός, τούρμπο, 116 PS/1.500- 3.250 rpm, 25,5 kgm/3.500-4.000 rpm

Σίγουρα θα αντικατασταθεί ο 1.4 TSI από 1.5 TSI.

Τώρα, να αντικατασταθεί ο νέος 1.4 TDI από αναβαθμισμένο 1.6 TDI, τη στιγμή μάλιστα που αντικατέστησε ισάξια & αλληλοσυμπληρώνοντας τους παλιούς 1.2 & 1.6 TDI, θα με εκπλήξει. Δυσάρεστα, για ευνόητους λόγους.

@sokratis91 Το "καλό" πράγμα αργεί να γίνει. Υπομονή, αν και μπορώ υπεράνετα να υποθέσω τι περνάς και πως νιώθεις με τα τσαλιμάκια των συνεργείων.

Τηλεφώνησα φυσικά σε άλλη αντιπροσωπεία, πάλι εκτός Αθηνών, και η εξυπηρέτηση ήταν άριστη. Περιμένω τηλέφωνο σε λίγο για να μου πουν ποτέ να τους το πάω.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.