Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

http://www.volkswagen.gr/el/Technology/Engines/TDI.suffix.html/content~2Fm129_navigation_cont~2Fitems~2Fm129_navigation_cont_0.html

Στα πολο θα ειναι μαλλον 90 οχι 105.....

Edit:ισως εννοει 90 το υπαρχον και το επομενο θα ειναι 105,δεν ειμαι σιγουρος.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Στη Γερμανία πάντως υπάρχει κανονικότατα 1.4TDI 105hp

http://www.volkswagen.de/content/medialib/vwd4/de/dialog/pdf/polo_gp/polo_preisliste/_jcr_content/renditions/rendition.download_attachment.file/polo_preisliste.pdf

 

Τώρα, αν είναι να έχει τα ίδια θέματα με τα πιο αδύναμα, τι να το κάνεις και αυτό;;;

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Polakias TDI said:

Στη Γερμανία πάντως υπάρχει κανονικότατα 1.4TDI 105hp.

Αρα θα ερθει ,οπως ειπε ο φιλος μας ,αν δεν ειναι κιολας εδω

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
10 λεπτά πριν , Abba said:

Αρα θα ερθει ,οπως ειπε ο φιλος μας ,αν δεν ειναι κιολας εδω

Με 5τάχυτο κιβώτιο μόνο θα διατίθεται να σημειώσω (wtf?)

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Polakias TDI said:

Με 5τάχυτο κιβώτιο μόνο θα διατίθεται να σημειώσω (wtf?)

Ειμαι λατρης των λιγων σχεσεων και την πολλης ροπης ωστε να σηκωνει το μακρυ σασμαν.Μακαρι να ειχαν 4αρι,ετσι και αλλιως στο πολο που εχω σπανια βαζω 5η,σηκωνει ανετα 100+ με 4η αδιαμαρτυρητα χωρις να ζοριζεται η να κανει φασαρια εντος καμπινας.Κορυφαιος συνδιασμος μπορω να πω σε μοτερ-σασμαν.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
34 λεπτά πριν , Abba said:

Ειμαι λατρης των λιγων σχεσεων και την πολλης ροπης ωστε να σηκωνει το μακρυ σασμαν.Μακαρι να ειχαν 4αρι,ετσι και αλλιως στο πολο που εχω σπανια βαζω 5η,σηκωνει ανετα 100+ με 4η αδιαμαρτυρητα χωρις να ζοριζεται η να κανει φασαρια εντος καμπινας.Κορυφαιος συνδιασμος μπορω να πω σε μοτερ-σασμαν.

Αρκεί το σασμάν να σηκώνει την ακόμα μεγαλύτερη ροπή & να μην περιλαμβάνονται αλλαγές στο σύστημα μετάδοσης!!! (Για να μην ξεφεύγουμε & από το παρόν θέμα :lol: )

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Polakias TDI said:

Αρκεί το σασμάν να σηκώνει την ακόμα μεγαλύτερη ροπή & να μην περιλαμβάνονται αλλαγές στο σύστημα μετάδοσης!!! (Για να μην ξεφεύγουμε & από το παρόν θέμα :lol: )

Πραγματικα αυτο το ξεχασα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Απο νωρίς στο συνεργείο σήμερα, είμαι φυσικά παρών στην αλλαγή έχω τραβήξει μερικές φωτογραφίες, μόλις κατέβηκε το σασμάν. 2b67e3c619156092ee306dff7175da2c.jpgde2697806cd21a55ac0ad1ef70cd31c3.jpge329c98eceb506c4eb6a9c66a415ad56.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν , sokratis91 said:

Καλημέρα. Απο νωρίς στο συνεργείο σήμερα, είμαι φυσικά παρών στην αλλαγή έχω τραβήξει μερικές φωτογραφίες, μόλις κατέβηκε το σασμάν. 2b67e3c619156092ee306dff7175da2c.jpgde2697806cd21a55ac0ad1ef70cd31c3.jpge329c98eceb506c4eb6a9c66a415ad56.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημερα φιλε μου

Μιας και παρακολουθεις τις εργασιες απο κοντα, αν μπορεσεις να τσεκαρεις (η να ρωτησεις το μαστορα εκει) και να μας πεις αν στην αντικατασταση του ημιαξονιου λυνουν ψαλιδια κτλ κτλ με αποτελεσμα να χρειαζεται μετα την επανατοποθετηση το αυτοκινητο νεα ευθυγραμιση??

Σε ευχαριστω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , SURFER said:

Καλημερα φιλε μου

Μιας και παρακολουθεις τις εργασιες απο κοντα, αν μπορεσεις να τσεκαρεις (η να ρωτησεις το μαστορα εκει) και να μας πεις αν στην αντικατασταση του ημιαξονιου λυνουν ψαλιδια κτλ κτλ με αποτελεσμα να χρειαζεται μετα την επανατοποθετηση το αυτοκινητο νεα ευθυγραμιση??

Σε ευχαριστω!

 

 

Φυσικά και χρειάζεται ευθυγράμμιση την οποία σε εμένα δεν την έκαναν και το τιμόνι τώρα στην ευθεία αντί για κέντρο είναι λίγο δεξιά:thumbsd::thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , SURFER said:

Καλημερα φιλε μου

Μιας και παρακολουθεις τις εργασιες απο κοντα, αν μπορεσεις να τσεκαρεις (η να ρωτησεις το μαστορα εκει) και να μας πεις αν στην αντικατασταση του ημιαξονιου λυνουν ψαλιδια κτλ κτλ με αποτελεσμα να χρειαζεται μετα την επανατοποθετηση το αυτοκινητο νεα ευθυγραμιση??

Σε ευχαριστω!

 

 

Μου έκαναν και ευθυγράμμιση ναι !

Edited by sokratis91
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Πήγα το αυτοκίνητο στις 8:00 το πρωί όπως είχα συμφωνήσει με την υπεύθυνη του σερβις, αμέσως το έβαλαν μέσα και ξεκίνησαν να το λύνουν, ο μηχανικός με προέτρεψε να πάω μαζί του, για να βλέπω τι ακριβώς θα αλλάξει αλλά και για να μου εξηγήσει αν έχω κάποια απορία.

 

Εδώ είναι τα ανταλλακτικά, ανέβασα την φωτογραφία και το πρωί.

 

6vi1WKz.jpg?1

 

εδώ είναι το σασμάν αφού βγήκε για να τοποθετηθεί το νέο βολάν και ο δίσκος.

 

eRlGV2i.jpg

 

εδώ είναι το παλιό βολάν.

 

 

 

dfHO787.jpg

 

αυτό εδώ δεν ξέρω τι είναι.

 

 

 

JijmMOF.jpg

 

 

 

εδώ είναι το νέο βολάν, τοποθετημένο.

 

BiROdrh.jpg

 

 

 

 

 

Παρέλαβα το αυτοκίνητο στις 12:00 μετά την αλλαγή και τον επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου.  Διένυσα τα πρώτα 175 χλμ με το νέο βολάν, αρχικά παρατήρησα με ανοιχτό καπό ότι ο κινητήρας δεν κουνιέται περισσότερο από πριν, είναι ακριβώς όπως και πριν. Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά στην ροπή, ούτε λιγότερη ευστροφία έχει, ίσως να αρπάζει λιγάκιιιιι πιο πάνω από πριν ίσως και όχι.

 

Έχουν αυξηθεί ελάχιστα οι κραδασμοί, με κλειστά παράθυρα, air-condition και μουσική εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα καμία ουσιαστική διαφορά θορύβου μέσα στην καμπίνα, 'ίσως να οφείλεται στην πολύ καλή ποιότητα των υλικών που έχει φτιαχτεί η καμπίνα του αυτοκινήτου, μπορώ να πω πως καταλαβαίνω λίγο περισσότερο το αυτοκίνητο όταν επιταχύνω και ανεβάζει πάνω από 2200 σ.α.λ. 

 

Παρατήρησα ότι η κατανάλωση πέφτει αρκετά πιο εύκολα σε σχέση με πριν, σε ένα συγκεκριμένο σημείο, που ο δρόμος για αρκετά χιλιόμετρα είναι ανηφορικός η κατανάλωση αντί να αυξηθεί, έπεφτε, μέχρι που έφτασε 3,8 λ/ 100 χλμ με ταχύτητα 110-120 χλμ/ωρα. Με το παλιό βολάν, θα ήταν λίγο περισσότερο λόγω του ανηφορικού δρόμου.

 

Μέτρησα την θερμοκρασία λαδιού, καθ' όλη την διάρκεια του ταξιδιού, στα πιο ανηφορικά σημεία ανέβηκε στους 104 βαθμούς, με εξωτερική θερμοκρασία 35 βαθμούς Κελσίου.

 

Πλέον το αυτοκίνητο σε αφήνει να πέσεις κάτω από 1100 σ.α.λ, χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις φρένο και να κατεβάσεις σε πρώτη, άνετα παίρνεις μια κλειστή στροφή χωρίς ταλαιπωρία, επιταχύνεις ξανά και φεύγεις, όπως με όλα τα αυτοκίνητα.

 

 

 

 

 

Συμπεράσμα :

 

Το αυτοκίνητο έπρεπε από το εργοστάσιο να βγαίνει ακριβώς όπως είναι τώρα, μετά την αλλαγή του βολάν. Συνιστώ σε όσους δεν έχουν πάει να κάνουν την αλλαγή, να την κάνουν χθες.

Edit: ξέχασα να αναφέρω, ναι μεν ίσως να αρπάζει λίγο πιο πάνω αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το αυτοκίνητο ειναι τελείως ψόφιο στις χαμηλές, ίσα ίσα που εχει καλύτερη συμπεριφορά απο πριν, αν πατήσεις γκάζι με 3η απο τις 900 στροφές, ανεβάζει άνετα μέχρι το σημείο που μπαίνουν τα 23 κιλά ροπής, ενώ πριν άρπαζε απο πιο χαμηλά αλλά εάν είχες 3η και πατούσες γκάζι, μέχρι να μπουν τα 23 κιλά ροπής σου έβγαζε την Παναγία.

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, sokratis91 said:

Πήγα το αυτοκίνητο στις 8:00 το πρωί όπως είχα συμφωνήσει με την υπεύθυνη του σερβις, αμέσως το έβαλαν μέσα και ξεκίνησαν να το λύνουν, ο μηχανικός με προέτρεψε να πάω μαζί του, για να βλέπω τι ακριβώς θα αλλάξει αλλά και για να μου εξηγήσει αν έχω κάποια απορία.

Εδώ είναι τα ανταλλακτικά, ανέβασα την φωτογραφία και το πρωί.

6vi1WKz.jpg?1

εδώ είναι το σασμάν αφού βγήκε για να τοποθετηθεί το νέο βολάν και ο δίσκος.

eRlGV2i.jpg

εδώ είναι το παλιό βολάν.

 

dfHO787.jpg

αυτό εδώ δεν ξέρω τι είναι.

 

JijmMOF.jpg

 

εδώ είναι το νέο βολάν, τοποθετημένο.

BiROdrh.jpg

 

 

Παρέλαβα το αυτοκίνητο στις 12:00 μετά την αλλαγή και τον επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου.  Διένυσα τα πρώτα 175 χλμ με το νέο βολάν, αρχικά παρατήρησα με ανοιχτό καπό ότι ο κινητήρας δεν κουνιέται περισσότερο από πριν, είναι ακριβώς όπως και πριν. Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά στην ροπή, ούτε λιγότερη ευστροφία έχει, ίσως να αρπάζει λιγάκιιιιι πιο πάνω από πριν ίσως και όχι.

Έχουν αυξηθεί ελάχιστα οι κραδασμοί, με κλειστά παράθυρα, air-condition και μουσική εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα καμία ουσιαστική διαφορά θορύβου μέσα στην καμπίνα, 'ίσως να οφείλεται στην πολύ καλή ποιότητα των υλικών που έχει φτιαχτεί η καμπίνα του αυτοκινήτου, μπορώ να πω πως καταλαβαίνω λίγο περισσότερο το αυτοκίνητο όταν επιταχύνω και ανεβάζει πάνω από 2200 σ.α.λ. 

Παρατήρησα ότι η κατανάλωση πέφτει αρκετά πιο εύκολα σε σχέση με πριν, σε ένα συγκεκριμένο σημείο, που ο δρόμος για αρκετά χιλιόμετρα είναι ανηφορικός η κατανάλωση αντί να αυξηθεί, έπεφτε, μέχρι που έφτασε 3,8 λ/ 100 χλμ με ταχύτητα 110-120 χλμ/ωρα. Με το παλιό βολάν, θα ήταν λίγο περισσότερο λόγω του ανηφορικού δρόμου.

Μέτρησα την θερμοκρασία λαδιού, καθ' όλη την διάρκεια του ταξιδιού, στα πιο ανηφορικά σημεία ανέβηκε στους 104 βαθμούς, με εξωτερική θερμοκρασία 35 βαθμούς Κελσίου.

Πλέον το αυτοκίνητο σε αφήνει να πέσεις κάτω από 1100 σ.α.λ, χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις φρένο και να κατεβάσεις σε πρώτη, άνετα παίρνεις μια κλειστεί στροφή χωρίς ταλαιπωρία, επιταχύνεις ξανά και φεύγεις, όπως με όλα τα αυτοκίνητα.

 

 

Συμπεράσμα :

Το αυτοκίνητο έπρεπε από το εργοστάσιο να βγαίνει ακριβώς όπως είναι τώρα, μετά την αλλαγή του βολάν. Συνιστώ σε όσους δεν έχουν πάει να κάνουν την αλλαγή, να την κάνουν χθες.

Καλοταξιδο !!!

Αυτη η φωτο που δεν ξερεις ειναι το ρουλεμαν απο το σετ του συμπλεκτη,αυτο ,την ωρα που παταμε συμπλεκτη ,εφαρμοζει επανω στα χτενια απο το πλατο και τα συμπιεζει αναγκαζοντας τα κα αποσυμπλεξουν την πλακα που εφαρμοζει επανω στον δισκο,Οταν αφηνουμε συμπλεκτη,τα χτενια απο το πλατο επανερχονται στην θεση τους και επιτρεπουν ξανα στην πλακα να σφιξει επανω στον δισκο ωστε να περασει η δυναμη απο το μοτερ στο κιβωτιο και εν συνεχεια στον δρομο.

Οπως ακριβως ειπες,θα αρπαζει ψηλοτερα(οχι αναγκαια κακο αυτο...) και θα εχει ελαφρως περισσοτερους κραδασμους,ετσι γινεται με ελαφρυτερο βολαν παντα.Ομως τελος καλο,ολα καλα.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σωκράτη θα ήθελα να σε ευχαριστήσω προσωπικά για τις φωτογραφίες που ειναι κατατοπιστικότατες. Να σαι καλα και καλοτάξιδα τα πολακια μας ! 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Abba said:

 

Οπως ακριβως ειπες,θα αρπαζει ψηλοτερα(οχι αναγκαια κακο αυτο...) και θα εχει ελαφρως περισσοτερους κραδασμους,ετσι γινεται με ελαφρυτερο βολαν παντα.Ομως τελος καλο,ολα καλα.

Το καινούριο βολάν είναι βαρύτερο, ρίξε μια ματιά στις φωτό του Σωκράτη να δεις πόσο μασίφ κατασκευή είναι σε σχέση με της διπλής μάζας που είναι "ψεύτικο".  (τώρα που το βλέπω καταλαβαίνω  γιατί  δεν θα πήγαινε μακριά...)

Το μονής μάζας δεν έχει τα "αμορτισεράκια" γι' αυτό και οι επιπλέον κραδασμοί.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Vassilis63 said:

Το καινούριο βολάν είναι βαρύτερο, ρίξε μια ματιά στις φωτό του Σωκράτη να δεις πόσο μασίφ κατασκευή είναι σε σχέση με της διπλής μάζας που είναι "ψεύτικο".  (τώρα που το βλέπω καταλαβαίνω  γιατί  δεν θα πήγαινε μακριά...)

Το μονής μάζας δεν έχει τα "αμορτισεράκια" γι' αυτό και οι επιπλέον κραδασμοί.

Το διπλης μαζας εχει 2 πλακες μονης μαζας συν τα ελατηρια ενδιαμεσα.Δεν νομιζω οτι ειναι ελαφρυτερο απο μια πλακα απλως.

Edit:http://www.bmw-motorsport.gr/forums/archive/index.php/t-22155.html

#11 απαντηση:....Ή θα βαλεις διπλης μαζας βολαν με κερδος ποιοτητα συμπλεξης και κραδασμων με τεραστιο βαρος περιπου τρια μεγαλα καρπουζια (13-15 κιλα) και μειωμενη επιταχυνση αλλα μεγαλη αποθηκη ενεργειας για διατηρηση ακουραστης υψηλης ταχυτητας ή θα βαλεις βολαν απλης μαζας γυρω στα 11.5 κιλα με συμπλεχτη που θα εχει ελατηρια ή οχι αναλογα με τις ορεξεις σου....

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/archive/index.php/t-20507.html

#7 απαντηση:....Τωρα απο αντοχη το μαμα Μ43 ειναι ΣΚΕΤΟ ΖΩΟ, ενω και το βαρος του ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΔΙΠΛΗς ΜΑΖΑΣ ΤΗς ΙΔΙΑς ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΤΟΠΕΤΣΕΤΑ.Η διαφορα στο αρπαγμα του κινητηρα προς το χειροτερο ηταν ΕΜΦΑΝΕΣΤΑΤΗ απο την αλλαγη που εκανα ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΑΡΥΤΕΡΟ ΒΟΛΑΝ που εχω τωρα εχει πολλη καλυτερη αισθηση στις μεγαλες ταχυτητες με μεγαλη σχεση ,ελαστικοτητα, καταναλωση, κλπ γιατι δρα σαν μεγαλυτερη αποθηκη ενεργειας ...

Δανεικα απο αλλο φορουμ αλλα τα βολαν εχουν ιδιες αρχες λειτουργιας  και κατασκευης....

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

@sokratis91 Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά Σωκράτη, καλοτάξιδο και πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα εύχομαι.

Ερώτηση σε εσένα (μιας που ήσουν παρών στις εργασίες) αλλά και την υπόλοιπη παρέα: μπορεί όλο αυτό το σύστημα που αντικαθίσταται να εγκατασταθεί λανθασμένα; (τα νέα εξαρτήματα εννοώ)

Συμφωνώ για τη μόνωση της καμπίνας πως είναι αρκετά καλή & με κάποια από τα υπόλοιπα που λες, αλλά δε μπορώ να παραβλέψω πως πλέον στο δικό μου έχω κραδασμούς γενικά αλλά και έντονη ταλάντωση στις ~1800rpm. Επίσης, μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα μετά, δεν είμαι ευχαριστημένος με τη σύμπλεξη-αποσύμπλεξη, δεν ξέρω, κάτι γίνεται εκεί, εξού και η ερώτησή μου.

Έχω ρωτήσει στο συνεργείο μου, δε βλέπουν κάτι, αλλά επειδή εγώ το οδηγώ καθημερινά, αλλά και εγώ διαβάζω τα σχόλια μετά τις αλλαγές στα Polo εδώ, εεεε, δε μπορώ να μην το ψάχνω ακόμα.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Abba said:

Το διπλης μαζας εχει 2 πλακες μονης μαζας συν τα ελατηρια ενδιαμεσα.Δεν νομιζω οτι ειναι ελαφρυτερο απο μια πλακα απλως.

 

Ο συγκεκριμένος χώρος είναι για να χωράει π.χ ένα βολάν πάχους 8 εκατοστών. Άρα αφαιρείς το διπλής με όλα τα κενά που έχει ενδιάμεσα και βάζεις ένα μονής μασίφ στις ίδιες διαστάσεις, πιο είναι πιο βαρύ???

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Vassilis63 said:

Ο συγκεκριμένος χώρος είναι για να χωράει π.χ ένα βολάν πάχους 8 εκατοστών. Άρα αφαιρείς το διπλής με όλα τα κενά που έχει ενδιάμεσα και βάζεις ένα μονής μασίφ στις ίδιες διαστάσεις, πιο είναι πιο βαρύ???

Οχι αλλαζουν οι διαδρομες και τα offset εσωτερικα της χελωνας του σαζμαν και με ρεγουλαρισμα του τζογου εχεις ξανα ιδια διαδρομη στο πενταλ.

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

@sokratis91 Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά Σωκράτη, καλοτάξιδο και πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα εύχομαι.

Ερώτηση σε εσένα (μιας που ήσουν παρών στις εργασίες) αλλά και την υπόλοιπη παρέα: μπορεί όλο αυτό το σύστημα που αντικαθίσταται να εγκατασταθεί λανθασμένα; (τα νέα εξαρτήματα εννοώ)

Συμφωνώ για τη μόνωση της καμπίνας πως είναι αρκετά καλή & με κάποια από τα υπόλοιπα που λες, αλλά δε μπορώ να παραβλέψω πως πλέον στο δικό μου έχω κραδασμούς γενικά αλλά και έντονη ταλάντωση στις ~1800rpm. Επίσης, μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα μετά, δεν είμαι ευχαριστημένος με τη σύμπλεξη-αποσύμπλεξη, δεν ξέρω, κάτι γίνεται εκεί, εξού και η ερώτησή μου.

Έχω ρωτήσει στο συνεργείο μου, δε βλέπουν κάτι, αλλά επειδή εγώ το οδηγώ καθημερινά, αλλά και εγώ διαβάζω τα σχόλια μετά τις αλλαγές στα Polo εδώ, εεεε, δε μπορώ να μην το ψάχνω ακόμα.

Σε ευχαριστώ πολύ, στα πρώτα χλμ είμαι ευχαριστημένος με την αλλαγή. Δεν παρατηρώ αλλαγή στον τροπο που κουμπώνουν οι ταχύτητες ακριβώς με τον ίδιο ομαλό τροπο, ίσα ίσα στην όπισθεν που απο την πρώτη μερα που παρέλαβα το αυτοκίνητο μερικές φορές έμπαινε με δυσκολία η δεν έμπαινε καθόλου μέχρι στιγμής κουμπώνει άριστα.

Κοιτα δεν είμαι ειδικός, αλλά νομίζω πως μπορεί να γίνει λάθος την ώρα που συνδέεται ο συμπλέκτης πάνω στο κιβώτιο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , Abba said:

Οχι αλλαζουν οι διαδρομες εσωτερικα της χελωνας του σαζμαν και με ρεγουλαρισμα του τζογου εχεις ξανα ιδια διαδρομη στο πενταλ.

Και με το γρανάζι της μίζας τι κάνουμε?  

(τα δυο βολάν έχουν ακριβώς τις ίδιες εξωτερικές διαστάσεις, στάνταρ) 

όποτε θες να βάλουμε και ένα στοιχηματάκι για το πιο είναι πιο βαρύ....:lol:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Vassilis63 said:

Και με το γρανάζι της μίζας τι κάνουμε?  

(τα δυο βολάν έχουν ακριβώς τις ίδιες εξωτερικές διαστάσεις, στάνταρ) 

όποτε θες να βάλουμε και ένα στοιχηματάκι για το πιο είναι πιο βαρύ....:lol:

Δεν αλλαζει το "πατημα" του γραναζιου αλλα τα υπολοιπα.Το στοιχημα παει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ρώτησα τον μηχανικό τι διαφορες έχουν τα δυο βολάν ; Μου απάντησε πως το μονής μάζας ειναι ενισχυμένο και πιο ανθεκτικό.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, sokratis91 said:

Λοιπόν, ρώτησα τον μηχανικό τι διάφορες έχουν τα δυο βολάν ; Μου απάντησε πως το μονής μάζας ειναι ενισχυμένο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι,ειναι ατοφιο μεταλλο,αλλα οχι βαρυτερο.Ενισχυμενο ισον "δεν σπαει,δεν χαλαει ποτε".

Edited by Abba
Link to comment
Share on other sites

Ναι,ειναι ατοφιο μεταλλο,αλλα οχι βαρυτερο.Ενισχυμενο ισον "δεν σπαει,δεν χαλαει ποτε".

Δεν προσπάθησα να σηκώσω το μονής μάζας, αλλά προσπάθησα να σηκώσω το διπλής μάζας και η αλήθεια ειναι πως ήταν αρκετά βαρύ, βέβαια δεν έχω μέτρο σύγκρισης γιατι δεν δοκίμασα να σηκώσω το μονής μάζας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.