Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

7 minutes ago, sokratis91 said:

Δεν προσπάθησα να σηκώσω το το μονής μάζας, αλλά προσπάθησα να σηκώσω το διπλής μάζας και η αλήθεια ειναι πως ήταν αρκετά βάρη, βέβαια δεν έχω μέτρο συγκρίσεις γιατι δεν δοκίμασα να σηκώσω το μονής μάζας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το διπλης ειναι βαρυτερο, εχει δυο πλακες που εσωκλειουν τα ελατηρια ενω το μονης ειναι μια πλακα με διαφορετικο offset για να πατησει σωστα στις διαστασεις της χελωνας.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
1 ώρα πριν , sokratis91 said:

Σε ευχαριστώ πολύ, στα πρώτα χλμ είμαι ευχαριστημένος με την αλλαγή. Δεν παρατηρώ αλλαγή στον τροπο που κουμπώνουν οι ταχύτητες ακριβώς με τον ίδιο ομαλό τροπο, ίσα ίσα στην όπισθεν που απο την πρώτη μερα που παρέλαβα το αυτοκίνητο μερικές φορές έμπαινε με δυσκολία η δεν έμπαινε καθόλου μέχρι στιγμής κουμπώνει άριστα.

Κοιτα δεν είμαι ειδικός, αλλά νομίζω πως μπορεί να γίνει λάθος την ώρα που συνδέεται ο συμπλέκτης πάνω στο κιβώτιο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ @sokratis91, θα το ψάξω πάλι μόλις βρω λίγο χρόνο.

Θα δείξει, μέχρι να το πουλήσω κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα, εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον 1η δοκιμη για το λαδι,με 32c εξωτερικη θερμοκρασια,2 ατομα,full ac,τελικη 190km/h για καμποση ωρα θερμοκρασια λαδιου απο το vcds 119c μεγιστη σε ελαφρα κατηφορικο δρομο

2η δοκιμη στα καπακια τερμα ανηφορα μεγιστη θερμοκρασια λαδιου 120c, ταχυτητα περιπου 155km/h(δεν πηγαινε αλλο ειναι μεγαλη η ανηφορα εκει) παλι για αρκετη ωρα.

δεν ξερω πως και γιατι εσας ανεβαζε τοση θερμοκρασια,με δεδομενο οτι ειναι καλοκαιρι δεν θα το πηγαινω τερμα ολη την ωρα αλλα εμενα μου φενεται μια χαρα η θερμοκρασια αν αναλογιστουμε οτι flash point τα aral εχουν τους 202 βαθμους( http://aral.lt/wp-content/uploads/2013/12/Aral-SuperTronic-LongLife-III-5W-30_Jul2011.pdf )

τα λαδια ειναι πανω στο αμαξι 7500χλμ και εχω την εκδοση με τα 90 αλογα!

σε συνθηκες χαλαρες(μεσα πολη γιατι κυριως πηγα να δω το μαξ) το λαδι ειναι περιπου στους 85-95 εκει παιζει δλδ!!

Link to comment
Share on other sites

Ίδιες ενδείξεις λαδιού κ γω. Στην εθνική με 35c εξωτερική θερμοκρασία  το λάδι φτάνει 115c ενώ στην πολη 85-95 το πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 3η μερα χρήσης του αυτοκινήτου μετα την αλλαγή του βολάν.

Επιβεβαιώνω ότι η κατανάλωση πέφτει πολύ πιο εύκολα απ ότι πριν, δεν βρίσκω κάποια διαφορά στην ροπή του αυτοκινήτου εγω νομίζω ότι ειναι ακριβώς ίδιο με πριν, τραβάει δηλαδή απ το ίδιο σημείο χαμηλά.

Μου φαίνεται περίεργο πλεον που παίρνω στροφή χωρίς να χρειάζεται να πατήσω συμπλέκτη, δεν το έχω συνηθίσει ακόμη και μόλις κόβω για να πάρω καμία στροφή το μάτι μου πάντα παει στο στροφόμετρο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ελυσα και το προβλημα που κουνιοταν το φιλτροκουτι σε σχεση με πριν.δεν ειχαν κουμπωσει απο τις 4 βασεις τις 3.οτι να ναι δλδ.με την ευκαιρια εβγαλα και εγω τον υαλοβαμβακα που δεν καταλαβαινω τον λογο που τον ειχαν!!!!φυσικα διαφορα ουτε που ειδα!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , vasilisrx8 said:

ελυσα και το προβλημα που κουνιοταν το φιλτροκουτι σε σχεση με πριν.δεν ειχαν κουμπωσει απο τις 4 βασεις τις 3.οτι να ναι δλδ.με την ευκαιρια εβγαλα και εγω τον υαλοβαμβακα που δεν καταλαβαινω τον λογο που τον ειχαν!!!!φυσικα διαφορα ουτε που ειδα!!!

Bill τι περίμενες ? να πάρεις καμιά 10ριά άλογα? Αν αντί 90 πάει στα 92 υπάρχει περίπτωση να το καταλάβεις?  Ρίξε μια ματιά στο ΜΑF με torque ή κάτι άλλο και θα δεις ότι χωρίς τον υαλοβάμβακα (είναι για κρύο κλίμα) βάζει μέσα παραπάνω γραμμάρια αέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , vasilisrx8 said:

λοιπον 1η δοκιμη για το λαδι,με 32c εξωτερικη θερμοκρασια,2 ατομα,full ac,τελικη 190km/h για καμποση ωρα θερμοκρασια λαδιου απο το vcds 119c μεγιστη σε ελαφρα κατηφορικο δρομο

2η δοκιμη στα καπακια τερμα ανηφορα μεγιστη θερμοκρασια λαδιου 120c, ταχυτητα περιπου 155km/h(δεν πηγαινε αλλο ειναι μεγαλη η ανηφορα εκει) παλι για αρκετη ωρα.

δεν ξερω πως και γιατι εσας ανεβαζε τοση θερμοκρασια,με δεδομενο οτι ειναι καλοκαιρι δεν θα το πηγαινω τερμα ολη την ωρα αλλα εμενα μου φενεται μια χαρα η θερμοκρασια αν αναλογιστουμε οτι flash point τα aral εχουν τους 202 βαθμους( http://aral.lt/wp-content/uploads/2013/12/Aral-SuperTronic-LongLife-III-5W-30_Jul2011.pdf )

τα λαδια ειναι πανω στο αμαξι 7500χλμ και εχω την εκδοση με τα 90 αλογα!

σε συνθηκες χαλαρες(μεσα πολη γιατι κυριως πηγα να δω το μαξ) το λαδι ειναι περιπου στους 85-95 εκει παιζει δλδ!!

ευχαριστω για τισ παρατηρησεις σου!

Πηρα τηλ τον προισταμενο τεχνικου στον Γρατσια κ του ειπα τα δυο θεματα (καταναλωση κ υψηλες θερμοκρασιες), τα οποια προκυψανε ακριβως μετα την αναβαθμιση (????!!!!) που κανανε  στον εγκεφαλο!

Του φανηκε περιεργο ??? .....του ειπα πως αν αμφιβαλλει ειναι πολυ ευκολο να του το αποδειξω με μια βολτα στην Αττικη Οδο...το βουλωσε βεβαια μετα και ειπε πως θα το ψαξει με το εργοστασιο κ θα επενελθει το συντομοτερο δυνατο!!!

Για να δουμε...???

   

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, takisbrax said:

 Ti ειναι αυτο το flah point?

Το σημείο ανάφλεξης. Δηλαδή το amsoil που λέει ο sirdimitris παιρνει φωτια (ή απλά καίγεται) στους 228 C.

 

Λοιπόν γράψε λάθος.

Είναι πιο σωστό να πούμε, ότι στην συγκεκριμένη θερμοκρασία, οι ατμοί του λαδιού γίνονται εύφλεκτοι.

Edited by ΑνδρέαςΚ
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, takisbrax said:

 Ti ειναι αυτο το flah point?

 Flash point του λαδιου ειναι η χαμηλοτερη θερμοκρασια των αναθυμιασεων ( που παραγει το λαδι ) οπου μπορουν οι αναθυμιασεις αυτες να αναφλεχθουν αλλα μονο οταν υπαρχει εστια φωτιας . Δεν μιλαμε για αυταναφλεξη , δηλαδη για αναφλεξη χωρις εστια φωτιας και μονο απο θερμοκρασια .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Σκεφτόμουν να αγοράσω το νέο polo 1.4 TDI με τους 105 ίππους αλλά έχω τρομάξει με αυτά που διαβάζω.

Θα ήθελα εάν υπάρχει κανείς που το αγόρασε ή αγόρασε αυτό με τους 90 ίππους το 2016 και έχει οποιοδήποτε πρόβλημα να μας ενημερώσει.

Σε διαφορετική περίπτωση θα ήθελα τις προτάσεις σας μεταξύ diesel: fiesta titanioum 1.5 (15.000), yaris active plus 1.4 (16.500), c3 ecochic 1,6 (16.500) ή και άλλες προτάσεις με ανάλογες επιδόσεις και εξοπλισμό.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
17 hours ago , SAKHS said:

Καλησπέρα παιδιά,

Σκεφτόμουν να αγοράσω το νέο polo 1.4 TDI με τους 105 ίππους αλλά έχω τρομάξει με αυτά που διαβάζω.

Θα ήθελα εάν υπάρχει κανείς που το αγόρασε ή αγόρασε αυτό με τους 90 ίππους το 2016 και έχει οποιοδήποτε πρόβλημα να μας ενημερώσει.

Σε διαφορετική περίπτωση θα ήθελα τις προτάσεις σας μεταξύ diesel: fiesta titanioum 1.5 (15.000), yaris active plus 1.4 (16.500), c3 ecochic 1,6 (16.500) ή και άλλες προτάσεις με ανάλογες επιδόσεις και εξοπλισμό.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Σάκη καλησπέρα.

Καταρχάς, να ξέρεις πως σε αυτό το forum, όσον αφορά αυτό το θέμα, έχω γκρινιάξει πάρα πολύ σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδιά.

Πέραν αυτού, να πω πως το Polo facelift είναι ένα ολοκληρωμένο αυτοκίνητο, αρκετά πάνω σε σχέση με τον υπόλοιπο ανταγωνισμό. Χαλάστηκα πολύ με αυτό το θέμα που συνέβη και σε μένα, αλλά γενικά δε μπορώ να πω πως είναι κακό το αυτοκίνητο.

Αυτό που γενικά δεν γνωρίζουμε στο φόρουμ (έτσι θεωρώ εγώ τουλάχιστον) είναι με τι βολάν βγαίνει το Polo αν πας να το παραγγείλεις σήμερα. Είτε θα βγαίνει απευθείας με βολάν μονής μάζας (ως όμοια αντικατάσταση που έγινε σε παλαιότερα Polo facelift με 1.4 TDI) ή θα βγαίνει με ανασχεδιασμένο διπλής μάζας. Δε θέλω ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να πιστέψω πως η VW τα βγάζει ακόμα με το πρόβλημα και μετά καλεί για αντικατάσταση. Αυτό θα ήταν ένα καλό ερώτημα προς την αντιπροσωπεία και προς το συνεργείο της, μιας και εκεί θα καταλάβεις και συ αν θα έχεις πρόβλημα ή όχι. Δε νομίζω γενικά πως στο αυτοκίνητο υπάρχει κάτι άλλο να σε τρομάξει (και στο λέω εγώ, που είμαι αρκετά γκρινιάρης).

Μεταξύ των άλλων αυτοκινήτων που αναφέρεις, δεν είχα δει προς αγορά τα Yaris & C3, αλλά είχα δει τα Corsa & Fiesta. Δεύτερή μου επιλογή θα ήταν το Corsa να είμαι ειλικρινής, αν δεν είχα πάρει το Polo, στο οποίο και κατέληξα. Απλά σήμερα κατά τύχη έμαθα πως έχει πλέον μεγάλο χρόνο παράδοσης το Corsa 1.3 Diesel - 3 μήνες.

Αυτά από μένα. Ελπίζω να προτιμήσεις το Polo & να σε έχουμε και σένα στην παρέα μας (ή να μη σε έχουμε, καθότι αυτό θα σημαίνει πως τίποτα δε σε έχει προβληματίσει στο αυτοκίνητο :jig:).

Ό,τι χρειαστείς σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα, μπορείς να διαβάσεις στη συγκεκριμένη ενότητα, έχει αναλυθεί επαρκώς. Αν πάλι έχεις κάποια περαιτέρω απορία, στη διάθεσή σου - οι περισσότεροι φίλοι εδώ μέσα είναι και γνώστες αλλά και πρόθυμοι να απαντήσουν σε εύλογες απορίες.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , SAKHS said:

Καλησπέρα παιδιά,

Σκεφτόμουν να αγοράσω το νέο polo 1.4 TDI με τους 105 ίππους αλλά έχω τρομάξει με αυτά που διαβάζω.

Θα ήθελα εάν υπάρχει κανείς που το αγόρασε ή αγόρασε αυτό με τους 90 ίππους το 2016 και έχει οποιοδήποτε πρόβλημα να μας ενημερώσει.

Σε διαφορετική περίπτωση θα ήθελα τις προτάσεις σας μεταξύ diesel: fiesta titanioum 1.5 (15.000), yaris active plus 1.4 (16.500), c3 ecochic 1,6 (16.500) ή και άλλες προτάσεις με ανάλογες επιδόσεις και εξοπλισμό.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Να μην τρομαζεις και θα σου πω γιατι. Ολα τα αυτοκινητα βγαζουν που και που βλαβες ειναι λογικο. Ειτε πολο ειτε γιαρις ειτε φιεστα θα βγαλει βλαβη καποια στιγμη.

Οι χοντρες βλαβες εχουν ανακλησεις και τελειωνει εκει. Οι υπολοιπες εχεις εγγυηση κι αν δεν εχεις πας ανανεωνεις και το φτιαχνεις.

Στα φορουμ με τα αυτοκινητα γενικα υπαρχουν ανθρωποι που τα ψιριζουν λιγακι τα θεματα οπως κι εγω.

Το πολο ειναι μια κλαση πανω απο ολο τον ανταγωνισμο. Για μενα με κλειστα ματια παρ το γιατι μετα θα λες ρε γαμωτο φοβηθηκα και πηρα το γιαρις η το φιεστα και μεσα σου θα σε τρωει. Πολυ πιο ομορφο αυτοκινητο το πολο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα .εχω κανει κ εγω αλλαγή βολάν.

ενα χρονο μετα φιλος που αγορασε το ιδιο αυτοκίνητο κ την ιδια τελευταια εκδοση δεν κανει τα κολπα στις χαμηλες στροφες.ουτε τραβάει ουτε σβήνει.τωρα δεν ξέρω αν φοραει βολαν μονης η διπλης επισκευασμενο.

+οτι πλεων ειναι μεσα κ το κλιμα κ εχει κ απενεργοποιηση αερόσακου.κ ελληνικό μενου.

αυτο με τα 105 άλογα στην τελευταία εκδοση απο οτι ειδα εχει ολα τα παραπανω + διαχείριση  κυλινδρων +χαμηλωμα αναρτησεων(κ τα δυο απο το blue gt)κ κόστος οσο τα δικα μας που δεν ειχαν τιποτα απο ολα αυτα.ηταν ολα extra

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα .εχω κανει κ εγω αλλαγή βολάν.

ενα χρονο μετα φιλος που αγορασε το ιδιο αυτοκίνητο κ την ιδια τελευταια εκδοση δεν κανει τα κολπα στις χαμηλες στροφες.ουτε τραβάει ουτε σβήνει.τωρα δεν ξέρω αν φοραει βολαν μονης η διπλης επισκευασμενο.

+οτι πλεων ειναι μεσα κ το κλιμα κ εχει κ απενεργοποιηση αερόσακου.κ ελληνικό μενου.

αυτο με τα 105 άλογα στην τελευταία εκδοση απο οτι ειδα εχει ολα τα παραπανω + διαχείριση  κυλινδρων +χαμηλωμα αναρτησεων(κ τα δυο απο το blue gt)κ κόστος οσο τα δικα μας που δεν ειχαν τιποτα απο ολα αυτα.ηταν ολα extra

Διαχείριση κυλίνδρων? Σε 1.4 diesel?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , mordor said:

καλησπερα κ απο εμενα .εχω κανει κ εγω αλλαγή βολάν.

ενα χρονο μετα φιλος που αγορασε το ιδιο αυτοκίνητο κ την ιδια τελευταια εκδοση δεν κανει τα κολπα στις χαμηλες στροφες.ουτε τραβάει ουτε σβήνει.τωρα δεν ξέρω αν φοραει βολαν μονης η διπλης επισκευασμενο.

+οτι πλεων ειναι μεσα κ το κλιμα κ εχει κ απενεργοποιηση αερόσακου.κ ελληνικό μενου.

αυτο με τα 105 άλογα στην τελευταία εκδοση απο οτι ειδα εχει ολα τα παραπανω + διαχείριση  κυλινδρων +χαμηλωμα αναρτησεων(κ τα δυο απο το blue gt)κ κόστος οσο τα δικα μας που δεν ειχαν τιποτα απο ολα αυτα.ηταν ολα extra

Ναι όντως φιλε κάτι μπερδεψες μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Σε 3κύλινδρο κινητήρα και δη ντίζελ σιγουρα για την ωρα δεν παίζει απενεργοποίηση κυλίνδρου, πόσο μάλλον περισσότερων του ενός κυλίνδρων.

Ενεργό Σύστημα Διαχείρισης Κυλίνδρων (ACT), Ηλεκτρονικά Ρυθμιζόμενες Αναρτήσεις (Sport Select) & XDS (Ηλεκτρονικά ελεγχόμενο μπλοκέ διαφορικό) συνεχίζουν και παραμένουν αποκλειστικό προνόμιο του BlueGT.

Το σίγουρο είναι πως ο εξοπλισμός των εκδόσεων έχει εμπλουτιστεί μετά τις αλλαγές που έγιναν πρόσφατα πριν 2-3 μήνες.

Να επανεπισημάνω πως η εκδοση με τα 105hp διατίθεται αποκλειστικά με χειροκίνητο κιβώτιο και μάλιστα 5ταχυτο (ακομα και στη Γερμανία), οπως επίσης και πως στην Ελλαδα το συγκεκριμένο μοτέρ δε διατίθεται σε εκδοση Bluemotion, σε σχέση με τη Γερμανία.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2016 at 11:27 ΜΜ, SAKHS said:

Καλησπέρα παιδιά,

Σκεφτόμουν να αγοράσω το νέο polo 1.4 TDI με τους 105 ίππους αλλά έχω τρομάξει με αυτά που διαβάζω.

Θα ήθελα εάν υπάρχει κανείς που το αγόρασε ή αγόρασε αυτό με τους 90 ίππους το 2016 και έχει οποιοδήποτε πρόβλημα να μας ενημερώσει.

Σε διαφορετική περίπτωση θα ήθελα τις προτάσεις σας μεταξύ diesel: fiesta titanioum 1.5 (15.000), yaris active plus 1.4 (16.500), c3 ecochic 1,6 (16.500) ή και άλλες προτάσεις με ανάλογες επιδόσεις και εξοπλισμό.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Καλησπερα,

Ετυχε να ψαχνω κι εγω την αγορα για νεο οχημα. Καναμε test drive (2 φορες) πριν λιγες μερες στο polo 1.4 tdi 105ps. Ομολογω οτι παρα τις προσπαθειες μου να τσεκαρω αν οντως σβηνει δεν μου εσβησε καθολου. Ποιοτητα κυλισης αριστη και ο θορυβος του κινητηρα δεν περναει καθολου μεσα. Γενικα αφησε πολυ καλες εντυπωσεις κι αν δεν ειχα ενδοιασμους για το diesel (χλμ.ετησιως, συντηρηση dpf κτλπ) θα ηταν η πρωτη μου επιλογη. Τωρα κλινω προς το golf 1.0 tsi 110 ps αλλα η τιμη εκει ανεβαινει.

Υ.Γ. Eξετασα και το c3, στο test drive δεν ηταν ασχημο, αλλα οταν τιθεται συγκριση με το πολο, σαν πατημα και ποιοτητα κατασκευης ο γερμανος υπερτερει. Ισως το γαλλικο να εχει πιο οικονομικο ντιζελοκινηρα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη η εντύπωση σου. Δύο μέρες βασανίζομαι με αυτά που διάβασα για το 1.4TDI 90ps και πραγματικά έχω αναθεωρήσει. Σε 10 ημέρες πρέπει να έχω καταλήξει σε αμάξι και έχω φοβηθεί. Και η αλήθεια άμα φτάσεις στο ταμείο κλάφτα Χαράλαμπε! Άραγε δεν μπορούμε να μάθουμε αν οι καινούργιες παρτίδες αντιμετωπίζουν θέματα? Μήπως ο 1.4TDI 105 είναι πραγματικά αναβαθμισμένος και χωρίς παθογένειες του 90άρι? Επίσης επειδή το αμάξι θα το οδηγεί η σύζυγος σε μια διαδρομή max 20-25min σε εθνική με 90-110χλμ/ώρα, θα έχει θέμα με το DPF ? Κάθε άποψη καλοδεχούμενη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις.

Edited by mwkaka
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
On 1 July 2016 at 2:49 ΜΜ, SURFER said:

ευχαριστω για τισ παρατηρησεις σου!

Πηρα τηλ τον προισταμενο τεχνικου στον Γρατσια κ του ειπα τα δυο θεματα (καταναλωση κ υψηλες θερμοκρασιες), τα οποια προκυψανε ακριβως μετα την αναβαθμιση (????!!!!) που κανανε  στον εγκεφαλο!

Του φανηκε περιεργο ??? .....του ειπα πως αν αμφιβαλλει ειναι πολυ ευκολο να του το αποδειξω με μια βολτα στην Αττικη Οδο...το βουλωσε βεβαια μετα και ειπε πως θα το ψαξει με το εργοστασιο κ θα επενελθει το συντομοτερο δυνατο!!!

Για να δουμε...???

Καλησπέρα. Μιας και έχουμε καμπόσο καιρό να πιάσουμε το παρόν θέμα, έχουμε κάποιο νεότερο σχετικά με αυξημένες καταναλώσεις και θερμοκρασίες λαδιού μετά από την αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είδα για τις αυξημένες θερμοκρασίες λαδιυ πήγα μία βόλτα και δεν είδα τις τραγικές μεγάλες θερμοκρασίες που βλέπετε εσείς.νομιζω κάπου το έχω ποσταρει παραπάνω τι είδα!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.