Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

για να καταλαβαινομαστε...

μιλαμεγια το πετρελαιο.. 1,4 και 90 αλογα χειροκινητο κιβωτιο τον νεο κινητηρα

όσοι το εχετε δοκιμάσει μιλάτε για το ίδιο μοντελο ακριβώς;

δεν μιλαμε για γκολφ ουτε για το 1200

δεν είναι πρόβλημα που δεν μπορείς να το υπερβείς

απλά ειναι σπαστικό και αν είσαι νέος και δεν το ξέρεις μπορει να σε βάλει σε δύσκολες καταστασεις ´εως επικίνδυνες.

andritsoulas το ιδιο ακριβως μοντελο έχεις; και δεν σου εσβησε ποτε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω το νεο μοντελο ποτε δεν μου εχει σβησει και μια φορα το εκανα ηθελημενα αλλα δεν εσβησε γιατι λυπηθηκα ετσι οπως ακουγοταν το μοτερ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβαινομαστε...

μιλαμεγια το πετρελαιο.. 1,4 και 90 αλογα χειροκινητο κιβωτιο τον νεο κινητηρα

όσοι το εχετε δοκιμάσει μιλάτε για το ίδιο μοντελο ακριβώς;

δεν μιλαμε για γκολφ ουτε για το 1200

δεν είναι πρόβλημα που δεν μπορείς να το υπερβείς

απλά ειναι σπαστικό και αν είσαι νέος και δεν το ξέρεις μπορει να σε βάλει σε δύσκολες καταστασεις ´εως επικίνδυνες.

andritsoulas το ιδιο ακριβως μοντελο έχεις; και δεν σου εσβησε ποτε;

 

Όχι φίλε μου έχω το 1.6tdi bmt του 2013 (6r1). 

 

Το 1.4tdi 75hp έχω οδηγήσει σε test drive και ενός γνωστού, 2 - 3 φορές το πολύ, που το έχει πάρει τώρα τελευταία. Και τα 2 δεν μου έσβησαν ποτέ χωρίς να το κάνω εγώ επίτηδες.

Το πρόβλημα νομίζω όπως το αναφέρει το autotriti συναντάται γενικά σε όλα τα 1.4tdi Polo . . . .75 - 90 - 75bmt. Έλεγα να πάρω βόλτα και το 90άρι αλά μετά την εμπειρία μου με το 75 δεν ασχολήθηκα ξανά. 

 

Εσύ όπως λες ''δεν είναι πρόβλημα που δεν μπορείς να το υπερβείς'' μπορεί να το περιγράφεις πιο σωστά. Στο autotriti και εδώ μέσα (πουθενά αλλού όσο έχω ψάξει) μιλάνε για επικίνδυνο και ίσως θανατηφόρο σε κάποιες περιπτώσεις.. . . . 

 

Η αλήθεια είναι πως το 75άρι (τουλάχιστον αυτά που έχω οδηγήσει) δεν είδα πουθενά να κρατά ρελαντί ,εν στάση Ή εν κινήσει, πάνω από 900rpm - 1000rpm. Μήπως ρε παιδιά το θέμα το έχουν τα 90άρια ? Μήπως επειδή κρατάει 1100+ rpm όπως αναφέρουν κάποιοι (ίσως κακώς αν συμβαίνει αυτό δηλ. να κρατάει τόσο ψηλά ρελαντί) υπερβάλει ο οδηγός του με το φρένο (συνηθισμένος από βενζίνη) και τότε σβήνει για να μην του ''αμολάει'' πολύ. . . ?

Τι να πώ δεν ξέρω. 

Edited by ANDRITSOULAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που δεν μιλάμε για το ίδιο μοντέλο. εγω μιλάω μονο για το δικό μου. και αν διαβάσετε το αρθρο στονautotriti λένε ότι αυτό δεν το εχουν ξανασυναντήσει σε κανένα αλλο αυτοκινητο... (ούτε στο 75Ηρ , ουτε στο γκολφ ουτε πουθενα.)

όπως σίγουρα μπορείς να το υπερβείς και να μην σου σβήσει ποτε!.. ομως πρέπει να τονοδηγας ας το πουμε πιο τσιτωμένα. δεν πρεπει να εχει δευτερα κάωτω από 20 χιλ. ενω σε όλα τα αλλα αυτοκινητα δεν υπάρχει προβλημα.

αν θες το πιστευει... αλλα στην ζωή μου αν μου εχει σβήσει αυτοκίνητα με ρυθμό μια φορα τον χρόνο.μ

με το πολο και πιστευω γιατί οδηγάω σχετικά ήρεμα μου εχει σβήσει πολλες φορές. και σιγουρα σε δυο πετιπτώσεις θα ελεγα θα μπορούσε η συν´εχεια να ειναι επικ´ινδυνη.

το εχω γραψει αν θυμάμαι καλ´α και στην αρχή, μου ´εσβησε μια δυο μέρες αφου το αγόρασα στην Πειραίας με 50-60 χλμ...

όταν "ασχολόυμαι" με την οδήηγση δεν θα σβήσει.. οταν το εχω στον νου μου , δεν θα σβήσει.. μόλις όμως ξεχαστω, κάπου θα βρει ευκαιρία να σβήσι. ίσως γιαυτ´ο οποιος πάει επί τούτου να το δοκιμάσει δεν θα του σβήσει ούτε θα υποψηαστεί κ´οιο πρόβλημα.. οπότε δεν ειναι κατορθωμα να το πας μια βόλτα και να μην σβήσει?

καταταλλα εννοείται οτι ειναι ωραίο αμαξακι και οικονομικο.,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι που δεν μιλάμε για το ίδιο μοντέλο. εγω μιλάω μονο για το δικό μου. και αν διαβάσετε το αρθρο στονautotriti λένε ότι αυτό δεν το εχουν ξανασυναντήσει σε κανένα αλλο αυτοκινητο... (ούτε στο 75Ηρ , ουτε στο γκολφ ουτε πουθενα.)

όπως σίγουρα μπορείς να το υπερβείς και να μην σου σβήσει ποτε!.. ομως πρέπει να τονοδηγας ας το πουμε πιο τσιτωμένα. δεν πρεπει να εχει δευτερα κάωτω από 20 χιλ. ενω σε όλα τα αλλα αυτοκινητα δεν υπάρχει προβλημα.

αν θες το πιστευει... αλλα στην ζωή μου αν μου εχει σβήσει αυτοκίνητα με ρυθμό μια φορα τον χρόνο.μ

με το πολο και πιστευω γιατί οδηγάω σχετικά ήρεμα μου εχει σβήσει πολλες φορές. και σιγουρα σε δυο πετιπτώσεις θα ελεγα θα μπορούσε η συν´εχεια να ειναι επικ´ινδυνη.

το εχω γραψει αν θυμάμαι καλ´α και στην αρχή, μου ´εσβησε μια δυο μέρες αφου το αγόρασα στην Πειραίας με 50-60 χλμ...

όταν "ασχολόυμαι" με την οδήηγση δεν θα σβήσει.. οταν το εχω στον νου μου , δεν θα σβήσει.. μόλις όμως ξεχαστω, κάπου θα βρει ευκαιρία να σβήσι. ίσως γιαυτ´ο οποιος πάει επί τούτου να το δοκιμάσει δεν θα του σβήσει ούτε θα υποψηαστεί κ´οιο πρόβλημα.. οπότε δεν ειναι κατορθωμα να το πας μια βόλτα και να μην σβήσει?

καταταλλα εννοείται οτι ειναι ωραίο αμαξακι και οικονομικο.,

 

 

Εγώ το περιμένω, σε λίγες μέρες θα μου έρθει. Σήμερα πήγα στην αντιπροσωπεία για να το ξανά κάνω test drive. Δεν διαπίστωσα κανένα τέτοιο πρόβλημα. Το δούλεψα αρκετή ώρα το αυτοκίνητο και έκανα αρκετές δοκιμές. Η μόνη φορά που μου έσβησε ήταν με τρίτη που πλακώθηκα στα φρένα και το ο κινητήρας είχε κρεμάσει τελείως. 

Θα πω ολοκληρωμένα τη γνώμη μου, μόλις το οδηγήσω για  μέρες συνεχόμενα. Θα έχω βγάλει καλύτερα συμπεράσματα.

Edited by sokratis91
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι καινουργιος στην οικογενεια της vw και πριν λιγες μερες παρηγγειλα το polo χωρις να γνωριζω αυτο το θεμα,βεβαια η διαδικασια παραγγελιας δεν εχει ξεκινησει ακομα.Λετε να κοιταξω καλυτερα για το golf;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι καινουργιος στην οικογενεια της vw και πριν λιγες μερες παρηγγειλα το polo χωρις να γνωριζω αυτο το θεμα,βεβαια η διαδικασια παραγγελιας δεν εχει ξεκινησει ακομα.Λετε να κοιταξω καλυτερα για το golf;

To golf είναι άλλη κατηγορία αυτοκινήτου φίλε μου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι καινουργιος στην οικογενεια της vw και πριν λιγες μερες παρηγγειλα το polo χωρις να γνωριζω αυτο το θεμα,βεβαια η διαδικασια παραγγελιας δεν εχει ξεκινησει ακομα.Λετε να κοιταξω καλυτερα για το golf;

και το πολάκι μια χαρα ειναι.. αλπα πρεπει να είσαι νημερωμένος οτι αν δεν το οδηγας ζωηρα μπορει να σου σβήσει, αν ξεχαστεις και με λιγες στροφες κ´οψεις ..τσχυτητα

κατα ταλλα ειναι μια χαρα αμαξακι.. και δεν καιει τόσο λιγο οσο λενε! ταξιδι με πανω από 100 περιπου 4,6 με τεταρτη και 80 παει και 4 λιτρα.

καλοταξιδο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι καινουργιος στην οικογενεια της vw και πριν λιγες μερες παρηγγειλα το polo χωρις να γνωριζω αυτο το θεμα,βεβαια η διαδικασια παραγγελιας δεν εχει ξεκινησει ακομα.Λετε να κοιταξω καλυτερα για το golf;

Αν εχεις λεφτα για golf προχωρα...Οχι επειδη τα polo δεν ειναι καλα ή εχουν προβληματα αλλα επειδη ειναι μια πιο ολοκληρωμενη επιλογη..Εξαρταται βεβαια και τις απαιτησεις σου

Link to comment
Share on other sites

ταξιδι πατρα-ναυπλιο-πατρα μεση ταχυτητα 90χλμ/ωρα κυριως με 5η μεσα και αρκετες προσπερασεις και τελικιασμα στις καλες κατηφορες στον δρομο προς ναυπλιο ειχα μεση καταναλωση 3.4λ/100χλμ που δεν την λες και πολυ.μεσα πατρα με πολυ κινηση παιζω στα 4.5.

προβλημα το αμαξι δεν εχει φιλε αλλα αμα σε περνει να αγορασεις το golf παρε το ειναι πιο ολοκληρωμενο σαν επιλογη

Link to comment
Share on other sites

ταξιδι πατρα-ναυπλιο-πατρα μεση ταχυτητα 90χλμ/ωρα κυριως με 5η μεσα και αρκετες προσπερασεις και τελικιασμα στις καλες κατηφορες στον δρομο προς ναυπλιο ειχα μεση καταναλωση 3.4λ/100χλμ που δεν την λες και πολυ.μεσα πατρα με πολυ κινηση παιζω στα 4.5.

προβλημα το αμαξι δεν εχει φιλε αλλα αμα σε περνει να αγορασεις το golf παρε το ειναι πιο ολοκληρωμενο σαν επιλογη

Απο Πατρα εισαι Βασιλη?

Link to comment
Share on other sites

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Gia-to-Polo-diesel_125103.aspΚαταθέστε τις ερωτήσεις σας μέχρι αύριο το πρωί κ η VW/kosmocar θα απαντήσει επίσημα...

Link to comment
Share on other sites

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Gia-to-Polo-diesel_125103.asp Να και η νεότερη επίσημη απάντηση απο πλευράς vw.. Με λίγα λόγια "τον ήπιαμε" εμείς που το αγοράσαμε
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εδώ και μερικές ώρες μετά από 3,5 μήνες αναμονής είμαι και επίσημα κάτοχος του νέου Polo 1,4 tdi BM Trendline, για αρχή να πω πως το αυτοκίνητο είναι Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο η αίσθηση στο εσωτερικό είναι απίστευτη, ποιοτικό και σε γεμίζει απόλυτα. Πάμε τώρα στον κινητήρα, έχω κάνει μέσα σε λίγες ώρες 200 km το αυτοκίνητο έχει τρομερή ροπή, στο πάτημα του γκαζιού κολλάς πραγματικά στο κάθισμα νομίζοντας πως οδηγάς αυτοκίνητο μεγαλύτερου κυβισμού, σε αυτά τα 200 km δεν αντιμετώπισα κανένα μα κανένα απολύτως πρόβλημα, τα περισσότερα χιλιόμετρα τα εκανα μέσα στη πόλη και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα, ούτε στο κατέβασμα, ούτε μου έσβησε σε χαμηλές στροφές, ούτε σε καμία κατηφόρα, και πραγματικά δεν οδηγώ ζορισμένα για να μην μου σβήσει έχοντας στο νου μου να μην πάνε οι στροφές χαμηλά. Μέχρι στιγμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή μου. Το πρώτο γέμισμα το έκανα σε πρατήριο shell. Διαπίστωσα ότι κάποια στιγμή άναψε το βεντιλατέρ για λίγο. Μια ερώτηση πως βλέπω την κατανάλωση στην οθόνη?

EDIT: 2η ερώτηση, υπάρχει τρόπος να δω την θερμοκρασία του νερού?

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλοτάξιδο το νεο polo και απροβλημάτιστο!

Κατανάλωση βλέπεις είτε στην μικρή οθόνη στα όργανα πατώντας πάνω κάτω τα βελάκια στο τιμόνι,

Είτε πατώντας car στην οθόνη του ραδιοφώνου Όσο για την θερμοκρασία νερού δεν υπάρχει,μόνο θερμοκρασία λαδιού στην οθόνη πολλαπλών ενδείξεων στα όργανα!

Καλές βόλτες λοιπόν και προσοχή!στις χαμηλές! (πλάκα κανω)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλοτάξιδο το νεο polo και απροβλημάτιστο!

Κατανάλωση βλέπεις είτε στην μικρή οθόνη στα όργανα πατώντας πάνω κάτω τα βελάκια στο τιμόνι,

Είτε πατώντας car στην οθόνη του ραδιοφώνου Όσο για την θερμοκρασία νερού δεν υπάρχει,μόνο θερμοκρασία λαδιού στην οθόνη πολλαπλών ενδείξεων στα όργανα!

Καλές βόλτες λοιπόν και προσοχή!στις χαμηλές! (πλάκα κανω)

Ευχαριστώ παρά πολύ! Στο "car" έχει μια καρτέλα που λέει για τα λάστιχα, Μια καρτέλα που λέει για το start stop, Και μια επιλογή που λέει think blue. Μάλλον εκεί βλέπω την κατανάλωση, μου έχει οικονομικότερους τρόπους οδήγησης και δίπλα μου λέει.για την κατανάλωση. Τα κουμπιά Που λες Στο τιμόνι δεν τα έχω γιατί είναι.η έκδοση trendline, Οπότε να.φανταστώ δεν μπορώ να τα δω στην μικρή οθόνη μόνο στην μεγάλη? Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε ν´αφιερωσεις χρόνο στο βιβλιαράκι οδηγειων!

Θα βρεις πολυ χρήσιμες πληροφορίες και θα σου λυθεί κάθε απορια για το πως και τι!

Edited by ilektronio
Link to comment
Share on other sites

προσπάθησε ν´αφιερωσεις χρόνο στο βιβλιαράκι οδηγειων!

Θα βρεις πολυ χρήσιμες πληροφορίες και θα σου λυθεί κάθε απορια για το πως και τι!

Ναι σιγά σιγά έχω αρχίσει να διαβάζω το βιβλιαράκι!
Link to comment
Share on other sites

http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Gia-to-Polo-diesel_125103.asp Να και η νεότερη επίσημη απάντηση απο πλευράς vw.. Με λίγα λόγια "τον ήπιαμε" εμείς που το αγοράσαμε

 

δεν τον ήπιαμε,   απλά συνηθίζεται..!!!

αλλά  κάποια στιγμή θα στην κάνει και πρέπει να στο λένε την ώρα που θα στο παραδώσουν για    να το έχεις υπ΄όψιν σου.

Χαίρομαι που τελικά  αναγνωρίστηκε η ιδιαιτερότητα του κινητήρα που δεν  μου άρεσε από  την πρώτη στιγμή.  Χαίρομαι    γιατί μιλάμε για συγκεκριμένο  μοντέλο, οπότε κάθε εμπειρία με αλλα μοντέλα δεν     μετράνε  σαν απόψεις. 

Τώρα... όσοι  οδηγούν πιο   "νευρικά"  δεν   θα τους ενοχλήσει καθόλου. 

 

Σωτήρη  καλοτάξιδο!!

Edited by Jorgi
Link to comment
Share on other sites



δεν τον ήπιαμε, απλά συνηθίζεται..!!!
αλλά κάποια στιγμή θα στην κάνει και πρέπει να στο λένε την ώρα που θα στο παραδώσουν για να το έχεις υπ΄όψιν σου.
Χαίρομαι που τελικά αναγνωρίστηκε η ιδιαιτερότητα του κινητήρα που δεν μου άρεσε από την πρώτη στιγμή. Χαίρομαι γιατί μιλάμε για συγκεκριμένο μοντέλο, οπότε κάθε εμπειρία με αλλα μοντέλα δεν μετράνε σαν απόψεις.
Τώρα... όσοι οδηγούν πιο "νευρικά" δεν θα τους ενοχλήσει καθόλου.

Σωτήρη καλοτάξιδο!!

Μάλλον εμένα θα εννοείς!! Ευχαριστώ πολύ :)

Λοιπόν 3η μέρα χρήσης του αυτοκινήτου και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με τις χαμηλές στροφές δεν μου έχει σβήσει καμία φορά!

  Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.