Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

Μετά από μια εβδομάδα χρήσης και περίπου 1000 Km δεν μου έχει σβήσει ούτε μια φορά το αυτοκίνητο. Όσες φορές προσπάθησα να το ρίξω κάτω από 1100 σ.α.λ με οποιαδήποτε ταχύτητα, πραγματικά όσο κι αν προσπάθησα δεν μου έσβησε, και κάτω από 1000 σ.α.λ όταν έπεσε μου έδειχνε στην οθόνη να κατεβάσω ταχύτητα αλλά δεν κατέβασα και συνέχισε το αυτοκίνητο να μου "ζητάει" να κατεβάσω ταχύτητα, μετά επειδή το λυπάμαι είναι και καινούργιο είτε κατεβάζω ταχύτητα είτε απλά σταματώ να πατώ φρένο και απλά ανεβάζει στροφές. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα? αφού ο κινητήρας πραγματικά κρεμάει και σου δείχνει από μόνος του να κατεβάσεις ταχύτητα χωρίς καν στο δείξει στην οθόνη. 
Οι εντυπώσεις μου μέχρι στιγμής είναι οι καλύτερες, και απο θέμα κατανάλωσης και απο θέμα τραβήγματος και απο θέμα κύλισης και απο θέμα ποιότητας. Είμαι 100% ευχαριστημένος με την αγορά μου, και πραγματικά στα πρώτα αυτά χιλιόμετρα το έχω κατά ευχαριστηθεί. Το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω, είναι ότι μερικές φορές όταν το αυτοκίνητο έχει γεμάτο ρεζερβουάρ ακούγεται μόνο αυτό. 

Edited by sokratis91
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε...

το θεμα κλειδωνει  ....

αν καποιος θελει να προσθεσει κατι μου στελνει p.m

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα μας παλι...

οπως με ενημερωσε ο foris78...

 

εχει βγει update για το αυτοκινητο
το περασα σημερα στον τοπικο αντιπροσωπο για την πολη μου και το προβλημα με τα σβησιματα του κινητηρα λυνετε οριστικα και ουτε γκαζι κραταει στις 1100 στροφες, οποτε οποιος δεν το εχει κανει ας επισκεφτει μια αντιπροσωπεια και ας ζητησει να του κανουν την αναβαθμιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μήπως μπορείτε να βρείτε κάποια συγκεκριμένα στοιχεία για την αναβάθμιση, π.χ.  κωδικό, γιατί η αντιπροσωπεία στα Χανιά λέει δεν έχουν ιδέα. Ή να πάρουμε τηλ στο Βόλο/Γιάννενα;

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω με την vw στην πατρα την δευτερα και αμα εχουν κατι θα παω να κανω το update.τελικα η μαμα vw απο το ας μαθουν οι ελληνες να οδηγανε και δεν εχει προβλημα το μοντελο πηγαν στο γινετε update και ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα πηγα στην τοπικο αντιπροσωπο στα γιαννενα γιατι ειχα ενα αλλο θεμα, οταν εσβηνα το αυτοκινητο μετα απο μεγαλο ταξιδι και συνεπως αρκετα ζεστο το αυτοκινητο δεν επερνε μπροστα

ετσι λοιπον το πηγα για ελενχο και ο ηλεκτρολογος το εβαλε στο διαγνωστικο , δεν εδειξε καποια βλαβη απλα μου ειπε οτι εχει βγει αναβαθμιση για το συγκεκριμενο προβλημα που ειχα και οτι διορθωνει και αλλα θεματα λειτουργιας του κινητηρα

ετσι λοιπον καναμε την αναβαθμιση και μολις  το πηρα να φυγω με μεγαλη εκπηξη διαπιστωσα οτι το αυτοκινητο δεν κραταει σταθερα γκαζι στις 1100 στροφες οπως εκανε με ολες τις ταχυτητες..πλεον το αφηνω και με τριτη ταχυτητα μεσα στην πολη  και τσουλαει ομαλα ακομα και με 900 στροφες χωρισ να σβηνει οταν παταω ελαφρα το γκαζι,

 

δυστηχως παιδια δεν γνωριζω περισοτερες λεπτομεριες οπως κωδικος αναβαθμισης κτλπ,

 

 

επισις φιλε vasilisrx8 η vw γερμανιας μετα απο επιστολη που τις ειχε στηλει το autotriti πριν κανα πενταμηνο νομιζω ειχε παραδεχτη οτι παραγματι υπαρχει θεμα με το συγκεκριμενο

μοντελο λογο βολαν διπλης μαζας ειχε αυτην την συμπεριφορα στις χαμηλες στροφες και οτι εργαζοντε πανω στην επιλυση του προβληματος, οποτε ασε τι μας λενε εδω στην ελλαδα τοσο καιρο οι αντιπρωσοποι.

 

 παιδια μην τους ρωτατε αν ξερουν για την αναβαθμιση πηγενετε και απαιτηστε να σας το βαλουν στο εγεκφαλο εκει θα φανει αν υπαρχει η αναβαθμιση για το αυτοκινητο σας

Edited by foris78
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η αντιπροσωπία που πήρα το αυτοκίνητο παραμένει κλειστεί μέχρι 16 Αυγούστου, οπότε αν κάποιος μάθει κάτι ας ενημερώσει, πέρα από τον foris78. Εγώ θα πάρω στην kosmocar την Δευτέρα το πρωί πάντως να ρωτήσω.

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μήπως μπορείτε να βρείτε κάποια συγκεκριμένα στοιχεία για την αναβάθμιση, π.χ.  κωδικό, γιατί η αντιπροσωπεία στα Χανιά λέει δεν έχουν ιδέα. Ή να πάρουμε τηλ στο Βόλο/Γιάννενα;

 

τον Βολο ξεχνα τον....δεν το κατεχουν το αθλημα...

καρδιτσα παρε ..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με την αντιπροσωπεια δεβ ηξεραν κατι για την αναβαθμιση πλην ομως μου εκλεισαν ραντεβου την παρασκευη το πρωι για να παω να το βαλουν στο διαγνωστικο και αμα εχει καποια αναβαθμιση θα γινει απο μονη της.αντε να.δουμε τι θα βγαλει το διαγνωστικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με την αντιπροσωπεια δεβ ηξεραν κατι για την αναβαθμιση πλην ομως μου εκλεισαν ραντεβου την παρασκευη το πρωι για να παω να το βαλουν στο διαγνωστικο και αμα εχει καποια αναβαθμιση θα γινει απο μονη της.αντε να.δουμε τι θα βγαλει το διαγνωστικο.

 

 

λογικά θα βγάλει ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση..την περνάς και είσαι τζέτ.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο σήμερα στην kosmocar, εκτός ότι υπάλληλος στο τηλέφωνο ήταν αγενείς, μου είπε πως από το εργοστάσιο δουλεύουν πάνω σε μια αναβάθμιση αλλά δεν γνωρίζει κάτι επίσημο, μόνο αν το βάλεις στο διαγνωστικό θα δεις εάν υπάρχει.

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι δεν θα βρούμε άκρη έτσι. Οι κατά τόπους αντιπροσωπείες δεν φαίνεται να έχουν τη διάθεση να βοηθήσουν, άσε που παριστάνουν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Για να δούμε.  Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι κανονικά θα έπρεπε να μας ειδοποιούσαν.

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα βγάλει ότι υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση..την περνάς και είσαι τζέτ.

Λογικα δεν θα εχω θεμα.αλλα μου ειπαν οτι θα παρει κοντα στην μια ωρα.εσενα φιλε μου ποση ωρα εκανε;

Να υποθεσω οτι εχεις αυτο με τα 90αλογα ετσι;

Edited by vasilisrx8
Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν θα εχω θεμα.αλλα μου ειπαν οτι θα παρει κοντα στην μια ωρα.εσενα φιλε μου ποση ωρα εκανε;

Να υποθεσω οτι εχεις αυτο με τα 90αλογα ετσι;

 ναι φιλε μου το 90αρι εχω, σε κανα μισαωρο ειχα τελειωσει το πηρα και εφυγα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Προσωπικά μου είχε σβήσει στην αρχή όταν το πήρα αρκετές φορές (Polo 1.4 TDI 75ΗP Trendline - δίχως start&stop).

Πλέον δε μου σβήνει γιατί έχω προσαρμόσει την οδήγησή μου πάνω στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο και ιδιορρυθμία στις χαμηλές στροφές & ταχύτητες.

Ωστόσο, θα ήθελα πολύ να κάνω την αναβάθμιση, μιας και ακόμα είμαι σφιγμένος όταν το οδηγώ & ακόμα φοβάμαι μη μου σβήσει σε κάποια δύσκολη στιγμή.

Τα θέματά μου είναι δύο:

1. Θα είναι όντως καλύτερη η μετέπειτα κατάσταση, ως προς το καθαρά οδηγικό κομμάτι, ή θα δημιουργηθούν άλλα θέματα;

2. Θα αυξηθεί η κατανάλωση & οι ρύποι (να είμαι ειλικρινής, κυρίως με απασχολεί η κατανάλωση);

 

Προσωπικά, θέλω να πάω χθες να κάνω την αναβάθμιση, αλλά σκεπτόμενος τα παραπάνω, λέω να το αφήσω για πιο μετά, όταν (& αν) προκύψουν οποιεσδήποτε νέες "ασθένειες".

 

Foris78 & Activious, αν έχετε ήδη μια πρώτη σοβαρή εικόνα & άποψη για την -μετά τo update- κατανάλωση, σας παρακαλώ ενημερώστε μας.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

απο καταναλωση βλεπω οτι ακριβως εβλεπα και πριν το update..3,5 ταξιδι με συντηρητικη οδηγηση με 90 χλμ την ωρα και εντος πολης 4,5 με 5 αναλογα και σε τι κινηση θα πεσω,

μην το σκεφτεστε παιδια αν εχουν το update στις τοπικες σας αντιπροσωπειες καντε το με κλειστα τα ματια, θα νομιζετε οτι οδηγητε αλλο αυτοκινητο,

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Πήρα δύο αντιπροσωπείες στα Βόρεια Προάστεια της Αθήνας, η μία δεν έχει καμία ενημέρωση, η άλλη δε με πήρε ποτέ πίσω.

Προτείνω ντιζελοκίνητη εκδρομούλα στα Ιωάννινα & ομαδική αναβάθμιση! :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε foris78 βοήθησε λίγο τη κατάσταση γιατί δεν θα βρούμε άκρη.  Ρώτησε σε παρακαλώ τον αντιπρόσωπο σου για τον τύπο της αναβάθμισης. 

Link to comment
Share on other sites

φιλε τασο αν με βγαλει ο δρομος προς τα εκει θα ρωτησω τον ηλεκτρολογο τι κωδικο εχει η αναβαθμιση και οτι αλλο μπορει να σας βοηθησει.

αν ημουν κοντα θα πηγενα και αυριο αλλα δυστηχως ειναι αρκετα εκτος πολης η αντιπροσωπεια και δεν βολευει για την ωρα, μολις βρω λιγο ελευθερο χρονο θα προσπαθησω να παω,

παντως το βλεπω πολυ περιεργο να υπαρχει το update στα γιαννενα  και οχι στην αθηνα :sorry:

Edited by foris78
Link to comment
Share on other sites

Πήρα δύο αντιπροσωπείες στα Βόρεια Προάστεια της Αθήνας, η μία δεν έχει καμία ενημέρωση, η άλλη δε με πήρε ποτέ πίσω.

Προτείνω ντιζελοκίνητη εκδρομούλα στα Ιωάννινα & ομαδική αναβάθμιση! :yahoo:

 

 

εγω ειμαι βενζινη αλλα οσα update και να εκανα ποτε δεν ειδα διαφορα στην καταναλωση...εκτος απο την πρωτη πρωτη που ειχα κανει που ειδα αυξηση 0.2 λ/100...

 

παρε τηλεφωνο στον δεμερλιωτη...στην καρδιτσα...

σου στελνω p.m με καποιες πληροφοριες που πρεπει να του πεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ το πήρα από φιλιπαιο στην αθήνα κ είμαι εντός εγγύησης.πρέπει να παω στον ίδιο η μπορώ κ αλλού,?έχουμε κάποια χρέωση ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ το πήρα από φιλιπαιο στην αθήνα κ είμαι εντός εγγύησης.πρέπει να παω στον ίδιο η μπορώ κ αλλού,?έχουμε κάποια χρέωση ?

Και εκτος εγγυησης να εισαι δεν χρεωνεσαι τπτ.φυσικα και δεν εχει να κανει απο που το πηρες πας σε ενα εξουσιοδοτημενο και περνας την αναβαθμιση.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την αντιπροσωπια δεν.εχει ερθει αναβαθμιση.αν καποιος ξερει κατι επισημο ας μας ενημερωσει.

Update:περνωντας το αμαξι ειδα διαφορα αμεσως.σε αφηνει πλεον να ριξεις τις στροφες λιγο κατω απο 1000 χωρις να δινει μονο του γκαζι.φυσικα αμα συνεχισεις να πατας φρενο θα σκορτσαρει και θα σβησει αλλα θελει πολυ φρενο για να το κανει σε σημειο που οπως ακους το μοτερ να κανει το λυπασαι και αφηνεις.τωρα πλεον μπορεις να ρολλαρεις μεχρι και λιγο κατω απο τις 1000 στροφες με ολες τις ταχυτητες ενω πριν αμα δεν κατεβαζες οταν περναγε τις 1100 απλα εσβηνε.καταναλωση απο τα λιγα που ειδα αμα ρολλαρεις με 2α ή και 3η μεσα στην πολη ΠΕΦΤΕΙ χαμηλα ναι πεφτει.σαφη συμπερασματα θα εχω σε λιγο καιρο οπου κΙ θα ξαναποσταρω.

Απορω ομως με την αντιπροσωπεια πως μου ειπε οτι δεν εγινε αναβαθμιση απο την στιγμη που εχει γινει αναβαθμιση.εχουν γραμμη απο γερμανια να κανουν τους ανηξερους;δεν μπορω να καταλαβω

Edited by vasilisrx8
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω και εγώ , από την στιγμή που έχει βγει αναβάθμιση γιατί δεν ειδοποιούν όλους τους ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου μοντέλου να τελειώνει πια αυτή η ιστορία. Vasilisrx8 χαίρομαι που έβγαλες άκρη και ελπίζω και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ που έχουν το ίδιο πρόβλημα να ξεμπερδέψουν γρήγορα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σε επικοινωνια που ειχα με κοσμοκαρ χτες μου ειπαν οτι ετοιμαζει η μαμα vw νεα αναβαθμιση μαζι με αλλαγη καποιον μηχανικων μερων στο αμεσο μελλον για πληρη λυση του "προβληματος" στο αμαξι.αυτο μου ειπε θα γινει μεχρι τελος του χρονου.αν ειναι ετσι ετοιμαστειτε να αποχωρηστειται το αμαξι για καμια βδομαδα τπυλαχιστον χαχαχα μεχρι να μπουβ τα νεα μηχανικα μερη ΑΝ ισχυει βεβαια κατι τετοιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.