Jump to content
hipath

Polo 2014 Bm 1.4 Tdi - Ο Κινητήρας Σβήνει Με Δευτέρα Και Χαμηλές Στροφές!

Recommended Posts

εγώ δεν ασχολήθηκα καν να τους πάρω τηλ, και να τους πω αν με βάση τον σειριακό αριθμό του αυτοκίνητου πρεπει να κάνω την μηχανολογική αναβάθμιση γιατί το αμάξι 

δουλεύει ρολόι μόνο με την αναβάθμιση που είχα κάνει  όποτε δεν μπαίνω σε περιπέτειες, το δικό μου είναι αγορασμένο τον Οκτώβριο του 2014 από τα πρώτα που είχαν κυκλοφορήσει.

Link to comment
Share on other sites

ειχα επικοινωνια με 2 vw και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καμια ανακληση για το δικο μου αμαξι.πως γινεται αυτο ρε παιδια ενω υπαρχει το προβλημα;δλδ ημαρτον τεμεναδες πρεπει να κανουμε για να φτιαξουν το αμαξι;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που τουλάχιστον δεν βγαίνουμε  ανίκανοι  οδηγοί...!!!!    

Εγώ   πάω την Τρίτη το πρωί  για την μίζα...  και θα  ρωτήσω και για αυτό. 

Πάντως  σε ενα αυτοκίνητο που δεν έχει   κλείσει  ούτε χρόνο,  να τρέχεις στα συνεργεία   συνέχεια είναι  τουλάχιστον αποτυχία.

Εγώ όποιος με ρωτάει του λέω  "Μακρυά" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως βρε παιδια στο συνεργειο εχω παει 2 φορες.μια για να βαλω συναγερμο και μια για ν κανω αναβαθμιση εγκεφαλου.για βλαβες καμια φορα.για 2η φορα στο γκρουπ vw(πριν ειχα ενα ibiza) με εκπλησει που δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα και ενω ακουω τρελα προβληματα και με το ιμπιζα που ειχα και τωρα με το πολο tdi.το θεμα ειναι να ερθει και για εμενα η ανακληση στα μηχανικα μερη για να ξενοιασω μια και καλη.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως βρε παιδια στο συνεργειο εχω παει 2 φορες.μια για να βαλω συναγερμο και μια για ν κανω αναβαθμιση εγκεφαλου.για βλαβες καμια φορα.για 2η φορα στο γκρουπ vw(πριν ειχα ενα ibiza) με εκπλησει που δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα και ενω ακουω τρελα προβληματα και με το ιμπιζα που ειχα και τωρα με το πολο tdi.το θεμα ειναι να ερθει και για εμενα η ανακληση στα μηχανικα μερη για να ξενοιασω μια και καλη.

Ούτε εγώ πραγματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα, μια φορά πήγα στο συνεργείο για ενημέρωση του εγκεφάλου. Και την ενημέρωση που δεν άλλαξε κάτι στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου, λειτουργεί όπως λειτουργούσε και την πρώτη μέρα που το πήρα. Το έχω ξανά πει, το αυτοκίνητο στις χαμηλές στροφές συμπεριφερεται ακριβώς όπως και το polo με τον 1.6 TDI κινητήρα. Τώρα δεν ξέρω ίσως επειδή είναι 4ος του 2015 και διόρθωσαν το πρόβλημα ?! Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς του καθενός οι εμπειρίες είναι διαφορετικές γι' αυτό και δεν είναι σωστό να βγαίνουν γενικά συμπεράσματα από τα προσωπικά γεγονότα. Εγώ πιστεύω ότι, πέρα από το συγκεκριμένο πρόβλημα (το οποίο απ' ότι φαίνεται, μέσω της επιμονής αυτού εδώ του φόρουμ, λύθηκε), το αμάξι είναι καταπληκτικό.  Είμαι οδηγός σχεδόν 50 χρόνια, και δεν έχω οδηγήσει τέτοιο αυτοκίνητο: οικονομικό, νευρικό, καλοτάξιδο και μέχρι τώρα (10ος μήνας) κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

αρκει να ερθει σε ολους η μηχανικη αναβαθμιση.εμενα κλασικα κραταει στροφες ψηλα,οχι οπως 1α αλλα ελαχιστα λιγοτερες αλλα σε καμια περιπτωση κατω απο τις 950 που ειπε ενα παιδι που το πηγε για την μηχανικη αναβαθμιση.τωρα για το σβησιμο που κανει εγω προσωπικα πρεπει να το προσπαθησω παρα πολυ για να μου σβησει

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Πήρα τηλέφωνο σήμερα δύο αντιπροσωπείες. Η μία μου είπε μέσω αριθμού κυκλοφορίας πως δεν θέλει κάποια αναβάθμιση, η άλλη μέσω αριθμού πλαισίου πως δεν θέλει κάποια αναβάθμιση.

 

ΥΓ: έχω πραγματικά πρόβλημα με το αυτοκίνητο. Υπαρκτό. Όχι φανταστικό.

Link to comment
Share on other sites

Να   πω ( και το έχω ξαναγράψει) , ότι  το έχω πάει  και έχω παραπονεθεί  ότι σβήνει και μπορεί να γίνει επικίνδυνο αν  καταλάθος  πέσουν οι στροφές  και πατήσεις  έστω και λίγο  φρένο ( εχει τύχει να μου σβήσει μέχρι και με 60-70 χλμ / ώρα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).  και  ότι   καίει΄πολλυυυυυ  περισσότερο από ότι  υποτίθεται  ότι πρέπει να καίει. 

Την πρώτη φορά μου  είπαν ότι  δεν βλέπουν κανένα πρόβλημα και ότι έτσι είναι .

Τώρα μετά  από τόσους μήνες, δεν έπρεπε να  με πάρουν τηλέφωνο πρωτα αυτοί    να μου κάνουν τουλάχιστον την αναβάθμιση  στον εγκέφαλο που  μερικοί λέτε ότι   έχετε κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

Jorgi:

 

όσοι συνεχίζετε να έχετε το πρόβλημα, και μένετε Αττική, σας συνιστώ να να κλείσετε ραντεβού στην Καρέντα Αμαρουσίου όπου γνωρίζουν το πρόβλημα αναλυτικότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν  νεώτερα!

Όπως  έγραψα , είχα κλείσει ραντεβού    για να μου  δουν την μίζα  , που  πολλές φορές τελευταία   αρνείται να γυρίσει την μηχανή, κανει ενα κροταλισμα, κορνάρουν οι πίσω κλπ 

Πήγα εκεί όπου το αγόρασα με ραντεβού.

 Τους  είπα το πρόβλημα   και μου είπαν θα το κοιτάξουν , ότι  δεν τους  εχει  ξανασυμβεί  κλπ. Τους λέω αφού το έχω ξαναφέρει  για τον ίδιο λόγο  πως δεν το έχετε ξανακούσει;!

τελος πάντων!!

Στο  τέλος  τους λέω  ότι  μου   σβήνει κιόλας   σε  μερικές  περιπτώσεις  και  μπορεί να είναι  επικίνδυνο   γιατί   μπορεί να συμβεί  και  με  αρκετή σχετικά  ταχύτητα.   Ο  κύριος στην υποδοχή   ήθελε  να με πείσει ότι δεν γνωρίζω να οδηγώ , ότι  το αμαξι εχει διπλό βολαν κλπ μπούρδες ,   και  δεν θέλει να μπαίνεις  με δευτερα  σε  ένα στενό κλπ.   Εκεί άρχισα  να  ενοχλούμαι , του είπα  ότι   αυτό είναι  επικίνδυνο  και στο χαρτί  που  μου έδωσε  να  υπογραψω για να μπει το αμαξι μέσα, του ζήτησα  να προσθέσει    για τον έλεγχο  το ότι σβήνει και  είναι  επικίνδυνο. 

Περιμένα   καμιά ώρα    και τελικά μου είπαν  ότι το αυτοκίνητο   έχει  πρόβλημα , με άφησαν να φύγω με αυτό, παραγγειλαν  στην Γερμανία  τα ανταλλακτικά, βολάν, δισκος κλπ. Θα χρειαστουν περίπου 20   εργασιμες για να ερθουν και  μετα θα με ειδοποιήσουν να   το πάω. 

Με λίγα λόγια,   γνωρίζουν αν  χρειάζεται  επισκευή ( ίσως όχι όλα τα  αυτοκίνητα τουλάχιστον αν πάτε εκεί και το συνδέσουν) ... και  αν  δεν πάτε  κάνουν το κορόιδο.

Κανονικά έπρεπε  να  με είχανε βρει μόνοι τους   και  να  με παρακαλάνε να πάω  να μου το  φτιάξουν. .

Τελος παντων , αντι για καινούργιο Γερμανικό  αυτοκίνητο του κουτιού  και    μετά  από αρκετή  ταλαιπωρία και έκθεση  σε κίνδυνο  της ζωής μου, θα έχω   ένα αμάξι μετά   από    σοβαρή επισκευή  όπου   μου είναι άγνωστες οι ικανότητες  του επισκευαστή. 

Όσον αφορά  την   μίζα......  θα την δουν  τότε.....  δηλαδή  θα συνεχίσω να απενεργοποιώ  το  autostop    για  να μην κινδυνεύει να σβήσει  στο  φανάρι  και  ίσως δεν πάρει μπροστά μετά!!! 

Μπράβο  bluemotion!!!

Edited by Jorgi
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Όπως προείπα, ενημερώθηκα ότι το αυτοκίνητό μου δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα (μεταξύ μας, αντιμετωπίζει).

Θα πάω να ελέγξω το βολάν.

Αν έχω το πιο λεπτό, καλώς.

Αν δεν το έχω όμως, θα σας καλέσω να διασκεδάσετε με ποπ-κορν με το πανηγύρι που θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, από χθες το αυτοκινητάκι μου    είναι  στο  "νοσοκομείο" για αποκατάσταση .   

αναμένω   νέα τους. 

Προς το παρόν μου έδωσαν ένα   polo  tdi blue motion  αλλά  το περασμένο μοντέλο ( δεν ξέρω τα κυβικά του) . 

Δεν έχει καμιά σχέση με το  κατσίκι  του οδηγούσα τόσους μήνες. είναι  ενα κανονικό  αυτοκίνητο όπως όλα!!   στρίβεις  σε στενό   ακόμη και με τρίτη και  δεν σβήνει.  

Link to comment
Share on other sites

πες μας τα νεα και αν ολα τα στραβα φυγουν ανεβαινω αθηνα στην αντιπροσωπεια για να αλλαξω οτι χρειαζεται να αλλαχτει.εδω στην πατρα κανουν τους ανηξερους

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρέλαβα.  κάτι παραπάνω από  24 ώρες. 

Καμία σχέση με την     προηγούμενη  συμπεριφορά. 

με 800  στροφές  με δευτέρα πατάς φρένο ( απαλά)  και αυτό  προσπαθεί να  σε σπρώξει.  Πριν  θα είχε σβήσει   πριν  το  καταλάβεις  ότι έπεσαν οι στροφές. 

Για την "σπιρτάδα" που έγραψε ο φίλος  παραπάνω    δεν ξέρω......., ίσως λίγο . 

περισσότερες  εντυπώσεις     μετά  από λίγες βόλτες. 

υποτίθεται μετά  από   όλη αυτή την επέμβαση   θα εξαφανιστεί και το πρόβλημα με την μίζα που είχα . ......

βλέπουμε.....

Δεν παύω όμως να είμαι απογοητευμένος  με  το γεγονός ότι ενώ εγνώριζαν το   πρόβλημα  και  την λύση του  δεν  επικοινώνησαν μαζί   μου να    μου το προτείνουν αυτή την επιλογή τουλάχιστον..    

Edited by Jorgi
Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα POLO είναι διορθωμένα όπως μ' ενημέρωσε ο αντιπρόσωπος. Γι' αυτό και στους φίλους με τα μοντέλα αυτά δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σβήνει  ,  και ο ιδιοκτήτης είναι ευχαριστημένος, σημαίνει  δεν έχει  πρόβλημα. το  δικό μου σίγουρα είχε .

Link to comment
Share on other sites

επικοινωνησα οπως ειπα 1α με κοσμοκαρ και μετα με την δελτα καρ εδω στην πατρα τους ειπα οτι υπαρχει τεχνικη οδηγια για το μοντελο και εκαναν τους ανηξερους.με το που τους ειπα οτι μιλησα με κοσμοκαρ αρχισαν να α ναι για το πολο το ντιζελ το νεο.δεν ειπα τπτ για να κανω την δουλεια μου.θα το παω στης 12 του μηνος για δοκιμη και ελπιζω για το καλο τους να μην μου πουν καμια μλκια του στυλ ολα καλα δεν κανει τπτ ειναι οκ.Αν μου πουν τπτ τετοιο θα κανω αναφορα σε κοσμοκαρ και κατευθειαν στην μαμα vw στην γερμανια.

Μόλις το παρέλαβα. κάτι παραπάνω από 24 ώρες.

Καμία σχέση με την προηγούμενη συμπεριφορά.

με 800 στροφές με δευτέρα πατάς φρένο ( απαλά) και αυτό προσπαθεί να σε σπρώξει. Πριν θα είχε σβήσει πριν το καταλάβεις ότι έπεσαν οι στροφές.

Για την "σπιρτάδα" που έγραψε ο φίλος παραπάνω δεν ξέρω......., ίσως λίγο .

περισσότερες εντυπώσεις μετά από λίγες βόλτες.

υποτίθεται μετά από όλη αυτή την επέμβαση θα εξαφανιστεί και το πρόβλημα με την μίζα που είχα . ......

βλέπουμε.....

Δεν παύω όμως να είμαι απογοητευμένος με το γεγονός ότι ενώ εγνώριζαν το πρόβλημα και την λύση του δεν επικοινώνησαν μαζί μου να μου το προτείνουν αυτή την επιλογή τουλάχιστον..

Απο θεμα καταναλωσης πως το βλεπεις;εχει ανεβει;αμα δεν εχεις τσεκαρει καλως αλλα αμα θες κανε μια μικρη δοκιμη και ανημερωσε μας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη , για κατανάλωση δεν ξέρω...   θα σας πω εν καιρώ. 

Αν σου σβήνει πάντως  συχνά σίγουρα έχει  πρόβλημα..  αν όχι..  ίσως είναι  από τα αλλα  ... 

 

( εγώ  τα παράπονά μου ,  όταν μου ειπαν ένα μηνα για τα ανταλλακτικά τα έκανα στην Γερμανία...  αυτοί   με πήραν τηλέφωνο   .. :D   ) 

Edited by Jorgi
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας έφτανε η ταλαιπωρία μας με τα προβλήματα του κινητήρα, τώρα όπως λένε και τα γερμανικά μέσα ενημέρωσης το Polo μας μολύνει το περιβάλλον 6.1 φορές περισσότερο από τα επιτρεπόμενα όρια! Άραγε τι θα γίνει με αυτό το θέμα? Θα έρθουν να μας πούν να το αγοράσουν πίσω όπως θα τους αναγκάσουν στην Αμερική, ή θα γίνει γαργάρα η υπόθεση στο Ελλαδιστάν?

 

πηγή: http://www.defencenet.gr/defence/20150925/auto/vw

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη , για κατανάλωση δεν ξέρω... θα σας πω εν καιρώ.

Αν σου σβήνει πάντως συχνά σίγουρα έχει πρόβλημα.. αν όχι.. ίσως είναι από τα αλλα ...

( εγώ τα παράπονά μου , όταν μου ειπαν ένα μηνα για τα ανταλλακτικά τα έκανα στην Γερμανία... αυτοί με πήραν τηλέφωνο .. :D )

αμα μπορεις φιλε μου τραβα εβα βιντεακι με το πως ειναι τωρα το αμαξι.θα ηταν αρκετα κατατοπιστικο.
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!!! τι  βιντεάκι;..    το αμάξι ειναι ίδιο.. ( από έξω)   

δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ,  αλλά σας λέω  .. με δευτερα.. με 800  στροφές.... πατάς   φρενάκια  και  δεν σβήνει,,,  θέλει να σε  σπρώξει!!!

καμία σχέση με πριν.   το  πρόβλημα με την μίζα ακόμη δεν.. αλλά δεν έχω  κάνει χιλιόμετρα.. 

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στην δελτα καρ εδω στην πατρα εβαλαν μεσα το αμαξι(δεν το εκαναν δοκιμη απλα με ρωτησαν αμα.σβηνει) και εκαναν παραγγελια δισκοπλατο,βολαν,ρουλεμαν,ημιαξονιο και κατι βιδες επιπλεον.μου ειπαν σε καμια βδομαδα με 10 μερες θα εχουν τα ανταλλακτικα και το θελουν 2-3 μερες το αμαξι για να τα περασουν.

Τους ειπα για αμαξι αντικαταστασης και ηταν θετικοι.αντε να δουμε πως θα ειναι το αμαξι μετα την αλλαγη των μηχανικων μερων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.