Jump to content
geotag

Golf 5 - Μπροστινός Άξονας / Αλλαγή Silent Block Γεφυρας - Ψαλιδιων (Εργοστασιακά, Aftermarket, S3, Cupra Κλπ)

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει το εξής? Ενδιαφέρομαι για σινεμπλόκ της Powerflex αλλα δεν ξέρω αν πρέπει να τα αλλάξω όλα η όχι. Εχει μπεί καποιος στην διαδικασία αυτή και αν ναι τι άλλαξε?

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει τα συνεμπλόκ των μπροστά ψαλιδιών με powerflex.

Το κάθε ψαλίδι έχει δυο συνεμπλόκ.

Σου συνιστώ να αντικαταστήσεις μόνο το ΠΙΣΩ συνεμπλόκ των

μπροστά ψαλιδιών.

Το μπροστινό (powerflex) μου προκαλούσε τριγμούς στις λακούβες έπειτα από

κάποια χλμ, και έπρεπε κάθε τρεις και λίγο να το βγάζω για γρασσάρισμα.

Οπότε έβαλα πάλι το μαμά (το οποίο είναι συμπαγές και ικανοποιητικά σκληρό)

και άφησα μόνο το πίσω(powerflex).

Μπορείς βέβαια να βάλεις και το πίσω συνεμπλόκ από S3, το οποίο είναι

συμπαγές και θα σου κάνει την ίδια δουλειά με το powerflex.

Για τον πίσω άξονα τώρα, η τιμή του σετ για powerflex ειναι σχεδόν

απαγορευτική.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει τα συνεμπλόκ των μπροστά ψαλιδιών με powerflex.

Το κάθε ψαλίδι έχει δυο συνεμπλόκ.

Σου συνιστώ να αντικαταστήσεις μόνο το ΠΙΣΩ συνεμπλόκ των

μπροστά ψαλιδιών.

Το μπροστινό (powerflex) μου προκαλούσε τριγμούς στις λακούβες έπειτα από

κάποια χλμ, και έπρεπε κάθε τρεις και λίγο να το βγάζω για γρασσάρισμα.

Οπότε έβαλα πάλι το μαμά (το οποίο είναι συμπαγές και ικανοποιητικά σκληρό)

και άφησα μόνο το πίσω(powerflex).

Μπορείς βέβαια να βάλεις και το πίσω συνεμπλόκ από S3, το οποίο είναι

συμπαγές και θα σου κάνει την ίδια δουλειά με το powerflex.

Για τον πίσω άξονα τώρα, η τιμή του σετ για powerflex ειναι σχεδόν

απαγορευτική.

τι τιμη εχουν τα πισω αξιζουν?μπορουμε να βαλουμε πισω απο s3 μπροστα s3 και το πισω μπροστα powerfolex?ποσο πανε ολα αυτα?και στα ποσα κμ ειναι καλο να αλλαχτουν τα μαμα?

Link to comment
Share on other sites

Τα σινεμπλόκ των εμπρός ψαλιδιών που έχει νοημα να αλλαχτούν ώστε να υπάρξει αξιοσημείωτη διαφορά είναι τα στρουμπουλά σινεμπλόκ της πίσω βάσης τους.

Στις παρακάτω φωτογραφίες είναι ξεκάθαρη η διαφορά ανάμεσα στα σινεμπλόκ του Golf Gti(δεξιά) και του S3(αριστερά):

25667x800.jpg

25668x800.jpg

25669x800.jpg

Για όσους ψάχνουν κάτι ακόμη πιο στιβαρό, υπάρχουν τα αντίστοιχα σινεμπλόκ από Audi tt που είναι εντελώς συμπαγή. Εδω φαίνεται μια σύγκριση με τα αντίστοιχα του s3:

may09h1.jpg

Το επόμενο βήμα είναι σινεμπλόκ πολυουρεθάνης και το τελείως extreme ειναι τα ρουλεμάν αλλά εκει ξεφεύγουμε τελείως από τη χρήση δρόμου.

Πιστεύω πως επιλέγοντας μία από τις ΟΕΜ λύσεις θα προκύψει αξιοσημείωτη διαφορά στην αίσθηση αλλά και στην αποτελεσματικότητα της ανάρτησης χωρίς να θυσιαστεί σε μεγάλο βαθμό η άνεση όπως γίνεται με τις δύο τελευταίες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Stef τα σινεμπλόκ οποιουδήποτε tt mk2 είναι πιο συμπαγή από s3; Σίγουρο αυτό;

Ναι, εγώ έχω το 1.8 tfsi που είναι το μικρότερο της σειράς και έχει αυτά τα εντελώς συμπαγή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μας πει εντυπώσεις όποιος έβαλε σινεμπλοκ από Audi S3 η ΤΤ ?

Αξίζουν τα λεφτά τους ?

τα αξιζουν δεν εχω βαλει ακομα...το μονο που δεν αξιζει ειναι η εργασια και τα λευτα της:clapping:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς τους κωδικούς απο τα σινεμπλόκ ψαλιδιών του s3? Πήρα σε αντιπροσωπεία και μου ζήτησαν αριθμό πλαισίου για να τα βρουν  :growl:

Link to comment
Share on other sites

τι να σε πω? αν και εχω golf iv εβαλα σινεμπλοκ απο S3, μια χαρα ειναι. αντιπροσωπια  παντα ζητανε αριθμο πλαισιου, δουλευουν με κωδικους. πηγαινε εξω σε μαγαζια που πουλανε ανταλακτικα VW. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε απλά ρώτησα σε δυο μαγαζιά και δεν ξέρανε... Και δεν θέλω να πάω σε συνεργείο να ρωτήσω γιατί θα πάω σε συγκεκριμένο συνεργείο να τα βάλω, απλά ο άνθρωπος δεν ξέρει απο vw :/

Link to comment
Share on other sites

Κανείς? Σε γειτονικό φόρουμ λένε ότι του cupra είναι καλύτερα, ισχύει?

ναι γιατί αλλάζεις μόνο το καουτσούκ το οποίο είναι μασίφ και μπαίνει μέσα στην αλουμινένια βάση .Kόστος αγοράς σε aftrmarket lemforder 20 ευρώ το πολύ.Αν αγοράσεις από το s3 θέλεις πάνω από 100 ευρώ για το σετ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα aftermarket που λες τι μάρκα είναι? Είναι καλής ποιότητας? Εγώ θέλω σκληρότητας σαν του s3, τα powerflex πχ είναι πιο σκληρά

Link to comment
Share on other sites

H  μάρκα που σου έγραψα είναι προμηθευτής της vw.Tα έχουμε βάλει πολλοί και δεν έχουμε κανένα πρόβλημα.Αν έχεις θέμα πήγαινε από τη seat και πάρε τα γνήσια.Τζάμπα λεφτά θα δώσεις.Της powerflex είναι και αυτά καλά αλλά θέλεις τουλάχιστον 150 ευρώ με την τοποθέτηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ, μια τελευταία ερώτηση, για μπροστά είανι η μπροστινή ή η πίσω βάση του ψαλιδιού? Εγώ θέλω τη μπροστά γιατί στην πίσω θα βάλω antilift kit

Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψε και για τα δύο. Τσάμπα λεφτά το antilift Kit, βάλε αυτά και θα είσαι οκ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά κρατήσω το 6άρι μου, θα είναι το επόμενο mod (σινεμπλόκ του S3). 8)

...και βέβαια μιλάμε ότι έχουν πολύ χαμηλό κόστος. Αν θυμάμαι καλά στο 5αρι το gti μου κόστισαν περίπου 30€

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.