Jump to content
geotag

Golf 5 - Μπροστινός Άξονας / Αλλαγή Silent Block Γεφυρας - Ψαλιδιων (Εργοστασιακά, Aftermarket, S3, Cupra Κλπ)

Recommended Posts

καλησπέρα, οι κωδικοί είναι και για golf 6?

H ανάρτηση και γενικότερα το μπροστινό σύστημα διεύθυνσης στο golf 5 είναι αντίστοιχο με του golf 6.Οπότε τα σινεμπλόκ δεν έχουν καμιά διαφορά και άρα ταιριάζουν.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H ανάρτηση και γενικότερα το μπροστινό σύστημα διεύθυνσης στο golf 5 είναι αντίστοιχο με του golf 6.Οπότε τα σινεμπλόκ δεν έχουν καμιά διαφορά και άρα ταιριάζουν.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

 

Ίδια είναι.

 

Όσο για τα silentblock, είναι έτσι όπως διατυπώθηκαν και πριν. ->όπως είπε ο Προφέσορας. :hi:

Αγοράζεις τα έμπρός για Golf και για τα πίσω των εμπρός ψαλιδιών βάζεις από Cupra R 1M ή S3 8l (βγαίνουν πρεσσαριστά και ξαναμπαίνουν στους συνδέσμους του Golf).

Αυτά φοράω εγώ και όλα τα αμάξια φίλων και γνωστών που με συμβουλεύονται με κόστος πολύ μικρό.

Τα ίδια φοράω και στο Cupra και ήξερα το ποιόν τους...

 

Κόστος Silent Block (Όλα) 30-40E

Περαστικά 60-80Ε

Ευθυγράμμιση 30Ε

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mε βάζετε και μένα  στην πρίζα γι αυτά τα "λαστιχάκια"...

άτιμα αγόρια...  :hairy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω στο επομενο σερβις οταν φτασω δλδ στα 90.000 (μοντ 2008) θα τα αλλαξω γιατι εχουν εμφανιστει σημαδια κοπωσης οταν το σηκωσα για τα λαστιχα τα ειδα

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

όχι αλλά είναι από τον βασικό προμηθευτή της vw.

 

Mε βάζετε και μένα  στην πρίζα γι αυτά τα "λαστιχάκια"...

άτιμα αγόρια...  :hairy:

Καλά ρε Χρήστο ακόμη δεν τα άλλαξες??Πλάκα κάνεις???Θα σε μαλώσω.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία και μόνο.. τα σινεμπλοκ του audi tt mk2 είναι δανεικά από το Audi A2(8Z0).

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εμενα που πηγε τωρα στο service της vw στην περιοχη μου μου ειπαν οτι θελουν 280 για ανα αλαξουν τα συνεμπλοκ η και τα ζαμφορ μαζι στον εμπρος αξονα στα ψαλιδια και καποια αλα ευτηχως το προβλημα στης ταχυτητες λυθηκε αλαζωντας της ντιζες

αλα λεω να παρω τα συνεμπλοκ της Powerflex golf iv αλα επιδη εμενα ειναι το 1,6 8v AKL μοτερ δεν ξερω τι πρεπει τι μεγεθος φοραει στο ζαμφορ απο το μαγαζι στην καληθεα πρεπει να το μετρισω  για να δει ποιο φοραει

απο οτι εβγαλα κοστολογιο για ολα εμπρος & πισω 294 ευρω η αγορα και εχω βρει ενα μαγαζι να τα περασει εξυδικευμενο και πιστοποιημενο vw serivce γιατι αν παω στην αντιπροσωπεια δεν νομιζω να μου τα περασουν αυτοι

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα....εδω και καιρο στο golfaki(1.4 fsi) οταν παταγα φρενο ακουγοταν ενας παραξενος θορυβος και αφου πηγα στο συνεργειο με σκοπο να μου ελεγχξει τα φρενα μου ειπε οτι μαλλον εχουν προβλημα τα σινεμπλοκ των μπροστα ψαλιδιων αλλα επειδη εκεινη τη στιγμη ειχε δουλεια δεν μπορεσε να τα δει...μου ειπε επισης οτι αν τα αλλαξω να βαλω του gti ή του coupra..λοιπον ποια ειναι η γνωμη σας?

 

Φιλικα Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σχετικό τόπικ με πολλές απόψεις, ψάξτο λίγο και θα βρεις πολλές πληροφορίες σχετικά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To εχω ψαξει αλλα δεν βρηκα κατι συγκεκριμενο για το δικο μου αμαξι...βασικα το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω αν ταιριαζουν τα σινεμπλοκ του s3,coupra,gti στο δικο μου και αν ταιριαζουν ολα ποιο να επιλεξω?

Link to comment
Share on other sites

επειδη τα αλλαξα πριν ενα μηνα και πραγματικα μεταμορφωθηκε το αυτοκινητο ο, ο μηχανικος μου οταν του ειπα για s3 και τα σχετικα μου ειπε οτι εφοσον ειναι μαμα το αυτοκινητο καλυτερα να αφησω τα μαμα και οτι θα χασω σε ανεση. εβαλα τα μαμα ξανα. πληρωσα 100 ολα μαζι με την ζυγοσταθμιση και το αυτοκινητο ειναι βελουδο

Link to comment
Share on other sites

απο S3 και Leon cypra λογικα μπαινουν σε εσενα

 

και τα δυο ειναι ιδια.

 

τα φοραω σε Jetta 1.4 tsi και ειμαι ευχαριστημενος.

 

δεν χανεις σε ανεση.βαλτα ειναι πιο ενισχυμενα.

Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

τ'αλλαξα με του cupra r απο saveltrade , δεν εχουν πολυ δουλεια να βγουν στο πρεσαρισμα να μπουν αργει λιγο κοστος  να τα περασει 40 με ευθυγραμισση

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

 

Εχω ενα Tsi 140

Ειχα παει προχθες για αλλαγη μπουζι και checkup στον παζαροπουλο και μου ειπαν θελω αλλαγη στα σινεμπλοκ (επειδη εχουν φθαρει) γεφυρας και ψαλιδιων!

 

Τιμες :

110 για των ψαλιδιων

και εαν θυμαμαι καλα 132 περιπου για της γεφυρας

 

Επειδη δεν ξερω ειναι πολλα ρε παιδια??? :sorry:

 

 

PS.

Μου ζητησαν και 35 για ευθυγραμμιση!!!! :sad:

Edited by nick_tsi140
Link to comment
Share on other sites

Αυτα περνεις κ εισαι αρχοντας...(για τα ψαλιδια)

http://saveltrade.gr/sunemplok-lemforder-sumpages-cupra-r?search=2713501

τωρα συνεμπλοκ γεφυρας πολυ δυσκολο να χουν παθει κατι....οποτε στο ειπε μαλλον για να σε γδαρει τελειως....

η τιμη της ευθυγραμμισης ειναι μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα περνεις κ εισαι αρχοντας...(για τα ψαλιδια)

http://saveltrade.gr/sunemplok-lemforder-sumpages-cupra-r?search=2713501

τωρα συνεμπλοκ γεφυρας πολυ δυσκολο να χουν παθει κατι....οποτε στο ειπε μαλλον για να σε γδαρει τελειως....

η τιμη της ευθυγραμμισης ειναι μια χαρα....

 

δηλαδη φιλε μου επειδη δεν ξερω!

ειδα οτι αυτο που λες εχει 11ευρω! Ποσα θα χρειαστω για το προστινο συστημα??

Link to comment
Share on other sites

Συνολικα τα 4 silent block, 2 εργοστασιακα εμπρος, 2 Cupra r για πισω, παντα για τον μπροστινο αξονα κοστιζουν 50-60e.

Τα υπολοιπα ειναι εργασια και ευθυγραμμιση.

Παιρνεις τα ανταλλακτικα και πας σενα εξουσιοδοτημενο να ταλλαξεις. Εργασια απαιτει λυσιμο γεφυρας και βγαλςιμο εμπρος συνδεςμων και δεν ειναι 2 λεπτα υποθεςη εχει λοιπον τα εργατικα της.

Επισης τα πιςω απο cupra r θελουν πρεσσαρισμα μεσα στους συνδεσμους αλουμινιου του αυτοκινητου.

Η ευθυγραμμιση κυμαινεται απο 30-40e.

Υπαρχει ηδη ανοιχτο θεμα στο οποιο μπορεις να ανατρεξεις.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα και αλλου και αυτο μου ειπαν κι εμενα οτι η εργασια ειναι αρκετη...60 κανουν τα σινεμπλοκ και 100 ευρω μου ζητησαν για εργασια και ευθυγραμμιση..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Μετά από χειμερινό έλεγχο σήμερα στην Karenta μου είπαν ότι τα Σινεμπλόκ ψαλιδιών και γέφυρας θέλουν άλλαγμα γιατί δε βρίσκονται σε καλή κατάσταση, με ένα κόστος περίπου 400€ όλα μαζί με ευθυγράμμιση.

 

Δικαιολογείται τέτοιο πρόβλημα σε GOLF 5 TSI 122 04/2008 με 76k Km??

 

Μπορεί να έχει γίνει η φθορά αυτή από λακκούβες κλπ?

Edited by Nikos7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.