Jump to content
geotag

Golf 5 - Μπροστινός Άξονας / Αλλαγή Silent Block Γεφυρας - Ψαλιδιων (Εργοστασιακά, Aftermarket, S3, Cupra Κλπ)

Recommended Posts

Το κοστος αν ψαξεις τι εχουμε προτεινει στην αγορα τον silent block ψαλιδιων στο αναλογο τοπικ μαζι με την εργασια ειναι περιπου το μισο.

Τα 76.000 απο αμαξι σε αμαξι εχουν τεραστια διαφορα λογω οδηγου και διαδρομης.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

απ οσο θυμαμαι δεν εχω αλλαξει ποτε στο παρελθον κατι απ τα 2.

οσο για την οδηγηση ειναι νορμαλ χωρις ιδιαιτερο ζορισμα, εντος πολης. γι' αυτο ρωτησα αν δικαιολογειται κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Μια και παρακολουθούσα το θέμα, να πω και εγώ για την δική μου περίπτωση. 

 

Στον χωματόδρομο ή σε στροφές με λακούβες είχα ένα τζόγο, που δεν το καταλάβαινα στο τιμόνι αλλά ήταν αισθητός από τους τροχούς. Ετσι, έγινε η σχετική αυτοδιάγνωση και πήγα για σινεμπλόκ ψαλιδιών. Σήμερα αλλάχθηκαν με 'ενησχυμένα' και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό. Η ανάρτηση είναι ποιό συμπαγής, τέρμα ο τζόγος και κανένα πρόβλημα στον χωματόδρομο και στις λακούβες.

 

Η αλλαγή έγινε χωρις ευθυγράμμιση με κόστος 100 ευρώ χωρίς παζάρια (τελευταία είμαι λίγο large) και με απόδειξη.  Η φθορά ήταν φυσιολογική και τολμώ να πω ότι το είχα καταλάβει από νωρίς αλλά όλο το άφηνα για μετά. Τα άλλαξα στα 90.000 χιλιομετρα και σήμερα διαπίστωσα ότι θα έπρεπε να τα αλλάξω από τα 70.000 χιλ. 

 

Κώστας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Κώστα και καλή χρονιά!!!

Δηλ. δεν θα κάνεις ευθυγράμμιση???Θα σε συμβούλευα όχι μόνο να κάνεις αλλά να φέρεις και τα πίσω ελαστικά εμπρός, διότι αν το είχες το πρόβλημα τόσο καιρό σίγουρα θα έχεις ανομοιόμορφη φθορά στα εμπρός ελαστικά.

Edited by professor
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρόνια πολλά καλή Χρονιά

Τελικά το πήγα σε ένα δικό μου μηχανικό για τσεκάρισμα στα σινε μπλοκ!

Αποτέλεσμα, μου είπε τι μαλ@κιες σου είπαν τα σινεμπλοκ είναι οκ!!!!

Τελικά είναι πολύ απατεώνες στον παζαροπουλο!!!!!

Edited by nick_tsi140
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Κώστα και καλή χρονιά!!!

Δηλ. δεν θα κάνεις ευθυγράμμιση???Θα σε συμβούλευα όχι μόνο να κάνεις αλλά να φέρεις και τα πίσω ελαστικά εμπρός, διότι αν το είχες το πρόβλημα τόσο καιρό σίγουρα θα έχεις ανομοιόμορφη φθορά στα εμπρός ελαστικά.

 

Ναι στην ευθυγράμμιση. Όχι στο πίσω μπρος.

Πέταμα και αλλαγή. (Τώρα τελευταία ένα πουλάκι μου είπε είναι και Large... οπότε) :drinks:

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

διαβάζοντας αυτό το θέμα κ κάποια άλλα στο forum δεν κατάφερα να βρω δύο πράγματα:

 

-ποιοί είναι οι κωδικοί για OEM πίσω silent block του μπροστινού άξονα από S3 για golf 5/6 ;

-αλλάζουν την γεωμετρία της ανάρτησης (camber etc.) ;

 

να απαντήσω μόνος μου λοιπόν... :p

 

μετά από online ψάξιμο:

 

S3:

1K0 199 231 K (δεξί)

1K0 199 232 K (αριστερό)

δεν αλλάζουν τη γεωμετρία

 

ΤΤ-S/RS3:

1K0 199 231 N (δεξί)

1Κ0 199 232 Ν (αριστερό)

αλλάζουν την γεωμετρία

Link to comment
Share on other sites

Εργοστασιακα, trw και powerflex.

Τα lemforder εμποριου εχουν πεσει σε ποιοτητα.

Τα swag ειναι σκουπιδια χαμηλης ποιοτητας και τιμης και κανουν παιχνιδι με την ονομασια (swag - vag) και παρασυρουν υποψηφιους πελατες.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα lemforder εμποριου εχουν πεσει σε ποιοτητα.

 

θεωρεις οτι lemforder sachs κλπ που βρισκουμε στο εμποριο ειναι διαφορετικα απο τα γνησια ανταλλακτικα που φερουν τα εν λογω labels?

Link to comment
Share on other sites

Μέανδρε,

Τα εργοστασιακα δεν ειναι παντα lemforder.

Οσο για τα lenforder εμποριου εχει πεσει η ποιοτητα τους παρα πολυ.

Συγκρινεις με το εργοστασιακο η με αντιστοιχο lemforder 5ετιας και φαινεται.

Βαλε εργοστασιακα και αν θες κατι παραπανω powerflex.

Γραψε ΑΚΡΙΒΩΣ τι θες και να σου προτεινω ώστε να σε βοηθήσω.


Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

οκ,θα σου πω αναλυτικα.
1ον.μια τετραδα αμορτισερ.δεν θελω καποια βελτιωση,με ικανοποιει το μαμα στησιμο.
επιλογες α)εργοστασιακα αμορτισερ κοστος 760ευρω περασμενα(πολυ ακριβα κατα την γνωμη μου)
β)VW ECONOMY στην αντιπροσωπεια κοστος 380 περασμενα(τι να ειναι τα economy και να εχουν την μιση τιμη?)
γ)SACHS 250ευρω περασμενα, εκτος αντιπροσωπειας

 

2ον top mount εμπρος.
εργοστασιακα 100ευρω
εμποριου 50ευρω απο πολλες εταιριες lemforder,kyb,skf,swag,febi bilstein.......

 

μπορει να χρειαστουν αλλαγη και εξαρτηματα του συστηματος διευθυνσης.
εκει τι προτεινεις?εργοστασιακα με μια χ τιμη η εμποριου trw, lemforder στην μιση περιπου τιμη?

 

υγ.top mount της SACHS υπαρχουν στην ελληνικη αγορα?

 


golf v 140ps BMY

 

χρηση νορμαλ
ανεση ο πιο σημαντικος παραγοντας
θα πηγαινα κατευθειαν στα εργοστασιακα αλλα ειναι πολυ ακριβα οποτε αναγκαστικα κοιταζω αναμεσα σε vw economy
και sachs

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για ήπια χρήση με προσανατολισμό την άνεση:

 

Για αμορτισέρ δες εδώ: (ή στα 250 που αναφέρεις εκεί κυμαίνεται η τιμή τους).

http://www.mister-auto.gr/el/ap-sbest-res-ple-nekt-mata/sachs-313-053_g900001_a032313!053.html

http://www.mister-auto.gr/el/piso-am-rtis-r/sachs-311-009_g900002_a032311!009.html

 

Top mount, ρουλεμάν από αντιπροσωπεία και SKF από εμπόριο.

Bump stop αν θέλουν αλλαγή είναι φτηνά <10Ε το ένα τα παίρνεις από αντιπροσωπεία ή από έμποριο.

 

Εάν το σηκώσεις το αμάξι έλενξε και τη φθορά των silent blocks, μήπως θέλουν αλλαγή.

 

Για τα silent blocks των εμπρός ψαλιδιών:

Τα 2 εμπρός εργοστασιακά από αντιπροσωπεία

Τα 2 πίσω από εδώ http://saveltrade.gr/sunemplok-lemforder-sumpages-cupra-r?search=cupra%20r

 

Ευθυγράμμιση και είσαι έτοιμος.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2014 at 8:27 ΜΜ, COSTAS_ said:

Μια και παρακολουθούσα το θέμα, να πω και εγώ για την δική μου περίπτωση. 

 

Στον χωματόδρομο ή σε στροφές με λακούβες είχα ένα τζόγο, που δεν το καταλάβαινα στο τιμόνι αλλά ήταν αισθητός από τους τροχούς. Ετσι, έγινε η σχετική αυτοδιάγνωση και πήγα για σινεμπλόκ ψαλιδιών. Σήμερα αλλάχθηκαν με 'ενησχυμένα' και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό. Η ανάρτηση είναι ποιό συμπαγής, τέρμα ο τζόγος και κανένα πρόβλημα στον χωματόδρομο και στις λακούβες.

 

Η αλλαγή έγινε χωρις ευθυγράμμιση με κόστος 100 ευρώ χωρίς παζάρια (τελευταία είμαι λίγο large) και με απόδειξη.  Η φθορά ήταν φυσιολογική και τολμώ να πω ότι το είχα καταλάβει από νωρίς αλλά όλο το άφηνα για μετά. Τα άλλαξα στα 90.000 χιλιομετρα και σήμερα διαπίστωσα ότι θα έπρεπε να τα αλλάξω από τα 70.000 χιλ. 

 

Κώστας

Και εγω το ιδιω ακριβος ουτε εμενα μου εκαναν ευθιγραμιση ουτε μου ειπαν τιποτα ουτε και βλεπω να χρειαζετε και απορο πως ολα τα παιδια ποιο πανω που αλαξανε τους εκαναν ευθιγραμιση ... ιπαρχει καποιος λογος καποιος που ξερει ας μας πει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο COSTAS_ και ο Sarul πιο πανω. Ποτε δεν ειχα δωσει τοση σημασια στα σινεμπλοκ, ειδικα στα χιλιομετρα μου (120k χλμ) το αυτοκινητο πλεον παταει όπως στις αρχες.  Μετανιώνω που δεν τα αλλαξα στα 60Κ χλμ. για τα δικα μου δεδομένα. Κατι τζογοι, κατι ανωμαλιες κυλησης που δεν κουναγανε τιμονι αλλα τους καταλαβενες ειδικα με ταχυτητες 110-120 τωρα τελος.

Αλλαξα μονο τα πισω συμπαγη/ενισχυμενα οπως θελετε πειτε το,  80e. Τα μπροστα κρατανε ακομα, απ οσο μου ειπαν γενικως φθειρονται πιο δυσκολα.

Εφοσον αλλαχθουν μονο τα πισω δεν χρειαζεται ευθυγραμμιση και η διαδικασια ειναι υποθεση 20λεπτων. Αν αλλαχθουν και τα μπροστα επειδη, υπαρχει λυσιμο γεφυρας και επειρεαζει την γεωμετρια τοτε χρειαζεται ευθυγραμιση.

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!

Χθες ρωτησα στην vw για πισω σινεμπλοκ μπροστινων ψαληδιων και μου ειπαν 140 ευρω το σετ!!!!!!!!!!:startle:

Εαν δειτε στο παρακατω link μπορω να παρω τα ιδια αλλα powerflex με την μιση τιμη!!!!!!!

http://eshop.avcweber.gr/Product/327/PFF85-502/Page/80/Powerflex-bushes/Model/0/0/el/

Τελικα τι γινετε ρε παιδια?

Τετοια διαφορα τιμης εχουν τα εργοστασιακα!!!

Συμφερει καλυτερα να παρεις τα powerflex που ειναι και πολυουρεθανης??

 

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι κατευθείαν στο ψητό. Χθες πήγα στο ΚΤΕΟ όπου πέρασα με δευτερεύουσες ελλείψεις.

 

Δ 7403 Ανάρτηση - Διαβρώσεις

*** Μπροστά αριστερό μπαλάκι - ψαλίδι ***

 

Δ 5205.2 Κιβώτιο διεύθυνσης: Προστατευτικά καλύματα από τη σκόνη είναι φθαρμένα ή σχισμένα

*** Ακρόμπαρα κρεμαγιέρας - μπαλάκι ***

 

Ο μάστορας στο ΚΤΕΟ μου είπε ότι τώρα δεν έχει τζόγο, αλλά αργότερα που θα κάνει θα έχω πρόβλημα. Έχει κανείς κόστος και vw golf 5 tsi 140hp (bmy)? Καμμιά ιδέα για τα εργατικά? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα ρωταω εδω, σε 4αρι μπροστα φοραω σινεμπλοκ απο s3, το ενα απο αυτα της δεξιας μεριας εχει ξεκολησει απο το εξωτερικο δακτυλιο του, μπηκε σε τζογομετρο το αμαξι και εκει φανηκε οτι το δεξια ψαλιδι κανει μεγαλυτερη κινηση στο φρεναρισμα απο οτι το αριστερο.

Το προβλημα μου ειναι οτι σε ακαριαιο φρεναρισμα με πανω απο 100km το αμαξι τραβαει δεξια και σου δινει την εντυπωση οτι ο κωλος θελει να περασει μπροστα, επισης ελεχτηκε ευθηγραμμιση η οποια βρεθηκα καλη, και οπως και εγινε και φρενομετρηση το ιδιο ισομετρικη σε καθε αξονα. Μπορει αν δημιουργητε αυτο το φαινομενο απο το φθαρμενο σινεμπλοκ??

 

Τελικά αν και αλλαχτηκαν πολλά πράγματα στο αμάξι, λόγω φθοράς πολυκαιρισμου μιας και το αμάξι τα τελευταία 5 χρόνια έχει γράψει 6.000km. Το πρόβλημα όσο και να φενεται περίεργο, λύθηκε μετά την αλλαγή των εμπρός top mounts. Πλέον μετά από όλες τις αλλαγές που έγιναν στους άξονες, το αμάξι πραγματικά έγινε σαν καινούργιο !!!  

Link to comment
Share on other sites

Όταν το υλικό φθαρθεί υπέρμετρα ή χάσει τη συμπαγή του δομή είναι πιθανό όντως να έχουμε τραβηγμα στο ψαλίδι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μου έχουν δωσει τιμη για δυο σινεμπλοκ (νομιζω και μπαρακια) και βαση γέφυρας, 240€(+ευθυγράμμιση). Πολλα δεν είναι ρε παιδιά? Υποτίθεται και καλη τιμή, εκτος αντ/πειας.  Golf V ΒΜΥ

Edited by TimZr
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι συνεμπλοκ θα αλλαξει, και που θα τα αλλαξει, εμενα ολα τα σινεμπλοκ εμπρος αξονα και πισω, βασεις topmount αμορτισερ εμπρος και πισω, μαζι με μπαρακια ζαμφορ, 3 μπαλακια ψαλιδιου/κρεμαριερας, και καλυματα με bumpstop πισω αμορτισερ, σε lemforder μονο τα υλικα κοστισανε 185€, εργασια 0€, ευθηγραμμιση δεν εκανα ακομα, κανα 30€ κοστιζει.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2017 at 8:24 ΠΜ, dasauto said:

Αναλογα τι συνεμπλοκ θα αλλαξει, και που θα τα αλλαξει, εμενα ολα τα σινεμπλοκ εμπρος αξονα και πισω, βασεις topmount αμορτισερ εμπρος και πισω, μαζι με μπαρακια ζαμφορ, 3 μπαλακια ψαλιδιου/κρεμαριερας, και καλυματα με bumpstop πισω αμορτισερ, σε lemforder μονο τα υλικα κοστισανε 185€, εργασια 0€, ευθηγραμμιση δεν εκανα ακομα, κανα 30€ κοστιζει.

Αρα βγαίνουν παραπανω τα δικα μου. Νομιζω εργοστασιακα μου ειπε. + ευθυγράμμιση ετσι. Εχω 120κ χλμ, χωρίς βέβαια να εχω παρατηρησει κατι που να δειχνει οτι θέλουν αλλαγη. Επισης μου ειπε οτι επειδή εβαλα καινουρια λαστιχα,  καλο θα ηταν να αλλαξω (σινεμπλοκ βάση γέφυρας) καθως θα τα φθειρω λογω της γεφυράς που εχει "ανοιξει"? και είναι κριμα, ισχυει αυτο?

 

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά τι και από που μπορείς να πάρεις silent blocks έχουν αναλυθεί πολλές φορές.

Αν πάρεις τα 2 πίσω του εμπρός άξονα ΟΕΜ είναι ακριβά, αν πάρεις 2 και τα πρεσσάρεις στο αλουμινένιο πλαίισιο κοστίζει λιγότερο. (πχ Cupra/S3 προηγ. γενιά)

Συν 2 τα εμπρός, που είναι φτηνά. Οπότε μπορείς να τ΄αγοράσεις και να πληρώσεις εργασία και ευθυγράμμιση.

 

Τώρα για τα μπαράκια ζαμφόρ, αν είσαι σίγουρος ότι είναι στραβά ή/και με φθορές στα φουσκάκια άλλαξέ τα. Περιοδικά σε πολλά χλμ, καλό είναι ν΄αλλάζονται. (200Κ χλμ).

Το άλλο με τη γέφυρα ρώτα να στο ξαναπεί.

Ζήτα να σου δείξει ώστε να μάθεις το αυτοκίνητό σου και τις επόμενες φορές να είσαι πιο ψιλιασμένος αλλά και να το συντηρείς σωστότερα.

 

ΥΓ. Γενικά, η ενημέρωση είναι το α και το ω, με το να είσαι αβέβαιος σε αυτά που θ΄αλλάξεις πως να εκτιμήσεις την τιμή ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.