Jump to content
geotag

Golf 5 - Μπροστινός Άξονας / Αλλαγή Silent Block Γεφυρας - Ψαλιδιων (Εργοστασιακά, Aftermarket, S3, Cupra Κλπ)

Recommended Posts

2 hours ago , nikdev said:

Ρίξε μια ματιά τι και από που μπορείς να πάρεις silent blocks έχουν αναλυθεί πολλές φορές.

Αν πάρεις τα 2 πίσω του εμπρός άξονα ΟΕΜ είναι ακριβά, αν πάρεις 2 και τα πρεσσάρεις στο αλουμινένιο πλαίισιο κοστίζει λιγότερο. (πχ Cupra/S3 προηγ. γενιά)

Συν 2 τα εμπρός, που είναι φτηνά. Οπότε μπορείς να τ΄αγοράσεις και να πληρώσεις εργασία και ευθυγράμμιση.

 

Τώρα για τα μπαράκια ζαμφόρ, αν είσαι σίγουρος ότι είναι στραβά ή/και με φθορές στα φουσκάκια άλλαξέ τα. Περιοδικά σε πολλά χλμ, καλό είναι ν΄αλλάζονται. (200Κ χλμ).

Το άλλο με τη γέφυρα ρώτα να στο ξαναπεί.

Ζήτα να σου δείξει ώστε να μάθεις το αυτοκίνητό σου και τις επόμενες φορές να είσαι πιο ψιλιασμένος αλλά και να το συντηρείς σωστότερα.

 

ΥΓ. Γενικά, η ενημέρωση είναι το α και το ω, με το να είσαι αβέβαιος σε αυτά που θ΄αλλάξεις πως να εκτιμήσεις την τιμή ?

Εχεις δικιο σε αυτό, θα επανελθω :)

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/11/2017 at 2:18 ΜΜ, nikdev said:

Ρίξε μια ματιά τι και από που μπορείς να πάρεις silent blocks έχουν αναλυθεί πολλές φορές.

Αν πάρεις τα 2 πίσω του εμπρός άξονα ΟΕΜ είναι ακριβά, αν πάρεις 2 και τα πρεσσάρεις στο αλουμινένιο πλαίισιο κοστίζει λιγότερο. (πχ Cupra/S3 προηγ. γενιά)

Συν 2 τα εμπρός, που είναι φτηνά. Οπότε μπορείς να τ΄αγοράσεις και να πληρώσεις εργασία και ευθυγράμμιση.

 

Τώρα για τα μπαράκια ζαμφόρ, αν είσαι σίγουρος ότι είναι στραβά ή/και με φθορές στα φουσκάκια άλλαξέ τα. Περιοδικά σε πολλά χλμ, καλό είναι ν΄αλλάζονται. (200Κ χλμ).

Το άλλο με τη γέφυρα ρώτα να στο ξαναπεί.

Ζήτα να σου δείξει ώστε να μάθεις το αυτοκίνητό σου και τις επόμενες φορές να είσαι πιο ψιλιασμένος αλλά και να το συντηρείς σωστότερα.

 

ΥΓ. Γενικά, η ενημέρωση είναι το α και το ω, με το να είσαι αβέβαιος σε αυτά που θ΄αλλάξεις πως να εκτιμήσεις την τιμή ?

Επανέρχομαι. Μου έδειξε τα δυο σινεμπλοκ της βασης γέφυρας, και τα.δυο ακριανα, στα οποια μου προτεινε s3 και ας σκληρύνει λιγο, καθως ειναι πολυ μεγαλυτερης αντοχής. Επισης επειδη εχουν θεμα και τα ακριανα και της βασης, (lemferder ειπε οτι θα βάλει) φθείρουν περισσότερο τα λάστιχα που ειναι καινουρια (ισχύει?) Κοστος για τα τεσσερα αυτα 260, με μειωμένα εργατικά. Πως σου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα.παω για αλλαγη τα πισω σινεμπλοκ τον μπροστινων ψαλιδιων.Και λεω να βαλω powerflex εχει βάλει κανείς να νου πει εντυπώσεις.Λεω να αλλαξω και τα μπροστινα, αν και δεν εχουν θέμα είναι μια χαρά. αν έχει βάλει κάποιος να μου πει απο θέμα άνεσης και πως συμπεριφερεται το αυτοκίνητο. Golf mk5 gti.ad71268edae196c385da2abfe6b9a363.jpg

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαλε s3 καλυτερα, η cupra πρεσσαριστα οπως εχω περιγραψει.

Αλλαξε και τα μπροστινα μαζι φθειρονται λιγακι, αλλωστε δεν κοστιζουν ιδιαιτερα.

Powerflex βαλε βαση μηχανη και dogbone.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο link για ολα που μπορώ να τα βρω να δω ποια είναι ?Ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μετα απο καιρο... θελω να αλλαξω σινεμπλοκ και εγω. Θα βαλω απο s3 αλλα αν και ψαχνω τα γνησια μου τα βγαζει μαρκας MEYLE. ειναι καλα; εκτος απο αυτο βρηκα και μονο το καουτσουκ. Πρεσσαρονται σε GOLF 5 TSI ή πρεπει να τα ψαξω μαζι με την βαση τους;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους φίλους,

τα παρακάτω, επειδή δεν έχω εμπειρία, αφορούν μόνο μπροστινή ανάρτηση Golf V ;

1) Μπαλάκια ψαλιδιών

2) Ζανφοράκια

3) Συνεμπλοκ Εμπρός Μικρά

4) Συνεμπλοκ Πίσω Ψαλιδιών (είναι τα πίσω της μπροστινής ανάρτησης; )

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.