Jump to content
opeth

Δυο Ερωτησεις Στα Γρηγορα

Recommended Posts

1) Τωρα τελευταια η θερμοκρασια εχει κατεβει αισθητα σημερα το πρωι οταν πηγα να ξεκινηξω ηταν στον 1 βαθμο κελσιου και αναρωτιεμαι μηπως ιγα σιγα να βαλω καε αντιπαγωτικο στο πετεραιο

για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

 

2)Για πρωτο service παμε στα 15.000 και σε περιπτωση που δεν εχουμε τα εχουμε συμπληρωσει παμε στο 1 χρονο σωστα?

Περα απο λαδια τι αλλο χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

1) Τωρα τελευταια η θερμοκρασια εχει κατεβει αισθητα σημερα το πρωι οταν πηγα να ξεκινηξω ηταν στον 1 βαθμο κελσιου και αναρωτιεμαι μηπως ιγα σιγα να βαλω καε αντιπαγωτικο στο πετεραιο

για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

 

2)Για πρωτο service παμε στα 15.000 και σε περιπτωση που δεν εχουμε τα εχουμε συμπληρωσει παμε στο 1 χρονο σωστα?

Περα απο λαδια τι αλλο χρειαζεται?

 

1) Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα μεχρι τους -10... Συνηθως απο -15 και κατω πρεπει να προσεχει κανεις. Υπαρχει και η λυση του VpowerDiesel (που εχει και προσφορα καθε τεταρτη) που παγωνει ακομη πιο χαμηλα.

 

2) Φιλτρο και χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως μονο v-power βαζω οποτε ειμαι καλυμμενος ομολογω παντως οτι δεν το ηξερα ειχα οτι απο -5 και κατω υπαρχει προβλημα και δεν εννοω απλα

να ζοριζεται στο να παρει μπροστα αλλα στο οτι φραζουν μπεκ και φιλτρα ποιο γρηγορα απο το αναμενομενο.

 

Για λαδια και φιλτρo καποιο καλο ιντερνετικο μαγαζι ξερουμε?

Link to comment
Share on other sites

μπες στο skroutz.gr και γραψε τι θες θα σου βγαλει τα παντα.... εγω ετσι τα αλλαξα και τα πηρα απο ενα που ειναι στην κατεχακι κοντα στην μεσογειων.... ειχει καλες τιμες αλλα δν θυμαμαι το site.....

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως μονο v-power βαζω οποτε ειμαι καλυμμενος ομολογω παντως οτι δεν το ηξερα ειχα οτι απο -5 και κατω υπαρχει προβλημα και δεν εννοω απλα

να ζοριζεται στο να παρει μπροστα αλλα στο οτι φραζουν μπεκ και φιλτρα ποιο γρηγορα απο το αναμενομενο.

 

Για λαδια και φιλτρo καποιο καλο ιντερνετικο μαγαζι ξερουμε?

 

Το φιλτρο αστο να στο βαλει ο αντιπροσωπος... μιλαμε για 1-2€ διαφορα οποτε μην μπεις καν στον κοπο...

Για λαδια, εγω παιρνω ενα 5λιτρο castrol edge 5-30 που προτεινει και η vw απο τον Χαραλαμπακη στα 9€/λιτρο αντι 24€/λιτρο που τα δινουν στα περισσοτερα vw χρυσοχοεια... Βαζουν τα 4.3 και την επομενη αγοραζω ενα 4λιτρο και τους παω αυτο που εχει περισεψει απο το 5λιτρο... κλπ...

http://www.e-lipantika.gr/index.php/prosfores-lipantikon/11-castrol-edge-5w-30

 

Γιατι οπως και να το κανουμε αλλο 45€ τη μια χρονια και 36€ την αλλη τα λαδια και αλλο 120€ τον χρονο για τα ιδια λαδια!!!

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σχετικά με το πάγωμα του πετρελαίου, όλα τα diesel αυτοκίνητα έχουν προθερμαντήρα πετρελαίου. Ακόμη και σε ακραίες θερμοκρασίες, δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από το να περιμένεις να σβήσει η ένδειξη προθέρμανσης. Έχετε διαβάσει τις οδηγίες στο βιβλίο του αυτοκινήτου; Βεβαίως, τα πρόσθετα είναι χρήσιμα αλλά για θέματα όπως η καταπολέμηση των μυκήτων ή η συντήρηση των μπεκ και της αντλίας. Και φυσικά δεν μιλάμε για συνθήκες Φινλανδίας ή Ρωσίας. Εκεί άλλωστε το diesel κίνησης έχει ήδη αντιπαγωτικούς παράγοντες (κυρίως για να μην παγώνει κατά τη μεταφορά ή την μετάγγιση).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα αν σου παγωσει το πετρελαιο στο σωληνακι απο το τεποζιτο θα περιμενεις πολυ με τον προθερμαντηρα που ενωεις... 

Θα περιμενεις να ανεβει η θερμοκρασια περιβαλοντος βασικα!  :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Καλα αν σου παγωσει το πετρελαιο στο σωληνακι απο το τεποζιτο θα περιμενεις πολυ με τον προθερμαντηρα που ενωεις... 

Θα περιμενεις να ανεβει η θερμοκρασια περιβαλοντος βασικα!  :crazy:

Φίλε μου energy δεν ξέρω σε ποια πόλη μένεις αλλά αν πιστεύεις ότι το diesel κίνησης παγώνει έτσι απλά, είσαι γελασμένος. Αν μένεις σε καμιά Φλώρινα το καταλαβαίνω αλλά και πάλι πρέπει να πέσει κάτω από -15 για να υπάρχει το ενδεχόμενο να παγώσει στα σωληνάκια. Και αυτό με το απλό diesel. Με V Power ή Ultimate και τα λοιπά ενισχυμένα αντέχουν σε θερμοκρασίες χαμηλότερες των -20. Αν διανυκτερεύεις στα βουνά το χειμώνα, εντάξει ρίξε. Ας μη μιλάμε όμως για θερμοκρασίες -1 ή -5. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν πηρα το πασσατ, τον πρώτο χειμώνα στα Γρεβενά εφτανε τους -20 για μερικες μερες. Ακομα και με απλό πετρέλαιο που εβαζα και χωρις προσθετα δεν ειχα κανενα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου energy δεν ξέρω σε ποια πόλη μένεις αλλά αν πιστεύεις ότι το diesel κίνησης παγώνει έτσι απλά, είσαι γελασμένος. Αν μένεις σε καμιά Φλώρινα το καταλαβαίνω αλλά και πάλι πρέπει να πέσει κάτω από -15 για να υπάρχει το ενδεχόμενο να παγώσει στα σωληνάκια. Και αυτό με το απλό diesel. Με V Power ή Ultimate και τα λοιπά ενισχυμένα αντέχουν σε θερμοκρασίες χαμηλότερες των -20. Αν διανυκτερεύεις στα βουνά το χειμώνα, εντάξει ρίξε. Ας μη μιλάμε όμως για θερμοκρασίες -1 ή -5. 

Αν διαβαζες ολο το τοπικ θα εβλεπες οτι γραφεις αυτα που γραφω 3-4 post πιο πανω...

Αλλα απλα μπηκες να πεις την εξυπναδα σου... και μαλιστα ειναι και λαθος ως λειτουργια αυτο που εγραψες!

Δεξου οτι πεταξες κοτσανα, γιατι εμεις λεγαμε (σε ερωτηση καποιου παιδιου) οτι ΑΝ τελικα παγωσει το πετρελαιο (γιατι για αυτο συζητουσαμε και οχι για το ΠΟΥ ειμαι και ΑΝ παγωνει) δεν σε σωζουν τα glowplugs...

Και μετα εσυ πεταχτηκες και ειπες "Δεν παγωνει εχει προθερμανση"

Δεν ειναι για αυτο που συζηταμε τελοσπαντων η προθερμανση στην τελικη...

 

ilias gr: Στην βορεια ελλαδα εγω γνωριζω οτι προσθετουν διαφορα  τους κρυους μηνες στο πετρελαιο για να μην παγωνει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, μπορεί να βάζουν οι πρατηριούχοι. Συνήθως βάζουν αντιπαγοτικα στα παλια αμαξια η στα τρακτέρ και σε αλλα μηχανηματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβαζες ολο το τοπικ θα εβλεπες οτι γραφεις αυτα που γραφω 3-4 post πιο πανω...

Αλλα απλα μπηκες να πεις την εξυπναδα σου... και μαλιστα ειναι και λαθος ως λειτουργια αυτο που εγραψες!

Δεξου οτι πεταξες κοτσανα, γιατι εμεις λεγαμε (σε ερωτηση καποιου παιδιου) οτι ΑΝ τελικα παγωσει το πετρελαιο (γιατι για αυτο συζητουσαμε και οχι για το ΠΟΥ ειμαι και ΑΝ παγωνει) δεν σε σωζουν τα glowplugs...

Και μετα εσυ πεταχτηκες και ειπες "Δεν παγωνει εχει προθερμανση"

Δεν ειναι για αυτο που συζηταμε τελοσπαντων η προθερμανση στην τελικη...

 

ilias gr: Στην βορεια ελλαδα εγω γνωριζω οτι προσθετουν διαφορα  τους κρυους μηνες στο πετρελαιο για να μην παγωνει

Ναι το γράφεις, δεν είδα ότι είναι δικό σου το post. Οκ συμφωνούμε λοιπόν στο θέμα της θερμοκρασίας. Όσο για τα υπόλοιπα, μη γίνεσαι εριστικός, δεν είναι αυτός ο σκοπός της κάθε συζήτησης ακόμα κι αν δεν συμφωνείς.

Δεν ξέρω, μπορεί να βάζουν οι πρατηριούχοι. Συνήθως βάζουν αντιπαγοτικα στα παλια αμαξια η στα τρακτέρ και σε αλλα μηχανηματα.

Από μια κουβέντα που είχα το προηγούμενο ΣΚ  με ένα πρατηριούχο στην Καστοριά μου είπε ότι ρίχνουν αντιπαγωτικά στις δεξαμενές τους για να μην έχουν πρόβλημα οι πελάτες τους. Εγώ μάλιστα τον ρώτησα για το θέμα του  βιοντίζελ και εκείνος μου ανέφερε ότι ρίχνουν ένα πρόσθετο για τους μύκητες και το πάγωμα το χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

έχει δει κάποιος να του ανάβει το λαμπάκι της προθέρμανσης πριν το βάλει μπροστά? αν ναι σε τι θερμοκρασία περίπου?

 

εγώ μέχρι 0 περίπου δεν έχω δει τίποτα, βέβαια ούτε πάω πολύ βουνά αλλά ούτε και μένω πολύ βόρεια...

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντα αναβει το λαμπακι της προθερμανσης πριν το βαλω μπροστα.... και πιστευω πως αυτο ειναι και το φυσιολογικο!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντα αναβει το λαμπακι της προθερμανσης πριν το βαλω μπροστα.... και πιστευω πως αυτο ειναι και το φυσιολογικο!!

 

ωπα ωπα... δεν μπορεί... εννοείς ότι ανάβει κίτρινο και σβήνει?

Link to comment
Share on other sites

οσο ηταν το αυτοκινητο μου πολυ καινουργιο δεν ειχα δει ποτε το λαμπακι της προθερμανσης. μαλιστα μου ειχε κανει εντυπωση, αφου σκεφτηκα επειδη ειναι καινουργιας τεχνολογιας μηπως δεν εχει κιολας. φετος το χειμωνα το ειδα να αναβει που το αμαξι εκλεισε 3 χρονια. οταν κανει κρυο το πρωι μπορει να μεινει αναμμενο 1 με 2 η το πολυ 3 δευτερολεπτα

Link to comment
Share on other sites

οσο ηταν το αυτοκινητο μου πολυ καινουργιο δεν ειχα δει ποτε το λαμπακι της προθερμανσης. μαλιστα μου ειχε κανει εντυπωση, αφου σκεφτηκα επειδη ειναι καινουργιας τεχνολογιας μηπως δεν εχει κιολας. φετος το χειμωνα το ειδα να αναβει που το αμαξι εκλεισε 3 χρονια. οταν κανει κρυο το πρωι μπορει να μεινει αναμμενο 1 με 2 η το πολυ 3 δευτερολεπτα

 

αν θυμάμαι καλά το βιβλίο ανάβουν τα δυο κυκλάκια σε χρώμα μπλε και όχι το φυσιολογικό κίτρινο και πρέπει να περιμένεις μέχρι να σβήσει για να γυρίσεις μίζα . δεν αναρωτήθηκες γιατί άρχισε να το κάνει ξαφνικά? κάποιοι σε επαγγελματικά αλλάζουν τον αισθητήρα προθέρμανσης νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

ουτε στο τσεκ δεν σου αναβε?? στην αρχη ενοω οταν γυριζεις το κλειδει και κανει τσε το αυτοκ.....

αναβε, αλλα εσβηνε παρα πολυ γρηγορα. επρεπε να εχεις τα ματια σου εκει για να το δεις

αν θυμάμαι καλά το βιβλίο ανάβουν τα δυο κυκλάκια σε χρώμα μπλε και όχι το φυσιολογικό κίτρινο και πρέπει να περιμένεις μέχρι να σβήσει για να γυρίσεις μίζα . δεν αναρωτήθηκες γιατί άρχισε να το κάνει ξαφνικά? κάποιοι σε επαγγελματικά αλλάζουν τον αισθητήρα προθέρμανσης νομίζω.

μπλε δεν εχω δει ποτε το σηματακι της προθερμανσης. η αληθεια ειναι πως οχι. το κανει με το περασμα του χρονου και μονο το χειμωνα και οταν εχω 1 2 μερες να το βαλω μπρος

Link to comment
Share on other sites

αναβε, αλλα εσβηνε παρα πολυ γρηγορα. επρεπε να εχεις τα ματια σου εκει για να το δεις

μπλε δεν εχω δει ποτε το σηματακι της προθερμανσης. η αληθεια ειναι πως οχι. το κανει με το περασμα του χρονου και μονο το χειμωνα και οταν εχω 1 2 μερες να το βαλω μπρος

 

νομίζω πως το λαμπάκι της προθέρμανσης είναι μπλε χρώμα. το κίτρινο είναι έλεγχος κινητήρα και το βγάζει πάντα όταν γυρνάμε το κλειδί. επειδή όμως δεν έχω το βιβλίο μπροστά μου και είναι καιρός που το έχω διαβάσει ας μας βοηθήσει όποιος το θυμάται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξτε κανα manual

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.