Jump to content
alexandros29

Αντλια Νερου Μοτέρ 1,4 Tsi (Cax)

Recommended Posts

Παιδια πριν 10 μερες εβλεπα η σταθμη του ψυγειου επεφτε και το καταλαβα γιατι μου εβγαλε λαμπακι και μνμ!Το γεμισα αλλα και παλι απο 2-3 μερες ειχε διαρροει!Πριν 3 χρονια το ειχα παει σε ενα μαστορα και μου ειπε πως ειχε κοπει ενα λαστιχακι απο το κολαρα της αντλιας νερου!Και 3 χρονια μια χαρα Μου το ξαναεκανε τωρα πηγα σε αλλον και μου ειπε πως ειναι η αντλια και επειδη ειναι ηλεκτρονικη κοστιζει απο 350-550 ανακατασκευη η φθηνη και η ακριβη καινουρια!Τωρα εδω και 2 μερες δεν μου τρεχει γιατι μου εκανε μια πατεντα με  φλατζοκολα!Αλλα μου αναψε το λαμπακι της μηχανης το κιτρινο.Εχω την εντυπωση αναψε γιατι βαλανε χερι και πρεπει να παει σε διαγνωστικο να το σβησουν.Πειτε μου αν ξερετε κατι γιαυτο!Golf GT 2007 μοντελο

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Κοιτά ξέρω ότι στο δικό σου αμάξι που αν κατάλαβα είναι με τα 170 με τον κομπρεσορα ξέρω ότι η αντλία νερού δίνει κίνηση στον κομπρεσορα δηλαδή όταν είναι ρελαντί η αντλία γυρίζει ο κομπρέσας όχι όταν πατήσεις το γκάζι έχει ένα μαγνήτη πάνω στην τροχαλία της αντλίας νερού όπου μαγνητίζει και δίνει κίνηση στο κομπρεσορα όταν ξεκινάς σε μερικά έχω παρατηρήσει ακούγεται κιόλας ένα κλακ μικρό τώρα η αντλία νερού από ότι ξέρω δεν επισκευάζεται χλωμό το κόβω να την είχε επισκευάσει ο μάστορας και στο λέω γιατί εγώ το καλοκαίρι που την άλλαξα σε αντιπροσωπεία  vw δεν την επισκεύασαν την άλλαξαν ολόκληρη φυσικά εγώ έχω το 122 tsi που είναι απλός μια αντλία αλά ξέρω ότι αλλάζει μόνο η αντλία και το ηλεκτρονικό που αναφέρεις είναι το ίδιο μόνο αν έχει χαλάσει το αλλάζουν τώρα δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά! καλό είναι πάρε γνώμη και από αλλού γι αυτό όπως επίσης να σε ενημερώσω ότι στην αντιπροσωπεία παίρνουν την  παλιά πίσω σου βάζουν καινούρια με έκπτωση  έτσι ώστε ρώτα και της αντιπροσωπείες γι αυτό εμένα απλά μου κάνει ένα σφύριγμα στο ρελαντί τώρα την έχω αλλάξει δυο φορές όμως έχω και 2 χρόνια εγγύηση και περιμένω κιόλας από Γερμανία να μου λύσουν το θέμα του σφυρίγματος στο ρελαντί . εγώ παντός μόνο αντιπροσωπεία το πάω για να χω το κεφαλάκι μου ήσυχο 


Πάντως σου ζητά νομίζω τρελά λεφτά εγώ στο δικό μου την άλλαξα με 80 η 100 νομίζω με το πρόγραμμα ανταλλαγής τώρα επειδή δεν είναι ίδιος κινητήρας πάρε τηλέφωνο ένα αντιπρόσωπο να σου πει τιμή 

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες κάτι ξέρεις γιατί έχω το 122 tsi εγώ πάντως τόσο την είχα βάλει αλλά και 300 να χει με το πρόγραμμα αντικατάστασης θα του έρθει φτηνότερα έτσι πιστεύω ! πάντως ξέρω ότι δεν επισκευάζονται τώρα για το check engine κάποια βλακεία έχει γίνει τώρα αν δεν μπει διαγνωστικό δεν ξέρεις τι έχει γίνει 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν την γλιτωνω την 300αρα αντλια νερου με ανακατασκευη και θελουν και την παλια!Τωρα το λαμπακι που σας ελεγα το διαγνωστικο βγαζει καποιο προβλημα στον αισθητηρα εκκεντροφορου..ξερετε τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

300 και ανακατασκευή τρελή διαφορά στην τιμή άρα πάει σετ μάλλον όλα και ο μαγνήτης και εγώ νόμιζα ότι ο μαγνήτης είναι ξεχωριστό με την αντλία δηλαδή ξεβιδώνει και βιδώνει γιατί έχει ένας φίλος μου το 140 φυσικά και του είχε βγάλει ο μάστορας το μαγνήτη και τον έστειλε για επισκευή και νόμιζα θα ναι ξεχωριστά ανταλλακτικά

Στον εκκεντροφόρο? Δεν σου διευκρίνισαν τι μπορεί να είναι από την εμπειρία τους?

Link to comment
Share on other sites

αΣημερα θα ξερω παιδια ....152.000κμ εχω απροβληματιστα μονο τα κλασικα Ν75 .Καδενα οταν λες;κοστιζει και αυτος;

 

μου είχε βγάλει και εμένα το θέμα με τον αισθητήρα του εκκεντροφόρου σβήσαμε το σφάλμα και αφού δεν εμφανίστηκε πάλι σημαίνει ότι ήταν παροδικό εάν το εμφανίσει πάλι τότε πας για όλο το σετ καδένας κόστος κοντά στο χιλιαρικο

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι 1000 euro θα το πούλαγα άμα είναι το αμάξι να κοστίζει 4000 και 5000 έτσι όπως έχουν πάει σιγά μην έδινα 1000 euro!γιατί κάποια άλλη μπούρδα θα σου βγάλει και θα σου πάει και άλλα παντός σου έβγαλε χηλιομετρα άλλοι έχω ακούσει πιο νωρίς για καδένα!το πηγες αντιπρόσωπο η μάστορα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειπα οτι ειναι καδενας απλα λεω τι εβγαλε το διαγνωστικο αυριο μαλλον θα ξερω σημερα ηρθε η αντλια ανακατασκευη αλλα φαινεται σαν καινουρια του κουτιου!Μαστορα με διαγνωστικο τελευταις τεχνολογιας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ρώτησα και την kosmocar όταν την είχα αλλάξει στο 122 δεν υπάρχει ανακατασκευασμένη ολοκαίνουρια είναι απλά την ονομάζουν έτσι δεν έχει διαφορά θα στείλουν την παλιά σου ανακύκλωση και εσύ κερδίζεις έκπτωση στην τιμή . καδένα δεν νομίζω και εγώ να ναι και ελπίζω να μην είναι γιατί μιλάμε για τρελό κόστος και τέτοιες εποχές .

Link to comment
Share on other sites

Για το 140/170 δύσκολα θα βρείς καινούρια ακόμα και αντιπροσωπία. Είναι όλες ανακατασκευασμένες και δεν είναι μείων αυτό καθώς έχουν περάσει απο το εργοστάσιο και έχουν επισκευαστεί και γίνει καινούριες ξανά. (ενα πράγμα όπως με τα iphone αν ξέρει κανείς). Σαν κόστος έχει απο 250+ που ρώτησα. Εμένα μου έτυχε πρόσφατα αλλά είχα εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

1.P3008 ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΥ ΣΗΜΑ ΕΚΤΟς ΟΡΙΩΝ ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ ΠΟΤΕ

2.P10AD ΑΓΝΩΣΤΟς ΚΩΔΙΚΟΣ

3.P2006 ΚΛΑΠΕΤΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗ

4.P2262 ΤΟΥΡΜΠΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΣΦΑΛΜΑ

Αυτα τα σφαλματα μου βγαζει εχω την εντυπωση οτι ειναι ενα και δημιουργουντε τα αλλα.Ξερει κανεις τι ειναι ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Παμε να τα σβησουμε ενα ενα δλδ θα αλλαξω τεντωντηρα και θα μου κανει συγχρονισμο και θα μου αλλαξε τον αισθητηρα εκκεντροφορου για αρχη να δουμε τι θα σβηστει!Αλλιως βλεπω σετ καδενα!Απο τιμες δεν ξερω αλλα 1000ρικο που λενε μερικοι δεν παιζει ακουσα και μου ειπανε κοντα στο 300αρι πλεον

Link to comment
Share on other sites

Και γω της γνώμης αυτής ειμαι τεντοτηρας με παλιά καδένα αλυσίδα βλακεια αν είναι 300 άλλαξε τα εγώ θα τα άλλαζα αν γίνει ζημιά από την καδένα μετά θα γίνει τρελη ζημιά και το αμάξι είναι και άλογα κρίμα είναι αν σε περνει και είναι φτηνά όχι 1000 αλαξε τα

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω μεινετε στο θεμα που αφορα την αντλια νερου.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πριν 10 μερες εβλεπα η σταθμη του ψυγειου επεφτε και το καταλαβα γιατι μου εβγαλε λαμπακι και μνμ!Το γεμισα αλλα και παλι απο 2-3 μερες ειχε διαρροει!Πριν 3 χρονια το ειχα παει σε ενα μαστορα και μου ειπε πως ειχε κοπει ενα λαστιχακι απο το κολαρα της αντλιας νερου!Και 3 χρονια μια χαρα Μου το ξαναεκανε τωρα πηγα σε αλλον και μου ειπε πως ειναι η αντλια και επειδη ειναι ηλεκτρονικη κοστιζει απο 350-550 ανακατασκευη η φθηνη και η ακριβη καινουρια!Τωρα εδω και 2 μερες δεν μου τρεχει γιατι μου εκανε μια πατεντα με  φλατζοκολα!Αλλα μου αναψε το λαμπακι της μηχανης το κιτρινο.Εχω την εντυπωση αναψε γιατι βαλανε χερι και πρεπει να παει σε διαγνωστικο να το σβησουν.Πειτε μου αν ξερετε κατι γιαυτο!Golf GT 2007 μοντελο

 

Άλλαξε αντλία, έχει διαρροή και έχει φθαρεί και το πηνίο για να ανάψει λαμπάκι. Εαν υπάρχει σημειωμένη πτώση ψυκτικού θέλει αντλία και σίγουρα θα δακρύζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.