Jump to content
dj_michel

Πρόβλημα Με Καλωδιο Vcds 12.12.0 Εκδοση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, πριν κανενα μηνα αγορασα απο Aliexpres το καλωδιο vcds vag-com 12.12.0 εκδοση και 11.11.6, το εγκατεστησα στο λαπτοπ και λειτουργησε κανονικα, εχτεσ χρειαστικε να κανο ενα autoscan στο GOLF 5 που εχω και διαπιστωσα πωσ το καλωδιο αλλα controls τα διαβαζε, αλλα οχι, το δοκιμασα και στο  VW UP ποθ εχω τα ιδια, αλλαξα version φορεσα τιν 11.11.6 παλι τα ιδια. Να σημειωσω πως δεν εκανε ποτε update το ειχα απανεργοποιήσει αλλα παλι τα ιδια ενώ στο test μου εωγαζε ΟΚ και registry στο autoscan οτι νανε. Εχει τύχει σε κανενα το ιδιο? τελικα τα κινεζικα ειναι φόλες? Μήπως με εχει προκαλεσει κανενα προβ΄λημα στην OBD θύρα του αυτοκινήτου ?

σασ ευχαριστώ περιμένω νεα σας ...

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με τον πωλητή και αντικατέστησέ το.

Δεν προκαλεί κάποια βλάβη.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς κάθε καλώδιο συνεργάζεται με το δικό του αντίστοιχο software.

Δηλαδή το 12.12.0 καλώδιο συνεργάζεται μόνο με το software 12.12.0 που περιέχεται στο cd που σου έχουν στείλει.

Αν βρείς software 12.12.0 από αλλού δεν θα συνεργάζεται με το καλώδιό σου ή θα λειτουργεί πλημμελώς.

Τα ίδια ισχύουν και για το σετ 11.11.6.Πρέπει να κάνεις εγκατάσταση και απεγκατάσταση των αντιστοίχων software

ανάλογα με το καλώδιο.Από το τεστ κατάλαβα ότι το καλώδιο σου αναγνωρίζεται κανονικά.

Επίσης όταν κάνεις autoscan κατάλαβα ότι δεν μπαίνεις σε όλα τα Addresses.

Δοκίμασε αντί να γίνεται αυτόματη αναγνώριση να επιλέγεις χειροκίνητα το chassis type.Η αυτόματη αναγνώριση σε πιο παλιά μοντέλλα

δεν λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι στα διάφορα μοντέλλα υπάρχουν περισσότερες ή λιγώτερες addresses.

Στο Golf 5 έχουμε 01,03,05,07,08,09,0Ε,15,16,17,19,42,46,47,4F,52,53,56,61,62,72,76.

¨Εχω το ίδιο καλώδιο 12.12.0 που το έχω κι εγώ αγοράσει από το Aliexpres και λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Εχω χρησιμοποιήσει πολλές εκδόσεις που αγόρασα από τυχαίους πωλητές και δεν είχα πρόβλημα ,προσοχή μόνο στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και στο software.

Πρόβλημα στις θύρες δεν σου έχει δημιουργήσει.

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπροσπάθησε να το συνδέσεις χωρίς να είσαι συνδεμένος στο internet.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπροσπάθησε να το συνδέσεις χωρίς να είσαι συνδεμένος στο internet.

Sent from my iPhone using Tapatalk

H σύνδεση στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ δεν επηρεάζει τη λειτουργία. Το Ιντερνετ είναι επικίνδυνο

να μας κάνει update στους drivers του καλωδίου και έτσι αχρηστεύει το καλώδιο.

Στην αρχή,παλιά, που δεν ξέραμε τι γινόταν είχαμε αχρηστέψει τουλάχιστον ένα καλώδιο.

Ο κινέζος που είχα ρωτήσει μου απάντησε ότι το επισκευάζει δωρεάν αλλά τα ταχυδρομικά δικά μου.

Οπότε παρήγειλα καινούργιο καλώδιο που κόστιζε 40$ (20 καλώδιο +20 τα ταχυδρομικά),αφου για επισκευή θα έδινα 40$ για ταχυδρομικά.

Επίσης το ιντερνετ υπάρχει κίνδυνος να κάνει update στο software.Σ΄αυτήν την περίπτωση το καλώδιο απλά δεν λειτουργεί και χρειάζεται

επανεγκατάσταση του Software.Οπότε για τους δύο σοβαρούς λόγους που αναφέρθηκαν ,όταν δουλεύουμε το VCDS έχουμε

κλειστό το WiFi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, το δουλευω με το δικο του λογισμο, δεν κατεβασα καποιο αλλο απλος καπια στιγμι που δεν το δουλευα εκινι την ωρα, απλος σερφαριζα στο ιντερνετ μου πεταξε μινημα πως ιπαρχει νεα εκδοση και φυσικα εγο πατησα οχι, μετα απο 2-3 βδομαδες δηλαδη εχτες που το εβαλα να κανο autoscan αρχισε τα κουφα του, στο Airback πχ μου ελεγε σβησε την μηχανη και ξανααναψε την στο scan μιλαμε, αλλα ψοντρολς δεν τα εβλεπε γενικα εκανε χαζα, το ιδιο σιμτωμα το διαβαζω και σε αλλα forum, επικοινωνισα εχτεσ με τον κινεζο μου κανει τον αλεκο. τι να πω δεν ξερω. ειμαι ενα βημα απο το να αγορασω το original και να τελειωνω με τα κινεζικα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο θελει αντικατασταση οπως σου ειπα.

Τα συμπτωματα ειναι γνωστα και συνηθως τα ιδια, οπως αυτα που αναφερεις.

Αυθεντικο κοστιζει 300+

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aκόμη και αν σου έχει χαλάσει το καλώδιο δώσε πάλι 20$

και αγόρασε ένα κινέζικο 12.12.Δεν αξίζει να δώσεις 400€.

Ελεγξε μήπως έχει στραβώσει κάποιο ποδαράκι στο καλώδιό σου.

Link to comment
Share on other sites

@dj 400 ευρω για ενα καλωδιο που θα το χρησιμοποιεις μια στο τοσο ειναι πεταμενα λεφτα...αν ομως σου περισσευουν αγορασε το

Link to comment
Share on other sites

δε λεω πεταμενα λεφτα ειναι αλλα και παλι εαν αγορασο ενα κινεζικο παλι τα ιδια θα μου κανει, και να φανταστήτε πως μεχρι τωρα δουλευα το 908.1 χορις κανενα προβλημα, μολης πηρα το 12.12 τσιφος

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει οτι αν δεν εισαι επαγγελματιας, ειναι πεταμενα λεφτα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δε λεω πεταμενα λεφτα ειναι αλλα και παλι εαν αγορασο ενα κινεζικο παλι τα ιδια θα μου κανει, και να φανταστήτε πως μεχρι τωρα δουλευα το 908.1 χορις κανενα προβλημα, μολης πηρα το 12.12 τσιφος

Αυτά που λες ότι σου κάνει κατά πάσα πιθανότητα δεν οφείλονται στο ότι το καλώδιο είναι κινέζικο. Απ' όσο ξέρω από τα δικά μου καλώδια

δεν συμπεριφέρονται έτσι. Λειτουργούν κανονικά  ή δεν λειτουργούν καθόλου, αν χαλάσουν αυτό γινεται συνήθως από υπαιτιότητά μας.

Αν μετά  το test του προγράμματος βγαίνει το port status OK, τότε το καλώδιο είναι ενταξει.

Αν ισχύει αυτό ψάξε σύμφωνα μ' αυτά που γράφτηκαν προηγουμένως.

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

δε λεω πεταμενα λεφτα ειναι αλλα και παλι εαν αγορασο ενα κινεζικο παλι τα ιδια θα μου κανει, και να φανταστήτε πως μεχρι τωρα δουλευα το 908.1 χορις κανενα προβλημα, μολης πηρα το 12.12 τσιφος

Ξαναγυρνα στο 908.1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες ότι σου κάνει κατά πάσα πιθανότητα δεν οφείλονται στο ότι το καλώδιο είναι κινέζικο. Απ' όσο ξέρω από τα δικά μου καλώδια

δεν συμπεριφέρονται έτσι. Λειτουργούν κανονικά  ή δεν λειτουργούν καθόλου, αν χαλάσουν αυτό γινεται συνήθως από υπαιτιότητά μας. Δεν γίνεται πάντα από υπαιτιότητα του χρήστη, αλλά υπάρχει το ενδεχόμενο να υπάρχουν δυσλειτουργίες όπως η προαναφερθείσα. (Μικρό ποσοστό)

Αν μετά  το test του προγράμματος βγαίνει το port status OK, τότε το καλώδιο είναι ενταξει.

Αν ισχύει αυτό ψάξε σύμφωνα μ' αυτά που γράφτηκαν προηγουμένως.

 

Αυτό το πρόβλημα που αναφερει συμβαίνει πολλές φορές σε καλώδια κινέζικά, που αγοράζει η πλειονότητα το 99,99% των απλών χρηστών.

Είναι δε αρκετά πιο συχνό στις εκδόσεις Vcds παρά στις vagcom.

Οι δυσλειτουργίες αφορούν:

α. Ξαφνική μη λειτουργία

β. Δεν βλέπει όλα τα κανάλια

γ. Κατά το loggarima χάνει επαφή με τα blocks

δ. Δεν σβήνει σωστά τα Dtcs

ε. Δεν μπορεί να κάνει σωστό Login στους controllers ώστε να κάνει coding - adapt κλπ.

στ. Ξαφνική απώλεια επικοινωνίας με το can

ζ. Συνδυασμός των παραπάνω.

 

Ειδικότερα στις 11-12 versions είναι συχνό. 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα που αναφερει συμβαίνει πολλές φορές σε καλώδια κινέζικά, που αγοράζει η πλειονότητα το 99,99% των απλών χρηστών.

Είναι δε αρκετά πιο συχνό στις εκδόσεις Vcds παρά στις vagcom.

Οι δυσλειτουργίες αφορούν:

α. Ξαφνική μη λειτουργία

β. Δεν βλέπει όλα τα κανάλια

γ. Κατά το loggarima χάνει επαφή με τα blocks

δ. Δεν σβήνει σωστά τα Dtcs

ε. Δεν μπορεί να κάνει σωστό Login στους controllers ώστε να κάνει coding - adapt κλπ.

στ. Ξαφνική απώλεια επικοινωνίας με το can

ζ. Συνδυασμός των παραπάνω.

 

Ειδικότερα στις 11-12 versions είναι συχνό.

Από τη δική μου εμπειρία με τουλάχιστον 6 κινέζικα καλώδια διaφόρων εκδόσεων VCDS

και σε δύο AUDI και ένα golf ,έχω άλλες διαπιστώσεις..Η αποψή μου είναι ότι μεγάλο ποσοστό

καλωδίων λειτουργούν καλά και ένα μικρό ποσοστό παρουσιάζει προβλήματα διακοπής λειτουργίας ή κλειδώματος μετά από

έναν περίπου χρόνο.Τρελή λειτουργία δεν ΄μου έχει τύχει και δεν έχω ακούσει να παρουσιάζουν.Αλλά όταν δίνεις 20$ αντί

για 400€ αξίζει το ρίσκο.

Αρα δεν συμφωνώ.Αυτό βέβαια μικρή σημασία έχει.

Ο καθένας στο forum εκφράζει την εμπειρία του και οι έχοντες την υπομονή να διαβάσουν τα post

αποδέχονται ή απορρίπτουν ό,τι θέλουν.

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.