Jump to content
aetos

15Αρες Σε Up !

Recommended Posts

Τελικα οσο κι αν εψαξα δεν καταφερα να βρω after market ζαντες αλουμινιου 4κιλα που προτείνει ο κατασκευαστής.

Απο εξιμιση κιλα και ανω βρηκα και εξαρες,κατι που σιγουρα αν μη τι αλλο θα βαρυνει τιμονι.

Μονοδρομος τα 130€ την καθε μια απο vw.(520+30τοποθετηση=550€)

Πολλα και δεν ξερω αν πρεπει να τα δωσω τελικά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά! για πρώτη φορά αποφάσισα να αγοράσω vw και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. συγκεκριμένα αγόρασα το eco up. θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε πού θα μπορούσα να πουλήσω τα ζαντολάστιχα, 14 σιδερένια, γιατί θέλω να βάλω τα 16 αλουμινένια και που να πάω για ζυγοστάθμιση. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γείτονα chevalier αν θέλεις την γνώμη μου 16αρες και Eco-Up δεν πάνε μαζί! Όπως λέει και ο aetos πιο πάνω δεν είναι και η καλύτερη επιλογή.. Εκείνος βέβαια θα σου τα πει καλύτερα, αλλά έμαθα ότι θα βάλει στο δικό του, μετά από πολύ ψάξιμο 14'' ζάντες αλουμινίου από την μαμά VW. Οπότε σίγουρα εκείνος θα σε καθοδηγήσει καλύτερα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε και γείτονα chevalier καλως ηρθες στο vw club !!!

Πές μας και το ονομά σου(αν θέλεις)

Καλορίζικο το εργαλείο που εχεις στα χέρια σου και θέλω να ελπίζω

οτι θα σου χαρίσει απέραντη οδηγική απόλαυση,με κύριο γνώμονα 

την ασφάλεια/αξιοπιστία και προπαντός την μοναδική οικονομία του.

Aν διαβάσεις προσεκτικά από την αρχή αυτό το thread,ευκολα θα 

καταλάβεις τις δυνατότητες και τις επιλογές που εχουμε στο eco up.

Εχουμε 80kg παραπάνω απο τις βενζινοκίνητες εκδόσεις που ειναι το βάρος των δύο δεξαμενων CNG.

Aισίως φθάνουμε 1031kg συνολικό βάρος αυτοκινήτου...

Οι εργοστασιακές επιδόσεις ειναι 68hp 0-100 σε 16,3΄΄,

οταν το βενζινοκήνητο 60hp UP εχει 14,4΄΄   και το 75hp 13,2΄΄ με ασθενείς ρεπρίζ.

Βάζοντας ζάντες 15αρες η 16αρες αφενός μέν θάχεις βαρύτερο τιμόνι λόγω βάρους,(από 5ιντσων σε 6)

αφετέρου θα αυξήσεις την κατανάλωση που ειναι ο κύριος λόγος ύπαρξης αυτού του μικρού μοντέλου

που σε βάθος χρόνου τριετίας η διαφορά κόστους θαναι πολύ μεγαλύτερη αν προσθέσεις τό συνολικό

κόστος αγοράς ελαστικών δύο φορές(μία αρχικά+μία στην τριετία)+κατανάλωση καυσίμου.

Και ας πούμε οτι είσαι ο τύπος που λέει δεν υπολογίζω τέτοια και δεν με νοιάζει εμένα το κόστος,

το ηδη αργό σε επιτάχυνση αυτ/το (16,3΄΄ στα 100μ.) θα το κάνεις ακόμα πιό δισκήνητο σε ανηφοριές

και ουτε συζήτηση φορτωμένος για προσπεράσεις (θαναι επικύνδυνο).

Την αλλη εβδομάδα ερχονται οι δικές μου μαμά vw αλουμινίου ζάντες ελαφρού κράματος ΄΄μοναδικές΄΄

που προτείνει ο Γερμανός κατασκευαστής για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Επειτα απο ωριμη σκέψη κατεληξα στην 14αρα με κέρδος το δικό μου λάστιχο που αντέχει αρκετά ακόμα.

Θα τις δείς και μετά οτι αποφασίσεις (θαλεγα μην βιαστείς)

Οσο για τις σιδερένιες με τα τάσια τους τις εχω 3 μηνες αγγελία 50€ την μία (σχεδόν οσο δλδ κοστίζει το κάθε τάσι)

και σε πληροφορώ οτι δεν πήρα ουτε ενα τηλ...δεν τις χαρίζουμε,απλά τις κρατάμε να μας πιάνουν τον χώρο.

 

Φιλικά Μένιος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα μένιο και σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες που μου έδωσες και οι οποίες μου φάνηκαν πολύ χρήσιμες. Το όνομά μου είναι Χρήστος. Τελικά μετά από όλα όσα με συμβούλεψες, κυρίως εσύ καθώς και καποια άλλα παιδιά, θα μείνω ως έχει με τις 14 σιδερένιες και ίσως καποια στιγμή προβώ σε αντικατάσταση με 14 αλουμινένιες. Σκέφτηκα και τον λόγο που πήρα το ecoup που είναι η οικονομία και ειλικρινά δε συμφέρει να ανεβάσω την κατανάλωση. Απλά λόγω και της αποχής μας αυτό το διάστημα, είμαι δικηγόρος, είχα παραπάνω λίγο χρόνο να ασχοληθώ με το αυτοκίνητο και όποιες αλλαγές θα μπορούσα να του κάνω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ το χαίρομαι Χρηστο που σου φάνηκαν χρήσιμες οι πληροφορίες μου.

Αλλοστε τιποτα δεν πρεπει να κανουμε βιαστικά,αν δεν το σκεφτούμε δύο φορές.

Καλές χιλιομετρικές οικονομικές απολαύσεις ναχουμε,

με τα μικρά απροβλημάτιστα,ατίθασα,πανέμορφα θηριάκια μας!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εβαλα τις 14αρες αλουμινίου που προτείνει η vw,με τα δικά μου λάστιχα που αντέχουν αρκετά ακόμα.

Συνολικό κόστος 530€,με τοποθέτηση,ζυγοστάθμιση,βαλβίδες και δώρο η ευθυγράμμιση μιά και μπήκαν τα μπρός-πίσω λάστιχα.

Νά καί τά αποδεικτικά στοιχεία (που μεταμορφώνουν το μικρό Up) μέ φωτό.

Χαρακτηρηστικά :

IMG_20151217_210523.thumb.jpg.c988a33c98

Πάνω στην ράμπα μόλις τοποθετήθηκαν :

IMG_20160225_162235.thumb.jpg.1221179f82

Εδώ αναμένα τα φώτα XENON μεσαία σκάλα 6000κεριά

56dc300bc1ad9_2015-11-2317.32.28.thumb.j

Χαρακτηρηστικά Βallast :

56dc30d558ef0_2015-11-2315.21.38.thumb.j

Mόλις επέστρεψα,μέσα στο γκαράζ μου,πλήρως ικανοποιημένος :

IMG_20160303_121215.thumb.jpg.78cf54b50d

 

 

Edited by aetos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικες Μένιο! Το αμάξι έδειξε πάρα πολύ με τις ζάντες από ότι φαίνεται από τις φωτογραφίες! Για μένα οι 14'' δεν είναι στα ίδια επίπεδα ομορφιάς με τις μεγαλύτερες διαμέτρου ζάντες, αλλά η χρυσή τομή και από θέμα εμφάνισης και από θέμα λάστιχου/οικονομίας για το δικό μας αυτοκίνητο είναι σίγουρα αυτές που έβαλες.. Για τα xenon τα έχουμε ξαναπεί, μεταμορφώνουν όλο το αυτοκίνητο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ φίλε Πέτρο και ευχομαι σύντομα να καταφέρεις να βάλεις κάποιο εξτρά και εσύ.

Η φωτό το αδικεί λίγο,αλλά η απόλαυση μου ειναι πολύ μεγαλύτερη,κάθε τι που του προσθέτω.

Πιστεύω τα 4 βασικά που ηθελα στό 2πορτο να κάνω,εγιναν (ζάντες-φωτα-ηχεία-μεμβράνες 3M)

Συνολικό κόστος 1200€,αλλά αξιζε τον κόπο!!!

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας αυτο το τοπικ,εχοντας παρει γνωμη και απο μηχανικο αλλα και απο προσωπικη επιλογη λογο ομορφιας και καλυτερου πατηματος και μονο λεω να βαλω στο up ζαντολαστιχα  185/55/15!!(γνωριζω οτι με τα 15αρια θα χασω λιγο απο δυναμη και απο καταναλωση αλλα μπρος στα καλλη τι ειναι ο πονος!!! πιστευω θα ειναι απειρο-ελαχιστη η διαφορα...!!) το προβλημα μου ειναι το τι ιντσες και τι οφσετ θα πρεπει να εχει η ζαντα! ειδα στην προηγουμενη σελιδα πως λετε για 5,5 ιντσες και 41 οφσετ!! ζαντα με 6,5 η 6 ιντσες και 38 η και μικροτερο(η μεχρι 41??) οφσετ θα ταιριαζε χωρις να εχω διαφορες?   

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2014 at 10:28 ΠΜ, Telemachus said:

Οι ζαντες οι οποιες τοποθετουνται στο  UP  μας χωρις να επηρεαζεται το στησιμο ειναι συμφωνα με τον κατασκευαστη οι παρακατω..

                                      διασταση    165/70/14       5j 14  ET 35 

                                                         175/65/14      5j  14  ET  35

                                                         185/55/15    5,5j  15  ET  41 

                                                         185/50/16      6j   16  ET  43

   Οπου  ΕΤ ειναι το offset   και το καρε  σε ολες ειναι  100    

Βασει του παραπανω πινακα πρεπει να προσαρμοστεις,για να μην ξεφύγεις και ψαχνεσαι μετα Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

ναι την εχω δει την λιστα αυτη οπως λεω και στο προηγουμενο μου τοπικ απλα ελεγα εαν ξερει καποιος εαν μπορω να βαλω ας πουμε 6 ιντσες η ακομα και 6.5 και αντιστοιχα με τι οφσετ!

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

μιας και αυτον τον καιρο ψαχνομαι για ζαντολαστιχα για το θηριακι μου,οπως ειχα πει εχω καταληξει να του βαλω 15αρια και μαλιστα νουμερο 195/50/15 τελικα,μιας και η τιμη τετραδας ερχεται στα 200ευρω περιπου εναντι 300ευρω που θελουμε για την διασταση που προτεινει ο κατασκευαστης!!(εννοειται καλες μαρκες ελαστικων!!)

γνωριζω οτι η διασταση ειναι λαθος σε σχεση με αυτην που προτεινει ο κατασκευαστης αλλα συζητωντας με αρκετους λαστιχαδες ολοι κατα παραδοξο τροπο απο μονοι τους μου προτειναν αυτην την διασταση λογο πιο οικονομικου τονιζωντας μου ολοι πως το αμαξι δεν θα εχει καμια διαφορα με πριν ουτε ως προς την καταναλωση ουτε ως προς την  αποδοση!!η αληθεια ειναι πως το εψαξα και εγω στο ιντερνετ και βρηκα διαφορα προγραμματα που σου υπολογιζουν την διαφορα που μπορει να εχει το αμαξι εαν αλλαξεις διασταση,ενα απο αυτα ειναι αυτο εδω http://www.go*μη επιτρεπόμενο @ URL*/calculators/lastixa.html 

ακομα και το προγραμμα δινει ελαχιστη διαφορα μεταξυ των δυο διαστασεων η οποια ειναι αποδεκτη οπως λεει παρακατω!

τα κανονικα βεβαια συμπερασματα θα σας τα πω μολις τα βαλω αν και δεν νομιζω να υπαρχει καποιο θεμα!

Link to comment
Share on other sites

αν και παλιο ποστ να ενημερωσω(για το αν θελει καποιος στο μελλον να κανει κατι παρομοιο!!) πως εβαλα τελικα 195/50/15 χωρις κανενα προβλημα! δεν ειδα καμια αρνητικη διαφορα ουτε σε καταναλωση ουτε σε τιποτα αντιθετα στα θετικα εχει ενα πολυ ομορφο και στιβαρο πατημα πλεον!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτο να θαυμασουμε

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικες με πολλά καλά ξένοιαστα,απροβλημάτιστα χλμ ναχεις Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2017 at 5:34 ΜΜ, diver86 said:

Βαλε μια φωτο να θαυμασουμε

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

23 hours ago , aetos said:

Καλοριζικες με πολλά καλά ξένοιαστα,απροβλημάτιστα χλμ ναχεις Βασίλη.

 

 

να ειστε καλα ρε παιδια σας ευχαριστω πολυ!!! οριστε μια προχειρη φωτο  https://ibb.co/cdZ1JF   που βρηκα αν και δε φαινονται και πολυ καλα ετσι οπως ειναι τραβηγμενο δειχνει σαν κατσικακι αλλα απο κοντα εγινε τουμπανο!! οι ζαντες ειναι μαρκας team dynamic(μην σας μπερδεψει το σηματακι στο κεντρο που ειναι vw αγοραστηκε απο ebay αυτο!!xaxaxaxa

τις ζαντες τις βρηκα μεταχειρισμενες αλλα σε αριστη κατασταση!

ασχετο αλλα ωραια φαση θα ηταν να φτιαχναμε κανα τοπικ με διαφορες μοντες που εχει κανει ο καθενας μας στα εργαλεια του!

 

 

 

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Με σκοτωνεις.ακριβως το ιδιο χρωμα θελω να βαλω.μαυρο διαμαντε.εισαι ωραιος...

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα σε ευχαριστω!!

να το βαλεις ιδια διασταση που το εχω και εγω!! θα δεις θα σου αρεσει πολυ και θα το ευχαριστηθεις!

 

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Βασικα σκεφτομουν για 16.καγκουρας?

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βασικα σκεφτομουν για 16.καγκουρας?6d8a7968a5ccb4cebfcff55023e66f72.jpg

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια και αυτη!!

με 16αρα δεν το θεωρω καγκουρια απλως υπεβολη για το 1000αρι μας συν οτι θα θες πολυ ακριβα λαστιχα!!

 

2 μικρες λεπτομερειες επισης  που εκανα εγω  ειναι πρωτον πως εβαψα τα ταμπουρα μαυρα ωστε να μην δειχνουν ασημι και κανουν ασχημη αντιθεση και δευτερον στα μπουλονια εβαλα ταπιτσες μαυρες οποτε ουτε αυτα κανουν ασχημη αντιθεση!!

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μακρινη η φωτο και δε φαινεται.θα το ειχα προσεξει ομως.χεχε.σωστα επραξες.εδεσε το συνολο

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.