Jump to content
supermario

Τριξιμο Με Το Πατα-Ασε Του Γκαζιου

Recommended Posts

Καλησπερα προσφατα αγορασα ενα skoda rapid 1.6tdi  . . .

Να πω οτι δεν εχουν περασει καλα καλα 3 βδομαδες απο τοτε που το πηρα.Παρατηρησα λοιπον οτι οταν το αυτοκινητο εχει ζεσταθει και μονο τοτε οταν πατα το γκαζι και αρχιζει να εχει ''φορτιο'' ο κινητηρας ακουγετε ενας ηχος σαν τικ-τακ οπως και οταν αφησεις το γκαζι.Το πηγα απο εκει που το πηρα αφου εχουν και συνεργειο.Τους ειπα το προβλημα εκανα και μια γυρα με τον τεχνικονα το ακουσει και καταλαβε τον ηχο που του ελεγα.Το πηρε λοιπον το ανεβασε κουναγε τον κινιτηρα την εξατμιση κτλπα προσπαθοντας να αναπραφει τον ηχο και στο υνεργειο αλλα τιποτα.Μου ειπε να περιμενω να κκοιταξει μηπως υπαρχει καποια ενημερωση για το σιγκεκριμενο μοντελο που δεν πηρξε το κατεβασε και μου ειπε δεν μπορει να κανει κατι αλλο.Ο τεχνικος συμβουλος η οπως λεγετε μου αρχισε τι π..ες οτι ειναι καινουριο το αυτοκινιτο και θα κανει ηχους και ολα τα αυτοκινητα κανουν ηχους και αυτος εινια φυσιολογικος ηχος και οτι αυτος λευτα περνει απτην εγγυηση και whatever.gif .Τελοςπντων προσπαθοντας και εγω να πεισω τον εαυτο μου και μιας και το αμαξι ειναι ολοκαινουριο ειπα οτι δεν ειανι τιποτα και ειμαι εγω περιεργος.ΣΗμερα υστερα απο ενα ταξιδακι που εκανα περιπου 1.30 στην εθνικη παρατηρισα οτι ο ηχος ειχε γινει ακομα πιο εντονος.Επισης αναμεσα σε αυτο το τικ-τακ προστεθηκε κατι σαν τριξιμο; δεν ξερω πως να το περιγραψω.Οσο το αυτοκινητο ζεστενεται και οσο πιο πολυ ωρα ειναι ζεστο τοσο πιο εντονος γινεται .Πραγματικα κατι συμβαινει , κατι δεν παει καλα με το αυτοκινητο.Το γεγονος οτι κανει αυτον τον θοριβο μονο οταν ειναι ζεστο με εχει προβληματισει ιδιετερα αφου με κανει να πιστευω οτι δεν προκοιται για καποια βαση που τριζει αλλα καποιο θοριβο απο το κιβοτιο το διαφορικο; δεν ξερω
Ειχε κανεις αλλος παρομοιο θεμα και βρηκε λυση;


helpsmilie.gif 
ΕΠισης λεω να το ξαναπαω σε αλλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο μιας και εχω εκνευριστει με αυτο που εγινε . . .

ΥΓ: το κανει σε ολες τις ταχυτητες

και ηχογραφιση http://tinyurl.com/o6cqpw9
 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Όπως το περιγράφεις ακούγετε για δίσκος ή κιβώτιο. Δεν είμαι ειδικός βέβαια.

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με το προηγούμενο μου αμάξι και τελικά ήταν δίσκος. 

Είχα παέι σε 2 συνεργεία και δεν μου το βρίσκαν.

Τελικά από γνωστό βρήκα το συνεργείο: 

www.adamservice.gr

και μου το έλυσαν. 

 

Δεν είναι εξουσιοδοτημένο βέβαια αλλά εξειδικευμένο σε VW Group αλλά μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις. Οι τιμές τους είναι πολύ καλές και δεν κάνουν ατιμίες όπως πολλοί...

 

Ελπίζω να βοήθησα.


ΥΓ. Αν καλέσεις ζήτα το Νάσο. Είναι το παιδί που το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Τον ήχο σου το κάνει με λίγα χιλιόμετρα δηλαδή όταν πηγαίνεις με 20-30?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκινητο ειανι ολοκαινουριο και εντος εγγυησης δεν προκοιται να πληρωσω εγω οποιαδηποτε αστοχεια υλικου.
Το κανει σε οποιαδιποτε ταχυτητα αρκει να επιβραδινεις η να επιταχυνεις(ενω εινια ζεστο).

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να το πας τοτε στην αντιπροσωπεια και να απαιτησεις να σου πουν τι ειναι και ο,τι χρειαζεται να αντικατασταθει αφου ειναι ολοκαινουριο και εισαι και εντος εγγυησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.