Jump to content
faniaros

Golf 7 - Λάμπες (Λύσεις, Αλλαγές,xenon Hid, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, 

 

πλησιάζει η ώρα της παραγκελίας κ βρίσκομαι στο εξής δίλημμα, αξίζουν τα 1300 € που μου ζητάνε τα xenon για το  Golf 7??? 

 

Παρακαλώ, κάτοχοι κ μη, πείτε τη γνώμη σας,

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια αξιζουν! δες και το dynamic light assist που ερχεται εξτρα με τα φωτα 

 

Edited by Rocky
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα όσα περισσότερα extra έχει ένα αμάξι τόσο το καλύτερο, αν μπορείς να διαθέσεις τα λεφτά βάλτα ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν σε βολεύει το άσπρο φως τότε βαλτα....εφόσον είναι εργοστασιακά θα έχουν και την σωστή εγκατάσταση...

Στάλθηκε από το C5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αξιζουν τα λεφτα τους.

Ειδικα αν κανεις ταξιδια σε αυτοκινητοδρομους και επαρχιακους δρομους συχνα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα στο μελλον θα θελεις ξενον φωτα.

οποτε βαλε τα εργοστασιακα τα οποια δεν συγκρινονται με κανενα aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΛΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ   εάν δεν τα βάλεις θα το μετανιώσεις σίγουρα όπως το μετάνιωσα και εγώ που δεν τα έβαλα :sorry: :sorry: :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τα χρηματα και εισαι ανετος βαλτα ειναι μια πολυτελεια πολυ καλη που αξιζει τα χρηματα αν και επρεπε να τα δινει στανταρ το 2014. Ρωτα επισης αν ειναι διαφορετικος κωδικος λαμπτηρα απο του golf 6 και scirocco γιατι αν ψαξεις γενικα ειχαν την ταση στα 2-3 χρονια να καιγονται χωρις να ειναι και απολυτο αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και στα 2 αυτοκίνητα που είχα τα έβαλα και δεν συγκρίνεται το Ξένον. Βάλτα και θα το ευχαριστηθείς.
 

 

Αν εχεις τα χρηματα και εισαι ανετος βαλτα ειναι μια πολυτελεια πολυ καλη που αξιζει τα χρηματα αν και επρεπε να τα δινει στανταρ το 2014. Ρωτα επισης αν ειναι διαφορετικος κωδικος λαμπτηρα απο του golf 6 και scirocco γιατι αν ψαξεις γενικα ειχαν την ταση στα 2-3 χρονια να καιγονται χωρις να ειναι και απολυτο αυτο.

 

Εμένα ήταν στο στάνταρ εξοπλισμό αλλά όχι στου γκολφ. Μόνο στο RS.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτα... τα έχω στο δικό μου mk7. Άξιζουν... και στην μεγάλη σκάλα ξημερώνει κιόλας  :good:  :good:  . Πολύ καλή ποιότητα φωτός.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

H vw επρεπε στο highline να τα δινει στην τιμη. Εχει πετυχει να παραγει ενα αυτοκινητο 30% φθηνοτερα απο το golf 6 ,και χρησιμοποιει πολλα ανακυκλωσιμα υλικα απο τα καθισματα μεχρι την ηχομονωση , ειχε το περιθωριο να τα δινει stantar οπως και το acc.To 2007 με 22χιλ  Ο πατερας μου προτιμησε ενα Focus 1.8tdci με bixenon, πακετο ανακλαστικων κρυσταλων ,αυτοματο καθρεπτη, 17αρα + sport αναρτηση +cc + bluetooth +  με 23χιλ ευρω . Μετα την τελικη ακυρωση ενος Golf 27χιλ ευρω ...και μετα μας παρακαλουσαν ... αλλες εποχες βεβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας, πολύ χρήσιμες οι απόψεις σας!!!

 

Μια ακόμα ερώτηση, ισχύει ότι η ορατότητα περιορίζεται σε κακοκαιρία (βροχή/χιόνι) κ υστερούν τα ξένον σε σχέση με τα αλογόνου???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας, πολύ χρήσιμες οι απόψεις σας!!!

 

Μια ακόμα ερώτηση, ισχύει ότι η ορατότητα περιορίζεται σε κακοκαιρία (βροχή/χιόνι) κ υστερούν τα ξένον σε σχέση με τα αλογόνου???

 

Καμία σχέση, ακόμη και σε ομίχλη είσαι πολύ καλύτερα με τα ξένον. Τα έχω δοκιμάσει σε ώρες οδήγησης είτε χιόνι είτε βροχή! Αν μπορείς να τα πάρεις πάρτα και θα είναι από τα πιο χρήσιμα έξτρα που αξίζει όντως το ποσό του.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση, ακόμη και σε ομίχλη είσαι πολύ καλύτερα με τα ξένον. Τα έχω δοκιμάσει σε ώρες οδήγησης είτε χιόνι είτε βροχή! Αν μπορείς να τα πάρεις πάρτα και θα είναι από τα πιο χρήσιμα έξτρα που αξίζει όντως το ποσό του.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, με καθησυχάζεις αρκετά!!! Έχω διαβάσει τόσα πολλά που δεν ξέρω πια τι ισχύει κ τι όχι, γι'αυτό κ εκτιμώ πολύ τη γνώμη κ την βοήθεια των παιδιών εδώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ισως το χρησιμοτερο εξτρα στο αυτοκινητο που αξιζει μεχρι τελευταιο σεντ τα λεφτα του...στο 6αρι γκολφ εχουν αισθητηρα κατευθυνσης και κλισης αμαξωματος(και το 7αρι πρεπει να τα εχει σιγουρα) και η οδηγηση την νυχτα γινετε πολυ ξεκουραστη.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

H ορατότητα μειώνεται αν δεν βάλεις τα xenon και, αφού μετανοιώσεις οικτρα που δεν το έκανες, όπως εγώ, να αναγκαστείς μετά, για να έχεις το λευκό φως, να καταφύγεις σε εναλλακτικές με λάμπες αλογόνου τύπου xenon look. Εκεί να δεις  τι βλέπεις (τίποτα!). 

 

Αποψή μου βάλτα με χίλια! Στο λέω εγώ που έκανα το λάθος να πάω από αυτοκίνητο με φωτισμό xenon σε απλό συμβατικό. Ήταν μία από τις μεγαλύτερες ξενέρες  :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ειλικρινά όλους παιδιά, με βοηθάτε πάρα πολύ!!! Μετά από αυτό το topic έχασα κάθε ενδοιασμό που είχα σχετικά με τα ξένον... Όταν με το καλό γίνει η παραγγελία κ αν όλα βαίνουν καλώς, θα είναι το πρώτο στη λίστα των έξτρα!!! 

 

Παρακαλώ συνεχίστε να παραθέτετε γνώμες κ εμπειρίες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μπορει να μην το εχω παρει ακομα αλλα ηταν από τα πρωτα Extra που εβαλα 8)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το μετανιώνω οικτρά που δεν τα έχω αλλά στάθηκα τυχερός και βρήκα το αυτοκίνητο ετοιμοπαράδοτο (σχεδόν) όπως το ήθελα! Είναι το πρώτο retrofit στην λίστα και μόλις γίνει εφικτό θα το κάνω!!! Δεν είχα ποτέ αυτοκίνητο με xenon φώτα και δεν έχω γνώμη για το πόσο πρακτικά είναι, αλλά από αισθητικής και μόνο πλευράς πιστεύω πως είναι κάτι που αλλάζει σχεδόν όλη την μούρη του αυτοκινήτου, ειδικά τα dlr's.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή των εργοστασιακών λαμπών για καλύτερη ορατότητα.


Έχω αλλάξει τις 2 και έβαλα philips h7 crystal vision 4300k, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με αυτές που είναι Η15 και τους προβολείς. Γιατί αυτή τη στιγμή με το που ανοίγω τη μεγάλη σκάλα από λευκό το φως γίνεται κίτρινο.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό για το 6άρι. Μήπως ξέρει κανέις αν ισχύει το ίδιο και για το 7άρι ;

 

To Golf 6 φοράει τις εξής λάμπες : 

- Μεσαία σκάλα Η7

- Μεγάλη σκάλα και (Φώτα ημέρας ) Η15 (επειδή είναι καινούργιος τύπος λάμπας δεν έχει κυκλοφορήσει aftermarket λύση ακόμα)

- Φώτα θέσεως w5w

- Προβολάκια ΗΒ4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.