Jump to content
faniaros

Golf 7 - Λάμπες (Λύσεις, Αλλαγές,xenon Hid, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

αν εχει τρεμουλο το φως στις λακουβες μην κοιτας  τον αισθητηρα υψους. κοιτα μηπως εσπασε καμια βαση απο κανενα φαναρι

 

Εκτος απο τις βασεις φαναριων, δες εσωτερικα στο φαναρι τις βαςεις του projector.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Και τα δύο αυτοκίνητα (Golf7, A3) είναι καινούργια, δεν έχουν τίποτε σπασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και σε μένα τα φανάρια του R20 που είχα τοποθετήσει (Golf 6) στις ανωμαλιες του οδοστρώματος οι δέσμες τρεμόπαιζαν χωρίς να υπάρχει κάτι χαλαρωμενο σε φανάρια ή projectors.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ελάχιστα ο Projector σε ορισμένα φανάρια.

 

Μερικές φορές από λακούβες ξεβιδώνονται λιγάκι και θέλουν σφίξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Να κλειδωθεί παρακαλώ δεν βλέπω κανένας να έχει βάλει ψείρες Ευχαριστώ

Ψάξε στην κατάλληλη ενότητα.

Μη βιάζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το "τρεμουλο" που βλέπω οφείλεται σε αυτορύθμιση του ύψους των xenon. Σε αυτήν την περίπτωση ο φωτισμός θα έπρεπε να μένει σταθερός (στο μέτρο του εφικτού) παρά τις λακούβες-ανωμαλίες. Αυτό που βλέπω (και δεν είναι η ιδέα μου, διότι συμφώνησε μαζί μου και ο οδηγος του Audi A3 που έχει το ίδιο σύμπτωμα) μοιάζει πιο πολύ σα να έχεις ένα ξεβιδωμένο-χαλαρωμένο προβολέα που "παίζει" σε απότομα τρανταγματα.

 

Κανείς με εργαστασιακά xenon δεν έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο? Αν μπορέσω, θα προσπαθήσω να το γράψω σε video και να το ανεβάσω.

 

Φιλε μου μετα απο 1200χλμ. δεν εχω παρατηρησει κατι αντιστοιχο με τα δικα μου φωτα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μετα απο 1200χλμ. δεν εχω παρατηρησει κατι αντιστοιχο με τα δικα μου φωτα..

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε pettros. Πάντως το τρέμουλο δεν παρουσιάζεται σε κάθε ανωμαλία και είναι μικρό (πλην όμως απολύτως ορατό), μόνο σε ορισμένες.

Καλοτάξιδο το R-Line σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση φίλε pettros. Πάντως το τρέμουλο δεν παρουσιάζεται σε κάθε ανωμαλία και είναι μικρό (πλην όμως απολύτως ορατό), μόνο σε ορισμένες.

Καλοτάξιδο το R-Line σου.

Σ' ευχαριστω πολυ Gemini!

 

Παρεπιπτοντως και τα Η7 του στατικου φωτισμου στροφης ειναι παρα πολυ βολικα!! Δεν το περιμενα για να ειμαι ειλικρινης..

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ Gemini!

 

Παρεπιπτοντως και τα Η7 του στατικου φωτισμου στροφης ειναι παρα πολυ βολικα!! Δεν το περιμενα για να ειμαι ειλικρινης..

 

Τόσο ο στατικός όσο και ο δυναμικός φωτισμός των Xenon είναι πολύ πρακτικός και βοηθάει στην οδήγηση σε στροφές ή στην πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Guest Art Motorsport

Καλησπέρα σε όλους εγω θέλω ψείρες που μπαίνουν μέσα στο Αμάξι που θα βρω αλλά να έινε καλής ποιότητας και έχω δει στα Xenon στο φως που έινε για την μέρα έινε κίτρινο Αντί για Άσπρο που θα βρω Άσπρο να βάλω ? έχω βρει στο εξωτερικό αλλά δεν έχω κάρτα να παραγγείλω

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεισ απο αθηνα καποιον σημειο που θα μπορεσω να προμηθευτω κ να μου κανει εγκαταστσση στα πισω φωτα που θελω να σλλαξω κ να βσλω tου gti  τα led??? Εχω το 7αρι το r line 1.4 act dsg.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα στο φορυμ.εχω ενα golf mk7 act r line κ εχω βαρεθει να ψαχνω χωρισ να βρω ακρη για να τοποθετησω τα led πισω φαναρια.βοηθεια σασ παρακαλω για οποιον γνωριζει πραγματικα που να απευθηνθω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σκέφτομαι να αλλάξω τις λάμπες (αλογόνου) ώστε να έχω καλύτερη απόδοση και όχι για αισθητικούς λόγους.

Η15 (μεγάλη σκάλα και φώτα ημέρας) : OSRAM Cool Blue Intense H15 η μόνη επώνυμη λύση

Η7 (μικρή σκάλα) : H7 OSRAM Night Breaker Laser +130% 12V 55W

                              H7 Philips X-treme Vision +130% 12V 55W

                              H7 Philips Racing Vision +150% 12V 55W

Η11 (φώτα ομίχλης και στατικός φωτισμός στροφών) : H11 OSRAM Night Breaker Unlimited +110% 12V 55W

                                                                                      OSRAM Cool Blue Intense H11

ζητάω γνώμες για την επιλογή αλλά και των συνδυασμό μεταξύ τους ώστε να έχω ένα καλό αποτέλεσμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Για Η7 στο ξένο φόρουμ έπαιξαν πάρα πολύ οι Osram με αρκετά θετικά σχόλια. Δεν τις έχω δοκιμάσει, οπότε μην το πάρεις σαν συμβουλή, αλλά σαν παρότρυνση να ψάξεις λίγο κ εκεί. Για τις υπόλοιπες δεν έχω καμία άποψη, με ενδιαφέρει όμως πολύ που θα καταλήξεις και εντυπώσεις όταν τις περάσεις, γιατί σκέφτομαι και εγώ την αναβάθμιση αυτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θεωρώ οτι οι osram είναι πολυ καλές και υπάρχουν πολύ καλές κριτικές .

Αν και με τα xenon ειμαι καλυμμένος εχω βαλει τις nightbreaker unlimited στα φωτα στροφης..

Προσωπικά θα επέλεγα την τελευταία έκδοση  "laser".

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2017 at 9:22 ΜΜ, ANGO said:

Καλησπέρα

Σκέφτομαι να αλλάξω τις λάμπες (αλογόνου) ώστε να έχω καλύτερη απόδοση και όχι για αισθητικούς λόγους.

Η15 (μεγάλη σκάλα και φώτα ημέρας) : OSRAM Cool Blue Intense H15 η μόνη επώνυμη λύση

Η7 (μικρή σκάλα) : H7 OSRAM Night Breaker Laser +130% 12V 55W

                              H7 Philips X-treme Vision +130% 12V 55W

                              H7 Philips Racing Vision +150% 12V 55W

Η11 (φώτα ομίχλης και στατικός φωτισμός στροφών) : H11 OSRAM Night Breaker Unlimited +110% 12V 55W

                                                                                      OSRAM Cool Blue Intense H11

ζητάω γνώμες για την επιλογή αλλά και των συνδυασμό μεταξύ τους ώστε να έχω ένα καλό αποτέλεσμα.

 

Πριν από 2 χρόνια τοποθέτησα σε ένα Passat B5 (μοντ. 2000, προ facelift) τις Philips X-treme Vision +130% 12V 55W (βλ. φωτό: Η7 για φώτα πορείας και Η4 για μεγάλη σκάλα/προβολείς ομίχλης- τα ομίχλης είναι ενσωματωμένα με τη μεγάλη σκάλα). Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ή ότι είδα διαφορά που με εντυπωσίασε. Για τις Osram  δεν έχω άποψη, αλλά θα είναι η επόμενη επιλογή μου εάν χρειαστεί (αφού τις Philips τις δοκίμασα-αν και τώρα βγήκαν και οι Racing που δεν υπήρχαν τότε).

 

On 18/1/2017 at 10:27 ΜΜ, pettros said:

Κι εγω θεωρώ οτι οι osram είναι πολυ καλές και υπάρχουν πολύ καλές κριτικές .

Αν και με τα xenon ειμαι καλυμμένος εχω βαλει τις nightbreaker unlimited στα φωτα στροφης..

Προσωπικά θα επέλεγα την τελευταία έκδοση  "laser".

Μια και προφανώς έχεις ασχοληθεί pettros τι τύπου λάμπες φορά το Golf 7 με τα xenon (στα bi-xenon, στα φώτα στροφής και ομίχλης?) γιατί απ' όσο είδα οι Osram night breaker laser βγαίνουν μόνο σε H4 & H7 (https://www.osram.com/osram_com/products/lamps/vehicle-and-bicycle-lighting/cars/halogen-headlight-lamps/night-breaker-laser/index.jsp).

VW Passat 2015.4.7 (Λάμπες) 004w.jpg

OSRAM GPS01_2780218_NIGHT_BREAKER_LASER.pdf

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , Gemini said:

Μια και προφανώς έχεις ασχοληθεί pettros τι τύπου λάμπες φορά το Golf 7 με τα xenon (στα bi-xenon, στα φώτα στροφής και ομίχλης?) γιατί απ' όσο είδα οι Osram night breaker laser βγαίνουν μόνο σε H4 & H7 (https://www.osram.com/osram_com/products/lamps/vehicle-and-bicycle-lighting/cars/halogen-headlight-lamps/night-breaker-laser/index.jsp).

 

OSRAM GPS01_2780218_NIGHT_BREAKER_LASER.pdf

Εμενα εχει Η7 που υπάρχουν οπως λες κι εσύ .  Σύμφωνα με τον παρκατω πίνακα εσυ φοράς Η7 και Η15 λογικα?

 1iu65aC.jpg

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2017 at 10:29 ΜΜ, ANGO said:

Το άσχημο με τις H7 Philips Racing Vision +150% 12V 55W είναι η διάρκεια ζωής τους 200 ώρες μόνο.

To link είναι λάθος παραπέμπει σε "OSRAM Cool Blue Intense H11 (Twin)".

Πάντως οι 200 ώρες (ή 250 με 300 όπως λέει ένας Άγγλος στο Ebay) είναι πράγματι ελάχιστες... Στη συγκεκριμένη σελίδα στο Ebay (http://www.ebay.co.uk/p/Philips-Racing-Vision-Racingvision-H7-Headlight-Bulbs-Twin-12972RVS2/1387198964?var=531333938728)    οι κριτικές από αγοραστές δεν είναι καλές ακόμη και για τις μεγαλόσχημες Racing (& εγώ διαμαρτύρομαι για τις "ταπεινές" X-treme Vision). Ένας θεωρεί τις "osram night breaker" καλύτερες "...which are far better".

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. 

Εχω ενα Golf Mk7 R line TDI και εχω παιδευτεί πολύ με το θέμα του φωτισμού.

Έχω αλλάξει όλες τις λάμπες με Xenon Look και δεν έχω μείνει καθόλου ευχαριστημένος . Οπτικά μεν φαίνεται όμορφο αλλα στα ταξίδια το φώς την νύχτα δεν είναι αρκετό. Ισως οι απλές αλογόνου ήταν πιο αποδοτικές.

Θα ήθελα κάποια γνώμη σχετικά με την εγκατάσταση xenon για τα H7 που σίγουρα υπάρχουν. Επίσης μια άλλη σκέψη είναι η αγορά των led φώτων (angel eyes) που έχω βρεί σε after market χωρίς να εχω καταφέρει να δώ καποια κριτική ως τώρα. 

Συγκεκριμένα είναι αυτά http://eshop.carner.gr/VW-GOLF-7-12-UTYPE-BLACK-CHROME

Και λέω να τα συνδιάσω με τις αλογόνου h15 http://eshop.carner.gr/LAMPES-SET-H15-15-55-WATT-MICHIBA-XENON-LOOK-MICHIBAH15 

ΥΓ αν κάποιος γνωρίζει για τις αντίστοιχες led λάμπες και αν αυτές είναι συμβατές χωρίς να ανάβουν ενδείξεις στο καντράν ας μας πει

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Edited by Archo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.