Jump to content
faniaros

Golf 7 - Λάμπες (Λύσεις, Αλλαγές,xenon Hid, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

4 λεπτά πριν , Archo said:

Και είναι plug and play? Εχεις κανει κατι αλλο με φώτα? Γιατι με τρώει η τσέπη μου για ξόδεμα !

Ναι απλα βγαζεις τα παλια και βαζεις τα καινουρια.. Οχι κατι αλλο δεν εχω κανει.. Αν εκανα κατι θα εβαζα πισω φωτα led αλλα ισως αργοτερα.. (που θα ερθει η αναπτυξη...)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , pettros said:

Ναι απλα βγαζεις τα παλια και βαζεις τα καινουρια.. Οχι κατι αλλο δεν εχω κανει.. Αν εκανα κατι θα εβαζα πισω φωτα led αλλα ισως αργοτερα.. (που θα ερθει η αναπτυξη...)

Και μπροστα σκέφτομαι να βάλω ! Έχει after market απο Carnet και είναι πολυ όμορφα. Και μίλησα και με Φιλιππαίο και μπορεί να κάνει τοποθέτηση και φέρνει και led λάμπες οπότε ευελπιστώ να γίνει σωστή δουλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2017 at 8:46 ΜΜ, pettros said:

Ναι απλα βγαζεις τα παλια και βαζεις τα καινουρια.. Οχι κατι αλλο δεν εχω κανει.. Αν εκανα κατι θα εβαζα πισω φωτα led αλλα ισως αργοτερα.. (που θα ερθει η αναπτυξη...)

H απόλυτη καντεμία φίλε... Μόλις πηγα να τα παραγγείλω και εχουν εξαντληθεί !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος τι λάμπα παίρνει το Golf 7 χωρίς led φανάρια στην όπισθεν; Είδα ότι μπορεί να πάρει ή w16w ή w21w. Απλά θέλω να σιγουρευτώ.

 

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλες, φίλοι, καλησπέρα. Την προηγούμενη εβδομάδα άλλαξα, σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της vw, τη μια λάμπα των εργοστασιακών xenon που διαθέτει το αυτοκίνητό μου, golf vi dsg7 160ps, το οποίο αγόρασα τον Απρίλιο του 2010. Το ίδιο βράδυ διαπίστωσα ότι η νέα λάμπα που τοποθετήθηκε, ελαφρώς κιτρινίζει, πράγμα που είναι αρκετά εμφανές όπου πέφτει το φως. Τι λέτε να συμβαίνει; θέλω τα φώτα σας! ΥΓ. Αύριο θα περάσω από το συνεργείο να το δουν. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι λιγότερους βαθμούς kelvin (μονάδα μέτρησης της θερμοκρασίας) δηλ.η λάμπα με 5000K και κάτω το φως κιτρινίζει και πάνω το φως ασπρίζει .Θα πρέπει και οι  δυο λάμπες να έχουν τον ίδιο βαθμό kelvin, όποτε δες πόσα kelvin είναι η εργοστασιακή και βάλε την αντίστοιχη λάμπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοείται ότι έβαλα και πάλι την εργοστασιακή λάμπα. Γι΄ αυτό και η απορία μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε την εργοστασιακή λάμπα μπορεί να σου έβαλαν αλλά τα kelvin ήταν τα ιδια; Να ελέγξεις εάν και οι δυο λάμπες έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά και ειναι της ίδιας εταιρίας. Κοίταξε και στο internet που έχουν φωτό, φως λαμπτήρων με διαφορετικό βαθμό kelvin.

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα της οπισθεν μου φαινονται πολυ χαμηλα σε ενταση
Τι μπορω να κανω για να τα δυναμωσω;
Φίλε μου εγώ τα άλλαξα και είμαι πολυ ευχαριστημένος. Από εδώ τα πήρα.
https://www.ledperf.co.uk/pack-leds-white-6000k-backup-lights-for-volkswagen-golf-7-p-6091.html

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία!

Πρόσφατα άλλαξα τις λάμπες αλογόνου με λάμπες LED στη μικρή σκάλα H7. Έβαλα τις Philips X-tremeUltinon LED H7. Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό, είχα δοκιμάσει διάφορες αλογόνου με καλύτερη απόδοση αλλά οι LED είναι η μοναδική λύση που η διαφορά είναι πραγματικά αισθητή. Θα επανέλθω με φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!! Είμαι νέος γκολφακιας και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει βάλει ξένον φώτα σε golf 7

 

Link to comment
Share on other sites

Με τους "απέναντι" πώς τα πας; Φαίνεται πολύ καλός ο φωτισμός, αλλά φοβάμαι μήπως τυφλώνει τους οδηγούς στο αντίθετο ρεύμα..

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , faniaros said:

Με τους "απέναντι" πώς τα πας; Φαίνεται πολύ καλός ο φωτισμός, αλλά φοβάμαι μήπως τυφλώνει τους οδηγούς στο αντίθετο ρεύμα..

 

Η  συγκεκριμένες για αυτο γράφουν ότι απαγορεύετε για τους δρόμους... αλλα πιστεύω ότι ισως με μια καλή ρύθμιση δεν θα έχεις κάποιο θεμα, 

 

εμένα όμως με απασχολεί ΆΛΛΟ πράγμα που θα πρέπει να το λάβετε υπόψιν σας, ΣΤΗΝ ΟΜΊΧΛΗ ΤΙ ΚΆΝΕΙ???         

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θεωρω το σημαντικοτερο ειναι να μην ενοχλεις τους απεναντι αλλα και τους μπροστινους σου οι οποιοι τυγχανει να μην διαθετουν αντιθαμπωτικο καθρεπτη....

Αυτο το χαλι με αυτους που βαζουν λαμπες ακαταλληλες για τα φωτιστικα τους με αποτελεσμα να στραβωνουν τους απεναντι ( και να φωτιζουν τα δεντρα και τα μπαλκονια των σπιτιων ) νομιζοντας οτι εχουν καλυτερη ορατοτητα ειναι το κατι αλλο... Να δω ποτε η τροχαια θα αρχισει να γραφει .. Αλλα Ελλαδα ειμαστε κι ο καθενα κανει οτι γουσταρει γραφοντας κανονικα ολους τους υπολοιπους...

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Με τους "απέναντι" πώς τα πας; Φαίνεται πολύ καλός ο φωτισμός, αλλά φοβάμαι μήπως τυφλώνει τους οδηγούς στο αντίθετο ρεύμα..
Ο φωτισμός είναι το κάτι άλλο. Με τους απέναντι κανένα πρόβλημα έκανα και ρύθμιση φώτων. Οι λάμπες έχουν ίδιο μέγεθος με τις h7 όποτε το φως κατευθύνεται όπως πρέπει από τους ανακλαστήρες.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θεωρω το σημαντικοτερο ειναι να μην ενοχλεις τους απεναντι αλλα και τους μπροστινους σου οι οποιοι τυγχανει να μην διαθετουν αντιθαμπωτικο καθρεπτη....
Αυτο το χαλι με αυτους που βαζουν λαμπες ακαταλληλες για τα φωτιστικα τους με αποτελεσμα να στραβωνουν τους απεναντι ( και να φωτιζουν τα δεντρα και τα μπαλκονια των σπιτιων ) νομιζοντας οτι εχουν καλυτερη ορατοτητα ειναι το κατι αλλο... Να δω ποτε η τροχαια θα αρχισει να γραφει .. Αλλα Ελλαδα ειμαστε κι ο καθενα κανει οτι γουσταρει γραφοντας κανονικα ολους τους υπολοιπους...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για αυτό το λόγο πήρα λάμπες Philips τις οποίες πλήρωσα κοντά στα 200 ευρώ με τα μεταφορικά και όχι κάποια μούφα με 50 ευρώ. Δεν τυφλωνουν έκανα και ρύθμιση φώτων στην αντιπροσωπεία.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , ANGO said:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για αυτό το λόγο πήρα λάμπες Philips τις οποίες πλήρωσα κοντά στα 200 ευρώ με τα μεταφορικά και όχι κάποια μούφα με 50 ευρώ. Δεν τυφλωνουν έκανα και ρύθμιση φώτων στην αντιπροσωπεία.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
 

Μακαρι να σκεφτονταν ολοι ετσι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε λογικά για να ρωτάς θα έχεις αλογόνου έτσι δεν είναι?Αν σκέφτεσαι να βάλεις xenon θα κάνεις μία πολύ καλή κίνηση η οποία αξίζει τα λεφτά της..τώρα τι πρέπει να διαλέξεις(λάμπες,βολτ,ποιο κιτ και λοιπά) ίσως κάποιο μέλος να γνωρίζει περισσότερα...εγώ xenon έχω στο 7αρι μου από το εργοστάσιο και δεν τα αλλάζω με τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , DinosRline27 said:

Καλησπέρα φίλε λογικά για να ρωτάς θα έχεις αλογόνου έτσι δεν είναι?Αν σκέφτεσαι να βάλεις xenon θα κάνεις μία πολύ καλή κίνηση η οποία αξίζει τα λεφτά της..τώρα τι πρέπει να διαλέξεις(λάμπες,βολτ,ποιο κιτ και λοιπά) ίσως κάποιο μέλος να γνωρίζει περισσότερα...εγώ xenon έχω στο 7αρι μου από το εργοστάσιο και δεν τα αλλάζω με τίποτα..Υπάρχει και αντίστοιχο θέμα για το 7αρι ψάξτο λίγο ίσως βρεις απάντηση..

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , ANGO said:

Πήρα και δεύτερο ζευγάρι κατά λάθος. Όποιος ενδιαφέρεται τις στέλνω χωρίς μεταφορικά.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
 

Φίλε μου ενδιαφέρομαι εγώ και θα ήθελα να με ενημερώσεις και που έκανες την τοποθέτηση . Και ποιο το κόστος τοποθέτησης .

Link to comment
Share on other sites

Αλογόνου έχω φίλε μου. Η αντιπροσωπεία πάντως τα έχει σαν φανάρια αλλά δεν τα εγκαθιστά. Ψάχνω πάντως να βρω κάποια λύση γιατί τα γουστάρω πολυ

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , DinosRline27 said:

Καλησπέρα φίλε λογικά για να ρωτάς θα έχεις αλογόνου έτσι δεν είναι?Αν σκέφτεσαι να βάλεις xenon θα κάνεις μία πολύ καλή κίνηση η οποία αξίζει τα λεφτά της..τώρα τι πρέπει να διαλέξεις(λάμπες,βολτ,ποιο κιτ και λοιπά) ίσως κάποιο μέλος να γνωρίζει περισσότερα...εγώ xenon έχω στο 7αρι μου από το εργοστάσιο και δεν τα αλλάζω με τίποτα..

Τα  κόκκινα  με  τα  πράσινα  δεν  παντρεύονται. Το  ότι  έχεις  την  εργοστασιακή  εγκατάσταση, δεν  σημαίνει  ότι  κάθε  μπακαλίστικη    μετέπειτα  εφαρμογή  θα έχει  το  ίδιο  ασφαλές  αποτελέσματα.

Edited by TASOS M,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.