Jump to content
nicksid

Εγκατάσταση Αερίου Σε Golf / Passat Αξιζει ? (Γνώμες, Εντυπώσεις Μελών)

Recommended Posts

παιδια καλησπέρα..θα ηθελα, οσον αφορά το υγραέριο να πω οτι πήγα να ρωτήσω σε 2 συνεργεία τα οποία τοποθετούν κιτ υγραερίου για πληροφορίες, τιμες κλπ..ο ένας απο τους 2 μου είπε οτι λεει δέν αξίζει να το τοποθετήσεις στο αμάξι σου αν δε κάνεις πάνω απο 20.000 χλμ το χρόνο, ωστε να αποσβέσεις το κόστος (1200 ε), καθώς μ είπε οτι αυτό το μέτρο, δηλ. το οτι επιτρέπεται και στα ι.χ η υγραεριοκίνηση, είναι μέχρι το 2013 και απο κει και πέρα θα πάψει μάλλον να ισχύει..οπότε θα είσαι πια παράνομος αν το χρησιμοποιεις...

έχετε μηπως ακούσει και εσείς κάτι τέτοιο? προβληματίζομαι να το βάλω καθώς κάνω το χρόνο περιπου 12-15 χιλ χλμ. αλλα εκει που έχει φτάσει η τιμη της βενζίνης δεν απέχουμε κ πολυ απο την ακινητοποιηση των carων μας :)

φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται λιγο δυσκολο να πιστεψω οτι θα απαγορευτει η υγραεριοκινηση γιατ αφενος ειναι καθαρο καυσιμο και αφετερου ισχυει σε ολη την Ευρωπη. Αυτος που σου το ειπε ηταν πιστοποιημενος εγκαταστατης υγραεριοκινησης η καποιος περιστασιακος. Εγω παντως ξερω οτι εταιριες που κανουν τα συστηματα βγαζουν συνεχεια για καινουργια μοντελα και ειδικα μοντελα με αμεσο ψεκασμο και τουρμπο, οπως τα tsi, CX7 κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται λιγο δυσκολο να πιστεψω οτι θα απαγορευτει η υγραεριοκινηση γιατ αφενος ειναι καθαρο καυσιμο και αφετερου ισχυει σε ολη την Ευρωπη. Αυτος που σου το ειπε ηταν πιστοποιημενος εγκαταστατης υγραεριοκινησης η καποιος περιστασιακος. Εγω παντως ξερω οτι εταιριες που κανουν τα συστηματα βγαζουν συνεχεια για καινουργια μοντελα και ειδικα μοντελα με αμεσο ψεκασμο και τουρμπο, οπως τα tsi, CX7 κλπ.

αυτος που μου το είπε είναι σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της VW, ο οποίος τοποθετεί και κιτ υγραεριου..κάποια περαιτέρω εξειδίκευση σε αυτα τα κιτ δε νομιζω να εχει. Κάνει πάντως τοποθετησεις και δίνει εγγύηση και οτι χαρτια χρειαζονται για το κτεο μετα κλπ..αρα δε νομιζω να ειναι καποιος περιστασιακος. Πάντως λόγω συμφερόντων βενζινοπολων κλπ, δε ξέρω τι μπορει να γίνει με το υγραέριο στο μέλλον..μπορει να βάλανε τωρα εν καιρο κρίσης αυτο το μέτρο για να διευκολύνουν τις μετακινήσεις και μετα το 2013 να το αποσυρουν..οποτε μένεις τοτε με το κιτ στο χέρι.. :(

Link to comment
Share on other sites

στο εξωτερικο βαζουν υγραεριο εδω κ κατι χρονια.κανεις δεν εμεινε με το κιτ στο χερι.

ενημερωτικα να πω οτι στην ιταλια τα μισα αυτοκινητα με υγραεριο ειναι.

σαν καθαροτερο καυσιμο δεν υπαρχει περιπτωση να το αποσυρουν.

οσο για το ποτε κανεις αποσβεση καντε τα μαθηματικα δεν ειναι δυσκολο πραγμα μην ακουτε τον καθε τυχαιο με μια πιστοποιηση

τον μηνα ποσα ξοδευεις σε βενζινη πχ 300?με αεριο ειναι τα μισα οποτε βγαζεις κ το βαθος χρονου που θα σε παρει η αποσβεση.

Link to comment
Share on other sites

με τη χρήση που κάνω εγω και με δεδομενη τη τιμη υγραεριου σε 2 χρονια θα εχω αποσβεση..απλά ρωτάω για να μάθω μηπως εχετε ακουσει τπτ για αυτο π εγραψα..

και εμενα με προβληματισε το γεγονος οτι σαν καθαρο καυσιμο και καθιερωμενο σε ολη την ευρωπη, πως μπορει να καταργηθει..αλλα σε αυτη τη χωρα δε ξερεις και ποτε...

Edited by fwef
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φοβάμαι την aftermarket λύση του LPG γιατί είμαι σίγουρος οτι σε λίγους μήνες μόλις αυξηθούν τα αυτοκίνητα που το χρησιμοποιούν, τα μυαλά που μας κυβερνούν θα θεωρήσουν σκόπιμο να ρίξουν ένα μανίκι φόρων έτσι ώστε να φτάσει η τιμή του αυτή της βενζίνης.

Φυσικά εκτός απο τους κυβερνόντες, υπάρχουν και αυτοί οι ηθικοί, τίμιοι έμποροι καυσίμων που θα θεωρήσουν σκόπιμο να ρίξουν και αυτοί ένα μανίκι αισχροκέρδιας, αφού είναι προιόν που πουλάει, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Αυτό το τελευταίο μπορεί να το διαπιστώσει όποιος θέλει. Δείτε απλά πόσο στοίχιζε το λίτρο του LPG πριν μερικούς μήνες (γύρω στο 0.60) και πόσο στοιχίζει σήμερα (πάνω απο 0.70). Και αυτή η διαφορά είναι απολύτως αδικαιολόγητη αφου στο διάστημα αυτό δεν έχει μεσολαβήσει καμία αύξηση (ΦΠΑ, Φορων κτλ.) που να δικαιολογεί αυτήν την αύξηση.

Ομοίως αδικαιολόγητη ειναι η αύξηση στο κόστος τοποθέτησης (κάτω απο 1000 € πριν απο έναν χρόνο) στα σχεδόν 2000 € που ζητάνε ήδη μερικά συνεργεία (και είμαι σίγουρος οτι θα ζητάνε όλοι μέχρι το καλοκαίρι).

Ένα ακόμα μειονέκτημα είναι οτι βάζοντας υγραέριο το κόστος μεταπώλησης του αυτοκινήτου μηδενίζεται (κοινώς αν θες να το πουλήσεις θα ψάχνεις αγοραστή με τα κυάλια)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φοβάμαι την aftermarket λύση του LPG γιατί είμαι σίγουρος οτι σε λίγους μήνες μόλις αυξηθούν τα αυτοκίνητα που το χρησιμοποιούν, τα μυαλά που μας κυβερνούν θα θεωρήσουν σκόπιμο να ρίξουν ένα μανίκι φόρων έτσι ώστε να φτάσει η τιμή του αυτή της βενζίνης.

Φυσικά εκτός απο τους κυβερνόντες, υπάρχουν και αυτοί οι ηθικοί, τίμιοι έμποροι καυσίμων που θα θεωρήσουν σκόπιμο να ρίξουν και αυτοί ένα μανίκι αισχροκέρδιας, αφού είναι προιόν που πουλάει, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

Αυτό το τελευταίο μπορεί να το διαπιστώσει όποιος θέλει. Δείτε απλά πόσο στοίχιζε το λίτρο του LPG πριν μερικούς μήνες (γύρω στο 0.60) και πόσο στοιχίζει σήμερα (πάνω απο 0.70). Και αυτή η διαφορά είναι απολύτως αδικαιολόγητη αφου στο διάστημα αυτό δεν έχει μεσολαβήσει καμία αύξηση (ΦΠΑ, Φορων κτλ.) που να δικαιολογεί αυτήν την αύξηση.

Ομοίως αδικαιολόγητη ειναι η αύξηση στο κόστος τοποθέτησης (κάτω απο 1000 € πριν απο έναν χρόνο) στα σχεδόν 2000 € που ζητάνε ήδη μερικά συνεργεία (και είμαι σίγουρος οτι θα ζητάνε όλοι μέχρι το καλοκαίρι).

Ένα ακόμα μειονέκτημα είναι οτι βάζοντας υγραέριο το κόστος μεταπώλησης του αυτοκινήτου μηδενίζεται (κοινώς αν θες να το πουλήσεις θα ψάχνεις αγοραστή με τα κυάλια)

το κοστος μεταπώλησης δε καταλαβαινω γιατι μηδενίζεται...αφου το κιτ μπορεις να πας να το βγάλεις και να το χρησιμοποιησεις σε αλλο αμαξι μετα..και το προηγουμενο θα ειναι οπως αρχικα, μονο βενζινη..

οσον αφορα το κόστος βενζίνης και υγραερίου, εχω ακουσει απο συνεργείο (πάλι :( ) οτι υπάρχει ευρωπαική οδηγία οτι πρεπει η τιμη του υγραεριου να διατηρειται στη μιση τιμη απο οτι εχει η βενζινη...πράγμα που αμα παρατηρησεις ισχυει..πχ πριν καιρο ειχε 1,5 η βενζινη 70-75 το υγραεριο, 1,6 σημερα 75-ογδόντα λεπτα το υγραεριο...κλπ

Edited by fwef
Link to comment
Share on other sites

με τη χρήση που κάνω εγω και με δεδομενη τη τιμη υγραεριου σε 2 χρονια θα εχω αποσβεση..απλά ρωτάω για να μάθω μηπως εχετε ακουσει τπτ για αυτο π εγραψα..

και εμενα με προβληματισε το γεγονος οτι σαν καθαρο καυσιμο και καθιερωμενο σε ολη την ευρωπη, πως μπορει να καταργηθει..αλλα σε αυτη τη χωρα δε ξερεις και ποτε...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=38574

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=40690

Link to comment
Share on other sites

το κοστος μεταπώλησης δε καταλαβαινω γιατι μηδενίζεται...αφου το κιτ μπορεις να πας να το βγάλεις και να το χρησιμοποιησεις σε αλλο αμαξι μετα..και το προηγουμενο θα ειναι οπως αρχικα, μονο βενζινη..

Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, ισχύει. Συζήτησε το με οποιοδήποτε μαντρά, πωλητή αντιπροσωπείας, πωλητή έκθεσης και θα δείς οτι ισχύει.

Πιθανόν να έχει να κάνει με την αμφιβολία της αξιοπιστίας της μετατροπής. Δες το και εσύ για τον εαυτό σου.

Θα αγόραζες αυτοκίνητο π.χ. Golf TSI που ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του το έχει μετατρέψει σε GTI ? Δεν θα είχες φόβους αν αυτός που το έφιαξε έκανε καλή δουλειά κτλ ?

Στο κάτω κάτω της γραφής αν θές να αγοράσεις μεταχειρισμένο ένα αυτοκίνητο με υγραεριοκίνηση θα προτιμήσεις ένα αυτοκίνητο μαμα όπου θα έχεις εσύ την ευθύνη της μετατροπής, παρά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του.

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, ισχύει. Συζήτησε το με οποιοδήποτε μαντρά, πωλητή αντιπροσωπείας, πωλητή έκθεσης και θα δείς οτι ισχύει.

Πιθανόν να έχει να κάνει με την αμφιβολία της αξιοπιστίας της μετατροπής. Δες το και εσύ για τον εαυτό σου.

Θα αγόραζες αυτοκίνητο π.χ. Golf TSI που ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του το έχει μετατρέψει σε GTI ? Δεν θα είχες φόβους αν αυτός που το έφιαξε έκανε καλή δουλειά κτλ ?

Στο κάτω κάτω της γραφής αν θές να αγοράσεις μεταχειρισμένο ένα αυτοκίνητο με υγραεριοκίνηση θα προτιμήσεις ένα αυτοκίνητο μαμα όπου θα έχεις εσύ την ευθύνη της μετατροπής, παρά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του.

σωστό αυτό φίλος..δε το ειχα σκεφτει ετσι..

προσωπικα πηρα ενα μεταχειρισμενο golf iv 1.4 απλο ατμοσφαιρικο με τα ογδοντα αλογάτα, βενζίνη..διάβασα παραπάνω σε 2 λινκ που παρεθεσε ο speedy..και ειδα οτι ισως να δημιουργείτε κάποιο προβλημα με τους tsi κινητηρες αν και λογικά θα το επιλύσουν..το λεω χωρις να ξερω βεβαια περι αυτων...το θεμα ειναι οτι δεν εχω ακούσει κάτι για μηχανικα προβληματα σε απλους ατμοσφαιρικους κινητηρες χωρις τουρμπο που με ενδιαφερει.. συνεπως, λογικα δεν υπαρχει μηχανικο προβλημα στη μετατροπή..

τωρα η μεταπωλιτικη αξία του, μετα απο 4-5 χρονια π θα θελω να το πουλησω...δε θα εχω κ μεγάλες οικονομικες απαιτήσεις σαν ήδη μεταχειρισμενο που το εχω πάρει :(

Edited by fwef
Link to comment
Share on other sites

τα εχετε μπερδεψει λιγο

παλια η μετατροπη εκανε 1800 κ τωρα 1500-1200.κ αυτο επειδη υπαρχει ανταγωνισμος.συγκεκριμενα στην θεσσαλονικη ενας θεοδωρου υπηρχε κ ζητουσε οτι ηθελε.τωρα υπαρχουν κ αλλες επιλογες οποτε η τιμη επεσε

ξερω μαντρα που θα κανει ολα τα αυτοκινητα του σε αεριο γιατι ετσι οπως ειναι δεν πωλιουντε.εσεις τι συμπερασμα βγαζετε απο αυτη την κινηση?οτι θα χασουν σε αξια?

αν καποιος εχει αμφιβολιες αφαιρει το κιτ κ το κανει το αυτοκινητο μαμα..δυσκολο ειναι?

οποιος θελει να βαλει να το ψαξει μονος του κ να ρωτησει ατομα που εχουν βαλει γιατι ο καθενας λεει οτι του κατεβει.και καλο ειναι το κιτ που θα βαλει να εχει πιστοποιηση για καθε εξαρτημα κ ο εγκαταστατης να εχει αδεια.οχι τπτ αλλο

αλλα για να περασει ΚΤΕΟ

ΥΓ εγω στο μικρο καθημερινο αυτοκινητο εχω βαλει LPG

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει υγραεριο σε tsi.. και κανεις δεν μπορει να τοποθετησει.. στην ολλανδια κανουν δοκιμες ακομα σε tsi Κινητηρες.. και οι δοκιμες που κανουν ειναι μεχρι 100,000 χιλιομετρα.. αν αντεξει το αυτοκινητο και αν βγαλει καποιες φθορες.. οπως και να εχει με τις δοκιμες εγω δεν το εμπιστευομαι και τι παει να πει κανουμε δοκιμες μεχρι τα 100 χιλιαδες χιλιομετρα?? Μετα απο εκει τι? Θα παρουμε τα πιστονια στο χερι και θα τρεχουμε?? Στην θεσσαλονικη εμαθα οτι ενας περασε υγραεριο σε 2 τσι κινητηρες και επειδη το αποτελεσμα ηταν να καουν οι μηχανες του εχουν κανει μηνυση οι ιδιοκτητες.. ο χρηστης "ksanthos" εχει βαλει στο πολακι του καθως κανει αυτη τη δουλεια και ειναι πολυ ευχαριστημενος.. ασε που δινει 25 ευρω και γεμιζει..

το προβλημα νομιζω με τους tsi ειναι το συστημα ψεκασμου που δεν μπορουν να ρυθμισουν για το υγραεριο, κατι παιζει με την μπεκιερα που βαζουν + οτι οταν το αυτοκινητο εχει υγραεριο πρεπει να γινει προθερμανση με βενζινη και μετα γυρναει απο μονο του στο υγραεριο.. αυτο καπου διαβασα οτι ειναι εμποδιο για τους tsi κινητηρες.. τωρα γιατι δεν ξερω.. :(:whistling::roadrage::blink::bye: :bye: =@ =@ =@

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...διαβασα με μεγαλη προσοχη τα topics που εχουν ανοιχτει και τις αποψεις σεβαστες παντα των χρηστων. Υγραεριοκινηση ε? Χμμμμ.... 2 πραγματα στο μυαλο μου αυτη την στιγμη...τα μοιραζομαι μαζι σας.

1) Κρατος ...με συνεχομενες αυξησεις..παντου..τωρα η τιμη ειναι στο...0,65-0,75e ναι ξερω πρεπει παντα να ειναι στο μισο λογω Ε.Ε οποτε στα 2ε η βενζινη αρα στο 1ε το λιτρο.

2)Μια εταιρεια...μαλλον πολλες εταιρειες εκτος απο VW που εχουνε βαλει στα μοτερ μας turbo-chargers εχουν επενδυση δις ολοκληρα..εχουν γραψει χιλιαδες γραμμες κωδικα για να προγραμματισουν τα ρημαδια αυτα..εχουν απασχολησει απιστευτο προσωπικο για να τα κατασκευασει (μελετη-κατασκευη) ...και θα παω εγω στο Κυρ.Γιαννη ,Κωστας,Θεοφιλο,Παναγιωτη να περασω αεριο..οταν αυτος τον προηγουμενο χρονο ειχε ψιλικατζιδικο? Αντε και ...ειχε καταστημα με υγραεριο χρονια τωρα...εχει την τεχνογνωσια..να το κανει ΕΣΤΩ με 20% απωλεια ιπποδυναμης να δουλεψει απροβληματιστα μεχρι τα 120,000χλμ το μοτερ ?? (χωρις καποιο αλλο προβλημα στο μοτερ). Απο που εμεις τα σαινια οι Ελληνες μαθαμε να περναμε εν νυκτη αεριο...σε αμαξι αξιας 25Κ και πανω. Η εγγυηση επισης (ρωταω τα παιδια που εχουνε τυχον βαλει αεριο) τι καλυπτει?Αντικατασταση κινητηρα? Αντικατασταση κιτ? Τι απ'ολα..

Προσοχη...δεν στρεφομαι κατα των παιδιων που περασανε το ΚΙΤ απλα...εναντιον των τοποθετητων που τους επεισαν να το τοποθετησουν ωστε να αποφυγουν το μπλεξιμο και τρεξιμο.ΔΕΝ θα ειχα κανενα προβλημα να το βαλω στο saxo μου ..η στο polo μου..αλλα σε μοτερακι που το πηρα με 140-160-200 αλογακια δεν θα το πηραζα...αλλωστε πια η γλυκα μετα??? Στο κατω κατω ..εγω πηρα το GTI για να το γκαζωνω και να πηγαινει σφαιρα γιατι σαν αγοραστης δεν σκεφτομουνα σε ενα τετοιο αμαξι καταναλωσεις και τιμες βενζινης αμα ηθελα κατι οικονομικο θα επαιρνα ενα Civic μιας που ειναι και ποιο αξοιοπιστο μηχανικα.Φυσικα κρατος που χρωσταει 300δις και αυτα συσορρευονται και αυξανονται και αλλο ...δεν θελει πολυ..εκτακτο νομοσχεδιο αυξηση ΦΠΑ και πας στο 1,25-1,35ε κανονικοτατα. Αλλα...θα ηθελα να δω ..αντιδρασαμε οταν πηγε η βενζινη 1ε ..καναμε το ιδιο στο 1,20ε...το ιδιο στο 1,50ε..και θα κανουμε το ιδιο μεχρι να παει κανα 5ε το λιτρο. Θελοντας να συννοψισω οτι αν εγω περνουσα αεριο και ετρωγα φολα με κανα 1,30ε το λιτρο θα τραβουσα τα μαλλια μου μετα στο ανετο..

Link to comment
Share on other sites

δεν θελει πολυ..εκτακτο νομοσχεδιο αυξηση ΦΠΑ και πας στο 1,25-1,35ε κανονικοτατα. Αλλα...θα ηθελα να δω ..αντιδρασαμε οταν πηγε η βενζινη 1ε ..καναμε το ιδιο στο 1,20ε...το ιδιο στο 1,50ε..και θα κανουμε το ιδιο μεχρι να παει κανα 5ε το λιτρο. Θελοντας να συννοψισω οτι αν εγω περνουσα αεριο και ετρωγα φολα με κανα 1,30ε το λιτρο θα τραβουσα τα μαλλια μου μετα στο ανετο..

αν πάει 1,3 το αεριο, η βενζινη με τη σειρα της στα 2,5 ε/λιτρο...συνεπως με βενζινη δε θα μπορεις να κινησε πια λογω κοστους..με το αεριο θα κινησε τουλαχιστον :tongue:

η αποσβεση κιτ Lpg βεβαια σε τετοια περιπτωση θα παραταθει πολυ..αλλα θα έχεις ενα αμαξι που θα μπορεις να κινεις τουλαχιστον.. :rolleyes:

Edited by fwef
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ εγω στο μικρο καθημερινο αυτοκινητο εχω βαλει LPG

για πες, εισαι ευχαριστημενος? εχει βγαλει προβλήματα? πες μας γενικα για την εμπειρια σου..κοστος, σε τι αμαξι κλπ..θα βοηθουσε πολύ :rolleyes:

Edited by fwef
Link to comment
Share on other sites

αν πάει 1,3 το αεριο, η βενζινη με τη σειρα της στα 2,5 ε/λιτρο...συνεπως με βενζινη δε θα μπορεις να κινησε πια λογω κοστους..με το αεριο θα κινησε τουλαχιστον :frantics:

η αποσβεση κιτ Lpg βεβαια σε τετοια περιπτωση θα παραταθει πολυ..αλλα θα έχεις ενα αμαξι που θα μπορεις να κινεις τουλαχιστον.. :frantics:

Δεν ειναι παντα απαραιτητο οσο παει η βενζινη να ανεβει και το αεριο..;-) Το ανεβαζουν ενα τσικ και απλα δεν θα μπορεσεις να κανεις τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι παντα απαραιτητο οσο παει η βενζινη να ανεβει και το αεριο..;-) Το ανεβαζουν ενα τσικ και απλα δεν θα μπορεσεις να κανεις τπτ.

αν γίνει κάτι τέτοιο..είναι πακέτο μεγάλο..ειναι ενας απο τους 2 λόγους που δε το έχω αποφασισει ακόμα...ο δεύτερος είναι αυτο π ανέφερα και προηγουμένως (δηλ. η καταργηση του μετρου για τα ιχ) :hmm:

Link to comment
Share on other sites

αν γίνει κάτι τέτοιο..είναι πακέτο μεγάλο..ειναι ενας απο τους 2 λόγους που δε το έχω αποφασισει ακόμα...ο δεύτερος είναι αυτο π ανέφερα και προηγουμένως (δηλ. η καταργηση του μετρου για τα ιχ) :hmm:

Φιλε μου πραγματικα θα ειναι τραγικο συμφωνω πως δεν θα πρεπει να γινει γιατι θα φανε ακυρο ολοι οσοι εχουνε κανει την εγκατασταση.!

Link to comment
Share on other sites

για πες, εισαι ευχαριστημενος? εχει βγαλει προβλήματα? πες μας γενικα για την εμπειρια σου..κοστος, σε τι αμαξι κλπ..θα βοηθουσε πολύ :hmm:

ευχαριστημενος ειμαι ως τωρα κανενα προβλημα.το εβαλα στο citroen που ειναι το αμαξι για ολες τις δουλειες.το πηγα κ ταξιδια στα τερματα συνεχεια οι στροφες απο 4.000 κ πανω επιτηδες να δω αν θα βγαλει τπτ.προβλημα μηδεν.

το πηγα σε συνεργειο που ο ενας ειναι καθηγητης σε ΙΕΚ κ 20 χρονια συνεργειατζης κ ο αλλος μαστορας σε αντιπροσωπεια πανω απο 10 χρονια.θελω να πιστευω οτι εκανα καλη επιλογη.το κιτ που επελεξα ειναι ιταλικης προελευσης θα μπορουσα να βαλω πολωνεζικο η τουρκικο αλλα εβαλα ιταλικο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστημενος ειμαι ως τωρα κανενα προβλημα.το εβαλα στο citroen που ειναι το αμαξι για ολες τις δουλειες.το πηγα κ ταξιδια στα τερματα συνεχεια οι στροφες απο 4.000 κ πανω επιτηδες να δω αν θα βγαλει τπτ.προβλημα μηδεν.

το πηγα σε συνεργειο που ο ενας ειναι καθηγητης σε ΙΕΚ κ 20 χρονια συνεργειατζης κ ο αλλος μαστορας σε αντιπροσωπεια πανω απο 10 χρονια.θελω να πιστευω οτι εκανα καλη επιλογη.το κιτ που επελεξα ειναι ιταλικης προελευσης θα μπορουσα να βαλω πολωνεζικο η τουρκικο αλλα εβαλα ιταλικο.

για το ιταλικό έχω ακούσει οτι ειναι το καλυτερο...βέβαια και η τιμη του ανάλογη...πολωνεζικο κ τουρκικο είναι αξιόπιστα? η τιμη τους ειναι χαμηλότερη των ιταλικών να φανταστω...(?) επίσης απο θέμα συνεργείων για τοποθέτηση κιτ lpg υπάρχει κάποιο αξιόπιστο που να μπορειτε να προτείνεται για αθηνα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο μπορεί να το διαπιστώσει όποιος θέλει. Δείτε απλά πόσο στοίχιζε το λίτρο του LPG πριν μερικούς μήνες (γύρω στο 0.60) και πόσο στοιχίζει σήμερα (πάνω απο 0.70). Και αυτή η διαφορά είναι απολύτως αδικαιολόγητη αφου στο διάστημα αυτό δεν έχει μεσολαβήσει καμία αύξηση (ΦΠΑ, Φορων κτλ.) που να δικαιολογεί αυτήν την αύξηση.

Ομοίως αδικαιολόγητη ειναι η αύξηση στο κόστος τοποθέτησης (κάτω απο 1000 € πριν απο έναν χρόνο) στα σχεδόν 2000 € που ζητάνε ήδη μερικά συνεργεία (και είμαι σίγουρος οτι θα ζητάνε όλοι μέχρι το καλοκαίρι).

Ένα ακόμα μειονέκτημα είναι οτι βάζοντας υγραέριο το κόστος μεταπώλησης του αυτοκινήτου μηδενίζεται (κοινώς αν θες να το πουλήσεις θα ψάχνεις αγοραστή με τα κυάλια)

1) Η τιμη του LPG εχει ανεβει γιατι εχει ανεβει διεθνως η τιμη του. Δουλευω σε εταιρια που εμπορευομαστε lpg και το λεω αυτο. Για παραδειγμα τον Σεπτεμβριο η τιμη του με βαση αγορας fob απο Σαουδικη Αραβια ηταν περιπου 640 δολαρια ο τοννος και τωρα τον Ιανουαριο ειναι 920 δολαρια.

Οι τιμες στην Ευρωπη/Μεσογειο ακολουθουν αναλογη πορεια. Απο εκει και περα οποιαδηποτε διαφορα εγκειται πανω στην φορμουλα που αγοραζουν οι εδω εταιριες το εισαγομενο (γιατι παραγουμε και εμεις απο την διυλυση του αργου πετρελαιου) η οποια παντως αν δεν κανω λαθος ειναι σε συναρτηση με την τιμη του στην Μεσογειο.

Γνωμη μου ειναι οτι ακομα και στα 70-75 λεπτα η τιμη ειναι πολυ καλη αν φανταστεις οτι ενα φιαλιδιο των 180 γραμμαριων, τα γνωστα γκαζακια μας που περιεχουν το ιδιο προιον, εχουν απο 60 λεπτα και πανω.

2) Συμφωνω οτι μολις τα ελληνικα τζιμανια μυριστηκανε οτι 'πουλαει' η υγραεριοκνηση αμεσως ανεβασαν 50-100% τις τιμες τους.

Η κλασσικη νοοτροπια του νεοελληνα που θελει να εκμεταλλευτει τον συνανθρωπο του ακομα και στους δυσκολους καιρους που περναμε και που τα φραγκα ειναι μετρημενα εως ανυπαρκτα για πολλους.

Τι να πει κανεις! Αυτη η χωρα δεν προκειται να αλλαξει ουτε σε 100 χρονια γιατι εχει στραβωσει για τα καλα η νοοτροπια του νεοελληνα που κοιταει εδω και καιρο μονο πως να κλεψει το σημερα αδιαφορωντας για το αυριο.

3) Ισως τελικα αυτο να μην θεωρηθει μειονεκτημα σε μεταπωληση γιατι τα συγχρονα συστηματα δεν κανουν ζημια στον κινητηρα, μαλιστα εταιριες εδω οπως η Subaru το τοποθετουν απευθειας στα αυτοκινητα τους (καινουργια και μεταχειρισμενα)εχοντας πληρη εγγυηση.Για μεταχειρισμενα το κανουν και αλλες εταιριες.

Σε περιπτωση αγορας μεταχειρισμενου αυτοκινητου με υγραεριοκινηση κοιτας αν ειναι απο τις λεγομενες αξιοπιστες εταιριες του χωρου και αν δουλευει σωστα. Τωρα το αν εχει γινει καμια ζημια δεν ξερω πως μπορει να το καταλαβει κανενας.

Εξ'αλλου παντα μπορεις να το κινεις μονο με βενζινη η να το γυρισεις μονιμα εκει.

Το αρνητικο αυτη τη στιγμη ειναι οπως ειπαμε οτι εχει ανεβει πολυ η τιμη της εγκαταστασης και ειδικα αν καποιος ειναι ακομα σε εργοστασιακη εγγυηση και η εδω αντιπροσωπεια δεν εγκρινει τοποθετηση υγραεριοκινησης καλο ειναι να περιμενει να τελειωσει η εγγυηση και μετα να το κανει, που ισως μεχρι τοτε να εχουν πεσει σε πιο λογικες τιμες οι εγκαταστασεις τους.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Αξιζει τελικα το lpg , λυνει πολλα θεματα και ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ασφαλες.

Μετα απο πολλες δοκιμες σε πολλα tsi μοτερ κιολας.

Οποιος βαλει 1ος ας πει εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει τελικα το lpg , λυνει πολλα θεματα και ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ασφαλες.

Μετα απο πολλες δοκιμες σε πολλα tsi μοτερ κιολας.

Οποιος βαλει 1ος ας πει εντυπωσεις

tsi Twincharged?δεν το διευκρίνισες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.