Jump to content
nicksid

Εγκατάσταση Αερίου Σε Golf / Passat Αξιζει ? (Γνώμες, Εντυπώσεις Μελών)

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω ένα polo, μοντέλο του '99.

Σκέφτομαι σοβαρά να του κάνω μετατροπή για υγραέριο-κίνηση.

Κάνω κατα μέσο όρο 23.000 km το χρόνο για τη δουλειά μου και η βενζίνη αποτελεί μεγάλο βραχνά για το οικογενειακό budget.

Δεν έχει δύο μέρες που έμαθα για την μετατροπή αυτή και θα ήθελα να με βοηθήσετε και να με ενημερώσετε για το θέμα.

Ποια είναι η τιμή του υγραερίου αυτή τη στιγμή;

Τι μπουκάλα χρειάζομαι για αυτονομία 600 km περίππου;

Υπάρχει στην Πάτρα αυτή τη στιγμή βενζινάδιο για εφοδιασμό;

Υπάρχει στην Πάτρα συνεργείο που να κάνει την μετατροπή;

Πόσο θα μου στοιχίσει η μετατροπή για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο;

Είναι ασφαλές σε περίπτωση κάποιου ατυχήματος; (ή θα γίνει κανα μεγάλο μπουμ:flowers:

Αυτά σε γενικές γραμμές. Προσπαθώ να ζυγίσω τα έξοδα εγκατάστασης γιατί υποψιάζομαι πως με τα χιλιόμετρα που κάνω η απόσβεση θα γίνει στο βάθος ενός με ενάμιση έτος και πως απο εκει και μετά θα δω και λεφτά στην τσέπη μου όπως λέει και μία συνάδελφος.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εχτές έμαθα κάτι ενδιαφέρον για όσους έχουν γκολφ… με ενημέρωσαν από τα κεντρικά της vw της Ελλάδος, ότι θα αρχίσουν να προχωράνε σε εγκαταστάσεις συστημάτων LPG σε όλα τα μοντέλα της VW και AUDI η ίδια η αντιπροσωπεία! Το αμάξι θα βγει από την εγγύηση με το που εγκαταστήσει το σύστημα, αλλά, η ίδια η VW σε συνεργασία με μία ασφαλιστική εταιρεία, θα παρέχει εγγύηση για τη σωστή λειτουργία του συστήματος.

Αναμονή 2-3 μήνες το πολύ…

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτήσω το εξής..διαβάζω απο πολλούς οτι η καύση του υγραεριου στο θάλαμο καύσης δημιουργεί υψηλότερες θερμοκρασίες σε σχέση με αυτές της βενζίνης...ενας βενζινοκινητήρας που είναι φτιαγμένος να αντέχει τις θερμοκρασίες καύσης της βενζίνης δε θα φθαρεί οταν του βάλεις υγραέριο και δημιουργούνται σε συτον υψηλότερες θερμοκρασίες? Αν μπορείτε πείτε μου την γνώμη σας περι αυτού..και αν υπάρξει φθορά, για τι βάθος χρόνου και χιλιόμετρα μιλάμε...?

[golf 1.4 2004 απλο]

Link to comment
Share on other sites

ελα να τα βαζουμε και σε πολλαπλου ψεκασμου.......το εβδομης γενιας εχει πνευμονα η σταματησε αυτος στο 4?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έχω ένα golf v gti dsg MY2008 με πρόγραμμα revo stage 1 και ενδιαφέρομαι να βάλω υγραέριο. έχει κανείς να μου προτείνει καλά συνεργεία τοποθέτησης στην Αθήνα.

θα με ενδιέφερε αν έχει κάποιος και προσωπικές εμπειρίες από το υγραέριο

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειχα μεινει πριν ενα μηνα στο 5η γενιας...χωρις πνευμονα..τωρα εδω μεσα ακουω για 7 αρα το 6 ...μαλλον τυο ξεπερασαν..τελικα η τεχνολογια του υγραεριου εχει φτασει που πλεον και με τι επιλογες???..

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ειχα μεινει πριν ενα μηνα στο 5η γενιας...χωρις πνευμονα..τωρα εδω μεσα ακουω για 7 αρα το 6 ...μαλλον τυο ξεπερασαν..τελικα η τεχνολογια του υγραεριου εχει φτασει που πλεον και με τι επιλογες???..

από αυτά που ακούω και εγώ τα 6ης γενιάς είναι για τους δικούς μας κινητήρες δηλαδή για τους tsi & fsi. η 7η γενιά λένε ότι είναι για υβριδικούς κινητήρες. http://www.spathisautogas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=96:-autogas&catid=38:rokstories-frontpage

αν μάθεις κάτι άλλο ποστάρισέτο

Link to comment
Share on other sites

από αυτά που ακούω και εγώ τα 6ης γενιάς είναι για τους δικούς μας κινητήρες δηλαδή για τους tsi & fsi. η 7η γενιά λένε ότι είναι για υβριδικούς κινητήρες. http://www.spathisautogas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=96:-autogas&catid=38:rokstories-frontpage

αν μάθεις κάτι άλλο ποστάρισέτο

Σε συνέχεια δε των παραπάνω και μετά από ψάξιμο όσοι έχουν TFSI 2lt με πρόγραμμα δεν μπορούν να βάλουν αέριο διότι μπερδεύεται ο εγκέφαλος. Όσοι τα έχουν αφήσει μαμά τότε τοποθετείται μονάδα 6ης γενιάς με κόστος περίπου €1700-1800 και έχουν σημαντική μείωση στη κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

xaxaxax φοβερο νεο.χ.αχαχαχα μας εκανες την καρδια περιβολι......:( παλι καλα που το λενε τουλαχιστον...εχεις καμα αξιοπιστη πηγη??

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια δε των παραπάνω και μετά από ψάξιμο όσοι έχουν TFSI 2lt με πρόγραμμα δεν μπορούν να βάλουν αέριο διότι μπερδεύεται ο εγκέφαλος. Όσοι τα έχουν αφήσει μαμά τότε τοποθετείται μονάδα 6ης γενιάς με κόστος περίπου €1700-1800 και έχουν σημαντική μείωση στη κατανάλωση

Για πολο twincharged μαμα εχει βγει υγραεριο μηπως ξερεις?

Γιατι ενδιαφερομαι να κανω αμεσα την μετατροπη.

Αν υπαρχει και το περασω μετα δεν μπορω να βαλω προγραμμα η αλλες αλλαγες 1ου σταδιου ?

Ξερει μηπως καποιος νεα ???

Link to comment
Share on other sites

http://www.ygraeriokinisi.gr/fsi.html

λοιπον εδω αυτος εμαθα για τρελη εμπειρια στο χωρο απο ταξι εδω και 10+χρονια απο το 90 διαβαζω εβαζε σε ταξι στην αθηνα...αλλα ασχετο με αυτο διαβζω οτι βαζει και τφσι..

Link to comment
Share on other sites

http://www.kanteres....ialle-lpdi.html

Γνωρίζετε κάτι γι΄αυτόν ?

γνωστο συνεργειο peugeot εχει παρουσιασει κ αυτοκινητα σε περιοδικα,αλλα γιατι γραφει αυτο...

''Εξαρταται από τον αριθμό κινητήρα.Εαν είναι με τους 140 ps και αριθμό κινητήρα CAXA τότε ναι μπαινει''

κ με προβληματιζει οτι λεει ψεκαζει μονο υγραεριο κ οχι κ βενζινη!!!

Link to comment
Share on other sites

γνωστο συνεργειο peugeot εχει παρουσιασει κ αυτοκινητα σε περιοδικα,αλλα γιατι γραφει αυτο...

''Εξαρταται από τον αριθμό κινητήρα.Εαν είναι με τους 140 ps και αριθμό κινητήρα CAXA τότε ναι μπαινει''

κ με προβληματιζει οτι λεει ψεκαζει μονο υγραεριο κ οχι κ βενζινη!!!

το σύστημα της vialle δεν μπαίνει σε όλα τα tsi. πχ στο δικό μου BLG (170ps) δεν μπαίνει. έχω ρωτήσει τόσο στη vialle (ολλανδία) όσο και στην κοσμοκαρ που πλέον και αυτή αναλαμβάνει εγκατασταση του συστήματος της vialle.

για να δείτε για ποιους κωδικούς κινητήρα η vialle έχει βγάλει κιτ δείτε το πιο κάτω λινκ:

http://www.vialle.nl/fileadmin/user_upload/Consument_Catalogus_NL.pdf

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο τοκιτ δεν μπαινε ουτε σε τφσι....εχειαφησει απεξω παρα πολλα μοντελα της vw...ουτε και 1.8τ αλλα ουτε και σε 1.8 τσι γιατι αραγε αφου στη σελιδα ο αλλος γραφει οτι κανει και για τφσι....http://www.kanteres.gr/component/k2/item/144-vw-golf-14-tsi-160ps-lpg-vialle-lpdi.html ποιος λεει μουφες????

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο τοκιτ δεν μπαινε ουτε σε τφσι....εχειαφησει απεξω παρα πολλα μοντελα της vw...ουτε και 1.8τ αλλα ουτε και σε 1.8 τσι γιατι αραγε αφου στη σελιδα ο αλλος γραφει οτι κανει και για τφσι....http://www.kanteres....ialle-lpdi.html ποιος λεει μουφες????

με δεδομένο ότι ο κατασκευαστής δε μπορεί να λέει μούφες καταλήγουμε ότι αν κάποιος λέει ανακρίβειες αυτός είναι ο έλληνας.

αλλά όπως είπα πήρα και στην κοσμοκαρ (http://www.kosmo*μη επιτρεπόμενο @ URL*/site/content.php?sel=73) και μου είπαν ότι για τον κινητήρα μου η vialle δεν έχει κιτ.

οσο για τον 1.8 (20VT & TFSI) αν δεις στο Α4 & Passat αναφέρει κωδικούς για τους οποίους έχουν κιτ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα,

Εχθές παρέλαβα το GOLFάκι μου (ΜΚ-VI 122ps) με εγκατεστημένο το σύστημα της vialle. Ομολογώ ότι έπαθα ένα μικρό σοκ από τον όγκο που πιάνει η δεξαμενή στο πορπαγκαζ αλλά ευελπιστώ ότι θα αποζημιωθώ από την οικονομία του καυσίμου. Αν και με 1 μερας χρήσης δεν μπορεί κάποιος να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα, το έβγαλα αττική οδό και το άνοιξα αρκετά. Δεν παρατήρησα διαφορά με την λειτουργία βενζίνης. Καθότι η δεξαμενή είναι πίσω στην θέση της ρεζέρβας, κατά την εκκίνηση γίνεται αντιληπτός ο ήχος από την αντλία καυσίμου του υγραερίου.

Θα επανέλθω μόλις έχω ποιο ασφαλή συμπεράσματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα τηλ το Μπουλεκο κ μου ειπε οτι εχει βγαλει για ολα τα αμαξια EKTOΣ απο 1,4 tsi (turbo-compr.) που δεν έχει βγαλει καμια εταιρια!!!

και αν ειναι κ βελτιωμενο ακομα χειροτερα!!!

Edited by FANIS-TSI-
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερει ο μαγκας ομως ποσο ειναι η μικρη καταναλωση βενζινης??

Μηπως τελικα ειναι λιγο ασυμφορο εαν υπολογισεις κανα 2 χιλιαρικα το συστημα συν 1,8 η βενζινη συν 0.9 το αεριο συν την βενζινη που θα καιει???

Δεν θελωννα γινω κακος.Αλλα εμενα δουλευει πλεον 100.000 +χλμ και δεν εκανε ουτε ενα κιχ.Ποσο θα αντεξουν τα αερια?Τα οποια για να μην σκορπισουν μαλλον ψεκαζουν και μια ποσοτητα βενζινης??

Σκεφτειτε ηρεμα,ξανασκεφτειτε και αποφασιστε πριν σφαξετε ολο το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.