Jump to content
nicksid

Εγκατάσταση Αερίου Σε Golf / Passat Αξιζει ? (Γνώμες, Εντυπώσεις Μελών)

Recommended Posts

mobile καλησπέρα,

Μήπως μπορείς να τους ρωτήσεις εάν ο εγκέφαλος είναι προγραμματισμένος ή θα γίνει επιτόπου στο συνεργείο;

Για ρώτα το λίγο σε παρακαλώ και θα προσπαθήσω να το μάθω κι εγώ.

Αρχίζω και βλέπω ζωηρό ενδιαφέρον για υγραέριο.

Περιμένω και απάντηση από τσοπελογιάννη την οποία και θα δημοσιεύσω, καθώς επίσης και όποια πληροφορία και τιμή προκειμένου κάποια στιγμή να μπορέσουμε να τα κωδικοποιήσουμε και να βγάλουμε ένα πιο σφαιρικό συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

mobile καλησπέρα,

Μήπως μπορείς να τους ρωτήσεις εάν ο εγκέφαλος είναι προγραμματισμένος ή θα γίνει επιτόπου στο συνεργείο;

Για ρώτα το λίγο σε παρακαλώ και θα προσπαθήσω να το μάθω κι εγώ.

Αρχίζω και βλέπω ζωηρό ενδιαφέρον για υγραέριο.

Περιμένω και απάντηση από τσοπελογιάννη την οποία και θα δημοσιεύσω, καθώς επίσης και όποια πληροφορία και τιμή προκειμένου κάποια στιγμή να μπορέσουμε να τα κωδικοποιήσουμε και να βγάλουμε ένα πιο σφαιρικό συμπέρασμα.

Γεια σου φιλε μου!Λοιπον ο εγκεφαλος στο BRC προγραμματιζεται εδω στο συνεργιο τους μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό ξέρεις ποιο είναι;Στο συνεργείο που πάω τελευταία φορά που έγινε σε άλλο αυτοκίνητο προγραμματισμός απομακρυσμένος σε BRC άγραφο είχαν αρκετά προβληματάκια.

Την εκταση βέβαια δεν την γνωρίζω ούτε και το τι αμάξι ήταν.Θα είμαστε σε επαφή για το θέμα.Στέλνω και διάφορα mail σε συνεργεία της Αθήνας αλλά δεν μου έχουν απαντήσει εκτός από τον Qgas.

Βλέποντας και κάνοντας.

Όσα παιδιά πάντως από το Forum ενδιαφέρονται ας μας ,εταφέρουν την εμπειρεία τους από την έρευνα αγοράς,γιατί είναι πολύτιμη.

Edited by alexd
Link to comment
Share on other sites

από όσο μου είπαν σήμερα (Καντερες)ότι το δικό μου αμάξι παίρνει κιτ της Lovato με κόστος 1400€ το οποίο ψεκάζει και βενζίνη μαζί δεν παίρνει από οσο μου είπαν τα τελευταίας γενιάς που είναι υγρό.

έχω τον 140αρι με κωδικό BMY.

μέχρι στιγμής ήξερα το αντίθετο τι τελικά ισχύει?

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

μίλησα και με Φιλοσίδη που βάζει vialle και μου είπε ότι για το δικό μου δεν έχει βγει κιτ που να το υποστηρίζει

η παρακάτω εταιρεία για BRC μου είπε 1600€ με φπα

http://www.greecegas.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1/%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1.html

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που θες να βάλεις υγραέριο, απόλυτα εργοστασιακό το 140 δεν έχει μεγάλη κατανάλωση.

Με 15άρες ζάντες που βγαίνει είναι πολύ οικονομικό.

Είμαι κατά της τοποθέτησης σε Tsi.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που θες να βάλεις υγραέριο, απόλυτα εργοστασιακό το 140 δεν έχει μεγάλη κατανάλωση.

Με 15άρες ζάντες που βγαίνει είναι πολύ οικονομικό.

Είμαι κατά της τοποθέτησης σε Tsi.

το gt sport που έχω 16αρες εχει αλλα το θεμα δεν ειναι αυτό

1. που 0,87 που 1,80

2, τέλος οι επικαθίσεις στις βαλβίδες (δεν έχει πρόβλημα το δικό αλλά....)

3. και δεν ειναι και τόσο οικονομικό όσο ακούγεται για να ειναι οικονομικό πρέπει να να πηγαίνεις με 110 μια φορα μονο το εκανα και όντως εκεί ηταν οικονομικο 5,6lt/100km στα 140 έχει 7,5 - 8 για ενα ταξίδι που εγώ θελω 150€ περιπου φίλος με audi 1,6 αεριο εδωσε 56€ η διαφορα ειναι τεραστια

αυτοί ειναι οι λόγοι

Link to comment
Share on other sites

από όσο μου είπαν σήμερα (Καντερες)ότι το δικό μου αμάξι παίρνει κιτ της Lovato με κόστος 1400€ το οποίο ψεκάζει και βενζίνη μαζί δεν παίρνει από οσο μου είπαν τα τελευταίας γενιάς που είναι υγρό.

έχω τον 140αρι με κωδικό BMY.

μέχρι στιγμής ήξερα το αντίθετο τι τελικά ισχύει?

Ναι φιλε μου βαζουν αλλα το κιτ ερχεται με αγραφο εγκεφαλο και τον προγραμματιζουν εδω στο συνεργειο!!Αυτο ειναι το θεμα μας τι προγραμματισμος θα γινει εδω!Το καλυτερο ειναι να ερθει ετοιμος ο εγκεφαλος προγραμματισμενος για τον συγκεκριμενο κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

το gt sport που έχω 16αρες εχει αλλα το θεμα δεν ειναι αυτό

1. που 0,87 που 1,80

2, τέλος οι επικαθίσεις στις βαλβίδες (δεν έχει πρόβλημα το δικό αλλά....)

3. και δεν ειναι και τόσο οικονομικό όσο ακούγεται για να ειναι οικονομικό πρέπει να να πηγαίνεις με 110 μια φορα μονο το εκανα και όντως εκεί ηταν οικονομικο 5,6lt/100km στα 140 έχει 7,5 - 8 για ενα ταξίδι που εγώ θελω 150€ περιπου φίλος με audi 1,6 αεριο εδωσε 56€ η διαφορα ειναι τεραστια

αυτοί ειναι οι λόγοι

Καθένας κάνει τις επιλογές του.

Δεν θα το έβαζα σε κανένα μοτέρ από αυτά που έχω 20VT, Tsi, Tfsi. Ίσως αν είχα ένα Mpi μπορεί εκεί να έβαζα, εφόσον έκανα μαυτό πάνω από 20Κ το χρόνο.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγω θα σας πω τι μου είπε φιλος μηχανικος της vw απο τα σεμιναρια που τους είχαν κανει...

Είναι δεδομενο οτι με το αεριο ο κινητηρας εχει παραπάνω φθορές, αφου η βενζινη ειναι υγρη και μπορει να λιπαίνει, ενω το gas είναι αεριο κ η λίπανση είναι λιγοτερη!Αυτο το σημαντικο πρόβλημα το αντιμετοπίζουν με διαφορα τρικ οι εταιριες αλλα οι φθορες υπάρχουν!Θα πρεπει οταν στο τοποθετησουν να σε ενημερωσουν οτι οι ελεγχοι και τα service θα πρεπει να γίνονται σε πιο τακτα χρονικα διαστήματα! Το αεριο καιγεται πιο γρηγορα,δλδ αν εχεις μεση καταναλωση βενζινης 8 με το αεριο θα εχεις λίγο παραπάνω! Δεν είναι ευκολη η τοποθετηση άσχετα πως τα παρουσιάζουν, αυτος που θα την κανει πρεπει να ξέρει και το κιτ αλλα και το συγκεκριμένο αμάξι πάρα πολυ καλα!

Ο παραπανω πίνακας είναι καλος αλλα προσθεστε και τα παραπάνω που δεν είναι αμελητέα και κυρίως αν έχετε κοντα σας ή στο δρόμο σας βενζινάδικο, και πόσα χλμ κάνετε παράκαμψη για να το βρείτε! Και το βασικότερο υπολογίστε πότε θα κάνετε απόσβεση των χρημάτων που έχετε δώσει και πότε θα ξεκινήσετε να έχετε πραγματικό κέρδος, τότε που θα ξεκινήσετε να έχετε κέρδος θα είναι ίδιες οι συνθήκες; (δλδ το αεριο θα εχει 0,8 ή θα του εχουν βαλει κανενα νέο φορο;!)

Γενικά ειναι μια μεγαλη αποφαση και θελει πολυ σκεψη και υπολογισμο!!! Σίγουρα συμφερει κάποιον που κάνει πάρα πολλα χλμ εχει βενζιναδικο πολυ κοντα στο σπιτι του και έχει ενα αμαξι παλιας τεχνολογίας! Τωρα να βαλεις gas σενα αμαξι άμεσου ψεκασμου turbo/comp. με εγκεφαλο med17,5 που τόσα χρόνια δε μπορουσαν να σπασουν τους κωδικους οι προγραμματιστες, είναι ενα μεγάλο ρίσκο!!!

Το δικο μου συμπερασμα ειναι οτι ΑΞΊΖΕΙ αν στο βαλουν με καινουργιο αμαξι στην αντιπροσωπεία,με εγγυηση Allianz και οτι και να πάθει το αναλαμβάνουν αυτοι και να ξερεις οτι στο συγκεκριμενο αμαξι δε θα βελτιωσεις τπτ,ουτε εξατμισεις,ουτε προγραμματα ουτε τπτ ΕΝΑ ΜΑΜΑ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ ΑΕΡΙΟ! Aλλιως περνεις ενα μεταχειρισμενο cinquecento, και του βαζεις αεριο,που και να ανατιναχτει λες δεν τρεχει και τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε φανή αυτο που σε ξέφυγε ειναι ότι στα Tsi η αντιπροσωπεία της vw στην Ελλαδα cosmokar πρότεινε το σύστημα της vialle που ειναι υγρού ψεκασμου άρα το γκολφ μας δεν θα καίει αέριο άρα δεν θα έχει παραπάνω φθορές ..;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε φανή αυτο που σε ξέφυγε ειναι ότι στα Tsi η αντιπροσωπεία της vw στην Ελλαδα cosmokar πρότεινε το σύστημα της vialle που ειναι υγρού ψεκασμου άρα το γκολφ μας δεν θα καίει αέριο άρα δεν θα έχει παραπάνω φθορές ..;

το εγραψα αν είδες ''Αυτο το σημαντικο πρόβλημα το αντιμετοπίζουν με διαφορα τρικ οι εταιριες αλλα οι φθορες υπάρχουν!''

Link to comment
Share on other sites

Φάνη οδηγώ εταιρικό skoda roomster με LPG kit Landi Renzo .Το αμάξι έχει 40000χλμ και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Τώρα παλικάρια άμα αντέχει η τσέπη σας με την απλή 95 στα 1,80+ δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα πληρώνετε , εγώ πλέον δεν γουστάρω να τα πληρώνω!

Και ναι ρε παιδιά στην τελική βγαίνει πιο φθηνό το LPG πώς να το κάνουμε.Η οικονομία φθάνει στα 140-150 χαω το 40%.Το έχω μετρήσει και στα 120 χαω που χτυπάμε χαλαρά 50%.

Τώρα για τα πρατήρια που λες σε όλο το εθνικό δίκτυο έχει πρατήρια και προστίθενται συνεχώς.

Edited by alexd
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δεν έχω τρομερή εμπειρία με υγραεροκίνηση αλλα σε κουβεντες με παιδια απο γερμανία

μου εχουν πεί πώς σίγουρα υπάρχουν φθορές. Αυτο οφειλεται προτίστος στο γεγονός

πώς η καύση στον κύλινδρο γίνετε σε υψηλότερες θερμοκρασίες απο τις "κανονικές"

οποτε το block καταπονείται περισσότερο. Το ίδιο ισχύει κ για τα καυσαέρια που θα έχουν

μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Το είχα σκεφτεί κ εγώ για υγραέριο, αλλά αυτα με αποθαρύνανε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κανείς δεν έχει βάλει αέριο σε Golf vi ;; Δεν ειναι περίεργο που δεν έχει βάλει κανείς ;;

Εχω βάλει εγώ τον 2ο/2012, το κιτ της vialle (GOLF VI TSI 122PS)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θελω και εγω να βαλω στο scirocco 1.4 tsi (160, CAV κινητηρας)

Το συστημα της vialle με υγρο ψεκασμο που βαζει η karenta ποσο παει?

Για τις φθορες ειναι σιγουρα ενα επιπλεον ρισκο αλλα πιστευω οτι για μενα αξιζει, ειδικα εφοσον πλεον δινει και εγγυηση η αντιπρωσοπεια. Βασικα τι παιζει με αυτο, δινουν εγγυηση και για τον κινητηρα αν παθει κατι?

Αν το εχει βαλει καποιος σε 1.4 tsi περιμενω αποψεις και γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλετε δείτε πρωτα αυτο... γιατι μην ξεχνατε οτι ζούμε στην Ελλάδα...

http://autocarnet.blogspot.gr/2012/09/blog-post_6133.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+AutocarnetBlog+(autocarnet+blog)&utm_content=FaceBook

Link to comment
Share on other sites

και ήμουν έτοιμος να βάλω αέριο κίνησης!

Μετα απο αυτό θα περιμένω να δω τελικά τις εξελίξεις, που κατα πάσα πιθανότητα δεν θα κάνω τίποτα… Ελλάδα είμαστε, όχι Ευρώπη

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που έχει κλειδώσει η Ε.Ε. την τιμή του αερίου κίνησης , μπορούν οι ελληνάρες να την αυξήσουν;

Οι Ελληνες κανουν οτι γουσταρουν...εδω ειχαν απαγορεψει το πετρελαιο ή φορολογια θα τους πειραξει;!

(τωρα εχουν και τη δικαιολογια οτι θα αυξησουν και τα εσοδα του κρατους!)

Ηθελα να ηξερα ολα αυτα τα βενζιναδικα που είχαν επενδυσει στο αεριο,τί θα κανουν τώρα?!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.