Jump to content
nicksid

Εγκατάσταση Αερίου Σε Golf / Passat Αξιζει ? (Γνώμες, Εντυπώσεις Μελών)

Recommended Posts

16 hours ago , xalaros1992 said:

οχι φιλε μου ολα πενα...απλα θελω να ενημερωνομαι συνεχως;;;;ειναι κακο;;;υπαρχει προβλημα;;;

No problema mi amigo. Χαίρομε πραγματικά που διαψευστήκα. Καλά χλμ!! 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θέλω μια βοήθεια έχω ένα fiat grande pundo 09 μοντέλο 1250 κυβικά 65 άλογα βενζίνη  και το έχω  βάλει αέριο και σκέφτομαι να το πουλήσω και να πάρω ένα Golf fsi μοντέλο 05 1400 κυβικά 90 άλογα και να του βάλω και σε  αυτό αέριο θα είναι σωστή κίνηση θέλω να το κάνω αυτό γιατί μου αρέσει   πολύ golf και γενικά το pundo είναι πολύ λίγα κυβικά  και δεν τραβάει  όσοι έχετε το golf ακούω γνώμες 

Edited by Panos93gr
Link to comment
Share on other sites

1. Δε θα δεις και καμια φοβερη διαφορα στις επιδοσεις. Βεβαια το ενα με το αλλο αυτοκινητο ειναι μερα με νυχτα σε ποιοτητα-δεσιματα-κρατηματα-ασφαλεια
2. Αεριο σε fsi δεν ειναι και οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , takpanos said:

1. Δε θα δεις και καμια φοβερη διαφορα στις επιδοσεις. Βεβαια το ενα με το αλλο αυτοκινητο ειναι μερα με νυχτα σε ποιοτητα-δεσιματα-κρατηματα-ασφαλεια
2. Αεριο σε fsi δεν ειναι και οτι καλυτερο

Ναι άλλα για να βγάζουν αέριο σε fsi παει να πει το δέχεται δεν θα το εβαζα ενς θα εβγαζε προβλημα ετσι δεν ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το Punto σου με το Golf εχουν ελαχιστες διαφορες δε γκαζια,ειδικα εντος πολης το Punto επειδη ειναι 8βαλβιδο ειναι αρκετα πιο σπιρτοζικο,το Golf βαριεται να κουνηθει.

Ο Fsi οχι,δεν προτεινεται για υγραεριο.

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καιρο μιας και εβαλα και στοιχημα με τον φάδερ,επανερχομαι.

 

1.8 20vt λοιπον,κ04 setup 290/300hp.

Stock μοτερ,250.000χλμ,τα 90 απο αυτα υγραεριο.

 

Αθηνα λαμια,με 4 ατομα φουλ πορτ μπαγκαζ και σε μερικα σημεια A/c με ταχυτητες 130-140 σταθερα.

220 χιλιομετρα 19 λιτρα=15.8€

 

2cxw61i.jpg 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκυλι το vt


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια πληροφορία θα ήθελα παιδιά,  η TSI ΚΙΝΗΤΉΡΕΣ 

παίρνουν αέριο?????

Και συγκεκριμένα η TSI 1400 με τα 122hp και 150hp...

 

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου το να βάλω αέριο στο Passat. 

 

 

Πριν από χρόνια όταν είχα το VW POLO 6R 1.2TSI 105HP η αντιπροσωπεία vw, μου είχαν στείλει μήνυμα για εγκατάσταση αερίου στο μοτέρ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιρνουν υγραεριο τα TSI,εαν δεν κανω λαθος με συνεισφορα βενζινης,και δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο στο Tsi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , Passatoukos said:

Παιρνουν υγραεριο τα TSI,εαν δεν κανω λαθος με συνεισφορα βενζινης,και δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστο στο Tsi.

 

 

Έχει βάλει και κανείς άραγε??

 

Σε κινητήρα  tsi...

Link to comment
Share on other sites

ο πεθερος εχει βαλει στο αμαξι του κανα 2 χρονια περιπου.audi a4 1.8T 2008.tsi δεν ειναι ο κινητηρας?μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει κατι

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καιρο μιας και εβαλα και στοιχημα με τον φάδερ,επανερχομαι.
 
1.8 20vt λοιπον,κ04 setup 290/300hp.
Stock μοτερ,250.000χλμ,τα 90 απο αυτα υγραεριο.
 
Αθηνα λαμια,με 4 ατομα φουλ πορτ μπαγκαζ και σε μερικα σημεια A/c με ταχυτητες 130-140 σταθερα.
220 χιλιομετρα 19 λιτρα=15.8€
 
2cxw61i.jpg 
 
 


Τι στοίχημα έβαλες? Πιο πολύ κάνουν τα διόδια


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εγώ στον CAXA 122, εδώ και 3 χρόνια και 70.000km, όλα κομπλέ χωρίς προβλήματα.

 

Οικονομία ~35-40%.

Edited by Candlemass
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , SkyNet said:

 


Τι στοίχημα έβαλες? Πιο πολύ κάνουν τα διόδια


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ειχαμε βαλει στοιχημα αμα καψει κατω απο 20€ το πληρωνει  :lol:

Μαντεψε τι εγινε :p 

Link to comment
Share on other sites

για μενα οποιος βαζει αεριο σε τουρμπο golf καλυτερα να το πουλησει παρα να το πειραξει. αν καποιος θελει να καιει λιγοτερο αλλαζει αυτοκινητο αναλογα με τις αναγκες του. αυτες τις μετατροπες τις θεωρω ιεροσυλια

γνωμη μου ομως παντα...

ειχα fiat panda και δεν εκαιγα τιποτα, εβρισκα να παρκαρω παντου ηταν ψηλο ειχε φθηνα σερβις ηταν αξιοπιστο αλλα ηταν κουβας. ολ αυτα τα υπερ λοιπον τα εκανα στην ακρη γιατι ηθελα αμαξι και οχι πατινι και πηρα το golf. αν ειχα golf και με πειραζε η καταναλωση του και τα σερβις του θα επαιρνα panda. δεν γινεται να τα εχουμε ολα.

ασε που το υγραεριο επειδη κανει τελεια καυση ανεβαζει τρελες θερμακρασιες και κανει ζημια στα μεταλα του κινητηρα διοτι ειναι φτιαγμενοι για να δουλευουν με βενζινη και οχι με αεριο! εχω ενα σωρο κοσμο απο συναδελφους στην δουλεια και συγγενεις που κλαινε τα λεφτα τους με τετοιες μετατροπες και μονο εναν θειο που ακομα τ αμαξι του πηγαινει κομπλε (οσο κομπλε μπορει να πηγαινει ενα πεζο :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια αποψη περι του υγραερίου που εχει ακουσει απο συναδελφους μπαρμπαδες κλπ κλπ.

Και Fiat panda να ειχα φιλτατε παλι υγραεριο θα του εβαζα.

Σωστο συστημα,με σωστο εγκαταστατη,και σωστη ρυθμιση,και φυσικα σωστη χρηση,οχι τουρκικο στον μπαρμπα μητσο αρυθμιστο.

 

5 χρονια απροβληματιστα και συνεχιζουμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το panda ειναι ιδανικο για αεριο δεν εχει προβλημα, ερχεται και εργοστασιακο στα εισαγωγης.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αλλο το αεριο απο το εργοστασιο ρε παιδια και αλλο το να το κανεις να καιει ΚΑΙ αεριο! εχει διαφορα! ο εργοστασιακος κινητηρας με αεριο ειναι τρομερος σ ολα τ αμαξια! δεν διαφωνω σ αυτο! 

οπως ειπα ομως αυτη ειναι η δικη μου η γνωμη! οπως και υπαρχει κοσμος που δεν θελει να "βελτιωσει" το οχημα του με μετατροπες ετσι υπαρχει κοσμος που δεν θα εκανε και αυτου του ειδους την μετατροπη

τωρα θ αναφερθω συγκεκριμενα στον passatoukos.  αυτα που ειπα φιλε μου δεν ειναι ιστοριες απο τον στρατο αλλα πραγματα που εχουν συμβει σε φιλους συναδελφους κτλ. δηλαδη με στοιχεια και οχι θεωριες! ομως για να ειμαι και αντικειμενικος ανεφερα οτι το πεζο του θειου μου που ειναι αεριο δεν εχει βγαλει θεμα ακομα. ευχομαι και στο δικο σου να κανεις χιλιομετρα απροβληματιστος! και μηχανικους να ρωτησεις θα σου πουν οτι εχει να κανει με τον μαστορα που θα βαλει χερι στ αμαξι σου ΑΛΛΑ και στα χρηματα που θα επενδυσεις. αλλα αυτο ισχυει σ ολα τ αυτοκινητα σε ολους τους τομεις! αν θες να με βγαλεις λαθος μπορεις να πεις οτι η μετατροπη ειναι καλη ΑΛΛΑ οι γνωστες λιγοι και γι αυτο και τοσα αμαξια εχουν παει για βρουβες. οτιδηποτε αλλο δεν θα μπορουσε να μ αλλαξει την γνωμη αφου εχει διαμορφωθει απο προσωπικες εμπειριες. οταν εχεις 10 αμαξια και τα 9 χαλασαν το 1 ειναι η εξαιρεση και το αντιστροφο βεβαια.

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο εγραψα πιο πανω.

Δεν ευθυνεται λοιπον το υγραεριο που κανει μπαμ ενα μοτερ οταν ο καθε φασολιας μηχανικος ρυθμιζει το αμαξι να πηγαινει με 16 πορεια μειγμα και ο αουγκανος ιδιοκτητης ανεβαινει την εθνικη οδο με 5.000στροφες.

 

Σωστη εγκατασταση,ρυθμιση,και σωστη χρηση σημαινει αξιοπιστια.

 

Δυστυχως ο χωρος του υγραεριου περιτριγυριζεται απο αρκετους ασχετους,με ενα Searce στο ιντερνετ βρισκεις 2-3 καλους εγκαταστατες στην αθηνα.

 

Τελος,εννοειται ενα υγραεριο οτι μπορει να προκαλεσει μια ζημια στον κινητηρα.

Οταν ομως εγω εξοικονομω 250€ τον μηνα,εαν υπολογισεις ποσα εχω κερδισει σε 2-3-4-5 χρονια αγοραζω αλλα 2 αυτοκινητα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, χωρίς να είναι τίποτα σίγουρο, νομίζω ότι πιο ασφαλές είναι το εργοστασιακό παρά η μοντιφιά του κινέζο-Μπάμπη!
Περιστατικά με προβλήματα αυτοκινήτων από μετατροπές έχω στο οικείο περιβάλλον μου, τόσο σε ευρωπαϊκής, όσο και ιαπωνικής προέλευσης αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.