Jump to content
nicksid

Εγκατάσταση Αερίου Σε Golf / Passat Αξιζει ? (Γνώμες, Εντυπώσεις Μελών)

Recommended Posts

Γυρναγα σπιτι,αττικη οδο,με περιπου 160 με αεριο.

Λεω να κανω ενα ανοιγμα με βενζινη μεχρι 220,το γυρναω,δινω τερμα,στα 180 ξεκιναει τα κοψιματα...

Κανω δεξια,ΛΕΑ,ρεταρει σβηνει....Μιζαρε και δεν επερνε με τιποτα....το βαζω μπροστα με υγραεριο και πηρε κατευθειαν...

Τωρα τι φταιει;δεν ξερω,λειτουργουσα την βενΖινη σχεδον καθε μερα,το συνολο 160€.

Ενταξει,περιπου 20 μερες κερδος απο το αεριο.

Ετοιμαζεται για πολλλλλα χιλιομετρα αυτο το καλοκαιρι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντλια ειναι φιλε,αλλαχτηκε ηδη χθες,εβαλα μια hoofer με 160 ευρω τοποθετημενη,γιατι αμα εβαζα την vdo,η bosch,θα πηγαινε διακοπες η κοπελα μου με την τρομπα βενζινης????????????????????

Αλλαξαμε και τρομπιτσα στα 15 χρονια...Μια χαρα,η μωρακλα μου ξανα στο δρομο????????

Link to comment
Share on other sites

Σς. Hoffer

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Hoffer νικο ναι,να ναι καλα,φθηνά με γλυτωσε  :laugh:  :laugh:

 

Kαι μιάς και αυτο το καλοκαίρι θέλω να το λίωσω στα χιλιόμετρα,το έβαλα χθές μεσα για βαλβολινες αυτοματου σασμαν,και κατι ψηλά ακομα για να ειναι έτοιμο αυριο RoadTrip 600+km :D

 

Πήγα χθές βράδυ και φούλαρα....

Σήμερα το μεσήμερι πήγα ξαναφούλαρα,έχωντας κάνει 194 χιλιόμετρα ΕΝΤΟΣ αττικής μου έκαψε 26.5 λίτρα,δηλαδή 17.80 ευρώ.

Χαλάνδρι-γλυφαδά-βαρκιζα-κεφαλάρι-σπάτα-πειραιάς-σπάτα.

Με ελάχιστα πατημάτα και με 2-3 200ρίσματα.

 

Μουντζωνω τον εαυτό μου που έκανα 60.000 με βενζίνη,πεταμένα λεφτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τον Passatouko για την πρόσκληση σε αυτό το νήμα.

 

 

Έχω Golf IV 1.6SR 8V. Εγκατάσταση αερίου έγινε περίπου στα 150.000 χιλιόμετρα. Το αυτοκίνητο ήταν 2ο χέρι από την Ιταλία και ήρθε στην Ελλάδα με 120.000χλμ. Ο πατέρας μου έκανε την εγκατάσταση αεριού και το οδηγούσε μέχρι 180.000 χιλιομετρα κυρίως στην πόλη. Όταν πούλησα το Polo μου, πήρα το Golf του πατέρα και σήμερα αισίως έχει 275.000.

 

 

Η εμπειρία μου μόνο θετική είναι. Δεν ξέρω βέβαια που ο Passatoukos βρήκε τιμή  0.64 το λίτρο... Εδώ πάνω οι τιμές κυμαίνονται από 0.73 ως 0.79. Πάντως το χειμώνα πήγαινα συχνά Μπάνσκο και την είχα καταβρεί. 0.5 κοστίζει το αέριο στη Βουλγαρία. Φουλάροντας με 20 ευρώ μου έκανε αυτονομία 500χλμ.

 

 

Από την άλλη όμως...

 

Από την προσωπική μου εμπειρία και από τις γνώσεις που έχω η ερώτηση του νήματος "Εγκατάσταση Αερίου σε Golf/Passat Αξίζει?" είναι λανθασμένη.

 

Το θέμα εγκατάστασης αερίου δεν αφορά συγκεκριμένα μοντέλα, αλλά συγκεκριμένους κινητήρες. Στη Γερμανία έχουν την TUV και την Darpka (νομίζω έτσι λέγεται), που συχνά κάνουν αξιολογήσεις μεταχειρισμένων διάφορων ηλικιών και παρέχουν μια συγκεντρωτική βάση δεδομένων με συνηθέστερες βλάβες που συναντάει κανείς σε συγκεκριμένα αυτοκίνητα και κινητήρες. Διαβάζοντας τις αναφορές τους κατάλαβα πως τα 8-βάλβιδα 1.6MPI είναι ιδανικά για εγκατάσταση αερίου. Υπάρχει μια κοινή οδηγία προς όλους τους οδηγούς να κάνουν 100χλμ με βενζίνη για κάθε 1000χλμ που κάνουν με αέριου. Και μάλιστα συνιστάτε βενζίνη υψηλών οκτανίων για να κατακαίει τα κατάλοιπα που μαζεύονται στις άκρες των βαλβίδων. Αν δεν το κάνουμε, οι βαλβίδες αρχίζουν να έχουν διαρροές. Μετά χρειάζεται καθαρισμός και ρύθμιση βαλβίδων και φυσικά δεν είναι φθηνό. Εγώ να σας πω την αλήθεια στην αρχή προσπαθούσα να τον τηρώ αυτόν τον κανόνα. Αλλά όταν άρχισα να κάνω πολλά χιλιόμετρα λόγω της δουλειάς το ξέχασα... έχασα το μέτρημα των χιλιάδων που κάνω... Τελικά αποδείχθηκε πως τα συγκεκριμένα μοτέρ δεν χρειάζεται να ακολουθούν αυτόν τον κανόνα καθώς έχουν κάτι σαν υδραυλική υποβοήθηση στις βαλβίδες και έτσι κλείνουν πάντα σωστά. Ακόμα και τώρα καμιά φορά τρέχω με βενζίνη, αλλά πιο σπάνια από την κάθε χιλιάδα και σίγουρα όχι για 100χλμ, αλλά 40-50.

 

 

Οι ίδιοι οργανισμοί όμως λένε ότι τα 1.8TSI είναι ακατάλληλα για εγκατάσταση αερίου. Λόγω του Common Rail απ' ότι κατάλαβα. Και μάλιστα λένε ότι όποια συνεργεία αναλαμβάνουν εγκατάσταση υγραερίου σε αυτόν τον κινητήρα είναι απατεώνες και τυχοδιώκτες καθώς νοιάζονται μόνο να αρπάξουν τα λεφτά και δεν νοιάζονται για τις περαιτέρω συνέπειες που προκαλούν στον κάτοχο του οχήματος. Οπότε, όπως βλέπετε, δεν είναι θέμα Golf ή Passat, αλλά είναι θέμα κινητήρα.

 

Κρίμα βέβαια, γιατί έχω βάλει μια λευκή Octavia Scout 1.8TSI στο μάτι...

 

 

Τα προσωπικά μου συναισθήματα είναι ανάμεικτα... Μου αρέσει σβέλτη οδήγηση, αλλά με αυτό το Golf, με αυτόν τον όγκο (Variant) και αυτον τον κινητήρα δεν έχεις καμία απόλαυση. Δολοφόνος τεστοστερόνης και ενδορφίνης είναι. Και επειδή το αυτοκίνητο δεν προορίζεται για σβέλτη οδήγηση, πηγαίνοντας γρήγορα στους επαρχιακούς μας δρόμους προκαλεί άλλα προβλήματα από τους κραδασμούς. Διάφορα πλαστικά κλειδώματα δεν αντέχουν και σπάνε. Πριν τρεις μέρες μου πετάχτηκε ο λαμπτήρας φώτων θέσης από τη θέση του και έπεσε μέσα στο φανάρι... εκεί μέσα θα μείνει μέχρι τέλος τώρα. Το προχτεσινό μου πρόβλημα με τη ντίζα κιβωτίου σίγουρα από κραδασμούς είναι επίσης. Πηγαίνοντας χαλαρά στο δρόμο προς Ουρανούπολή θα άντεχε αρκετά περισσότερα.

 

 

Από την άλλη, τα 8βάλβιδα μοτέρ του VAG με πολύ λιγότερα ηλεκτρονικά πάνω τους αποδεικνύονται αθάνατα. Με αλλαγές λαδιού και φίλτρων πάνε μέχρι 500.000 άνετα. Για όποιον δεν έχει σπορ ανησυχίες και θέλει πιο οικονομική οδήγηση είναι τέλεια επιλογή.

 

 

Από μετρήσεις: Όταν πρωτοβάλαμε αέριο και μερικές φορές αργότερα, με την τελευταία να είναι πριν 4 μήνες, έκανα δοκιμή κατανάλωσης με τον γνώστο τρόπο... φουλάρεις, τρέχεις, ξαναφουλάρεις, κομπιουτεράκι. Το αποτέλεσμα ήταν πάντα ίδιο και αμετάκλητο - 10λ/100 σε μοικτό κύκλο με ταχύτητες στην Εθνική 100-120. Δηλαδή αν κάποιος θέλει ντε και καλά να κάνει ρεκόρ χαμηλής κατανάλωσης μπορεί να το πετύχει με 5η σχέση, 2000 στροφές και 70χαω. Εγώ οδηγούσα κανονικά όταν έκανα τις μετρήσεις. Πάνω από 130 δεν οδηγάω ποτέ... είπαμε, το αμάξι δεν προδιαθέτει. Όταν έλεγα για σβέλτη οδήγηση εννοούσα στις στροφές των περιφερειακών δρόμων με 80-90... έχει πλάκα, αλλά και πάλι το αμάξι δείχνει από νωρίς τα όριά του. :sad:

 

 

Αυτά από μένα για θέμα του υγραερίου στο Golf μου.

 

 

Αν κάποιος έχει βάλει υγραέριο σε αυτοκίνητο με 1.8TSI ας μας πει την δική του εμπειρία. Γιατί απελπίστηκα όταν διάβασα ότι δεν ενδείκνυται μετατροπή σε αέριο για αυτόν τον κινητήρα. :sad:

Edited by Bitnik
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος...Αναλυτικός και σωστος.

Μου δινεις κουραγιο μιας και εχω κανει μονο 20.000+ χιλιομετρα σε 6 μηνες.

Εγω ειμαι καπως το αντιθετο με σενα,μιας και το δικο μου Passat εχει 215.000 αριστα συντηρημενα χιλιομετρα,δεν τριζει τιποτα,και ολα στην εν τελεια,με ρυθμιζομενη αναρτηση,εχω ουσιαστικα οτι θελω εκτος απο πολυ γκαζι.

Εθνικη οδο ταξιδευω παντα με μεγαλες ταχυτητες,με αεριο παντα,σε φασμα στροφων 5.000+.

Και γενικα οσον αναφορα το σκισιμο,ολη μερα κατεβαζει τα κοκκινα.

Στην αθηνα σήμερα που μιλαμε το αεριο εχει 0.645.

Πραγματικη απολαυση,ουσιαστικα εχω ενα αμαξι που μου επινε το αιμα με βενζινη,τωρα του πινω εγω το δικο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς φίλε μου. Φοβάμαι πως αν πάρω το Octavia Scout και δεν κάνω μετατροπή σε αέριο, με 160 άλογα θα μου αδειάσει το πορτοφόλι πιο γρήγορα από τη γυναίκα μου. Αέριο όπωσδήποτε, αλλά με αυτά που διάβασα από τους Γερμανούς, το φόβηθηκε το μάτι μου τώρα... Περιέργως για 1.4TSI δεν διάβασα τίποτα... δεν έχουν common rail αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω,η Αλήθεια ειναι οτι πυτε εγω θα εβαζα αεριο σε TSI.

Γιατι δεν κοιτας για τον προηγουμενο κινητηρα 1.8 20vt,ο οποιος οχι απλα παιρνει αεριο,αλλα του αρεσει κιολας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω,η Αλήθεια ειναι οτι πυτε εγω θα εβαζα αεριο σε TSI.

Γιατι δεν κοιτας για τον προηγουμενο κινητηρα 1.8 20vt,ο οποιος οχι απλα παιρνει αεριο,αλλα του αρεσει κιολας?

 

Γιατί, υπάρχει Octavia Scout με 1.8 20vt;

 

Επίσης, θέλω να κάνω μια ερώτηση, αλλά όχι σε σένα, αλλά στο ταίρι σου... :) Πως αξιολογεί το παλιό Passat σου; Θέλω να πω είναι ευχαριστημένη; Νιώθει ότι είναι σε άνετη γερμανική μπερλίνα; Ή παρόλο το μέγεθος νιώθει την ηλικία του αυτοκινήτου; Τριγμοί πλαστικών στο εσωτερικό; Θόρυβοι από αναρτήσεις;

Συγγνώμη για μικρό off-topic... :) Απλά έχωντας στο μυαλό μου το δεδομένο ότι το golfaki είναι 13 ετών και μαζεύει χιλιόμετρα γρήγορα η ανάγκη αντικατάστασης μπορεί να έρθει αναπάντεχα. Και αν δεν έχω μαζέψει λεφτά για την ονειρεμένη λευκή Octavia Scout θα πάρω κανένα παλιό, αλλά μεγαλύτερης κατηγορίας (Laguna, 407, Avensis, Passat, A4, BMW 5, Alfa 159, Octavia, Superb). Το δικό μου εξωτερικά είναι άψογο, αλλά στην οδήγηση δείχνει την ηλικία του...

 

Επίσης, 120 άλογα από 1800 κυβικά δεν είναι απλά last year... είναι προηγούμενως αιώνας. Στην εταιρεία μεταχειρισμένων μου πρότειναν τετρακίνητο Volvo V50 1.8 125 άλογα, που επίσης παίρνει αέριο και είναι 1/3 φθηνότερο από Scout. Και με μόλις 35.000 χιλίομετρα παρακαλώ... μιλαμε για καινούργιο αμάξι δηλαδή... Μηχανικά τουλάχιστον... γιατί οπτικά όσο και αν το κοιτούσα και προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι μου αρέσει... εν τέλει αν το αγοράσω και καθίσω μέσα όλοι θα με κοιτούν σαν να είμαι συνταξιούχος από τα 40 μου. Ενώ το Scout έχει εντελώς άλλο αέρα και ας είναι Volvo στα πρέμιουμ, ενώ η Skoda εκτός.

Edited by Bitnik
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ποτε δεν εδωσα σημασια στο τι λενε οι αλλοι,αν σκεφτεις οτι ειμαι 21 χρονων,και εχω αυτο το αμαξι,καταλαβαινεις οτι το γουσταρω.

Τι λεει η κοπελα;τιποτα,αλλοι σε αυτην την ηλικια κυκλοφορουν με μειωμενο εισητηριο και λεωφορειο.

Ωστοσο,επειδη ειμαι ψειρας,το αμαξι ειναι σε κατασταση βιτρινας,17 χρονων και 215.000 μπορεις να δεις και εσυ οτι μονο παλιο δεν φαινεται.

Αν σκεφτεις οτι,τριγμοι,σπασμενα πλαστικα,θορυβοι,δεν υπαρχουν,δεν βλεπω το λογο ακομα να το δωσω.

40a8146a1fd19986b980b0179cc1d724.jpg4f0297157f76d0ffff6d15a7f8829114.jpgc3ceda370eacfaad9fc90a5fcdfad0d9.jpgd3ec193714ab04cb9d9c7df7e907f695.jpg61270a0a6cc7cd6a3b983f713094f9b4.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες. Όντως άψογο εξωτερικά και το λευκό είναι +50 στο skill εμφάνιση. :)

 

Εγώ στα 21 πήρα το πρώτο μου αμάξι και ήταν το Vrooom-Vrooom Polo 16V και εγώ τότε έκανα βόλτες Θεσ/νικη-Αθήνα-Θεσ/νικη για καφέ αυθημερόν και με 160 στο κοντέρ. :))) Άντε να το εκατομμυριοστίσεις για να επιβεβαιώσεις την θρυλική ποιότητα των Γερμανικών αυτοκινήτων... τουλάχιστον τότε. Γιατί σήμερα με ένα κάρο ηλεκτρονικά και Euro-6/7 δε βλέπω να κάνουν απροβλημάτιστα 150-200.000.

 

Πάντως το Passat B5 δε θα το αγόραζα σήμερα :) Έχει παλιομοδίτικο design.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες. Όντως άψογο εξωτερικά και το λευκό είναι +50 στο skill εμφάνιση. :)

 

Εγώ στα 21 πήρα το πρώτο μου αμάξι και ήταν το Vrooom-Vrooom Polo 16V και εγώ τότε έκανα βόλτες Θεσ/νικη-Αθήνα-Θεσ/νικη για καφέ αυθημερόν και με 160 στο κοντέρ. :))) Άντε να το εκατομμυριοστίσεις για να επιβεβαιώσεις την θρυλική ποιότητα των Γερμανικών αυτοκινήτων... τουλάχιστον τότε. Γιατί σήμερα με ένα κάρο ηλεκτρονικά και Euro-6/7 δε βλέπω να κάνουν απροβλημάτιστα 150-200.000.

 

Πάντως το Passat B5 δε θα το αγόραζα σήμερα :) Έχει παλιομοδίτικο design.

 

Eίμαι σε μεγάλο δίλλημα η αλήθεια ειναι αν θέλω να το αλλάξω.

Μου προσφέρει τα πάντα,ανεση,στρίψιμο,χωρους,και εχει αξιοπρεπεστατο γκαζι,ειδικά σε ταξίδι,ειναι οτι πρέπει.

Αν κρίνω απο το σκίσιμο που τρώει,δεν καιει λαδια,και δεν κανει κίχ,ναι εχει να βγάλει ακομα πολλά χιλιομετρα.

 

Ανάλογα πως θα πανε οι δουλειές φέτος,ζαχαρώνω ένα octy rs tfsi,η να τουρμπίσω αυτο και να το κράτησω για αλλα 10 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα έτυχε να κάνω άλλο ένα τεστ κατανάλωσης. Φουλάρισα το πρωί και με άλλα δύο άτομα ξεκίνησα το ταξίδι. Από πρώτο σχεδόν λεπτό τέθηκε σε λειτουργία το A/C που σε όλο το ταξίδι δούλευε στην 1η και 2η σκάλα εναλλάξ. Τα πρώτα 200 χλμ έκανα με 110-120χαω. Μετά σε δρόμο μίας λωρίδας με κοφτή κίνηση και προσπεράσματα αργών οχημάτων. Μετά 70 χλμ με επαρχιακό δρόμο με αρκετή κίνηση. Μετά πέρασα μια μεγάλη πόλη από μέσα με φανάρια κλπ... κοντά σε 30 χλμ. Μετά πάλι πάτησα 120-130 για περίπου 50 χιλιόμετρα. Έπειτα έκανα περίπου 30 χιλίομετρα σε ανηφόρες-κατηφόρες με 1η-2α-3η. Έπειτα πάλι λίγη κίνηση στην πόλη και μετά περίπου 30 χιλιόμετρα σε επαρχιακό με 90-120 όπου μπορούσα. Τα επόμενα 30 χλμ ήταν μέχρι να βγω στην Εγνατία Οδό σε ένα δρόμο όλο στροφές που τις παίρνεις με 3η και επειδή άρχισα να βιάζομαι λιγάκι για να προλάβω στον προορισμό σε αυτά τα στροφιλίκια το πάτησα λίγο έχοντας συνέχεια 3000-4000 στροφές σε 2α, 3η, 4η.

 

Δηλαδή πιστεύω πως ταιριάζει σε αυτό που λέμε "μεικτός κύκλος" και χωρίς ιδιαίτερα οικονομική οδήγηση.

 

Όταν βγήκα στην Εγνατία Οδό άρχισα να κοιτάω το κοντέρ που έγραφε 430χλμ πλέον και πίστευα πως από λεπτό σε λεπτό το αερίο θα τελειώσει... Τελικά έβγαλε άλλα 60χλμ με 120-130χαω. 490χλμ με ένα πλήρες ρεζερβουάρ - άψογο αποτέλεσμα μετά από τουλάχιστον 5 χρόνια από στιγμή της εγκατάστασης. Χωρίς A/C και 75% στην Εγνατία Οδό και 25% σε συνθήκες πόλης μου έβγαζε 510-520χλμ πριν 3 χρόνια.

 

Επαναλαμβανόμενα αποτελέσματα δοκιμών μέσα σε μεγάλη χρονική διάρκεια και πολλά πολλά χιλιόμετρα είναι ένα ευχάριστο γεγονός!

 

Για σύγκριση: οι δύο φίλοι μου που σήμερα ταξίδευαν μαζί μου, εχτές νοίκιασαν Nissan Note 1.2 80HP, το οποίο έχει εργοσασιακή κατανάλωση 4.7λ/100χλμ. Έκαναν 440χλμ με 50 ευρώ. Εγώ ξαναγέμισα φουλ (48λ) στο Olympus Plaza (0.791) με 38 ευρώ και έκανα και 50 χλμ παραπάνω και έχω και μεγαλύτερο/βαρύτερο αυτοκίνητο, με 30% μεγαλύτερο κυβισμό και 25% μεγαλύτερη ιπποδύναμη. Βαρετό και αδιάφορο μπορεί να είναι το Golfaki Variant, αλλά από κατανάλωση σκίζει.

Edited by Bitnik
Link to comment
Share on other sites

500 χλμ με 38 ευρώ δικά σας,γιατί αν ησουν αθήνα,με 0.643 που έβαλα χθές,θα γέμιζες με 30 ευρώ.

Μια χαρά φίλε,τσάμπα ειναι.

Άεριο και πάλι άεριο.

 

 

Πάμε άλλη ζημιά που μου έβγαλε...Ξεκινησαν,ίσως να έχουν δικιο τελικα,δεν συμφερει το άεριο.

 

Σωληνάκι βενζίνης,10 ολόκληρα ευρώ.

 

Βέβαια η μλκια είναι οτι μου κόπηκε στην αττική οδο με 215χαω και την βιργινια να μου λεει τι ωραία η μυρωδια της βενζινης :laugh:  :laugh:  :laugh:

Link to comment
Share on other sites

1) Εκεί που ήμουνα χτες είδα τιμές βενζίνης στα πρατήρια στο 1.642! Φρίκη!

2) Φέρνοντας τα χιλιόμετρα του Note στα ίδια 490χλμ, μετράω τη διαφορά να ειναι στα 31% υπέρ του Golf μου. Αυτό θα ισχύει και στην Αθήνα. Μάλλον έχετε χαμηλότερες τιμές και στη βενζίνη.

3) Αυτή η διαφορά προκύπτει για μικρότερο Note, που πρέπει να είναι και πιο οικονομικό. Τι θα γινόταν αν ήταν Note 1.6;

Εργοστασιακή κατανάλωση για 1.2 80ΗΡ- 4,7λ/100χλμ

Εργοστασιακή κατανάλωση για 1.6 108ΗΡ - 6.7λ/100χλμ

 

Και αν τα παιδιά εχτές αντί για 4.7 είδαν στην πραγματικότητα 7.5, τότε αντί για 6.7 τι θα έβλεπαν;

 

Την φαντάζομαι να το λέει ανάβοντας ένα τσιγάρο....  :)))

Link to comment
Share on other sites

Γενικά χάλια....

63 λεπτά το λίτρο....

 

Φούλαρα πρωι πρωι.....με 28 ευρώ 45 λιτρα...σημερα ξημερωνεις αθήνα...αυριο βόλο...μεθαυριο κέρκυρα...γενικά...δεν βαριέσαι με τίποτα!

 

11657266_10204786215791354_413019140_n.j

Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκε κάτω από 0.7 εδώ στον Βορρά! ΟΛΕ!

 

Έχεις κάποια προτίμηση στα πρατήρια; Εγώ συχνά βάζω από Coral Gas στα Shell.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκε κάτω από 0.7 εδώ στον Βορρά! ΟΛΕ!

Έχεις κάποια προτίμηση στα πρατήρια; Εγώ συχνά βάζω από Coral Gas στα Shell.

Εχω 3 πρατηρια που βαζω,και τα 3 ειναι ανωνυμα.

Σε πολλα τεστ που εκανα μου βγαζουν περισσοτερα χιλιομετρα ανα γεμισμα,30-40 στο γεμισμα απο οτι κοραλ πετρογκαζ.

Ασε που το κοραλ το πληρωνεις,και δεν βρηκα τον λογο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δε θα το 'λεγα. Ίδια τιμή έχουν με τα γειτονικά πρατήρια. Μόνο στα Olympus Plaza είναι ακριβότερα, όπως και άλλα πρατήρια που είναι στην Εθνική. Προτελευταία φόρα που μέτρησα κατανάλωση και έγραψα αναλυτικά διαδρομή μου έβγαλε 490χλμ από ανώνυμο πρατήριο. Αυτή τη βδομάδα μου έβγαλε 520 με γέμισμα από Coral... η διαφορά προέκυψε από λιγότερη χρήση A/C και πιο ήπια οδήγηση πιστεύω.

 

Όταν είμαι Θεσ/νίκη βάζω από τον Ρέτσο. Είναι από τους φθηνότερους Δυτικά, είναι αρκετά κοντά από το σπίτι μου, μαζεύω πόντους μπόνους και έχει και κλήρωση για μηχανάκι κάθε μήνα. Την κλήρωση προσωπικά δεν την παρακολουθώ, αλλά τους πόντους τους μαζεύω. :) Για το καλοκαίρι είμαι Χαλκιδική όμως. Τιμή βενζίνης εδώ χτυπάει κόκκινο - 1.65-1.69. Φρίκη μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

μπηκα και εγω στο κλαμπ των υγραεριοκινητων πλεων με το πασσατακι μου εδω και μια εβδομαδα!.....υπενθυμιζω passat 1,8t 20vt 2001 μοντ'  με 155000χλμ(τοσα εχω εδω και 2 χρονια καθος εκανε πολυ λιγα χλμτρα αφου καταπινε βενζινη αβερτα! βεβαια πρεπει να εχει θεμα ο μαφ μου οποτε και θα τον αλαξω οταν κανω καποια χλμτρα με το υγραεριο  κατα τον ελεγχο των 1000χλμ ωστε να μην βγουν ολα μαζεμενα!) εβαλα ενα καλο συστημα  το brc plug and drive me 45αρα οφελιμη δεξαμενη στο ντεποζιτο,κοστος 950ε με το κτεο.. το καλο ειναι οτι ψεκαζει και ενα μικρο ποσοστο βενζινης για λιπανση και οτι ο εγκεφαλος επικοινωνει με τον εργοστασιακο και δεν κλεβει σημα στοφων οπως κανουν τα αλλα κιτ...(βεβαια στην περπτωση μου με μαφ που εχει ψιλοβγει οφφ εχει ως αντικτιπο μια ελαφρος αυκημενη  καταναλωση υγραεριου ,ασχετα αν μπηκε και μαπ σενσορ για το υγραεριο καθος τιν ολη δουλεια την κανει ο μαφ στα μοτερ αυτα!)

απο αποδοση ενα εχω να πω....προτων οτι ο κινητηρας ακουγετε πιο βελουδινος σε σχεση με την βενζινη και οτι εχει  παρει κατι τις στις μεσαιες στροφες το αμαξι εχω την αισθηση οτι τουρμπιζει λιγο πιο ευκολα.. μενει να κανω χλμτρα και να δω και αλλα πραγματα στην πορεια,

0,63 το lpg με 35 ε φουλαρω αυτα ουτε σε ονειρα δεν τα ειχα πριν...

Link to comment
Share on other sites

Ευγε...θα δεις τι σημαινει ευτυχια!

Αλλαξε τον μαφ,και καιει,και δεν παει,και μπορει ξαφνικα να σου κρεμασει το αμαξι.

Εβαλες πολυ καλο συστημα,στον lp gas?

Ευχομαι χαρουμενα και τσααααμπα χιλΙομετρα????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευγε...θα δεις τι σημαινει ευτυχια!

Αλλαξε τον μαφ,και καιει,και δεν παει,και μπορει ξαφνικα να σου κρεμασει το αμαξι.

Εβαλες πολυ καλο συστημα,στον lp gas?

Ευχομαι χαρουμενα και τσααααμπα χιλΙομετρα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!! εβαλα καλο συστημα δεδομενων των χλμτρων που ειχε το αμαξι,καθος και οτι δεν θα πεζουν λεφτα για καμια 10ετια οπως παει η δουλεια για νεο οικογενιακο αυτοκινητο.. να πηγενει ανετα και ο φαδερ στο χωριο να μην το σκεφτετε..

η αληθεια ειναι οτι ο μαστορας που το εβαλα ειναι τσακαλος καθος ο μαφ δεν δινει βλαβη στο καντραν, τωρα ειναι ρυθμισμενο βαση του μαπ γιαυτο και καιει. οχι δεν ειναι ο lpgas αν και τον ειχα στα υποψη μου οπως και ο qgas στο π.φαληρο αλλα θα εβαζα πιο φτηνο κιτ εκει. ο μαστορας μου ειναι ο autocenter-tunining.gr, ο οποιος εβλεπα να βαζει απο παλιοτερα σε 20βτ .. μενει να κανουμε χλετρα και να δουμε και οπως λες χαρουμενα και τσαμπααα.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον ξέρω τον συγκεκριμενο που λές,ούτε εχω ακούσει τιποτα.

 

Σημάσια εχει το αμάξι να λειτουργεί οπως στην βενζίνη,να βάζεις με 0.63,και να το χαίρεσαι.

 

Γιατι δυστυχώς με 1.53 το λιτρο,μονο το αμάξι δεν χαιρεσαι.

 


Mάφ άλλαξα αρχές του 2012,έβαλα μεταχειρισμενο στον Quattro στο χαλάνδρι νομιζω 60 ευρώ,απο τότε δουλευει ρολόι.

 


Έχω αρρωστησει θελω τουρμπο

 


Μπανακι χαλκιδα με τον ερωτα μου,και τον αλλον....

 

247 χιλιομετρα με τα 70 εντος αττικης....

 

Εθνικη οδο παντου A/c,δεν επεσα κατω απο 180/220 μονιμα....το στροφομετρο ειχε περάσει της 5.500 για 1 ωρα....μεχρι 6.800....ΚΙΧ....δεν εκανε...με 32 εξωτερικη....

 

Ακου τα ωραια...γυρισα αθηνα πήγα το επλυνα για να μπει καλα η εβδομαδα και πηγα φουλαρα....

 

247 χιλιομετρα με 19.33 ευρώ...δλδ 7.5ευρω/100km...ΤΕΡΜΑ...ΠΑΤΩΜΑ....δηλαδη αν παω οικονομικα?θα με βγαλουν στην διαφιμιση μαζι με το honda pcx???

 

 


1512862_10204841432571739_1178092189176183073_n.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=d140bdc2fc99ac06440397a530874671&oe=5614B42C&__gda__=1444584970_47d77e83effcb819e3526d8f1a08c393

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.