Jump to content
nicksid

Εγκατάσταση Αερίου Σε Golf / Passat Αξιζει ? (Γνώμες, Εντυπώσεις Μελών)

Recommended Posts

Σημερα καθως ειχα παει στο quattro service στο χαλανδρι να μου τσεκαρει κατι ο δημητρης στο Micra μου,ειδα ενα Passat b5 2000mod 1.6 με αεριο και 280.000χλμ.

Του λεω γιατι ηρθες;μου λεει πηρα φωτια χθες οπως πηγαινα.Ανοιγει το μοτερ,καμμενο μεγαλο μερος απο πανω,ειδικα τα σωληνακια.Τον ρωτησα απο που προηλθε,δεν ηξερε να μου πει.

Η αληθεια ειναι οτι φοβηθηκα λιγο,βεβαια απο οτι μου ειπε ο δημητρης,σημασια εχει η τοποθετηση,δεν ειναι ολες οι εγκαταστασεις ιδιες.

Ηδη πηρα τηλεφωνο στην ετφα αεριοκινηση που το εβαλα,απολυτα ευχαριστημενος εδω και 32.000χλμ,να παω να μου κανουν εναν ελενχο οτι ολα ειναι κομπλε.(σωληνακια,σφικτηρες κλπ).

Αθηνα βολο αθηνα εξπρες γιατι πεθανε ο αδερφος της γιαγιας μου.Φουλαρω και φευγω τρενο για πανω να προλαβω....4 ατομα,εξωτερικη 37 βαθμους,αεριο παντα.

5.500-6.900 rpm ηταν το παρτυ 300χλμ....διαδρομης,clima ανοιχτο συνεχεια.

Στο δρομο με τετοια ζεστη,κοφτες,βαρος,ελεγα τωρα θα τα παρω στο χερι....τωρα θα δω στον αερα τα πιστονια....

Οοοοοοχι,κιχ δεν εκανε,620 χιλιομετρα τερμα,με τιμη στην εθνικη 0.85€,πηγαινε ελα 65 ευρω....Και μεση καταναλωση 14.5....

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω εαν υπαρχει τοπικ αλλα επιτρεψτε μου να τοποθετηθω...ΜΑΚΡΙΑ απο το αεριο...οταν ενα αμαξι εχει φτιαχτει για ενα συστημα καυσιμου δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσει να αλλαξει με επιτυχια για ενα αλλο...το αεριο ειναι ισως η μεγαλυτερη απατη που εχει γινει για να μπορεσουν να επιβιωσουν τα συνεργεια...το μονο υπερ αυτην την στιγμη ειναι το γεγονος οτι το αεριο εχει χαμηλοτερη τιμη απο την βενζινη προς παρον και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Επετρεψε μου να σου παραθεσω τα κατα:

Τρυπας το αυτοκινητο.Δεν υπαρχει καμια αναμονη η ετοιμη τρυπα για το αεριο με αποτελεσμα οταν το βγαλεις να εχεις ενα αμαξι γεματο τρυπες συμπεριλαμβανομενου και της πολλαπλης.

Το αεριο κανει ξηρη καυση και εχει 40% μειωμενη αποδοση. Το συστημα ψυξεως καταπονειτε παραπανω, οι θαλαμοι καυσεως καταπονουνται επισης. Η βενζινη εχει μεσα και λιπαντικα που βοηθανε στην καυση και στην λιπανση του κινητηρα. Το αεριο δεν τα εχει εκτος και εαν βαλεις συστημα λιπανσης επιπλεον που δεν κανει τιποτα στην ουσια αντιθετως μπουκωνει τον θαλαμο με σκουπιδια...

Μπαινει επιπλεον εγκεφαλος για το αεριο που συνηθως δεν κανει τις σωστες αναλογιες και εχεις ως αποτελεσμα βλαβες σε μπεκ,τρομπα βενζινης,εγκεφαλο κ.ο.κ.

Κανενας μαστορας δεν σου δινει εγγυηση καλης λειτουργιας με χιλιομετρα...μονο στο κιτ που καμια φορα ειναι και αμφιβολου ποιοτητας για τον κινητηρα και τα δικα σου πραγματα που αυτος παρεμβαλετε ουτε λογος...υποψιν οτι το αεριο σαν κιτ κανονικα δινει εγγυηση 60.000 χλμ. γιατι μονο τοσο αντεχει ο κινητηρας οποτε τι αποσβεση κανεις?

Η γραφειοκρατια που κανενας δεν αναλαμβανει...τρεχεις απο κτεο σε μηχανολογικο και τουμπαλιν...

Θα σου προτεινα να μην το σκεφτεις καν...

Αγαπητέ Acidarrow, δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες τα πράγματα. Οδηγό εδώ και 20 χρόνια με διάφορα αυτοκίνητα με αέριο. Σίγουρα η απόδοση και η σταθεραιοτιτα δεν είναι το ίδιο όπως η εργοστασιακή εγκατάσταση. Χανις PS, τελική κλπ. Όταν βάζω αέριο δεν έχουν προτεραιότητα αυτά. Οδηγό 30.000 χμ το χρόνο. Μπορείς εύκολα να υπολογίζεις πόσες χιλιάδες ευρώ έχω εξοικονόμηση. Κάθε αυτοκίνητο με πήγε τουλάχιστον 350.000 χιλιάδες χμ. Για πρώτη φορά στο καινούριο μου Passat 1.8 Tsi δεν έχω βάλει ακόμη. Είναι τόσο οικονομικό στην κατανάλωση στην βενζίνη όσο το προηγούμενο μου Mercedes E280 με αέριο. Σίγουρα όμως θα βάλω και στο Passat.

Gesendet von meinem LG-D802 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2013 at 11:31 ΠΜ, Acidarrow said:

 

Παιδια δεν ξερω εαν υπαρχει τοπικ αλλα επιτρεψτε μου να τοποθετηθω...ΜΑΚΡΙΑ απο το αεριο...οταν ενα αμαξι εχει φτιαχτει για ενα συστημα καυσιμου δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσει να αλλαξει με επιτυχια για ενα αλλο...το αεριο ειναι ισως η μεγαλυτερη απατη που εχει γινει για να μπορεσουν να επιβιωσουν τα συνεργεια...το μονο υπερ αυτην την στιγμη ειναι το γεγονος οτι το αεριο εχει χαμηλοτερη τιμη απο την βενζινη προς παρον και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Επετρεψε μου να σου παραθεσω τα κατα:

Τρυπας το αυτοκινητο.Δεν υπαρχει καμια αναμονη η ετοιμη τρυπα για το αεριο με αποτελεσμα οταν το βγαλεις να εχεις ενα αμαξι γεματο τρυπες συμπεριλαμβανομενου και της πολλαπλης.Το αεριο κανει ξηρη καυση και εχει 40% μειωμενη αποδοση. Το συστημα ψυξεως καταπονειτε παραπανω, οι θαλαμοι καυσεως καταπονουνται επισης. Η βενζινη εχει μεσα και λιπαντικα που βοηθανε στην καυση και στην λιπανση του κινητηρα. Το αεριο δεν τα εχει εκτος και εαν βαλεις συστημα λιπανσης επιπλεον που δεν κανει τιποτα στην ουσια αντιθετως μπουκωνει τον θαλαμο με σκουπιδια...Μπαινει επιπλεον εγκεφαλος για το αεριο που συνηθως δεν κανει τις σωστες αναλογιες και εχεις ως αποτελεσμα βλαβες σε μπεκ,τρομπα βενζινης,εγκεφαλο κ.ο.κ.

Κανενας μαστορας δεν σου δινει εγγυηση καλης λειτουργιας με χιλιομετρα...μονο στο κιτ που καμια φορα ειναι και αμφιβολου ποιοτητας για τον κινητηρα και τα δικα σου πραγματα που αυτος παρεμβαλετε ουτε λογος...υποψιν οτι το αεριο σαν κιτ κανονικα δινει εγγυηση 60.000 χλμ. γιατι μονο τοσο αντεχει ο κινητηρας οποτε τι αποσβεση κανεις?

Η γραφειοκρατια που κανενας δεν αναλαμβανει...τρεχεις απο κτεο σε μηχανολογικο και τουμπαλιν...Θα σου προτεινα να μην το σκεφτεις καν...

Κρίμα που άργησα να απαντησω σε μια τόσο ωραια απάντηση.

Όταν τοποθετήσεις αέριο,και βάζεις με 0.60 το λίτρο,δηλάδη 90 λεπτά κατω απο την βενζίνη,ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να βγάλεις ποτέ το αέριο.

Αυτά τα περί 40% μειώσεις απόδοσης είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ και οποιος θελει το δοκιμαζουμε στο δρόμο.

Πάτημα με ίδιο αμάξι απο 2ες 60 μία με βενζίνη μία με αέριο μεχρι τα 200χλμ η διαφορά στο δρόμο είναι 3 αυτοκίνητα υπέρ της βενζίνης.
Άρα τα 40% είναι ΜΠΟΥΡΔΕΣ,και δέ γιατί η ελάχιστη διαφορά που εχει με την βενζίνη είναι μετά της 5.800rpm.

Μπαίνει επιπλέον εγκέφαλος,που συνδέεται με τον εγκέφαλο του αυτοκίνητου.
Σωστές αναλογίες,βλαβες σε μπεκ,τρομπες,εγκεφαλους απο ρομποτ,μπορει να κανει στο δικο σου αμάξι.

Τα περί εγγύησης τα αγνοοώ,ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΠΩΣ Η VW δίνει εγγύηση 2 χρονια για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΜΑΞΙ με 0 χιλιομετρα,ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ 230.000???????

Οσον αναφορά τα περί γραφειοκρατείας,περι κτεο,με 60 ευρώ είναι ολα στα χέρια σου σε 1 ωρα.

Αυτά στα γράφει με πολύ αγαπη ενας ευτιχισμένος κάτοχος αερίου,με 34.000 χιλιομετρα πανω,ΌΛΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΦΤΕΣ,δεν εχει κάνει κίχ....λαμπάκι???ρετάρισμα??τι είναι αυτά?Οσον αναφορά αυτα που διαβαζω περι μειωσεις τελικης,μειωσης προθυμιας,λες και εχει προστάτη κλπ.220 χιλιομετρα κατεβαζει με βενζίνη,220 χιλιομετρα κατεβαζει με αέριο στις 6.500rpm.

Παιδια μακριά απο το αέριο,εχει μερικα συστατικα μαυρης μαγειας μεσα που τρωει το μοτέρ

Θα το ξαναγράψω για αλλη μια φορά.....Σωστό σύστημα,με σωστό εγκατάστατη,σημαινει ευχάριστα ΤΣΑΜΠΑ χιλιόμετρα.

Όποιος βάζει τουρκικο συστημα σε Κυρ μητσος Garage tuning να μην κλαιγεται.Και μιάς και το αέριο είναι τοσο χάλια...που θελω να το βγάλω...είμαι δυστυχισμένος...που γυρισα απο ηγουμενιτσα μέχρι το ΣΕΑ μεγάρων και έκαψα 26 ευρώ!!!!!!Με 3 άτομα,φορτώμενος,A/C και ταχυτητες 130-140.26 ευρα 390 χιλιομετρα....1.800κυβικα αυτόματο....

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Με στοιχεία....σημερα εγινε το δεύτερο σέρβις,το αμάξι τελευταία είχε χασει το νευρο του!

Φάνηκε κατευθειαν οταν βγάλαμε τα φίλτρα,βουλωμένα και μεσα στην βρώμα.Πλέον πρεπει να ειμαι πιο προσεκτικος που θα βαζω αεριο.

Το πρώτο διάγραμμα είναι η λωρίδα της βενζίνης η κοκκινη και η μπλέ του αερίου,το αποτέλεσμα νομιζω ειναι ξεκάθαρο,δουλέυει ακριβως το ιδιο ΠΑΝΤΟΥ.

στο δεύτερο είναι τα logs απο τον εγκέφαλο του αερίου όπου μαζευτηκαν ολοι πανω απο το λαπτοπ και κοιτάγαν το πάρτυ μετά τις 6.000rpm...για τους απιστους θωμάδες....

11944678_10205149755519620_1213933209_n.jpg11897116_10205149755079609_1951293171_n.jpg

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Acidarrow, δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες τα πράγματα. Οδηγό εδώ και 20 χρόνια με διάφορα αυτοκίνητα με αέριο. Σίγουρα η απόδοση και η σταθεραιοτιτα δεν είναι το ίδιο όπως η εργοστασιακή εγκατάσταση. Χανις PS, τελική κλπ. Όταν βάζω αέριο δεν έχουν προτεραιότητα αυτά. Οδηγό 30.000 χμ το χρόνο. Μπορείς εύκολα να υπολογίζεις πόσες χιλιάδες ευρώ έχω εξοικονόμηση. Κάθε αυτοκίνητο με πήγε τουλάχιστον 350.000 χιλιάδες χμ. Για πρώτη φορά στο καινούριο μου Passat 1.8 Tsi δεν έχω βάλει ακόμη. Είναι τόσο οικονομικό στην κατανάλωση στην βενζίνη όσο το προηγούμενο μου Mercedes E280 με αέριο. Σίγουρα όμως θα βάλω και στο Passat.

Gesendet von meinem LG-D802 mit Tapatalk

 

Εγώ που κάνω 30.000 σε 4 μήνες τι να πω; :)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν κάνει να πεις τίποτα, εσύ πρέπει να βάλεις αμέσως αέριο.

Gesendet von meinem LG-D802 mit Tapatalk

Εεεε... μα έχω αέριο :)

 

Εννοούσα "Φαντάσου τι οικονομία κάνω εγώ με 30.000 το τετράμηνο..."

 

Χοντρά χοντρά τώρα, με τα χιλιόμετρα που έκανα με το αέριο έχω κάνει οικονομία κοντά στα 6000 ευρώπουλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Ήμουν κάτοχος golf5 fsi 1,4 90hp. Αφού δώθηκε τότε ,έιπα ξανά να αγοράσω το ϊδιο σε tsi ή gt αλλά πλέον με βενζίνη είναι ασύμφορα τα πράγματα γενικά για ότι αμάξι και αν έχεις.

Το θέμα μου είναι αν μπάινει αέριο σε αυτούς τους κινητήρες.

Έχουμε ήδη 2 αμάξια στην οικογένεια με αέριο με αρκετά χλμ το καθένα και το θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση για μέα το να βάλω και στο νέο μέλος. Θα μου πείτε δεν διάβασες τι λένε?. Διάβασα ρώτησα έψαξα αλλά όλοι κάτι διαφορετικό. Οπότε είπα να ρωτήσω στην πηγή απευθείας πιστεύω κάποιοι θα έχετε κάποιοι ίσως αντιμετωπίσατε προβλήματα.

Οπότε και η ερώτησή μου είναι αν μπάινουν τα κλασικά συστήματα αερίου ή τα άμεσου ψεκασμού στα 1600+ που κοστίζουνε μην πω και παραπάνω

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Κοντέυουμε 43.000 σε 11 μήνες,και όλα δειχνουν μαγικα.

Το σκίσιμο με αέριο συνεχίζεται καθημερινά,απο 1000 στροφές μέχρι 7.000 κόφτη δεν κάνει κίχ,δεν καίει σταγόνα λάδι,δεν έχω δει ποτε λαμπακι,δεν εχει κανει ποτε ρετάρισμα,είναι σαν να ειναι βενζίνη.

Δυστυχώς αλλάζω μοτέρ σε 1 μήνα για να βαλω τουρμπάτο και δεν θα μπορέσω να δώ αντοχή παραπάνω,αν και δεν νομιζω να παθαινε κατι ποτέ.

Φυσικά τώρα στο τουρμπάτο το αέριο θα ειναι ο βασικός μου φίλος,με βελτιωμένο φυσικά μοτέρ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Φτασαμε 47.000km σε 1 χρόνο και 9 μερες με αέριο.1 χρόνος με ούτε ενα λαμπάκι.

Αν ειμαι ευχαριστημένος?Απλά πιστέυω οτι απο τα 4 χρονια που έχω το αμάξι,σαν αυτον τον 1 χρονο δεν το εχω χαρει τους αλλους 3.

Χθές καθώς απο εθνικη αριστέρη με σταθερή 180-190χαω μου έκανε ενα 2 κοψιματα με αέριο,και λεω τι φάση ηθελε να κλεισει χρονο πρώτα? :lol:

Πήγα συνεργείο το πρωι βγάλαμε τα μπουζί του υγραέριου που έχω βαλει της bosch εδώ και 40.000χλμ περιπου απο οτι θυμαμαι και ηταν σαν καινουργια.

Εν τέλη ειναι πολλ/στης,που δεν έχει αλλαχτεί ποτε,εδώ και 17 χρόνια και 240.000χλμ.Σύντομα εντυπώσεις και ώς 1.8Τ η αλλιως 20vt με αέριο και αρκετά αλογα :)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα λοιπόν,είπα να πάρω θέση κι εγώ

μιας και είμαι γνώστης του θέματος!μετά από πολύ ψάξιμο και πολλές διαφορετικές γνώμες λόγο turbo αποφάσισα να το βάλω τελικά,το αμάξι είναι μαμά τελείως!

Έβαλα ένα σύστημα 4ης γενιάς με ηλεκτρονικά μπεκ,με obd το οποίο καταγραφή και διορθώνει βλάβες μόνο του, έχω κάνει 5000χλμ μέχρι ώρας εντελώς απροβλημάτιστα και πάνω απ όλα χωρίς να σκέφτομαι να το βαλω μπροστά λόγο καυσίμου!

Ανεπιφύλακτα θα έλεγα σε οποιοδήποτε το σκέφτεται να το υλοποιήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ω! Βλέπω αλλαγές στη μηχανή του forum! :) 

Ένα χρόνο σχεδόν έχουμε να τα πούμε. Εγώ αισίως έφτασα 305.000. Που τα μισά από αυτά έγιναν με αέριο.

Τα Χριστούγεννα προέκυψε ένα πρόβλημα, όταν στον θάλαμο επιβατών άρχιζε να μυρίζει αέριο. Γυρίζοντας στη βενζίνη το πρόβλημα εξαφανιζόταν. Τελικά έφταιγε η λάθος τοποθέτηση του κουτιού του φίλτρου. Ακουμπούσε (ξαπλωμένο ήταν βασικά) σε ένα πλαστικό αριστερά από τον κινητήρα και με τόσα χρόνια και χιλιόμετρα η τριβή το τρύπησε. Αλλά ακόμα και έτσι δε φταίει τόσο η τοποθέτηση, αφού έπρεπε να αλλαχθεί πολλά χιλιόμετρα πριν τρυπήσει. Αυτά αλλάζουν κάθε 40.000χλμ; Εγώ έκανα 120. Δηλαδή αν το άλλαζα στις 40.000 δε θα είχε τρυπήσει.

 

Μετά στις αρχές του χρόνου μου βγήκε off η αντλία λαδιού. Καμιά σχέση με το αέριο και για αυτοκίνητο με 280.000 νομίζω είναι νορμάλ. Συμβαίνει. 120 ευρώ αλλαγή. 150 με εργασία.

 

Πριν λίγο καιρό βρήκα σθένος να κάνω δοκιμή οικονομικής οδήγησης για να πάρω κάποιες μετρήσεις σε σχέση με την κανονική οδήγηση που καίω 10λίτρα για 100χλμ. Έβαλα 15 λίτρα ακριβώς με 10 ευρώ στο πρώτο βενζινάδικο μετά την έξοδο από την πόλη. Πήγα Θεσσαλονίκη-Καλλιθέα και πίσω. Στον αυτοκινητόδρομο με 80-90, μετά τα Μουδανιά με 70-80 όπου μπορούσα. Με τα κανονικά δεδομένα έπρεπε να μου βγάλει 150χλμ. Πήγα Καλλιθέα. Έκανα μικρές βόλτες εκεί. Επέστρεψα Θεσσαλονίκη. Και έκανα άλλα 20χλμ μέσα στην πόλη. Συνολικά 235χλμ. Περίπου 10χλμ αντιστοιχούν στη βενζίνη. Άρα 225χλμ με 15 λίτρα αν το πας λάου-λάου με σκοπό την οικονομία.

Την αμέσως επόμενη μέρα έπρεπε να ξαναπάω Καλλιθέα. Ήμουν άδειος από αέριο και έβαλα ακριβώς 10 λίτρα στο ίδιο βενζινάδικο και οδηγούσα κανονικά πλέον. Μόλις πέρασα 105χλμ, τσουπ... γύρισε σε βενζίνη. Ούτε ελβετικό ρολόι να ήταν :)))

 

Συμπεράσματα:
Αν το πας 90, καίει 6.7λ/100χλμ. Όπως ακριβώς η βενζίνη.
Αν το πας κανονικά η διαφορά κατανάλωσης είναι ίδια με την διαφορά στη βενζίνη ανάμεσα στα 120χαω και 90χαω. Δηλαδή περίπου 1.5 φορές παραπάνω κατανάλωση.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Λάρσα, Λάρσα! Σε είδα και λαχτάρσα! :hyper:

IMG_20160507_163549.jpg

Edited by Bitnik
Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμενο στη Λαρισα εβαζα και γω αεριο.

Βενζινη ομως μην βαλεις ειναι σκαρτη. :)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , nikdev said:

Στο συγκεκριμενο στη Λαρισα εβαζα και γω αεριο.

Βενζινη ομως μην βαλεις ειναι σκαρτη. :)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Συνήθως δε βάζω σε αυτό. Συνήθως βάζω σε ένα από το απέναντι ρεύμα, αλλά εκείνη τη μέρα φόρτωνε το βυτιοφόρο και μου είπαν "σε κάνα μισάωρο". Για αυτό πήγα σε άλλο πλησιέστερο που έτυχε να είναι αυτό στην φωτογραφία. Πάντως στη Λάρισα υπάρχουν και με ακόμα λίγο χαμηλότερη τιμή. Σε σχέση με 0.688 και 0.709 που έχουμε στη Χαλκιδική η διαφορά είναι μεγάλη. Για αυτό περνώντας από Λάρισα πάντα γεμίζω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω να του κανω μετατροπη σε αεριο(τοχω με βενζινη) και ξερω οι tsi ειναι ευεσθητοι κινητηρες θα ηθελα καποιος να με συμβουλεψει τι να κανω!!!

αν καποιος εχει δοκιμασει κ στο ιδιο μοντελο ακριβως ακομα καλυτερα!!!

κοιταξω κ στο υπολοιπο φορουμ για το αεριο αλλα αντι για golf μιλαγανε για κατι focus k mercedes κ ακρη δεν εβγαλα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ βάλεις το είχα ψαξει πριν κανα δυο  χρόνια όμως και είχα απογοητευτεί. μέχρι και η vialle βγάζει για όλα τα υπόλοιπα εκτός από τον δικό μας.

δεν έχω βρει πάντως κανενα tsi να εχει βάλει

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Έχω τοποθετήσει συστημα υγραεριοκινησης landirenzo στο golf v tsi 122 που εχω και είμαι ικανοποιημενος σε μεγαλο βαθμο. ήθελα να ρωτισω (αν εχει τοποθετησει και καποιος αλλος το ιδιο και ξερει) το ποσοστο βενζινης που ριχνει στο μιγμα και γενικα ποτε δουλευει με βενζινη. ο μηχανικος με ειπε οτι μεχρι να ζεσταθει ριχνει βενζινη, στο ρελαντι ριχνει μονο βενζινη και γενικα μετα σε κινηση το ποσοστο βενζινης/αεριο ειναι περιπου 20/80. άλλος φιλος με αλλο συστημα βεβαια τον ειπαν οτι μεχρι 1500 στροφες και πανω απο 4000 ριχνει μονο βενζινη ενω στο ενδιαμεσο ειναι περιπου 90/10. ξερει κανεις τι ισχυει ακριβως γιατι λιγο που εψαξα για το landirenzo δε βρηκα απαντηση.εχει μεγαλη διαφορα στην καταναλωση βενζινης το δικο μου εντος πολης με εκτος και δε νομιζω να ειναι μονο οτι στο ταξιδι δε δουλευει ποτε στο ρελαντι ή οτι εχει ζεσταθει η μηχανη οποτε θα ριχνει αεριο. λες και αλλαζει δλδ αυτο το ποσοστο αεριο/βενζινης αν δουλευεις εντος πολης και εκτος πολης. ξερει κανεις ακριβως τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρά θέμα ρύθμισης εγώ έχω αυτή την εταιρία σε astra g και ψεκάζει 2%. Η εκκίνηση γίνεται με βενζίνη και όταν ζεσταθεί γυρίζει μόνο του σε υγραέριο... Πόσο πήγε το μαλλί αν επιτρέπεται ???

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να ειναι τοσο θεμα ρυθμισης.... απ οτι καταλαβα η εταιρεια εχει ετοιμο το προγραμμα για τον συγκεκριμενο κινητηρα και το περναει μεσα στον εγκεφαλο του. ετσι καταλαβα εγω

Link to comment
Share on other sites

Αφού τελειώνει άλλη μια τουριστική σεζόν ευπειθώς αναφέρω πως το Golfaki 1.6MPI έφτασε στις 330.000 χιλιόμετρα. Έχει ένα θεματάκι τώρα με το αέριο, αλλά θα το δω όταν γυρίσω Θεσσαλονίκη. Καμιά φορά δε γυρνάει στο αέριο μέχρι ο δείκτης θερμοκρασίας να φτάσει στο 90. Το κάνει σπάνια και όχι σε τακτά χρονικά διαστήματα ή κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες. Δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, ειδικά για την κίνηση στην πόλη, αλλά άμα βγεις στον αυτοκινητόδρομο 90 βαθμούς δε θα δεις ποτέ και έτσι θα κάνεις όλη τη διαδρομή μέχρι την επόμενη αστική περιοχή με βενζίνη...

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν τα παρατράγουδα;;

Το GOlf 6 που αγόρασες με 216.000χλμ μας είχες πει ότι φοράει σύστημα υγραερίου  vialle  με λαδιέρα!!

Τώρα γιατί ρωτάς για το σύστημα  vialle;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.