Jump to content
ioannisk

Εσωτερικός Φωτισμός Καντράν - Καθυστέρηση

Recommended Posts

Είναι η πρώτη μου δημοσίευση και μιας και δεν βρήκα κάποια ενότητα "Νέα Μέλη" εύχομαι από εδώ.......    Καλώς σας βρήκα!

 

Κάτοχος εδώ και 10 μέρες ενός καινούργιου VW Move Up 60ps 5d

 

Αυτό που παρατήρησα και μου φάνηκε σαν πρόβλημα στο Up (και είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει αν και στο παρελθόν είχα seat αλλά και τώρα έχω ένα Skoda ) είναι ότι όταν "ανοίγεις" τον διακόπτη των φώτων συμβαίνουν τα εξής:

 

1) Οι εξωτερικές λάμπες ανάβουν κανονικά ΑΜΕΣΩΣ

2) Μέσα ο φωτισμός α)των χειριστηρίων του καλοριφέρ β)του αναπτήρα και γ)του κουμπιού "set" για την πίεση ελαστικών ανάβουν επίσης ΑΜΕΣΩΣ 

3)ΟΜΩΣ ο φωτισμός του καντράν και των χειριστηρίων του ραδιοcd (όχι η οθόνη) ανάβουν με μία καθυστέρηση μισού με ένα δευτερόλεπτο.

Δεν είναι τόσο εύκολο να το παρατηρήσεις αν δεν το έχεις στο μυαλό σου. Εμένα που φάνηκε περίεργο αρχικά με το καντράν, διότι στο Fabia που έχω το καντράν ανάβει αμέσως και κατάλαβα αμέσως τη διαφορά στο UP.

 

Στην μεσαία κονσόλα με το καλοριφέρ και το ραδιο-cd επίσης είναι δύσκολο να το αντιληφθεί κανείς γιατί σχεδόν κανένας δεν κοιτάει εκεί όταν ανάβει τα φώτα. Είναι αστείο όμως όταν το κοιτάς διότι βλέπεις στην μεσαία κονσόλα πρώτα να ανάβουν τα μισά και μετά τα άλλα μισά.

Με τον ηλεκτρολόγο της αντιπροσωπείας που μίλησα μου είπε ότι αυτό γίνεται γιατί δεν παίρνουν όλα εντολή από το ίδιο σημείο, για αυτό και αυτή η διαφορά φάσης και καθυστέρηση. Επίσης ότι δεν είναι πρόβλημα και ότι παρουσιάζεται και σε άλλα VW αυτοκίνητα.

Όσοι έχετε up αν μπορείτε δείτε αν συμβαίνει και σε εσάς το ίδιο. Μη βιαστείτε να μου απαντήσετε. Δείτε το στη πράξη στο αυτοκίνητο σας για να δείτε αν συμβαίνει. 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας , μπορεις να κανεις μια παρουσιαση εδω.. http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32110&page=144#entry576845

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Απλά αφού μου το επιβεβαιώνεται και σεις είναι πραγματικά απογοητευτικό να βλέπεις κάτι τέτοιο σε μοντέλο 2014 ενώ σε μοντέλο 2006 του ίδιου group να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο. Είναι πισωγύρισμα. Τουλάχιστον στο καντράν υπάρχει αυτή η λειτουργία που όταν μπαίνεις σε σκοτεινό μέρος π.χ. τούνελ ανάβει και σβήνει με fade για να σου θυμήσει ότι πρέπει να ανάψεις τα φώτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευγε Γιαννη για την ομορφη επιλογη του νεου Up που οσο θα το κυκλοφορεις θα διαπιστωνεις διαρκως τα χαρισματα του.

Οπως ολα τα αυτοκινητα ετσι και αυτο εχει καποιες μικρες ατελειες,που δεν αξιζει τον κοπο να χαλιωμαστε.

π.χ. ελλειψη πλαστικου θολου στους πισω τροχους για τα νερα,

διακοπτης οδηγου για το χειρισμο παραθυρου συνοδηγου,

φωτισμος στον χωρο αποσκευων,

τριμερ στους υαλοκαθαριστηρες,κλπ.

Ειναι ομως αθορυβο,οικονομικοτατο δινοντας την αισθηση μεγαλυτερου αυτοκινητου,στιβαρο και ανετο.

Οτι προβλημα εχεις θατο λυσουμε μαζι φιλε και εδω θα συζηταμε για βελτιωσεις και εφόλης της υλης των Up μας.

Καλως ηρθες και μην μασας σε τιποτα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλοι,

μετα απο 2 εβδομαδες με το eco up οι εντυπώσεις ειναι θετικότατες!!

μια ερώτηση για τον φωτισμό του καντράν εχω, με τα φώτα ημέρας το καντράν φωτίζεται?

καποιες φορές νομίζω οτι φωτιζεται και κάποιες οχι.....

 

το αυτοκίνητο το οδηγει η σύζυγος γι'άυτο δεν έχω ασφαλή συμπεράσματα (και δεν νομίζω να έχω απο την μεριά της.. :cool: )

Link to comment
Share on other sites

john_I το καντράν φωτίζεται όταν ξαφνικά την ημέρα μπεις σε σκοτεινό σημείο π.χ. σε ένα τούνελ. Μέσα σε δευτερόλεπτα όμως αρχίζει και σβήνει. Ουσιαστικά είναι μία λειτουργία που σου δίνει την δυνατότητα να μην χάσεις επαφή με το καντράν και από τη άλλη σου υπενθυμίζει ότι πρέπει να ανάψεις μόνο σου τα φώτα. 
Η λειτουργία αυτή γίνεται με ένα αισθητήρα πυο υπάρχει στο στροφόμετρο. Είναι στρογγυλός και για να τον δεις πρέπει να ρίξεις έντονο φως με φακό. Βέβαια κάνοντας το κόλπο αυτό με το φακό θα δεις ότι μόλις αποσύρεις το φακό (και είναι βράδυ) το καντράν θα ανάψει για λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Αν και παλιό το post. Όταν ανάβετε τα φώτα στη 1η σκάλα, το ταμπλό κλπ δε θα έπρεπε να ανάβουν? Δηλαδή γιατί ειναι αυτή η σκάλα? ανάβει πχ μονο τα πίσω, γιατί τα εμπρός φωτα ημέρας ανάβουν μόνιμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα , 

διάβασα τις παραπάνω αναφορές και το δικό μου up κάνει το ίδιο αλλα διαβάζωντας τα παραπάνω εχω να πω , πως το δικό μου δεν έχει φώτα ημέρας ( δεν γνωριζω αν υπαρχουυν σε ολες τις εκδοσεις )

Επίσης εχει κατι αισθητηρες στο παρμπριζ αλλά ουτε φωτα αναβουν αυτοματα ουτε τπτ . 

Συγνωμη που ειμαι καπως οφ τοπικ αλλα διαβάζωντας τα παραπανω εγραψα εδω .

vw up 12' 1000 75ps 3d 

Ευχαριστω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.