Jump to content
Quasar

Βενζίνες, Εταιρίες, Οκτάνια και Προγράμματα [Γενική Συζήτηση και Απορίες]

Recommended Posts

"Με κατοστάρα πετάει το mk2 μου". "Όσο περισσότερων οκτανίων, προφανώς πάει καλύτερα το αμάξι", "είναι δυνατότερες" κ.λπ. Τα ακούσαμε, ξανακούσαμε, ματαξανακολυσαμε... Συμβαίνουν?

Αριθμός οκτανίου Χ μιάς βενζίνης (π.χ.98) είναι μια συμβατική μονάδα μέτρησης, που υποδηλώνει οτι μια βενζίνη παρουσιάζει την ίδια συμπεριφορά σε έναν βενζινοκινητήρα όπως ένα μείγμα Χ μερών ισο-οκτανίου (C8H18) και 100-Χ μερών κανονικού επτανίου (C7H16). Το ισοοκτάνιο είναι μια χημική ένωση που έχει εξαιρετική συμπεριφορά όσον αφορά την αντίσταση σε προανάφλεξη (πυρράκια), ενώ το επτάνιο είναι μια ένωση που καθαρή είναι ακατάλληλη για την χρήση σε βενζινοκινητήρες. Μιά 98αρα βενζίνη θα είχε την ίδια συμπεριφορά όσον αφορά τα πυρράκια όπως ένα μείγμα 98 μερών ισοοκτανίου και 2 μερών οκτανίου. Ο αριθμός οκτανίου μετράει την αντίσταση ενός καυσίμου στην προανάφλεξη, το πόσο δύσκολα δηλαδή βαράει ένας κινητήρας πυρράκια, με τις όποιες επιπτώσεις που έχει αυτό το χαρακτηριστικό.

Τα οκτάνια λοιπόν μιας βενζίνης ΔΕΝ μετρούν σε καμμία περίπτωση την "ισχύ" της βενζίνης (το ενεργειακό της περιεχόμενο σωστότερα) κοινώς το πόσο δυνατή έκρηξη κάνει μέσα στο μοτέρ για να κινήσει τα πιστόνια. Αυτό φυσικά δεν αποκλείει μια βενζίνη 100 οκτανίων να είναι "ισχυρότερη" απο μια βενζίνη 95 οκτανίων. Αυτό όμως δεν είναι ζήτημα των οκτανίων, είναι γιατι έχουν σχεδιάσει το μείγμα της κατοστάρας ισχυρότερο. Θα μπορούσε κάλλιστα να συμβαίνει το αντίθετο, η 95άρα δηλαδή να είναι "ισχυρότερη" (θεωρητικά).

Γιατί λοιπόν πολλά αμάξια δουλεύουν καλύτερα με τις 98-100 κ.λπ. ή τις "ζητάνε"?

Τα σύγχρονα αυτοκίνητα είναι συνήθως εφοδιασμένα με το λεγόμενο knock-sensor, μιά συσκευή που κατεβάζει την προπορεία ανάφλεξης (αβάνς) εάν αισθανθεί οτι ο κινητήρας πάει να βαρέσει πυρράκια. Κατεβάζοντας την προπορεία αποτρέπονται τα πυρράκια, αλλά ταυτόχρονα μειώνεται και η απόδοση του κινητήρα εκείνη τη στιγμή. ¶ν λοιπόν ένας κινητήρας τείνει να βαρέσει πυρράκια με τις 95άρες βενζίνες, θα έχει πολύ μεγάλη βελτίωση στην απόδοσή και την κατανάλωσή του άν χρησιμοποιήσει μια 98άρα ή 100άρα. Αυτό είναι λόγω του οτι ο κινητήρας υπολειτουργεί με την 95άρα, και δεν σημαίνει οτι η 100αρα είναι δυνατότερη απαραίτητα. Επίσης, δεν ισχύει το "όσο ψηλότερα τόσο καλύτερα", αφού απο το σημείο και μετά που ο κινητήρας λειτουργεί με την εργοστασιακά ρυθμισμένη του αβάνς χωρίς να βαράει πυρράκια, όσα παραπάνω οκτάνια και να έχει βενζίνη δεν πρόκειται να αυξηθεί άλλο η αβάνς. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με ρύθμιση της αβάνς ξεχωριστά. Και για αυτό στην συντιπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, όταν συγκρίνουν την 95άρα με την 100άρα πολύ συχνά ακούς (ιδίως σε μοτέρ με υψηλή συμπίεση) κάνω 500 χλμ με ένα ρεζερβουάρ 95άρας και 700(!!!)χιλιόμετρα με 100άρα, ενώ υποστηρίζουν οτι το μοτέρ μεταμορφώνεται (και μάλλον έχουν δίκιο! η διαφορά στον ήχο του μοτέρ δυό μοίρών αβάνς είναι συχνά αισθητή με το αυτί!). Στην συντριπτική πάλι πλειοψηφία των περιπτώσεων, και εξαιρούνται τα έντονα βελτιωμένα μοτέρ, η διαφορά ανάμεσα σε 98 και 100 είναι ελάχιστη (άν υπάρχει). Γιατι, πολύ απλά, σχεδόν κανένας κατασκευαστής δεν σχεδιάζει μοτέρ που να καίει μόνο 100άρες, ενώ υπάρχουν αρκετά που να καίνε μόνο 98άρες και πάνω.

Απο κεί και πέρα, μένει ανοιχτό το θέμα του ενεργειακού περιεχομένου, της "ισχύος" ας πούμε της βενζίνης. Είναι πολύ πιθανόν οι 100άρες εισαγωγής να είναι δυνατότερες, αλλά δεν έχω δεί κάποιο στάνταρντ για αυτό το χαρακτηριστικό, αντίστοιχο με τα οκτάνια. Και είναι πιθανόν σε αυτό το χαρακτηριστικό να οφείλονται οι όποιες διαφορές ανάμεσα σε βενζίνες ίσων οκτανίων (άν κάποιος υποστηρίζει οτι με τη v-power το αμάξι του πάει καλύτερα απο ότι με απλή αμόλυβδη, πιθανόν η εταιρία να χρησιμοποιεί κάποιο πρόσθετο που να αυξάνει την ισχύ της βενζίνης v-power σε σχέση με την απλή!). Αλλά δεν πρέπει να παίρνουμε ώς δεδομένο οτι με περισσότερα οκτάνια το αμάξι θα τρέχει καλύτερα. Συγκεκριμένα, το δικό μου αυτοκίνητο δέν καταλαβαίνει καμμία διαφορά ανάμεσα σε απλή, superplus, 100άρα, super. Για την ακρίβεια, άν μάντευα με πιά είχα λίγο καλύτερη απόδοση, θα έλεγα μάλλον τη super. Φυσικά, το ρύθμισα να μήν βαράει πυρράκια με καμμία βενζίνη (θυσιάζοντας λίγη απόδοση για να πάει με την 95άρα), και αφού δεν έχει knock-sensor για να κατεβάσει την αβάνς άν χρειαστεί, φαίνεται μόνο η διαφορά στην ισχύ της βενζίνης. Και είναι πρακτικά ίδιες όσες έχω δοκιμάσει, εξαιρόντας έντονες περιπτώσει νοθείας (με γάργαρο νεράκι και άλλα τέτοια!).

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου εργαλειο παει ΠΟΛΥ καλυτερα ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΕΥΡΩΣ ΣΤΡΟΦΩΝ με την απλη v-power.με την racing παει οπως παει και με την απλη, οπως παει με την εκο την κατοσταρα και οπως παει με την μπιπι την κατοσταρα. ΓΙΑΤΙ????? ακομα την v-power την καει σαν τρελο ενω τις αλλες το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Με 100άρα Ultimate βγάζω 80 περίπου μετρημένα χιλιόμετρα παραπάνω. Και βέβαια έχω καθαρό κινητήρα και καλύτερη επιτάχυνση. Και λέγοντας καλύτερη επιτάχυνση δεν εννοώ ότι ρίχνω το 0-100 3'', απλά το αμάξι ξεκινάει πιο ξεκούραστα, φυσάει.

Link to comment
Share on other sites

με BP Ultimate 100 οκτανιων εχω καλυτερη αποδοση και περισσοτερη αυτονομια (γυρω στα 40 - 50 χλμ.)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω με την vpower βλεπω καμια διαφορα απλα παραπανς λεφτα απο την απλη!!!!!

με την racing ειδα λιγη διαφορα!!!!!

με την βπ ultimate ειδα τεραστια διαφορα σε σχεση με την racing!!!!

με eco 100αρα την ειδα λιγο καλυτερη απο την ρεισινκγ!!!!

με την απλη αμολυβδη το golfaki moy βαραει πιρακια!!!!

ολες οι μετρισεις μου εγιναν με 5 διαδοχικα γεμισματα σε καθε μια!!!!!!

στη πολη καιει λιγοτερα με 100αρα αλλα οχι τρελη διαφορα!!!!

αλλα στην εθνικη η διαφορα ειναι αισθητη και σε αποκριση αλλα και σε καψιμο!!!!!

ομως το ερωτημα είναι αξιζει να δινουμε τα παραπανω λεφτα?????

για τους fsi mallon nai!!!! τι να πω!!!!!!!!!!!!!!1

ενα μεγαλο μπαρβο στον Quasar για την ενημερωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

πες τα quasar πές τα!!!!

:) :)

ενα  μεγαλο  μπαρβο  στον  Quasar  για  την  ενημερωση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

:D:D:blush: Ευχαριστώ για το thumbs up :thumbsup:

Εγώ λοιπόν μέχρι στιγμής παρατηρώ τα εξής στο αμαξάκι μου. Παίρνω πίσω αυτό που είπα οτι μόνο με v-power βλέπω διαφορά. ¶κυρο. Με την ultimate μέχρι στιγμής είχα την καλύτερη απόδοση, με τεράστια διαφορά στις ψηλές, αλλά επειδή οι ρυθμίσεις ήταν λίγο τσιμπημένες, μάλλον ήταν θέμα αβάνς (τη δοκίμασα καπάκι μετά απο V-power, και το αμάξι μεταμορφώθηκε κυριολεκτικά, οπότε μάλλον ήταν απο θέμα οκτανίων γιατι είχα τσιμπήσει λίγο την αβάνς). Όπως και να έχει, ακολουθέι η V-power, η Kinitron, η 98 άρα, η 95άρα. Κουλό? Κι όμως. ¶ρα το προσωπικό μου συμπέρασμα είναι αυτό που μάντευα στην αρχή:

Οι ελληνικές βενζίνες είναι τόσο καλές όσο τα οκτάνιά τους (δηλαδή όπως εξηγώ νωρίτερα ή τα χρειάζεσαι και πρέπει να τις βάζεις πάντα (fsi ή μοντιφιές), ή δέν τα βάζεις ποτέ γιατί δεν κάνουν διαφορά). Απο κεί και πέρα, οι τρείς εισαγωγής (Vpower, Vpower Racing και Ultimate) (διορθώστε με για την Ultimate δέν είμαι σίγουρος αν είναι εισαγωγής) φαίνονται να είναι ταυτόχρονα και ισχυρότερες σάν καύσιμα (να κάνουν καλύτερο μπάμ), με αποτέλεσμα ελαφρά αύξηση της απόδοσης/κατανάλωσης σε ταξίδια σε σχέση με τις "κοινές" ίδιων οκτανίων...

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Guest tasosgolf2

ΦΙΛΕ QUASAR ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗ SUPER ΠOY EBAZA ΣΤΗΝ ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΠΟΥ ΒΑΖΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ SUPER ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ.....Η ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΝΤΟΠΙΖΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΒΕΝΖΙΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΘΕΥΕΙ ΤΗ SUPER ΠΟΥ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΙΞΑ ΣΤΗΝ ΑΜΟΛΥΒΔΗ..............ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ V-POWER ΚΑΙ BP 100-ΑΡΑ...ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ???????????????

Link to comment
Share on other sites

Guest Drago

Δεν υπαρχει φοβος, ισα ισα που θα κινδυνευει λιγοτερο το μοτερ σου απο τα πιρακια. Με αυτες τις βενζινες ανεβαζεις ακομα παραπανω το αβανς του κινητηρα χωρις να χτυπησει πιρακια. Τωρα το ποσο νοθευμενες ειναι, ποιος να ξερει.......

Link to comment
Share on other sites

Να ξερετε οτι με διαδοχικα γεμισματα δεν κανετε τπτ...

για να καταλαβεις μια βενζινη πρεπει να την δουλεψεις μια εβδομαδα και μετα να πας σε αλλη...ακομα παιζουν ρολο οι συνθηκες φυσαγε το ιδιο με ολες ηταν ιδια η θερμοκρασια περιβαλλοντος? ενα σωρο πραγματα...προσεχετε πολυ σε αυτα τα τεστ,,,,

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει φοβος, ισα ισα που θα κινδυνευει λιγοτερο το μοτερ σου απο τα πιρακια. Με αυτες τις βενζινες ανεβαζεις ακομα παραπανω το αβανς του κινητηρα χωρις να χτυπησει πιρακια. Τωρα το ποσο νοθευμενες ειναι, ποιος να ξερει.......

ισα ισα που στισ 100αρεσ που εχουν περισσοτερο κερδοσ λογω κοστουσ βαζουνε "νερακι" για να εχουν κερδοσ στο κερδοσ.

Link to comment
Share on other sites

Guest Drago

Ενταξει δεν βαζουν νερακι αλλα μερικοι βαζουν απλες αμολυβδες μεσα. Βεβαια πριν φτασει η τιμη της αμολυβδης τοσο κοντα στις 100αρες. Τωρα δεν τους πολυσυμφερει αλλα και παλι ......

Link to comment
Share on other sites

ισχύει ότι με την 100άρα το αμάξι καίει περισσότερο λάδι???

λόγω μεγαλύτερης εκτόνωσης...μεγαλύτερη θερμοκρασία...τι λέτε?

Θεωρητικά, όπως γράφω και στο άρθρο, τα περισσότερα οκτάνια ΔΕΝ κάνουν μεγαλύτερη εκτόνωση, απλά λιγότερη προανάφλεξη, οπότε δέν πάιζει.΄Βέβαια παίζει το "αλλά" που προανέφερα, δηλαδή παίζει η Racing και η Ultimate να έχουν κάποια μαγειρέματα για να κάνουν όντως μεγαλύτερο μπάμ (πολύ αμφιβάλλω πάντως!!!). Και να συμβάινει όμως αυτό, ούτως η άλλως ΔΕΝ αυξάνεται η κατανάλωση λαδιού απο την αύξηση της θερμοκρασίας (πιό πιθανό είναι το αντίθετο, και για αυτό και καίς πολύ λάδι όταν το σκίζεις κρύο, γιατί δεν σφραγίζουν τόσο τέλεια τα πιστόνια).

Link to comment
Share on other sites

Ρε Quasar σε προσκυνώ ρε γαμώτο... worthy.gifworthy.gifworthy.gif:D:lol:

Οι αναλύσεις σου μου έχουν λύσει πόσες απορίες και ταυτοχρόνα μπορώ και τις καταλαβαίνω εγώ που δεν τα ξέρω τα μηχανολογικά - φοβερός!!

Να ρωτήσω και κάτι επιπλέον:γιατί η Racing είναι πιο ακριβή από την 100αρα της ΒΡ και της ΕΚΟ? Τι παραπάνω έχει?

Link to comment
Share on other sites

:lol:-->

QUOTE(Sir B @ 06/10/2005, 17:21 )

Ρε Quasar σε προσκυνώ ρε γαμώτο... worthy.gifworthy.gifworthy.gif:excl::thumbsup:

Οι αναλύσεις σου μου έχουν λύσει πόσες απορίες και ταυτοχρόνα μπορώ και τις καταλαβαίνω εγώ που δεν τα ξέρω τα μηχανολογικά - φοβερός!!

Να ρωτήσω και κάτι επιπλέον:γιατί η Racing είναι πιο ακριβή από την 100αρα της ΒΡ και της ΕΚΟ? Τι παραπάνω έχει?

για να καλυψει τα επιπλεον εξοδα των διαφημισεων που εχει..με αλογα,πουλαρια κλπ :lol::lol:

μεχρι πριν βγει 100ρα λεγαν δε γινεται να υπαρχουν 100 οκτανια και ελεγε 99+ και ιστοριες.. new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Thank you SirB!

Όσο για την Shell, τρέχα γύρευε!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε παιδιά εμένα το beetle οτι και να βάλω τα ίδια συμπεριφέρεται...σχεδόν... ίσως επειδή είναι οχταβάλβιδο....η αλήθεια έιναι πως όταν βάζω 100αρα το ρελαντί πάει στισ 1100 στροφές ενώ με τις 95αρες πέφτω στισ 900 και πολλές φορές και πιο κάτω 700...Το θέμα είναι πως ότι και να βάλω η τελική ταχύτητα δεν λεέι να παει πάνω από 170...μην πώ 160 σε στροφές

Link to comment
Share on other sites

oles οι ποιοτητες βενζινων ειναι ιδιες...ολες ερχονται απο την Ελευσινα μιας κ δεν υπαρχουν αλλα διυλιστηρια στην Ελλαδα.

απο κει κ περα ειναι θεμα μαρκετινγκ κ απο το ποσο καθαρος ειναι ο βενζινοπωλης...(μιξη με πετρελαιο κινησης,θερμανσης,ντιζελ ή στις δεξαμενες των 100 να βαζουν την απλη κτλ...)

στις 100σταρες διαφορες βλεπεις μονο σε δυνατα αυτοκ ωστε να αξιζει η τιμη τους..

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

στις 100σταρες διαφορες βλεπεις μονο σε δυνατα αυτοκ ωστε να αξιζει η τιμη τους..

Ή γενικά σε αμάξια που έχουν είτε ψηλό αβάνς ή συμπίεση απο την μάνα τους (όλα τα fsi) ή αμάξια με πρόγραμμα(αβάνς) /πλανισμένα καπάκια (συμπίεση)...

Link to comment
Share on other sites

Ή γενικά σε αμάξια που έχουν είτε ψηλό αβάνς ή συμπίεση απο την μάνα τους (όλα τα fsi) ή αμάξια με πρόγραμμα(αβάνς) /πλανισμένα καπάκια (συμπίεση)...

και το πολο Gti και ο AZD και ο BCB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.