Jump to content
Quasar

Βενζίνες, Εταιρίες, Οκτάνια και Προγράμματα [Γενική Συζήτηση και Απορίες]

Recommended Posts

πάντος πρέπει να προσέχουμε πολύ με τις βενζίνες προχτές ένας φίλος με Leon είχε κατι προβλήματα ..το αμάξι του έσβηνε στα καλα καθούμενα,,,το έβαζε παλι μπροστά ..πήγαινε μετα έσβηνε,,πήγε σε μάστωρα ..από τους καλήτερους ...το ψάξαν ...και τελικά στα φίλτρα βενζίνης βρίκαν νεράκι του θέου..μάλλον του βενζινά!!!!Δεν είναι τυχαιίο πως έβαζε βενζίνη εδώ και 3 μήνες από το ίδιο πρατήριο....

Edited by vagva
Link to comment
Share on other sites

[...]οι τρείς εισαγωγής (Vpower, Vpower Racing και Ultimate) (διορθώστε με για την Ultimate δέν είμαι σίγουρος αν είναι εισαγωγής) [...]
Απ' όσο ξέρω, όλες οι βενζίνες εμπλουτίζονται στην Ελλάδα δηλαδή η Shell και η BP παραλαμβάνουν την 95άρα από τα κρατικά διυληστήρια και της προσθέτουν τα δικά τους κόλπα. Έτσι φτιάχνει η BP την Ultimate, έτσι φτιάχνει και η Shell την V-Power, σε δεξαμενές στον Ασπρόπυργο. Η μόνη απ' όσο ξέρω που αποτελεί προϊόν εισαγωγής είναι η V-Power Racing της Shell.
[...]Να ρωτήσω και κάτι επιπλέον:γιατί η Racing είναι πιο ακριβή από την 100αρα της ΒΡ και της ΕΚΟ? Τι παραπάνω έχει?
Μετακύλιση του ηψυλού μεταφορικού κόστους στον πελάτη.

Ίσως η Sheel Hellas πληρώνει και δασμούς για να φέρει το καύσιμο στην Ελλάδα, κάτι που θα μεγάλωνε το κόστος.

Ή γενικά σε αμάξια που έχουν είτε ψηλό αβάνς ή συμπίεση απο την μάνα τους (όλα τα fsi) ή αμάξια με πρόγραμμα(αβάνς) /πλανισμένα καπάκια (συμπίεση)...
Ρε Γεράσιμε, η VolksWagen συνιστά για τον 1400άρη τον FSI βενζίνη 95 οκτανίων. Η χρήση εμπλουτισμένης βενζίνης στον 1400άρη FSI είναι καλή ή αδιάφορη; Edited by GraveDigger
Link to comment
Share on other sites

Τί να σου πώ ρε αδερφέ, θεωρητικά για όλα τα μοτέρ τα πρόσθετα καλά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Tο 1.4 Golf το δικό μου, με Shell Racing βεζίνα μεταμορφώνεται στην κυριολεξία!! καμία σχέση με τις 100άρες.Αλλάζει ο ήχος της μηχανής,ανεβαίνει λίγο το ρελαντί,και ζωντανεύει! rocket.gifrocket.gifrocket.gif To οτι την καίει γρηγορότερα είναι επειδή το πατάω και περισσότερο,προκειμένου να διαπιστώσω τη διαφορά.Με τη φυσιολογική οδήγηση η κατανάλωση είναι μικρότερη απο οτι με 100άρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest super savvato!!!

τη κυριακη που βαλεμε μισο ρεζερβουαρ για να κατεβουμε στον αγωνα βαλαμε απο το φαληρο πανω στη ποσειδωνος shell k racing συγκεκριμενα κ το απογευματακι που πεταξε ενδειξη τσεκ!

σημερα εβαλα 100αρα aegean k εσβησε

οποτε πλεον δε παιζει τοσο η μαρκα οσο κ ο βενζινας

Link to comment
Share on other sites

απο οσα ξερω ολες οι βενζινες ειναι ελληνικες με 95 οκτανια .

100 οκτανια γινονται με προσθικη χημικων εδω στην ελλαδα.

για την shell δεν ξερω αν οντως εισαγεται.

στο δικο μου αμαξι (golf v 2.0 fsi) βαζω παντα 100αρα.στην αρχη εβαζα μονο bp ultimate απο ενα και μονο πρατηριο.καποια στιγμη εβαλα shell v power racing και ειδα το αμαξι λιγο πιο δυνατο(<<ειχε ορεξη το μοτερ>>).δεν ξερω καποιο πρατηριο shell που να του εχω εμπιστοσυνη οποτε τωρα βαζω μονο εκο speed απο ενα και μονο πρατηριο(γιατι ποτε δεν εχει ακουστει το παραμικρο για το συγκεκριμενο πρατηριο τα τελεταια 15-20 χρονια.)

ποτε δεν κοιταξα την τιμη στην βενζινα, αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ειναι καθαρη .αν ειναι να γλιτωσω 1-2 ευρω το γεμισμα και να καταστρεψω το μοτερ τοτε ειμαι υπευθηνος και εγω για οτι συμβει.

την νοθεια στα καυσιμα την κανει ο πρατηριουχος.αυτος που εχει το βυτιο δεν κανει νοθεια γιατι του περνει παντα διγμα ο πρατηριουχος και το στελνει στο χημειο της καθε εταιριας.

σε μερικα μοτερ που καινε απλη αμολυβδη δεν μπορεις να βαλεις 100αρα, γιατι η 100αρα εχει μεγαλητερο βαθμο αντιεκρηκτικοτητας απο την απλη (95 οκτ) με αποτελεσμα να μην μπορει να την καψει και να εχει πτωση ισχυος το μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

σε μερικα μοτερ που καινε απλη αμολυβδη δεν μπορεις να βαλεις 100αρα, γιατι η 100αρα εχει μεγαλητερο βαθμο αντιεκρηκτικοτητας απο την απλη (95 οκτ) με αποτελεσμα να μην μπορει να την καψει και να εχει πτωση ισχυος το μοτερ.

:whistling: Σωστό αυτό που λες , αλλά για τισ κοινές βενζίνες για εμασ τουσ θνητούς δε παίζει αυτό, μονο κάλο μπορεί να κάνει μια "ενισχυμένη" βενζίνη ,όχι κακό, εκτός και εαν είναι νοθευμένη με νέρο.Αυτό που λες ισχύει και έχει να κάνει με το εαν η βενζίνη είναι βραδύκαυστη και οχι με το δείκτη αντικροτικότητας (δείκτης οκτανίου), έαν λοιπον είναι βραδύκαυστη(νιτρομεθαλόλη) πρέπει να αυξήσεις avans κατα 20-30 μοιρονια. Ναι τόσο πολύ αλλά παμε σε άλλα χωράφια. Ολές οι βενζίνες είναι ίδιες όσον αφορά την ταχύτητα κάυσης :excl:

Link to comment
Share on other sites

;) Σωστό αυτό που λες , αλλά για τισ κοινές βενζίνες για εμασ τουσ θνητούς δε παίζει αυτό, μονο κάλο μπορεί να κάνει μια "ενισχυμένη" βενζίνη ,όχι κακό, εκτός και εαν είναι νοθευμένη με νέρο.Αυτό που λες ισχύει και έχει να κάνει με το εαν η βενζίνη είναι βραδύκαυστη και οχι με το δείκτη αντικροτικότητας (δείκτης οκτανίου), έαν λοιπον είναι βραδύκαυστη(νιτρομεθαλόλη) πρέπει να αυξήσεις avans κατα 20-30 μοιρονια. Ναι τόσο πολύ αλλά παμε σε άλλα χωράφια. Ολές οι βενζίνες είναι ίδιες όσον αφορά την ταχύτητα κάυσης :thumbsup:

φιλε σεβομαι την αποψη σου αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω για τις κοινες βενζινες

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανεβαίνει η αντικροτικότητα ανεβαίνει καί η βραδυκαυστότητα... Όχι πολύ, αλλά αισθητά... Η 100 οκτανίων είναι λίγο πιο βραδύκαυστη απο την απλή... Όχι πολύ, επαναλαμβάνω, δεν μιλάμε για τις διαφορές βενζίνης-νιτρομεθανόλης και λοιπά, μιλάμε για άντε μια δυο μοίρες να χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

παιδια πιστευεται οτι οι 100ρες βενζινες απο πρατηριο σε πρατηριο ειναι διαφορετικες?δηλαδη να προτημησω απο καποια επωνυμη εταιρια πχ bp shell η και αν βαλω απο μια ελιν cyclon ειναι το ιδιο πραμα? new_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι οι τιμές των προϊόντων διαφέρουν για κάποιο λόγο. Το κόστος παραγωγής ενός φθηνού προϊόντος -συνήθως- είναι μικρότερο από το κόστος παραγωγής ενός ακριβότερου.

Βέβαια, αυτό το κόστος μπορεί να μη σχετίζεται πάντα με την ποιότητά του. Μπορεί να έχει να κάνει με λειτουργικά κόστη, marketing κλπ.

Προσωπικά, επιλέγω πάντα βενζίνη "γνωστής μάρκας" που να μην μου πιάνει τον κ*λ* και που να μου "διασφαλίζει" στο μέγιστο βαθμό ότι η βενζίνη που βάζω είναι καθαρή και όχι με 20% Η2Ο. Καλό είναι να βάζεις βενζίνη από ένα και μόνο πρατήριο. Στο πρατήριο της γειτονιάς μου από το οποίο βάζω πάντα βενζίνη, έχω πετύχει 2 φορές ελεγκτές του Υπουργείου Ανάπτυξης. Και τις δύο πήγα και τους μίλησα ο ίδιος και μου είπαν ότι είναι πεντακάθαρος ο παππούς.

Link to comment
Share on other sites

η bp ultimate ειναι εισαγωγης,νομιζω το ιδιο και η racing της shell.ολες ομως εχουν διαφορετικα προσθετα,απο 95αρες μεχρι 100φευγα βενζινες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η επωνυμια.Παιζει ρολο κ ο πρατηριουχος.Αν τη νοθευει τι να λεει να ειναι shell,bp κλπ;Εγω πριν δυο χρονια ειχα προβλημα με το αυτοκινητο του πατερα μου σε πρατηριο shell.Μολις αλλαξα πρατηριο ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η επωνυμια.Παιζει ρολο κ ο πρατηριουχος.Αν τη νοθευει τι να λεει να ειναι shell,bp κλπ;Εγω πριν δυο χρονια ειχα προβλημα με το αυτοκινητο του πατερα μου σε πρατηριο shell.Μολις αλλαξα πρατηριο ολα καλα.

κ μαλιστα οχι μονο ο πρατηριουχος καμια φορα,αλλα ακομα κ ο οδηγος της νταλικας μπορει να νοθευσει το φορτιο για να μεινει κερδος σε αυτον! την εχει πατησει φιλος μου πρατηριουχος ετσι με αποτελεσμα να διωξει τον "εξυπνο" οδηγο..

οποτε το καλυτερο ειναι να εντοπισεις ενα εμπιστο πρατηριο κ να βαζεις απο αυτο συνεχως,ανεξαρτητως μαρκας.. σιγουρα shell,bp,κλπ ειναι αξιοπιστες εταιριες,μιας κ υποκεινται πολυ συχνα ελεγχους απο την ιδια την εταιρια,αλλα νομιζω πως πληρωνεις κ λιγο μαρκα(η shell πχ πως θα βγαλει τα δωρα που σου δινει με τους ποντους που συλλεγεις)?. εγω βαζω απο δυο πρατηρια απολυτα εμπιστα,ενα shell κ ενα avin κ δεν ειχα προβληματα ως τωρα..

αλλος μυθος επισης πως μπορει να νοθευεται η βενζινη με νερο. αυτο δεν ειναι δυνατο,γιατι δεν αναμιγνυονται αυτα τα δυο υλικα.αν πχ βαλεις σε ενα μπουκαλι βενζνη με νερο,το νερο θα βρισκεται στο πανω μερος του μπουκαλιου κ η βενζινη χαμηλοτερα. συνηθως με αλλα ευφλεκτα υλικα νοθευεται, πχ οινοπνευμα, η 100αρα με 95αρα,κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω πως ειναι πιο πολυ στον πρατηριουχο ΔΙΟΤΙ

Εδω στην Κατερινη βαζω BP Ulti και ειμαι μια χαρα απο αποδοση και 128.9ευ

Πριν καμια βδομαδα εβαλα BP Ulti απο Κομοτηνη 163.9 machinegun.gif (ο μοναδικος (*&^%$#@*($ BP)

και μου εκανε κομπιασματα..

Link to comment
Share on other sites

εγω στη λαρισα βαζω απο ενα ελιν το οποιο την εχει 1,12 την κατοσταρα παρακαλω και πραγματικα ειναι η καλυτερη βενζινη που εχω βρει σε αθηνα-λαρισα οποτε το θεμα επωνυμιας δεν παιζει ρολο για εμενα!

γιατρε σε πιο shell και ποιο avin πας;

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Βασικά από ότι ξέρω όλα τα βενζινάδικα έχουν την ίδια βενζίνη από το ίδιο διυλιστηριο. Από κει και πέρα αλλάζει το ενισχυτικό για την κατοστάρα.Όλα τα βενζινάδικα έχουν την ίδια βενζίνη.Το τι μάρκα θα είναι (BP κλπ) εξαρτάται από αυτόν που έχει το πρατήριο και πόσο κοστίζει να νοικιάσει το όνομα.Τώρα όσον αφορά τις τιμές ξέρω πως είναι ανάλογα με την κατανάλωση.Δηλαδή στην αρχή ο πρατηριούχος αγοράζει ακριβά οπότε πουλάει και ακριβά και όσο μεγαλύτερη κατανάλωση έχει τόσο καλύτερη τιμή χτυπάει.Γι αυτό για να πετύχει ένα πρατήριο πρέπει να ρισκάρει ο ιδιοκτήτης κατεβάζοντας την τιμή στην αρχή και οπότε να "μπει μέσα" έτσι ώστε να πετύχει κατανάλωση και μετά να γυρίσει όλο αυτό σε κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

εγω στη λαρισα βαζω απο ενα ελιν το οποιο την εχει 1,12 την κατοσταρα παρακαλω και πραγματικα ειναι η καλυτερη βενζινη που εχω βρει σε αθηνα-λαρισα οποτε το θεμα επωνυμιας δεν παιζει ρολο για εμενα!

γιατρε σε πιο shell και ποιο avin πας;

πανο το shell ειναι στην αγια οπου μενω κ το avin στα τρικαλα οπου δουλευω!

εσυ σε ποιο πρατηριο αναφερεσαι? εχω ακουσει πως το ΑΠ στη βολου(στις γραμμες του τρενου)κ το ετεκα στην αεροδρομιου ειναι καλα κ φτηνα.

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Εγω αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι εαν βαλω 2-3 φορες συνεχομενες απο αλλη φιρμα εκτος bp και shell με το που θα το γυρησω παλι σε bp/shell το αμαξι εχει αισθητη διαφορα προς το καλυτερο, και για αυτο προτιμω πρωτα bp και μετα shell και παντα απο συγγεκριμενο μαγαζι.

Αλλα και απο αμαξι σε αμαξι μπορει να διαφερει πχ στο προηγουμενο αμαξι που ειχα ατμοσφαιρικο δεν καταλαβαινα διαφορα ουτε στην 100αρα.

Οσο για την 100αρα εχει τεραστια διαφορα στο περπατημα τα 18αρια τρελενονται για 100αρες βενζινες!! ...αλλα καταναλωνετε πολυ γρηγορα! ...και ειναι και ακριβη.

Ο βενζινας μου, μου ειπε καλυτερα 100αρα να βαζω οταν βγενω εθνικη γιατι κανει καλυτερη καυση, για μεσα στην πολη δεν αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι εαν βαλω 2-3 φορες συνεχομενες απο αλλη φιρμα εκτος bp και shell με το που θα το γυρησω παλι σε bp/shell το αμαξι εχει αισθητη διαφορα προς το καλυτερο, και για αυτο προτιμω πρωτα bp και μετα shell και παντα απο συγγεκριμενο μαγαζι.

Αλλα και απο αμαξι σε αμαξι μπορει να διαφερει πχ στο προηγουμενο αμαξι που ειχα ατμοσφαιρικο δεν καταλαβαινα διαφορα ουτε στην 100αρα.

Οσο για την 100αρα εχει τεραστια διαφορα στο περπατημα τα 18αρια τρελενονται για 100αρες βενζινες!! ...αλλα καταναλωνετε πολυ γρηγορα! ...και ειναι και ακριβη.

Ο βενζινας μου, μου ειπε καλυτερα 100αρα να βαζω οταν βγενω εθνικη γιατι κανει καλυτερη καυση, για μεσα στην πολη δεν αξιζει.

εκο και μονο εκο.

εβαλα πριν λιγες μερες shell απλη αμολυβδη και αυξηθηκε η καταναλωση.

οποτε μονο εκο που βαζω απο πρατηριο φιλου εδω κια 4 χρονια και ειτε βαλω 100αρα ειναι τελεια και φτηνη ειτε βαλω 95+ παει το αμαξι πολυ καλα.

η πλακα ειναι πως πριν λιγες μερες παω και βαζω shell, ο υπαλληλος μου λεει απλη? καλα βαλε και νερο αλλα εγω σου προτεινω να βαλεις vpower racing. καλα λεω πλακα ΜΕ κανεις; σιγα μη βαλω τοση ακριβη βενζινη. δεν παω να κανω κοντρα! καλα μου λεει εγω για σενα το λεω. 98 θελει το αμαξι και οχι 95 αλλα οκ βαλε και νερο αλλα αν θελεις να το κρατησεις... καλα του λεω δηλαδη η απλη βενζινη σου δεν ειναι καλη; οχι μου λεει!!!!! ρε του λεω βλακας εισαι; υποτιμας την βενζινη σου; και μου λεει καλα βαλε vpower καλυτερη ειναι. σιγα του λεω μη βαλω, αφου και αυτη 95 ειναι!!! και φυσικα εβαλα 95 απλη . 45000 χιλ με 95+ εκο και το αμαξι πεταει! και μην τρελενεστε και βαζετε 100αρες που ειναι πανακριβες. και ειδικα ΠΟΤΕ vpower για την οποια εφαγε μεγαλο προστιμο η Shell και γιαυτο εφυγε απο την ελλαδα. την πουλανε δηθεν για ανωτερη ενω ειναι 95....

Link to comment
Share on other sites

και ειδικα ΠΟΤΕ vpower για την οποια εφαγε μεγαλο προστιμο η Shell και γιαυτο εφυγε απο την ελλαδα. την πουλανε δηθεν για ανωτερη ενω ειναι 95....

φιλε γιαννη δεν ειπε ποτε κανεις οτι η vpower ειναι 98αρα η 100αρα.. 95αρα ειναι με προσθετα καθαρισμου,κλπ κ δεν ακουσα κανενα πρατηριουχο μεχρι τωρα να διαφημιζει κατι αντιθετο. επισης αυτο με το προστιμο δεν το ξερω ,για δωσε λεπτομερειες! θα φυγει σε 5 χρονια επειδη εξαγοραστηκε απ'οτι ξερω εγω..

Link to comment
Share on other sites

φιλε γιαννη δεν ειπε ποτε κανεις οτι η vpower ειναι 98αρα η 100αρα.. 95αρα ειναι με προσθετα καθαρισμου,κλπ κ δεν ακουσα κανενα πρατηριουχο μεχρι τωρα να διαφημιζει κατι αντιθετο. επισης αυτο με το προστιμο δεν το ξερω ,για δωσε λεπτομερειες! θα φυγει σε 5 χρονια επειδη εξαγοραστηκε απ'οτι ξερω εγω..

http://www.tarmac.gr/portal/export.php?mode=txt&t=602&sid=8b94c8b439c2fa004b3015401a5ab069

http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=1970

Link to comment
Share on other sites

το οτι η bp ultimate ειναι εισαγωγης ειναι η μεγαλυτερη μουφα που εχω ακουσει.και το ακουω απο πολλους οτι ερχεται απο σκαδιναβια.........δεν υπαρχει βενζινη εισαγωγης.....2 διηλιστηρια υπαρχουν στην ελλαδα και ολοι περνουν απο κει......οταν βαζεις απλη,εκτος απο την v-power shell και eko kinitron (αυτες ειναι 97-98 οκτανια)ειναι παντου σχεδον ιδιες,ιδια οκτανια αλλα βελτιωτικα.......και οι κατοσταρες ειναι ολες απο ελλαδα.....εγω βαζω εκο 100ara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.