Jump to content
Quasar

Βενζίνες, Εταιρίες, Οκτάνια και Προγράμματα [Γενική Συζήτηση και Απορίες]

Recommended Posts

doctor οσες ειναι 95 plus ειναι περισσοτερα οκτανια,περιπου 97-98,οπως kai h v-power

Θα διαφωνήσω κάθετα φίλε μου γιατί δούλευα 3 χρόνια σε πρατήριο Shell και ξέρω. Η V-Power είναι 95 οκτάνια, απλά (όπως είπαν και πιο πάνω) έχει κάποια καθαριστικά για τον κινητήρα. Τίποτα παραπάνω.

Όπως να ξέρετε ότι δεν είναι όλες οι 95άρες, 95 οκτάνια. Το υπουργείο δίνει μια απόκλιση της τάξεως του +/- 1 οκτανίου στις 95άρες και στις 95+ και του +/- 1,2 οκτανίου στις 100άρες. ΠΧ σε βενζινάδικο AEGEAN ενός φίλου (που ξέρω ότι δεν κάνει μ.....ιες) έπεσα σε έλεγχο και είδα τα δελτία του υπουργείου να γράφουν για την 100άρα, 101 οκτάνια και για την 95άρα, 95.4 όκτανια. Βέβαια το γεγονός ότι είναι 101 οκτάνια δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά σε σχέση με όταν βάζω 95άρα. (Καρφί για την Aegean αυτό ;) )

Επίσης στον φίλο πιο πάνω που αναφέρεται στην "καταγωγή" της 100άρας έχω να πω ότι η Shell V-Power Racing είναι Ιταλικής Προέλευσης και ΒΡ Ultimate είναι όντως Σκανδιναβικής προελεύσεως (της AEGEAN (Μελισανίδης), της ΕΤΕΚΑ (Σπανός) είναι ελληνικές, για τις άλλες εταιρείες δεν γνωρίζω). Το γεγονός ότι είναι οι πιο ακριβές οφείλεται αφενός στα πρόσθετα και τα καθαριστικά που βάζουν μέσα οι εταιρείες αλλά και στα 2 τελωνεία που περνάνε. 1 για την είσοδο στην χώρα και άλλο 1 όταν είναι να μπει στο βυτίο για να πάει στο πρατήριο.

ΠΧ Γιατί να βάλετε 100άρα που δεν είστε και σίγουροι για την ποιότητά της και θα την ακριβοπληρώσετε (με εξαίρεση λίγα πρατήρια) και να μην βάλετε 95άρα και να προσθέσετε ένα ενισχυτικό οκτανίων σε κάθε ντεπόζιτο. Το αποτέλεσμα είναι περίπου το ίδιο και στα οκτάνια και στο κόστος. Αλλά εκεί ξέρεις ότι έχεις βάλει 95 και έχεις πληρώσει για 95άρα + το ενισχυτικό (περίπου 10-12 ευρώ). Αν βάλεις απλά 100άρα, την έχεις ακριβοπληρώσει. Θα ξέρεις όμως αν έχεις στο ρεζερβουάρ σου 100 οκτάνια ?????

Και για να σας πω και την aπoψή μου στην ποιότητα της 100άρας, οι καλύτερες με διαφορά είναι η Racing και η EKO Κinitron Unleaded 100 SPEED (από προσωπική χρήση).

Συγνώμη για το μέγεθος της απάντησης. Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Φιλικά

Edited by Miltos_Golf6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που βάζω το τελευταίο διάστημα (που εκτοξεύτηκαν οι τιμές στα καύσιμα) την ΕΚΟ 95 plus με τα πρόσθετα, το αυτοκίνητο πάει μια χαρά.

Μην ξεχνάμε ότι στο βιβλιαράκι και στο πορτάκι του ρεζερβουάρ για τα 1,4 tsi αναγράφεται καύσιμο 95 οκτανίων.

http://www.eko.gr/Text.aspx?menuitemid=726&lan=1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που βάζω το τελευταίο διάστημα (που εκτοξεύτηκαν οι τιμές στα καύσιμα) την ΕΚΟ 95 plus με τα πρόσθετα, το αυτοκίνητο πάει μια χαρά.

Μην ξεχνάμε ότι στο βιβλιαράκι και στο πορτάκι του ρεζερβουάρ για τα 1,4 tsi αναγράφεται καύσιμο 95 οκτανίων.

http://www.eko.gr/Text.aspx?menuitemid=726&lan=1

Μόνο ΕΚΟ 100 και είμαι ευχαριστημένος. Η τιμή όμως έχει ξεφύγει. :)

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω κάθετα φίλε μου γιατί δούλευα 3 χρόνια σε πρατήριο Shell και ξέρω. Η V-Power είναι 95 οκτάνια, απλά (όπως είπαν και πιο πάνω) έχει κάποια καθαριστικά για τον κινητήρα. Τίποτα παραπάνω.

Όπως να ξέρετε ότι δεν είναι όλες οι 95άρες, 95 οκτάνια. Το υπουργείο δίνει μια απόκλιση της τάξεως του +/- 1 οκτανίου στις 95άρες και στις 95+ και του +/- 1,2 οκτανίου στις 100άρες. ΠΧ σε βενζινάδικο AEGEAN ενός φίλου (που ξέρω ότι δεν κάνει μ.....ιες) έπεσα σε έλεγχο και είδα τα δελτία του υπουργείου να γράφουν για την 100άρα, 101 οκτάνια και για την 95άρα, 95.4 όκτανια. Βέβαια το γεγονός ότι είναι 101 οκτάνια δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά σε σχέση με όταν βάζω 95άρα. (Καρφί για την Aegean αυτό :D )

Επίσης στον φίλο πιο πάνω που αναφέρεται στην "καταγωγή" της 100άρας έχω να πω ότι η Shell V-Power Racing είναι Ιταλικής Προέλευσης και ΒΡ Ultimate είναι όντως Σκανδιναβικής προελεύσεως (της AEGEAN (Μελισανίδης), της ΕΤΕΚΑ (Σπανός) είναι ελληνικές, για τις άλλες εταιρείες δεν γνωρίζω). Το γεγονός ότι είναι οι πιο ακριβές οφείλεται αφενός στα πρόσθετα και τα καθαριστικά που βάζουν μέσα οι εταιρείες αλλά και στα 2 τελωνεία που περνάνε. 1 για την είσοδο στην χώρα και άλλο 1 όταν είναι να μπει στο βυτίο για να πάει στο πρατήριο.

ΠΧ Γιατί να βάλετε 100άρα που δεν είστε και σίγουροι για την ποιότητά της και θα την ακριβοπληρώσετε (με εξαίρεση λίγα πρατήρια) και να μην βάλετε 95άρα και να προσθέσετε ένα ενισχυτικό οκτανίων σε κάθε ντεπόζιτο. Το αποτέλεσμα είναι περίπου το ίδιο και στα οκτάνια και στο κόστος. Αλλά εκεί ξέρεις ότι έχεις βάλει 95 και έχεις πληρώσει για 95άρα + το ενισχυτικό (περίπου 10-12 ευρώ). Αν βάλεις απλά 100άρα, την έχεις ακριβοπληρώσει. Θα ξέρεις όμως αν έχεις στο ρεζερβουάρ σου 100 οκτάνια ?????

Και για να σας πω και την aπoψή μου στην ποιότητα της 100άρας, οι καλύτερες με διαφορά είναι η Racing και η EKO Κinitron Unleaded 100 SPEED (από προσωπική χρήση).

Συγνώμη για το μέγεθος της απάντησης. Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Φιλικά

ηταν καποτε!αλλα μαθετε καλυτερα για το τι συμβαινει τωρα.....

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα βαλει racing απο πρατηριο shell και η διαφορα ηταν αισθητη.. το κακο ηταν οτι και ειναι πολυ ακριβη και τελειωνει σε χρονο ρεκορ..

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω λίγο στο θέμα βενζίνας και λόγω "κρίσης"...

95 δεν έχω βάλει ποτέ εδώ και 2μιση χρόνια, αλλά πλέον με το 1,80 στο λίτρο και από ότι βλέπω το 2ευρω είναι ψιλοσίγουρο για 100αρα, έχω αρχήσει να βλέπω διαφορετικά τα πράγματα... Πόσοι την κόψατε την 100άρα και πόσοι είστε στην φάση του να την κόψετε???

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω λίγο στο θέμα βενζίνας και λόγω "κρίσης"...

95 δεν έχω βάλει ποτέ εδώ και 2μιση χρόνια, αλλά πλέον με το 1,80 στο λίτρο και από ότι βλέπω το 2ευρω είναι ψιλοσίγουρο για 100αρα, έχω αρχήσει να βλέπω διαφορετικά τα πράγματα... Πόσοι την κόψατε την 100άρα και πόσοι είστε στην φάση του να την κόψετε???

Κι εγω 3 χρονια τωρα μονο 100αρα βαζω.Εδω που τα λεμε ειναι και σιγουρο οτι μου βαζουν 100αρα;Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να την καταργησω και να τη βαζω ανα τρια γεμισματα

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω 3 χρονια τωρα μονο 100αρα βαζω.Εδω που τα λεμε ειναι και σιγουρο οτι μου βαζουν 100αρα;Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να την καταργησω και να τη βαζω ανα τρια γεμισματα

Κάλα οτι δεν είμαι σίγουρος αν μου βάζουν 100 είναι δεδομένο. Θέλω να πιστεύω πως βάζουν όμως για αυτο και πάω σε ένα. ¶λλα τα πράγματα ζόρισαν πια... Έγω κολλάω γιατί έχω π.χ. με παλιό αμάξι που είπα να αλλάξω συνεργείο επειδή ήταν ακριβό και την επόμενη χαλάει το σασμάν...Θα μου πείς πάιζει να το πάθαινε και στο άλλο... Η ιδέα σου μπαίνει.. έτσι την φοβάμαι και την αλλαγή στην βενζίνα...

Link to comment
Share on other sites

Κάλα οτι δεν είμαι σίγουρος αν μου βάζουν 100 είναι δεδομένο. Θέλω να πιστεύω πως βάζουν όμως για αυτο και πάω σε ένα. ¶λλα τα πράγματα ζόρισαν πια... Έγω κολλάω γιατί έχω π.χ. με παλιό αμάξι που είπα να αλλάξω συνεργείο επειδή ήταν ακριβό και την επόμενη χαλάει το σασμάν...Θα μου πείς πάιζει να το πάθαινε και στο άλλο... Η ιδέα σου μπαίνει.. έτσι την φοβάμαι και την αλλαγή στην βενζίνα...

Παιδια ποια 100 ? Κοπηκαν αυτα κοπηκαν οταν εκανα μετρησεις σε vagcom και ειδα οτι δεν υπηρχε καμια διαφορα νομιζω το επιβεβαιωσε και ενας στο sciroccoκλαμπ .Ψυχολογικο ηταν απολυτα μετρουσα ανοιγματα 4ης απο 80-180 το μετρησα 4-5 φορες ...καμια διαφορα απο το καυσιμο .... Εγω γεμισα με 1.39 πριν τις αυξησεις απο shell στη λαγκαδα και παει μια χαρα ! ..Ειδα τωρα οι τιμες ειναι 1.47-1.47.9 ...Σερρες 152 χαλκιδα 1.60 και 1.64 θα δεις ..με ειπε φιλος βενζινας καλοκαιρι θα ειναι μεση τιμη 1.85 η 95 ...

Αληθεια εσεις ποσο κανετε με 4η 100-160 (11.9-12.1 Το δικο μου) και 3η 50-120 (8.8-8.9 το δικο μου) golf tsi 160 2 ατομα και45 λιτρα καυσιμο .

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι η “καλύτερη απόδοση” της 100άρας δεν έχει να κάνει αυστηρά με τις επιταχύνσεις ή τις τελικές. Φαντάζεσαι να σου έλεγαν ότι το αυτοκίνητό σου βγάζει 110 άλογα με 95άρα και 112 με 100άρα;

Λένε ότι πρόκειται για ένα πιο καθαρό καύσιμο που φθείρει λιγότερο τον κινητήρα και – υπό φυσιολογικές συνθήκες – μπορεί να σου προσφέρει καλύτερη απόδοση, η οποία όμως θα μπορούσε να αντιστοιχηθεί και σε χαμηλότερη κατανάλωση. Όχι σώνει και καλά με τις επιδόσεις.

Τεσπα… Κάποτε έβαζα κι εγώ μόνο 100άρα στο FSI που είχα. Από την ημέρα που πήρα το TFSI, βάζω μόνο 95άρα (από ελεγμένο πρατήριο). Οι επιδόσεις του είναι μια χαρά. Προβλήματα με λ ή τρόμπες δεν είχα ποτέ. Θεωρώ ότι οι τιμές έχουν φτάσει σε τέτοια ύψη που η 100άρα δεν αξίζει με τίποτα. Εκτός εάν για κάποιον το παραπάνω κόστος είναι αμελητέο.

Εγώ βγάζω μέση κατανάλωση εντός πόλης γύρω στο 8, με προσεκτική οδήγηση. Εάν το τσιμπήσω λίγο φτάνει και το 9 με 9,5.

Link to comment
Share on other sites

Μετά και από ερώτηση στην αντιπροσωπεία από τον Μάρτιο βάζω την ΕΚΟ 95 όπως έχω ξαναπει. Με τις 100άρες δεν είχα δει ουσιαστική διαφορά με εξαίρεση την Shell που όμως είναι πανάκριβη και την τελειώνουν για πλάκα οι tsi. Υποτίθεται από όσα είχα ακούσει ότι η ΒΡ ταίριαζε καλύτερα στον κινητήρα, αλλά με 2-3 γεμίσματα που είχα κάνει δεν είδα σοβαρή διαφορά (εκτός από κάτι ποτήρια και κούπες που μου έδωσαν...!).

Anyway, με την 95άρα πάει μια χαρά το αμάξι και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι πρόκειται για ένα πιο καθαρό καύσιμο που φθείρει λιγότερο τον κινητήρα και – υπό φυσιολογικές συνθήκες – μπορεί να σου προσφέρει καλύτερη απόδοση, η οποία όμως θα μπορούσε να αντιστοιχηθεί και σε χαμηλότερη κατανάλωση. Όχι σώνει και καλά με τις επιδόσεις.

+1

100αρα για παντα θα βαζω οσο και να παει!

Ε ταχα τι..η 100αρα θα κανει 2ευρω και η 95αρα 1.89..!

Καλυτερα να δινω παραπανω λιγα λιγα στην βενζινη (που δεν τα καταλαβαινω) παρα να

τα δινω χοντρα χοντρα μετα για μ@λακιουλες..

Minto Foularis eau de l'amolyvde SUPER PLUS 100 OCTANE

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια δεν μιλησε κανεις για επιδοσεις.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και δεν κερδιζεις τιποτα απολυτως σε επιδοσεις.Αυτα τα ξερουμε απο τοτε που βγηκε η κατοσταρα.Εχουν γινει μετρησεις επι μετρησεων με προγραμματα ακριβειας και το κερδος σε αποδοση ειναι απειροελαχιστο.Εγω την βαζω μονο και μονο επειδη ειναι καλυτερης ποιοτητας και κανει καλυτερη καυση.Με ενα search στο ιντερνετ θα δειτε για ποιους λογους ειναι καλυτερη για τον κινητηρα.Απο κει και περα υπαρχει ενα σημαντικο θεμα με την τιμη της η οποια θα σκαρφαλωσει σε επιπεδα που δε φανταζομασταν δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω λίγο στο θέμα βενζίνας και λόγω "κρίσης"...

95 δεν έχω βάλει ποτέ εδώ και 2μιση χρόνια, αλλά πλέον με το 1,80 στο λίτρο και από ότι βλέπω το 2ευρω είναι ψιλοσίγουρο για 100αρα, έχω αρχήσει να βλέπω διαφορετικά τα πράγματα... Πόσοι την κόψατε την 100άρα και πόσοι είστε στην φάση του να την κόψετε???

μετά απο σχεδόν 3.5 χρόνια με 100αρα και μάλιστα shell/εκο μετά την ανατίμηση της βενζίνης (εδώ και ενα μήνα δηλαδη), σταμάτησα κι βάζω. Πλέον χρησιμοποιώ 95αρα. Η δικιά μου εικόνα ειναι οτι δεν εχω δει διαφορά στην κατανάλωση (ισως βέβαια να οδηγώ και πιο ήρεμα πλέον). Οσο αφορά την απόδοση εχω δει μια διαφορά (μικρή) στο τράβηγμα του κινητήρα κυρίως στις χαμηλές στροφές (και αυτο έχει μια λογική μιας και η 100αρα έχει μεγαλυτερη αντικρουστικοτητα οποτε και ο κινητήρας την αξιοποιεί καλύτερα).

Μάλιστα στο δικό μου (170ps) η vw προτείνει 98αρα (95αρα με μείωση απόδοσης και αυξηση κατανάλωσης.

Δικία μου προταση, αν σας λεει 95 τοτε μην πετατε τα χρήματά σας τσάμπα.

Edited by vwgt
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα εδω να αναφερω εκεινα τα μαραφετια που βαζουν στο σωληνακι και υποτιθεται δημιουργουν ενα πεδιο και μειωνεται η καταναλωση.γνωριζω τρια ατομα που εχουν παρει το ιδιο (μαρκα δε γνωριζω) και μου εχουν πει οτι πλεον τους βγαζει παραπανω χλμ.Μαλιστα ο ενας απο αυτους το πηγαινει μονιμως τεζα ακομα και τωρα και μου λεει οτι οντως βγαζει πιο πολλα χλμ.Ο αλλος που ειναι και κολλητος μου βλεπει διαφορα και στην στιγμιαια καταναλωση αλλα και στα χλμ που βγαζει με ενα ρεζερβουαρ.Εχει δοκιμασει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

τι 95αρα και 100αρα!!! Ετσι οπως πανε τα πραγματα,θα τα παρκαρουμε ολοι μας και θα τα χρησιμοποιουμε καθε Πασχα και Χριστουγεννα!!! Ααααα και σε καμμια εκτακτη αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

τι 95αρα και 100αρα!!! Ετσι οπως πανε τα πραγματα,θα τα παρκαρουμε ολοι μας και θα τα χρησιμοποιουμε καθε Πασχα και Χριστουγεννα!!! Ααααα και σε καμμια εκτακτη αναγκη.

Σωστός!!!! Αυτο σκεφτόμουν και εγώ.Έτσι και αλλιως στα 50λίτρα η διαφορά σε 100 με 95 με τιμές αντίσοιχα 2ευρώ και 1.80 χάνεις ένα 10ευρώ, από την μια δίνεις 100 και από την άλλη 90...Άρα λιγοστεύουν οι μετακινήσεις, ψάχνομαι και για κανένα τρένο, το να 200αρίζω στην εθνική ψιλοσταματάει και σκέφτομαι και το ποδήλατο μην σου πω.... sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif:whistling:

Edited by MikeVW
Link to comment
Share on other sites

για αυτό και απόκτησα και scooter έκανα αύξηση στο μισθό μου μόνος μου :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

για αυτό και απόκτησα και scooter έκανα αύξηση στο μισθό μου μόνος μου :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Το έχω σκεφτεί πολλές φορές αυτό. Εάν λάβεις υπ' όψιν όμως ότι κυκλοφορούν και κάποιοι δολοφόνοι εκεί έξω... Είναι αρκετά επικίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

closedeyes.gif - η πιθανοτητα να πεσεις σε πληρως ανοθευτη βενζινη ειναι 5 στα 100 ,σχεδον ολα λιγο ή πολυ ολο και κατι ριχνουν μεσα αλλα ακομη κι αν φοβουνται καποιο ελεγχο καθαροτητας αν δειτε σε ταμπελακι καπου χαμηλα λενε δεν δινουν σε μπιτονι-γιατι αραγε ? μηπως θα φανει οτι η αντλια δεν ειναι ΟΚ (?)
Link to comment
Share on other sites

Βασικά από ότι ξέρω όλα τα βενζινάδικα έχουν την ίδια βενζίνη από το ίδιο διυλιστηριο. Από κει και πέρα αλλάζει το ενισχυτικό για την κατοστάρα.Όλα τα βενζινάδικα έχουν την ίδια βενζίνη.Το τι μάρκα θα είναι (BP κλπ) εξαρτάται από αυτόν που έχει το πρατήριο και πόσο κοστίζει να νοικιάσει το όνομα.Τώρα όσον αφορά τις τιμές ξέρω πως είναι ανάλογα με την κατανάλωση.Δηλαδή στην αρχή ο πρατηριούχος αγοράζει ακριβά οπότε πουλάει και ακριβά και όσο μεγαλύτερη κατανάλωση έχει τόσο καλύτερη τιμή χτυπάει.Γι αυτό για να πετύχει ένα πρατήριο πρέπει να ρισκάρει ο ιδιοκτήτης κατεβάζοντας την τιμή στην αρχή και οπότε να "μπει μέσα" έτσι ώστε να πετύχει κατανάλωση και μετά να γυρίσει όλο αυτό σε κέρδος.

+1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.