Jump to content
Quasar

Βενζίνες, Εταιρίες, Οκτάνια και Προγράμματα [Γενική Συζήτηση και Απορίες]

Recommended Posts

Πολύ καλό φιλαράκι βενζινάς που τα λέμε συχνά μου έχει εξηγήσει οτι και

η σουπερ αμόλυβδη φτάνει στο πρατήριο ως σουπερ αμόλυβδη και μόνο.Στην συνέχεια

ρίχνουν μόνο κάποια πρόσθετα - καθαριστικά του στυλ V-Power, Κinitron κτλ. και όχι

αυξητικά οκτανίων..

Βέβαια γνώστης δεν είμαι του θέματος και απλά μεταφέρω ότι μου είπε..

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

+1

Αυτό δεν νομίζω να ισχύει γιατί φίλος υπεύθυνος στην Bp για τους ανεφοδιασμούς των φορτηγών μου είπε πως η Bp την Ultimate την φέρνει κατευθείαν από έξω σε άλλες δεξαμενές και έχει συγκεκριμένα φορτηγά.Τώρα δεν ξέρω αν ισχύει. Πάντως μου φαίνεται πολυυυυ χλωμό να είναι όλες οι βενζίνες από ένα διηληστήριο και να άλλάζει μόνο η ταμπέλα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν νομίζω να ισχύει γιατί φίλος υπεύθυνος στην Bp για τους ανεφοδιασμούς των φορτηγών μου είπε πως η Bp την Ultimate την φέρνει κατευθείαν από έξω σε άλλες δεξαμενές και έχει συγκεκριμένα φορτηγά.Τώρα δεν ξέρω αν ισχύει. Πάντως μου φαίνεται πολυυυυ χλωμό να είναι όλες οι βενζίνες από ένα διηληστήριο και να άλλάζει μόνο η ταμπέλα...

Κι όμως είναι αλήθεια!!! ¶κου και κάποιους που δουλεύουν σε διυληστήριο όπως εγώ. Όσο για τις v-power racing και bp ultimate είναι εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

εχω 80.000χιλ με GTI 4 χρονια.

τα μισα και παραπανω τα εχω κανει με 95αρα εκο και κανενα προβλημα. με 95αρα shell εχω προβληματα μερικες φορες αναψε το λαμαπκι καυσαεριων 2 φορες γιατην ακριβεια και γενικα ενιωθα να μην τραβαει καλα το αμαξι. με την εκο δεν ειχα ποτε προβλημα.

αλλα τωρα επειδη και οι δυο ανεβηκαν το ιδιο και πλεον η διαφορα τους ειναι 12% προτιμω να βαζω 100αρα εκο που ναι ειναι 12% ακριβοτερη αλλα δινει παρπανω χιλομετρα.

αν ηταν η μια 50λεπτα και η αλλη 70 θα εβαζα την απλη με 50 λεπτα αλλα λογω των φορων πλεον η μια ειναι 150 και η αλλη 172 οποτε αξιζει 100αρα.

η αξια τους ειναι για την απλη 40λεπτα πχ και για την κατοσταρα 60 ΄δηλαδη 50% ποιο ακριβη αλλα λογω των φορων φτανουν στα 150-170 οποτε αξιζει να παρεις κατι πολυ καλυτερο με λιγα λεφτα παραπανω.

πχ αν ενα αμαξι πχ φιατακι αξιζει απ οτο εργοστασιο 100ε και ενα αλλο πολυ καλυτερο πχ φεραρι αξιζει απο το εργοστασιο 1,000ε αλλα το κρατος βαλει φορους και το παει το ενα 10,000 και το αλλο 11,000, ε ποιο θα αγορασεις?

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

Guest B.G

και παλι ομως χρειαζονται minimum 10-12 ευρω παραπανω για να γεμισει καποιος το ρεζερβουαρ του με 50 λιτρα 100αρας βενζινης.Στα επωνυμα βενζιναδικα η διαφορα απλης με σουπερ ειναι στα 0,22+ λεπτα οσο ηταν και πριν τις αυξησεις.Οποτε σημερα υπαρχει ενας επιπλεον λογος να μην πλησιαζουμε καθολου την σουπερ αμολυβδη,αφου πλεον εχει καταντησει ασυμφορη και η απλη.

Link to comment
Share on other sites

Το 6ρι 50ρι ντεποζιτο εχει ετσι?

Δηλαδη 50L x 1.69.9 = 84.95(με 100αρα)

Και 50L x 1.55.9 = 77.95(με 95αρα)

7 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ και εχουμε.

Λιγοτερι καταναλωση/Περισσοτερα χλμ

Καλυτερη καυση/λιγοτερα πειρακια/ καθαροτερο φιλτρο βενζινης

και γενικα καλυτερη συμπεριφορα.

Βρε δεν σταματαω την 100αρα....!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest B.G

Το 6ρι 50ρι ντεποζιτο εχει ετσι?

Δηλαδη 50L x 1.69.9 = 84.95(με 100αρα)

Και 50L x 1.55.9 = 77.95(με 95αρα)

7 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ και εχουμε.

Λιγοτερι καταναλωση/Περισσοτερα χλμ

Καλυτερη καυση/λιγοτερα πειρακια/ καθαροτερο φιλτρο βενζινης

και γενικα καλυτερη συμπεριφορα.

Βρε δεν σταματαω την 100αρα....!!!!!!!!

55αρι εχει αλλα συνηθως εχουμε 3-5 λιτρα καβατζα,δεν παμε και με τις αναθυμιασεις new_killother.gif

Ακριβη ειναι η τιμη της απλης που αναφερεις.Ισως λογω επαρχιας.Εδω στην αθηνα οι καλες τιμες παιζουν απο 1,478 - 1,499 για επωνυμα παντα πρατηρια EKO και ΒΡ

Link to comment
Share on other sites

Το 6ρι 50ρι ντεποζιτο εχει ετσι?

Δηλαδη 50L x 1.69.9 = 84.95(με 100αρα)

Και 50L x 1.55.9 = 77.95(με 95αρα)

7 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ και εχουμε.

Λιγοτερι καταναλωση/Περισσοτερα χλμ

Καλυτερη καυση/λιγοτερα πειρακια/ καθαροτερο φιλτρο βενζινης

και γενικα καλυτερη συμπεριφορα.

Βρε δεν σταματαω την 100αρα....!!!!!!!!

και εγώ δεν σταματάω την 100άρα-

55αρι είναι το ντεποζιτο αλλα΄δυστηχως η vpra απο 1,69 έχει πάει 1,766 τώρα και η απλή είναι κοντα στο 1,5 στην Αθήνα

τουλάχιστον ,

οπότε η διαφορά είναι λίγο παραπάνω αλλά όπως είπες είναι τόσα τα οφέλη που για μένα και με πρόγραμμα που φοράω

δεν με συμφέρει να το γυρίσω σε 95αρα με την οποία θα έχω απώλειες κοντά στο 30%-

έχω βάλει σαν όριο τα 2 ευρώ μετά ίσως το σκεφτώ και εγώ ...

Link to comment
Share on other sites

αν γεμιζα με 10 ευρω 95αρα και με 20 κατοσταρα, θα εβαζα κατοσταρα αλλα αν γεμιζω με 200ευρω με 95αρα και με 230 με κατοσταρα τοτε θα βαλω κατοσταρα αυτο ειπα.

μετα τις τελευταιες αυξησεις που ηταν λογω φορου (οποτε ισαξιες) και οχι λογω πετρελαιου, η κατοσταρα εγινε ποιο value for money

η 95αρα αξιζει 50 και λογω φορων την αγοραζουμε 1,5 και η κατοσταρα αξιζει 70 και λογω φορων την αγοραζουμε 1,7

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβουν κι αλλο.νομιζω ο φπα δεν εχει μπει ακομα στα καυσιμα(1η Ιουλιου).ηδη χρειαζομαι σε καθε γεμισμα 22 ευρω παραπανω με 95αρα.με 100αρα θα χρειαζομουν 27-30 ευρω παραπανω ανα γεμισμα σε σχεση με τις τιμες πριν τις αυξησεις(κοντα στο 1,05 το λιτρο/95αρα)ευτυχως που ειναι οικονομικο το μοτερακι μου,δεν το παταω και καιει απροβληματιστα 95αρα.

Link to comment
Share on other sites

προχθές πάντως γέμισα με V Power 1,459 με 65 ¤ και είχα 2-3 γραμμές βενζίνη .... η προσφορά της Shell , τιμή Vpower ίδια με της απλή για 1 όποια να ναι μέρα της εβδομάδας ! Έκανα γύρω στα 109-110 χιλιόμετρα μέσα στην πόλη και μετά έπεσε ο δείκτης ...

Link to comment
Share on other sites

σήμερα με ενημερωσε υπάλληλος της shell ότι από την Παρασκευή 14/05 και καθε Παρασκευή v power racing (100ara) με έκπτωση 10 λεπτά το λίτρο και τους ποντους χ 4 που θα έπαιρνες έτσι και αλλιως με την κάρτα fyi

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

νομιζω σημερα εχει και την vpower προσφορα στην τιμη της απλης.καλη η εκπτωση των 10 σεντ αλλα και παλι 1,65 το λιτρο δεν θα εχει;πολλα!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω σημερα εχει και την vpower προσφορα στην τιμη της απλης.καλη η εκπτωση των 10 σεντ αλλα και παλι 1,65 το λιτρο δεν θα εχει;πολλα!

+1 έβαλα πριν λίγο σε φιλικό αμάξι 45¤ με 1,469 ¤/λίτρο και είχε 2 γραμμές μέσα :thumbsup: Αλλά μου είπε ο υπάλληλος ότι αυτή και την άλλη εβδομάδα θα ισχύει η προσφορά ... μετά παπαλα προσφορά :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

+1 έβαλα πριν λίγο σε φιλικό αμάξι 45¤ με 1,469 ¤/λίτρο και είχε 2 γραμμές μέσα :thumbsup: Αλλά μου είπε ο υπάλληλος ότι αυτή και την άλλη εβδομάδα θα ισχύει η προσφορά ... μετά παπαλα προσφορά :thumbsup:

ολο τον Μαιο δλδ,κριμα επρεπε να το κρατησουν λιγο ακομα.καλο για τον καταναλωτη ειναι και τις πωλησεις της εταιριας βεβαια.σημερα παρατηρησα μια μικρη πτωση στην τιμη απλης αμολυβδης ανα λιτρο.σε συγκεκριμενο βενζιναδικο χτες ειχε 1,48.5 και σημερα την ειχε 1,45.5.

παρατηρησε κανεις κατι αναλογο σε αλλα βενζιναδικα;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.Έχω προσφάτως αποκτήση ένα golf V 1,4 fsi.Το αμάξι ήταν του πατέρα μου με 81.000κμ,άριστα συντηρημένο με σερβις αντιπροσωπεία.Εδώ και πολύ καιρό μου ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα(πορτοκαλί) και ο ηλεκτρολόγος μου λεει οτι το διαγνωστικό βγάζει αισθητήρας πυρακίων και βαλβίδα ανακύκλωσης καυσαερίων.Πλέον βάζω μόνο shell V-power 97 οκτ. και σε μεγάλο ταξίδι βάζω 100αρα.Χτές σε ένα ταξίδι στο νομό Θεσπρωτίας έβαλα απο ένα πρατήριο shell 97αρα(V-power 97 οκτ) και μόλις φεύγω απο το πρατήριο σε 500μέτρα μου άναψε πάλι.Γύρισα πίσω στον βενζινά και του είπα ότι επαθα και λέει οτι η βενζίνη του είναι καθαρή(έλεγχοι συχνοί κλπ κλπ).Σήμερα ο ηλεκτρολόγος μου έσβησε τη βλάβη και μου είπε οτι 99,9% είναι θέμα βενζίνης και οτι ο πρατηριούχος έλεγε μα@@κίες.Μου είπε επίσης οτι εάν το ξανακάνει να το πάω για καθαρισμό βαλβίδας ανακύκλωσης καυσαερίου και να είμαι προσεχτικός στην επιλογή του πρατηρίου.Παιδιά προσοχή μεγάλη τι βάζουμε στ αμάξια μας......Σε άλλους με άλλα αμάξια ραγίζουν καπάκια κλπ κλπ.Άν ξέρει κάποιος κάτι άλλο ας γράψει σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους φιλους...ειμαι ενας νεος κατοχος Golf 7...ο κινητηρας ειναι ο tsi 150hp...θα θελα να ρωτησω αν υπαρχει καμμια διαφορα ως προς τις επιδοσεις του κινητηρα αλλα και την καταναλωση,χρησιμοποιωντας απλη αμολυβδη η σουπερ...ευχαριστω..!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο forum,

 

Όσο για τις βενζίνες, επιλέγω αυτή που αν τη μετρήσεις με vagcom βγάζει τα καλύτερα αποτελέσματα. :give_rose:

Έχει χαθεί πάσα εμπιστοσύνη πλέον..

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε αν θελεις γραψε μερικες εντυπωσεις απο το αυτοκινητο και τον κινητηρα.φανταζομαι ειναι καινουργιο,να εισαι καλα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου...το χω ενα μηνα μονο και γενικα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο θεμα....εκτος απο μια φορα που ειχα θεμα με το σταρτ-στοπ στο οποιο μου αναψε η ενδειξη της μπαταριας..πηγα το ειδανε μου ειπανε δεν υπαρχει θεμα...ναι ειναι καινουριο,ειμαι πολυ ευχαριστημενος και απο την αισθηση που εχει πανω στο δρομο αλλα και απο τον κινητηρα του...αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα...γι αυτο εθεσα αυτο το θεμα μηπως η αποδοση του κινητηρα βελτιωνεται περισσοτερο βαζοντας σουπερ αμολυβδη...να σαι καλα κι εσυ..!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους φιλους...ειμαι ενας νεος κατοχος Golf 7...ο κινητηρας ειναι ο tsi 150hp...θα θελα να ρωτησω αν υπαρχει καμμια διαφορα ως προς τις επιδοσεις του κινητηρα αλλα και την καταναλωση,χρησιμοποιωντας απλη αμολυβδη η σουπερ...ευχαριστω..!!!

Από τη στιγμή που ο κινητήρας είναι ρυθμισμένος για απλή αμόλυβδη, προσωπική που άποψη είναι ότι το να βάλεις σούπερ είναι πεταμένα λεφτά. Το αυτοκίνητο δουλεύει άψογα με την απλή. Εγώ έχω κάνει ήδη 26000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα. Αν θέλεις κάτι καλύτερο και σε καλύπτει η shell, θα σου πρότεινα να βάζεις vpower η οποία μια φορά την εβδομάδα έχει σχεδόν την ίδια τιμή με την απλή. Είναι υπερβολή η σούπερ για το συγκεκριμένο αμάξι. Αν είχες το gti τότε θα σου έλεγα ναι βάλτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια που θα προτεινες εσυ φιλε μου??καλησπερα..!!!

 95 αρα απο ΕΚΟ....

 

Καλωσήρθες στο forum,

 

Όσο για τις βενζίνες, επιλέγω αυτή που αν τη μετρήσεις με vagcom βγάζει τα καλύτερα αποτελέσματα. :give_rose:

Έχει χαθεί πάσα εμπιστοσύνη πλέον..

Σωστος.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.