Jump to content
Quasar

Βενζίνες, Εταιρίες, Οκτάνια και Προγράμματα [Γενική Συζήτηση και Απορίες]

Recommended Posts

1 hour ago, thanasistech22 said:

Προφανώς όχι δεν είναι μόνο θέμα ecu είναι και θέμα καύσιμου αλά όταν βάζεις 100αρα,ενισκιτικα κλπ και το πρόβλημα παραμένει τι γίνεται? .Για αυτό την παραπάνω θεωρία την έκανα πράξει και όλα οκ.

Όσο αφορά το αν είμαι μηχανικός μηχανολόγος πιστέψετο  έχω εργαστεί σε μεγάλη έτεραι ανταλλακτικών αυτοκινήτων  VALEO. Φιλικά .

 

Ισως τοτε να ειναι θεμα αυτοκινήτου και χαρτογράφησης /λαθος επεξεργασιας απο πλευρας αυτοκινητου των δεδομένων /σφαλμα σε καποιον αισθητήρα/σφαλμα στην ηλεκτρονικη ρυθμιση του αβανς. Αλλα το παραπανω ποστ σου αναιρεί το 1ο ποστ του θεματος που εγραψες εκει που αναφέρεσαι οτι δεν ειναι θεμα βενζίνης. Οποτε με μπερδευεις αρκετά

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω και γω...και για να καταληξουμε καπου

για τα πειρακια φταιει κατο 99% το καυσιμο και ααααααααααααν φαει καμια φλασια ο εγκεφαλος φταιει κ αυτος?

καταλαβα καλα?

Edited by DubbeR_ChRoniS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DubbeR_ChRoniS said:

για να καταλαβω και γω...και για να καταληξουμε καπου

για τα πειρακια φταιει κατο 99% το καυσιμο και ααααααααααααν φαει καμια φλασια ο εγκεφαλος φταιει κ αυτος?

καταλαβα καλα?

Μαλλον το ανάποδο θελει να μας πει ο φίλος. Αλλα τα λεγομενα του αλληλοαναιρουνται! Πχ λεει πιο πανω οτι τα πυρακια δεν ειναι θεμα κακης βενζινης αλλα timing! Μα το timing εξαρτάτε απο τον βαθμο της αυταναφλεξης του καυσιμου.

Εγω ξερω οτι οσο μεγαλυτερη η αντοχη στην πίεση της συμπίεσης ενος μιγματος βενζινης στο να μην αυτοαναφλεγει τοσο μεγαλυτερη η ενέργεια που περνούμε αρα και χρειαζεται μικροτερη προπορεια ανάφλεξης για να το πετυχουμε αυτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

    Έχω ένα golf v 1.4 tsi με file 100στάρας 235 ΗΡ. Θέλω για κανένα χαλαρό ταξιδάκι να δοκιμάσω την VPower97 που βγάζει προσφορά κάθε τρίτη  με τιμή  χθες 1.368 € (εταιρ) έναντι 1,570 € (εταιρ)ΕΚΟ racing που βάζω πάντα. Σε χαλαρό χειμωνιάτικο πάτημα θα έχω "κοψιματάκια"? Αν την  έχει δοκιμάσει κάποιος με setup 100άρας θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η απάντησή του.

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο λέξεις χαλαρό και πάτημα δεν πάνε μαζί.

:lol:

 

Αν μιλάμε για ταξίδι χαλαρό δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν μιλάμε για προσπεράσεις με συνεχή overboost και μεγάλες τελικές ναι θα έχεις επιστροφές, λίγες αλλά θα αυξάνονται όσο

ταξιδεύεις λόγω θερμοκρασιών.

Αν θα είναι ικάνες για να ξεπεράσουν τις 12μοίρες και να σπάσεις πιστόνι, όχι δεν θα είναι αλλά δεν μπορώ να στο εγγυηθώ.

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σαν κατασκευαστής η VW για το Golf GT με τα 170 τι βενζίνη προτείνει ?? Εμένα έχει και πρόγραμμα από τον Pazaropoulo πανω το SP Power και δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα να βάζω απλη 95ara

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , thanos_pc said:

Σαν κατασκευαστής η VW για το Golf GT με τα 170 τι βενζίνη προτείνει ?? Εμένα έχει και πρόγραμμα από τον Pazaropoulo πανω το SP Power και δεν ξέρω αν θα έχω πρόβλημα να βάζω απλη 95ara

Για το Gt (εργοστασιακό) θα δεις το πορτάκι της βενζίνης, αυτό που προτείνει αυτό βάζεις.

Για Αυτοκίνητο με πρόγραμμα, ρωτάς αυτόν που σου πέρασε το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.