Jump to content
passatebos

Abs Και Esp

Recommended Posts

Καλησπέρα σας , αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει λιγο.

 

Εδώ και αρκετό καιρό ψάχνω να βρώ τρόπο να αντικαταστήσω τη μονάδα του ABS στο αμάξι, ένα passat Β5 του '99 20VT και να βάλω από κάποιο άλλο μοντέλο ώστε να έχει και ESP. Σε κάποιες συζητήσεις που έκανα μου είπαν πως ταιριάζει απο TOLEDO όμως σε μια αναζήτηση που έκανα στο δεν βρήκα κάτι. Αλλα οτι ταιριάζει απο Α6 ή passat b5.5(εβγαινε με ESP; Δεν εχω πετυχει κανενα! ).

 

Κάποιες απορίες που έχω είναι ,

Α) κατά πόσο είναι εφικτό να γίνει αυτό;

Β) αν γίνεται , θα χρειαστώ και πλεξούδα εκτός απο τον διακόπτη ;

Γ) ποιός κωδικός μονάδας ταιρίαζει ; Έχω βρεί αυτόν 4B0 614 517 .

Δ) στην κονσόλα δίπλα απο το ράδιο έχει 2 αναμονές, υπάρχει περίπτωση να είναι για το ESP ;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα οι αναμονες που εχει δεξια και αριστερα απο το ραδιο ειναι για θερμαινομενα καθισματα και για esp η asr αναλογως τι εχει το καθε μοντελο. Λογικα γινεται αλλα θα μπλεξεις θες την μοναδα abs τον εγκεφαλο την καλωδιωση και τους αισθητηρες στους τροχους και ναι passat b5 και b5.5 εβγαιναν με esp/asr αν ειναι να κανεις κατι τετοιο προτιμησε να βρεις κατι απο το ιδιο μοντελο με το δικο σου η απο b5.5.

https://www.google.gr/search?q=passat+b5+esp/asr&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=bOKTVOPvBIyWaqeMgKgJ&ved=0CAYQ_AUoAQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=Q8CZ_Ax9xfISsM%253A%3B24kgGS8WF4nCDM%3Bhttp%253A%252F%252Fimg07.olx.pl%252Fimages_tablicapl%252F3989059_1_644x461_wlaczniki-vw-passat-b5-b5fl-asresptylna-szybaawaryjnezaslepki-poznan.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Folx.pl%252Foferta%252Fwlaczniki-vw-passat-b5-b5fl-asr-esp-tylna-szyba-awaryjne-zaslepki-CID5-IDgJJF.html%3B644%3B424

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η αλαγή της μονάδας και ο διακόπτης που λείπει, θες αισθητήρες γωνιακής και πλευρικής επυτάχυνσης G202 και G200, είναι κάτω απο το τιμόνι στα golf, 'ισως αλαγή της σερπαντίνας τιμονιού, αισθητήρα πίεσης υγρών G21 στα φρένα αν δεν τον έχει, αλαγή των αισθητήρων στις ρόδες αν δεν συνεργάζονται με τον εγγέφαλο του esp, και φυσικά κάποιον με σχεδιαγράμματα καλωδίωσεις και να τα κωδηκοποίησει όλα αυτά.

Η ποιο έυκολη λύση είναι να τα βρεις όλα απο ένα τρακαρησμένο και να τα βάλεις πάνω στο δικό σου, αν βρεις κομάτια από εδώ και εκεί, σίγουρα θα μπλέξεις.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Η αληθεια ειναι πως δεν περιμενα να χρειαζομουν τοσα πολλα.. Ειδικα τα σχεδιαγραμματα το βλεπω ακατορθωτο να τα βρω.. Καθε αρχη και δυσκολη βεβαια , το πρωι πηγα απο την VW να δω ρωτησω σαν ανταλλακτικα τι γινεται.

Edited by passatebos
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη δυσκολη μετατροπη αυτη και μπλεκουν πολλα πραγματα.Στην θεση σου δεν θα το επιχειρουσα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη δυσκολη μετατροπη αυτη και μπλεκουν πολλα πραγματα.Στην θεση σου δεν θα το επιχειρουσα.

Αν δεν μου κατσει αυτο εχω πολλες "μετατροπες" ακομα στο μυαλο μου Κωνσταντινε. Αλλα θα το ψαξω οσο μπορω !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου προτείνω να το κάνεις..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.