Jump to content
Βιταλης

Προβληματακια ! Χρονια Πολλα!

Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα!!! υγεια και ευτυχια σε ολους !! 2 προβληματακια ειχα σημερα καταρχιν να πω οτι οσο εχω το αμαξι οταν στριβω τερμα αριστερα η δεξια στην επαναφορα οταν ερχεται στα ισια του ακουγετε ενα τακ ελαφρο απλα τωρα ακουω 3 τακ τακ τακ οταν το στριβω τερμα αριστερα ξερετε τι μπορει να ειναι. ??? Επισης με τα κρυα σαν ειναι καπως κουτσουρο το αμαξι μεχρι να ζεσταθη στης ανωμαλιες του δρομου θα παω να ρωτησω μετα της γιορτες τι μπορει να ειναι αλλα λεω μηπως ξερει κανεις τιποτα ευχαριστω προκαταβολικα και καλες γιορτες. 

Link to comment
Share on other sites

τοπ μαουντ μηπως οταν στριβεις το τιμονι εντελως να κανει ενα τακ τακ.για τσεκαρε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν στριβω τερμα αριστερα ακουγεται ενα τακ τακ αλλα οχι συνεχεια 2 με 3 φορες το ιδιο μια φορα στην επαναφορα του τιμονιου πρεπει να τα αλλαξω αμεσα?? ποσο κοστιζει η αλλαγη στο περιπου ? ευχαριστω για την απαντησεις ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ποσο αλλα της σεατ που ειναι το ιδιο ηταν ποιο φτηνα στο δικομου που αλλαξα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν ειναι τα τοπ μαουντ θα ακους ενα κοπανημα ειδικα οταν πεφτεις σε λακουβες.

Σε AVENSIS/2002 που αλαχθηκαν στοιχησαν 145€ το καθενα τα γνησια (90€ το ενα εχουν ιμιτασιον) χρειαζονται δυο,συν 30€ εργασια.

Καλο ειναι να πας σε καλο μηχανικο για την διαγνωση,γιατι αλλοι εχουν αλλαξει μεχρι και αμορτισερ διχως να φταινε αυτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

145 το ενα ?? δεν ειναι πολλα??? δηλαδη πανω απο 300 θες για αλλαγη και τον 2? τα αμορτισερ που αλλαξα ποιο φθηνα ηταν ρε παιδια..ειστε σιγουρη για την τιμη?? και δεν μου ειπατε αν χρειαζεται αμεσα αλλαγη για να ξερω, αν και θα παω συντομα να το δουνε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λέω μπούρδες, αλλά το ίδιο πρόβλημα που περιγράφεις, σε ένα στάρλετ που είχα, ήταν ρουλεμάν τροχού.

Στην αρχή ακουγόταν τακ-τακ με τέρμα στριμμένο τιμόνι, με τον καιρό όμως επειδή το είχα παρατήσει άρχισε να γουργουρίζει σταθερά.

Ακούς τον θόρυβο και από τις 2 πλευρές;

 

Κάνα 100ρικο είχε πάει όλη η δουλειά αν θυμάμαι καλά.

 

Δεν ακούγεται επικίνδυνο πάντως, αλλά μην το παραμελήσεις και πολύ, ειδικά αν αυξηθεί ο θόρυβος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξες αμορτισέρ και δεν άλλαξες τα τοπ μάουντ??Κακώς έπρεπε και αυτά μαζί με την αλλαγή των αμορτισέρ.Σύνολο περίπου 100 ευρώ ίσως και λιγότερο αν θυμάμααι καλά μαζί με τα ρουλεμανάκια.Υπάρχουν όμως και άφτερμάρκετ τα οποία είναι πολύ καλά και με καλύτερη τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

145 το ενα ?? δεν ειναι πολλα??? δηλαδη πανω απο 300 θες για αλλαγη και τον 2? τα αμορτισερ που αλλαξα ποιο φθηνα ηταν ρε παιδια..ειστε σιγουρη για την τιμη?? και δεν μου ειπατε αν χρειαζεται αμεσα αλλαγη για να ξερω, αν και θα παω συντομα να το δουνε.

 

 

 

Aκριβως ετσι οπως στα λεω φιλε μου και οι τιμες αυτες ειναι πριν μια εβδομαδα,φρεσκιες φρεσκιες κι οχι στο περιπου.

Βεβαια ΤΟΥΟΤΑ ειναι και ''βαραει'' 145€ το καθενα ξεχωριστα στο σακκουλακι του,σε after market η τιμη πεφτει στα 90€ μπορει και 80€ με πολυ ψαξιμο.

Το αμαξι ειναι συναδελφου και κοπανουσε,αλλαξε σε πρωτη φαση αμορτισερ και δεν σταματησε το κοπανημα

και στο τελος διεγνωσθηκε οτι ειναι τα τοπ μαουντ που δεν αλλαξε διοτι στοιχιζουν αρκετα οπως βλεπεις.

Οι περισσοτεροι βαζουν after market γιατι εχει μεγαλη διαφορα στο συνολικο κοστος.

Και οπως σου ειπα και πιο πανω πριν αλλαξεις οτιδηποτε προσπαθησε να διασταυρωσεις τις γνωμες,

τουλαχιστον δυο εμπειρων μηχανικων για νασαι σιγουρος το τι φταιει για να μην την παθεις κι εσυ.

 

 

Παντα φιλικα menios

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι απλα:

1. Σηκωνεις το αμαξι σε ραμπα, γυρνας τους τροχους κατα τη φορα κινηςης να ακουσεις τυχον θορυβους. (Ρουλεμαν τροχου).

2. Με σταματημενο το αμαξι λυμενο χειροφρενο χωρις φρενο πατημενο στριψιμο του τιμονιου αριστερα και μετα τερμα δεξια. Ελεγχος με ανοιχτο καπω και αυτι μηχανικου που ακουει τα τοπ μαουντ διαδοχικα ενα ενα.

Τωρα τα υπολοιπα νομιζω οτι απλα και μονο μπερδευυν χωρις να δινουν λυσεις σ'αυτα που ρωταει ο ανθρωπος.

Υγ. Θαλλαξεις και τα ρουλεμαν μαζι οπως λεει ο professor. Και συνισταται η αλλαγη τους μαζι μετα αμορτισερ.

Αφου γινει διαγνωση προχωρας σε αγορα ανταλλακτικων.

Απο μενα ΜΟΝΟ ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικα απο την αντιπροσωπεια. (Top mount)

Αν χρειαστεις ρουλεμαν τροχου βαλε skf η γνησια vw. Δοκιμασμενα ολα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω παρα πολυ για της απαντησεις σας τελικα ειναι τα top mount ο μηχανικος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται αμεσα αλλαγη οταν θα αρχιση να ακουγεται πολυ ελα για αλλαγη μου ειπε, στην ουσια πρεπει να ακουσης με πολυ προσοχη για να τα ακουσεις αυτα που κανει με το τιμονι απλα επειδη εμενα δεν μου αρεσει να ακουγεται τιποτα θα το παω καποια στιγμη τα αλλαξουνε το θεμα ειναι οτι επρεπε να γινει αλλαγη οταν αλλαξα τα αμορτισερ αλλα τελος παντων. Ευχαριστω ξανα για της απαντησεις χρονια πολλα και καλες γιορτες παιδια ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν φταις εσύ αλλά ο μηχανικός που σου άλλαξε τα αμορτισέρ.Έπρεπε να σ΄ενημέρωνε.Τώρα το κόστος της αντικατάστασης εκτοξεύεται λόγω των εργατικών (βγάλσιμο ανάρτησης,επανατοποθέτηση και ευθυγράμμιση).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.