Jump to content
κολλιας

Καταναλωση

Recommended Posts

Με το δικό μου όταν βγαίνω Αττική-Εθνική Οδό βλέπω καταναλώσεις περίπου 3.1-3.2 kg, επειδή δουλεύει σταθερά 3700-4000 στροφές, αν έχω και ac ανοιχτό μπορεί να ανέβει και 3.4 kg. Στην πόλη αντιθέτως βλέπω πιο χαμηλή κατανάλωση, αν πάω ειδικά με τον ρυθμό της κίνησης και χωρίς πολλές απότομες αυξομειώσεις στο γκάζι και στο φρένο. Σε μεγάλες ζέστες με ac ανοιχτό εννοείται, το πιο πολύ που έχω δει με κίνηση μέσα στην πόλη είναι 6 kg που απλά μετά από λίγο έπεσε. Επειδή εσύ βέβαια το έχεις και λίγες μέρες και δεν έχεις κάνει χιλιόμετρα, στην αρχή η κατανάλωση θα είναι αυξημένη, όσο γράφεις όμως τόσο θα στρώνει το μοτέρ και η κατανάλωση θα πέφτει! 

Edited by Petros K
Link to comment
Share on other sites

Ναι πραγματι αμα το μάθεις πέφτει, όπως και αν οδηγείς με ταχύτητες....κουραστικές! Σήμερα με 110χλμ πχ μου εβγαλε 3,1 Αττική Οδο. Χθές πόλη 3,6.

Link to comment
Share on other sites

Μην αμελείτε νσ ελέγχετε και τον αέρα στα λάστιχα. Ενώ με ένα ρεζερβουάρ έβγαζα σκάρτα 250 χλμ. μετά από τσεκάρισμα του αέρα πήγα στα 300!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎3‎/‎1‎/‎2015 at 6:55 PM, κολλιας said:

Καλησπέρα παιδια. ειμαι νεος στο club..αγορασα πριν κανα μηνα το eco up και νομιζω εχω θεμα με την καταναλωση. μου καιει περιπου τα διπλασια απο οτι λεει ο κατασκευαστης.στην πολη σε μια βολτα στο κεντρο με σταματα ξεκινα λογω κινησης μου καιει γύρω στα 5.5kg και στο ταξιδι 3.5 με 4 kg...τα δικα σας ποσο καίνε???ευχαριστώ προκαταβολικα.στη πολη το αέριο μου βγαζει καμια 200και κατι χιλιόμετρα

Το ίδιο συμβαίνει και με το δικό μου βέβαια είναι πολύ καινούριο έχει κάνει μόλις 250 χιλιόμετρα,  διαδρομή που κάνω είναι μέσα στην Αθήνα με μέση ταχύτητα 17χλμ /ώρα και έμεινα από αέριο στα 210 χλμ......

Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλη χαρα καλα μου φιλαρακια,σας αναγγελω οτι απο την προηγουμενη Παρασκευη ηδη εχει ανοιξει

(με τεραστια καθυστερηση πανω απο χρονο ειναι ολα ετοιμα)

το νεο πρατηριο φυσικου αεριου που περμεναμε 19ο ΧΛΜ Λ.ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ -ΚΟΡΩΠΙΟΥ(λιγο πιο κατω απο ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ & INTRACOM)

Σημερα πριν απο λιγο γεμισα κι εγω εκει και ρωτησα το ωραριο λειτουργιας και ειναι ολες τις μερες απο 6,30π.μ εως 10μ.μ.

Το ιδιο ωραριο  ισχυει και ολα τα Σαββατοκυριακα.

Edited by aetos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά παιδιά και με πολλά χιλιόμετρα. Με την απελευθέρωση της αγοράς του φυσικού αερίου από 1.1.18 θα δούμε πολλά πρατήρια να γίνονται από διάφορες εταιρίες.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι γιατι καθε ενα αργει παρα παρα πολυ!!!

(Η αληθεια ειναι οτι το κοστος ξεπερναει τα 500.000€ και δεν συμφερει τον πρατηριουχο)

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη εβδομάδα έχω μια δουλειά Κομοτηνή και λέω να πάω από Αθήνα με το εργαλείο μας. Όπως βλέπω τα πρατήρια στη διαδρομή θα φτάσω οριακά Κομοτηνή με αέριο ενώ στην επιστροφή για Θεσσαλονίκη θα χρησιμοποιήσω μόνο βενζίνη και μάλλον θα πρέπει να κάνω δύο γεμίσματα. Εκεί θα ξαναγεμίσω αέριο. Ακόμα κι έτσι όμως λογικά το κόστος θα είναι υποπολλαπλάσιο σε σχέση με το να έκανα όλη τη διαδρομή με βενζίνη ή ακόμα και με πετρέλαιο.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι Γιώργο! Εγώ έκανα Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Πολύκαστρο και επέστρεψα και έκαψα περίπου 32 ευρώ σε φυσικό αέριο.. Εσύ απλά θα γεμίσεις Θεσσαλονίκη για να φτάσεις μέχρι Κομοτηνή, θα έχεις και λίγο αέριο στο ντεπόζιτο αλλά θα γυρίσεις σίγουρα με δύο γεμίσματα βενζίνης αφού δεν νομίζω ένα ρεζερβουάρ βενζίνης να βγάλει πάνω από 150 χιλιόμετρα..

Το κόστος εξυπακούεται ότι θα είναι πολύ μικρότερο με φυσικό αέριο σε σχέση με βενζίνη ή ακόμα και πετρέλαιο! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.