Jump to content
κολλιας

Καταναλωση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια. ειμαι νεος στο club..αγορασα πριν κανα μηνα το eco up και νομιζω εχω θεμα με την καταναλωση. μου καιει περιπου τα διπλασια απο οτι λεει ο κατασκευαστης.στην πολη σε μια βολτα στο κεντρο με σταματα ξεκινα λογω κινησης μου καιει γύρω στα 5.5kg και στο ταξιδι 3.5 με 4 kg...τα δικα σας ποσο καίνε???ευχαριστώ προκαταβολικα.στη πολη το αέριο μου βγαζει καμια 200και κατι χιλιόμετρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας.

Εχε στο μυαλο σου πως οι τιμες που δινει το εργοστασιο συνηθως δεν εχουν επαφη με την πραγματικοτητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλος πηρε το φοκουσ το 1,0 εκομπουστ και ριχνει μαυρο δακρυ με τα 9 λιτρα που χτυπαει, τα διπλα απο οτι δινει το εργοστασιο

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να κανω την καλύτερη οδηγηση στον καλητερο δρομο χωρις βαρος στο αυτοκίνητο,χαιδευοντας το γκαζακι και το καλύτερο που εκανα ηταν 3.6kg/100km αεριο και επρεπε να ηταν στα 2.5kg...ε πως τους αφήνουν να λενε οτι θελουν???περιμενω και απαντησεις παρακαλω απο ατομα με eco up...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια μάτια εδώ. http://www.autogreeknews.gr/sugkritika-test/2806-test-katanalwsis-fusiko-aerio-vs-benzini-meros-2o

Η μέση κατανάλωση στην πράξη ειναι συνήθως 1.5kg πάνω απο αυτό που λέει και ο κατασκευαστής και έπειτα ανεβαίνει κατά ποσό βαρύ πόδι εχει ο καθένας μας...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εχω το νεο eco up απο τον Μαϊο και εχω κανει πανω απο 7000χλμ,

οπως επισης εχω κανει με ενα αλλο ιδιο eco up αμαξι εξυπηρετησης της Cosmocar

αλλα 9000χλμ και ολα τα χλμ 7000χλμ+9000χλμ=16000χλμ συνολικα εχουν γινει με χρηση φυσικου αεριου.

Εαν λοιπον μετραει η γνωμη μου και την θελεις ακουσε την προσεκτικα.

Παντα φουλαρω απο Ανθουσα (εκτος απο 2φορες στα Φιλαδελφεια και αλλες 2στην Κηφησια)

Επειδη αυτο το αμαξι το παιρνεις συνηδειτα κυριως για την χαμηλη καταναλωση,κι οχι για επιδοσεις (αλλοστε και να θες δεν στις προσφερει)

δεν χρειαζεται να το κυνηγας,ουτε να κανεις αποτομα ξεκινηματα αν θες να σου προσφερει τα μεγιστα κατασκευαστικα(380χλμ).

Ολες τις φορες που φουλαρω Φ/Α μηδενιζω παντα τον ημερησιο χιλιομετρητη,ανεξαρτητως το τι τιμη εχει το κιλο Φ/Α.

Ειχε τον ΜαΪο του 2014 τιμη 0,97 και τωρα εχει 0,80 και λενε θα πεσει ...20% ακομα.

Τα χλμ που μου βγαζει ειναι απο 280 εως 410 και δεν εχει γυρισει ποτε σχεδον στην βενζινα.

Παντα ειναι αναλογα με την χρηση και πολυ σημαντικο κατα ποσο το αφηνεις να ρολαρει χωρις ταχυτητα

η το δουλευεις παντα με ταχυτητα που εκει κανει την μεγαλη διαφορα.

Δεν συζητω πιο ειναι το σωστο,ειναι θεμα συνηθειας και ειναι δυσκολο οι συνηθειες να αλλαξουν (οπως και οι χαρακτηρες).

Συνηθως σε μικτη χρηση Αθηνα-Λαγονησι-Πεντελη-Χολαργο-Αμπελοκηποι,

μου βγαζει 330χλμ με χρηση της ρεζερβας 35χλμ,αλλα πριν γυρισει στην βενζινα.

Σε Εθνικη οδο με 100χλμ σταθερα,δυο ατομα αλλα οπου μπορουσα το αφηνα να ρολαρει αρκετα χλμ

εφθασα πανω απο 5 φορες το ρεκορ μου 410χλμ.με ολικη χρηση της ρεζερβας.

Καποιες αλλες φορες με 4 ατομα μεσα σε Εθνικη,380 με 390χλμ.

Τα 278χλμ που ειναι και το χαμηλοτερο που εχω βγαλει με ενα γεμισμα,αυτο εγινε με το αμαξι εξυπηρετησης eco up

(κι οχι με το δικο μου πουχει 14αρες) επειδη ειχε 15αρες ζαντες αλουμινιου με χαμηλοτερο προφιλ

και στο σταματα ξεκινα της Αθηνας με 4 ατομα και ανηφοριες,ειναι απολυτα λογικο να καιει περισσοτερο.

Πανευκολα ομως με γρηγορη οδηγηση βγαζεις κατω απο 250χλμ καθε γεμισμα και παλι λογικο ειναι και τα 220 με 230χλμ.

Και αυτα που λεω δεν τα λεω τυχαια,ουτε μ'αρεσει να περιαυτολογω,

μπορω να στο αποδειξω με το δικο σου αμαξι οτι ανετα βγαινουν αυτα που ανεφερα πιο πανω.

Οπως και το δικο μου να σου δωσω,παλι τα ιδια χλμ που βγαζεις θα βγαλεις.

Αν δεν εχεις μαθει να το ''προσεχεις'' τοτε ουτε αυτο θα σε προσεξει χιλιομετρικα και οχι μονο...

Αρα λοιπον στο χερι σου ειναι η μαλλον στο ποδι σου ειναι το ποσα χλμ θελεις να βγαζει.

Αυτα απο εμενα (θα στα πουν κι αλλοι εδω μεσα) και παντα στην διαθεση σου για οποιαδηποτε λογικη απορια.

 

 

 

Φιλικα παντα menios

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μενιο σε ευχαριστώ πολυ...η απαντηση σου ειναι πληρεστατη και 100% ξεκαθαρη.θα δοκιμάσω να κανω οδηγηση σύμφωνα με το maps and more,οικονομικά στο γκαζι και συμφωνα με οσα μου ειπες και θα ξαναγραψω να πω αν ειδα καμια μεγαλη διαφορα.εχω και αλλες ερωτησεις για το up αν εχεις ορεξη φυσικα...

φιλε stellbouz ευχαριστω για την απαντηση αλλα εγω στη σελιδα με το λινκ καταλαβα οτι του εκαψε 2.7kg/100 δηλαδη πολυ λιγότερο απο το δικο μου...θα προσπαθησω να κανω φουλ οικονομική οδήγηση και θα ξαναγραψω αναφεροντας διαφορες..

φιλε stellbouz ευχαριστω για την απαντηση αλλα εγω στη σελιδα με το λινκ καταλαβα οτι του εκαψε 2.7kg/100 δηλαδη πολυ λιγότερο απο το δικο μου...θα προσπαθησω να κανω φουλ οικονομική οδήγηση και θα ξαναγραψω αναφεροντας διαφορες..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και εγώ κάτοχος του eco up! από τον Ιούνιο του '14.. Έχω κάνει περίπου 10000 χιλιόμετρα, σχεδόν αποκλειστικά με την χρήση φυσικού αερίου. Όπως και ο Μένιος έτσι και εγώ γεμίζω κυρίως από Ανθούσα, πιο σπάνια από Φιλαδέλφεια (λόγω εθνικής οδού) και 2-3 φορές από Κηφισιά. Το αυτοκίνητο κάνει καθημερινά διαδρομή Αγία Παρασκευή-Πειραιάς και αντίστροφα συν όποιες βόλτες "εκτός προγράμματος" κυρίως στο κέντρο της Αθήνας και σε προάστια. Με κάθε γέμισμα με φυσικό αέριο, το αμάξι θα με βγάλει στάνταρ για 300 χιλιόμετρα, με όχι και τόσο οικονομική οδήγηση, ενώ αν οδηγήσω πιο οικονομικά έχω δει μέση κατανάλωση μέχρι και 2,3 kg/100 km συνεπώς μια αυτονομία της τάξης των 350 χιλιομέτρων περίπου.. Πιστεύω πως μέσα σε μία με δύο εβδομάδες το πολύ θα έχεις μάθεις τις "ιδιαιτερότητες" και τον τρόπο οδήγησης που απαιτεί το αυτοκίνητο, για να επιτύχεις την κατανάλωση που ανακοινώνει η VW.. Με λίγα λόγια τα 2,9 kg/100 km (κατανάλωση κατασκευαστή) είναι ένα απολύτως εφικτό νούμερο που δεν χρειάζεται να είσαι και τέρας οικονομίας για να το επιτύχεις! 

 

Καλορίζικο,καλές βόλτες και ότι απορίες και ερωτήσεις έχεις σχετικά με το μικρό θα χαρώ να σου απαντήσω! 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση τελειως πληροφοριακα...Τις καταναλωσεις 2.3kg/100 km με τι ταχυτητες τις βλεπετε?δηλαδη για παραδειγμα στην παραλιακη με μια μεση ταχυτητα 80κμ/h τι καταναλωση εχετε?επισης το ρεζερβουαρ του φυσικου αεριου ποσα κιλα παιρνει? 

Link to comment
Share on other sites

Σε ταχύτητες πόλης με τα σταμάτα-ξεκίνα (λόγω start/stop) βλέπεις τέτοια νούμερα κατανάλωσης.. Τώρα σε μεγάλες λεωφόρους όπως Βουλιαγμένης, Μεσογείων και λοιπές η στιγμιαία κατανάλωση με τις ταχύτητες που ανέφερες, σύμφωνα με το Maps & More είναι περίπου στα 3kg/100 km..  Το ρεζερβουάρ φυσικού αερίου είναι χωρητικότητας 11 κιλών και το ρεζερβουάρ της βενζίνης 10 λίτρων. 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κολλια χαιρομαι που καταλαβες τα γραφομενα μου,γιατι ο γραπτος λογος ευκολα παρεξειγειται.

Οπως εγραψε και Πετρος με νορμαλ οδηγηση και χωρις να κοιτας το maps and more,

σε καθε γεμισμα-φουλαρισμα κανεις ανετα τουλαχιστον τα 300χλμ,με 9€.

Απο κει και περα με ελαχιστη προσοχη στον τροπο οδηγησης βγαζεις απο 30 εως 110χλμ ακομη.

Θελει υπομονη και σιγα σιγα σε καθε γεμισμα θα βλεπεις και παραπανω χλμ.

Αν ομως πιανεις αριστερη λωριδα και δεν θες να σε περναει κανεις και στα φαναρια ξεκινας αποτομα,

τοτε θα εισαι στα 250χλμ το πολυ.

Στο ποδι σου ειναι η επιλογη και αναλογα το ποσο νευρικα οδηγας,

μπορει χωρις να το θες ναναι διαφορετικος ο τροπος οδηγησης σου

και να χρειαζεσαι αρκετο χρονο για αλλαξεις συνηθειες.

Οταν φευγω απο την δουλεια μου Πεντελη μεχρι να φθασω στον Χολαργο ειναι μια αποσταση 12χλμ

και ο μεσος ορος ειναι κατω απο δυο κιλα Φ/Α/100χλμ στο maps more και αυτο γινεται επειδη για 7-8χλμ

ειναι κατηφορα και δεν παταω καθολου γκαζι (δεν χρειαζεται) και δεν καιει σχεδον καθολου.

Οτι ερωτηση και απορια εχεις για οποιοδηποτε θεμα του Up,ειναι χαρα μου να βρουμε την λυση,

μια κι εγω ψαχνομαι διαρκως,αφου οι εποχες ειναι πλεον δυσκολες για ολους μας και το up θα μας συντροφευει

για πολλα ξενοιστα χρονια ακομα και το κυριοτερο δεν θα μας κλεινει μεσα στο σπιτι!!

Link to comment
Share on other sites

μου κάνουν εντύπωση τα νούμερα που αναφέρεις.... εχω και εγω το eco 1 μήνα τώρα και δεν εχω δει τέτοια νούμερα, για παραδειγμα εχθες πηγα βολτα μεχρι το Σουνιο 200χιλ. με κατανάλωση 3.1!

 

Εχθές έπεσα και στην βενζίνη για πρώτη φορα, η κατανάλωση συμβαδίζει με τα νούμερα του αερίου? νομίζω πηρε το το μάτι πολύ υψηλά νούμερα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με βενζίνη είναι η αλήθεια ότι τα νούμερα είναι κοντά στα 5,5 με 6 λίτρα/100 km.. Βέβαια πέφτουν και πιο κάτω αν πας συντηρητικά.. Εγώ κυρίως το χρησιμοποιώ με αέριο, αλλά όταν γυρνάει σε βενζίνη νομίζεις ότι οδηγείς διαφορετικό αμάξι, σε προκαλεί να το πατήσεις, η απόκριση του γκαζιού είναι καλύτερη και γίνεται πολύ σβέλτο!

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχες Δεκεμβριου εκανα ενα μικρο τουρνε γυρω στα 1700χλμ μεσα σε 6μερες.

Εκανα 3 διανυκτερευσεις στην Πορταρια Πηλιου και γυρισα ολο το Πηλιο (Μηλιές,Ζαγορα κλπ) και Βολο,μετα συνεχισα κι εφθασα Καρδιτσα

και εκανα αλλες 3 διανυκτερευσεις στην λιμνη της Καστοριας,πηγα Αμυνταιο,Νυμφαιο και επεστρεψα απο Γρεβενα,Τρικαλα,Λαμια,κλπ.

Τα πρωτα 400χλμ τα εκανα με χρηση φυσικου αεριου και τα υπολοιπα 1300χλμ αναγκαστικα με βενζινα.

Ο μεσος ορος στα 1300χλμ βενζινας με δυο ατομα και φουλ πραγματα,μουρθε 4,2 λιτρα ανα 100χλμ.με ταχυτητες 100εως 130χλμ.

Αρα οπως λεει και ο Πετρος,επαληθευω κι εγω οτι πραγματι το up εστω και με βενζινα παραμενει ενα οικονομικο μικρο αυτ/το

που αν το προσεξεις λιγο στην οδηγηση θα στο ανταποδοση στο επακρον και θα ανταμειψει την προσπαθεια σου.

Η οικονομια ομως ειναι κατι σχετικο και εχει να κανει με τον συνηθη τροπο οδηγησης και τις ιδιαιτεροτητες του καθενος.

Ας το κανω λιγο πιο ξεκαθαρο για να γινει πιο αντιληπτο,

εχω απο το 2006 το suzuki swift 1500c.c./105hp/100.000xlm και μοιαζει λες και ειναι ολοκαινουργιο και χωρις να εχει βγαλει την παραμικρη ζημια,

(κυριως το οδηγαει ο γιος μου) με συνηθη καταναλωση 9με10λιτρα στα 100χλμ.

Οταν περσυ εκανα μ'αυτο ενα αλλο τουρνε Γιαννενα,Μετσοβο,Μετεωρα κλπ ο μεσος ορος μουρθε 5,5λιτρα στα 100χλμ.

Αρα οπως ευκολα γινεται αντιληπτο απο 10λιτρα βενζινας τοριξα στα 5,5λιτρα με τον ιδιο τροπο που οδηγω και το up.

Συμπερασμα ολα τα αυτ/τα ανεξαρτητως καυσιμου,εχουν την δυνατοτητα να καινε πολυ λιγοτερο καυσιμο με διαφορετικο τροπο οδηγησης.

Ολη η φιλοσοφια ειναι εγκεφαλικη μια κι ο εγκεφαλος δινει τις τασεις στο νευρικο συστημα και κατ'επεκταση στο ''βαρυ ποδι'' που λενε.

Τα γκαζια πληρωνονται μετρητοις,σε καυσιμα,παραπανω φθορες/ζημιες και μεγαλυτερο ποσοστο επικυνδυνοτητας σε συνδυασμο διαρκους αγχους. 

Η επιλογη ειναι προσωπικη ευθυνη του εκαστοτε οδηγου ...!!!

Link to comment
Share on other sites

κύριοι ευχαριστω για τις απαντήσεις σας και για το ενδιαφέρον σας αλλα μεχρι στιγμής το δικο μου up δεν εχει τις καταναλωσεις που αναφέρετε,οσο οικονομικά και να το οδηγώ...δεν ξερω τι μπορει να φταιει.ισως επειδη ειναι ακομα καινούργιο..θα συνεχίσω τις δοκιμές και θα ξαναγραψω

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ειχα μια απιστευτα χαμηλη καταναλωση,εκανα χαλαρα 100χλμ με φυσικο αεριο

δυο ατομα και μεχρι 80χλμ ταχυτητα και ο μεσος ορος στο gps εδειξε 2,3 κιλα στα 100χλμ.

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα παιδια να φουλαρω και δεν ξερω πως το επαθε.εκανα εντος πολης 100km με καταναλωση 2.9 kg,δηλαδη 2.4 ευροπουλακια....καραγουσταραααααααα....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα πας φιλε μου,σιγα σιγα με προσπαθεια θα πετυχεις και καλυτερα νουμερα.

Εγω απλα εδω θα προσθεσω οτι με 0 βαθμους κελσιου την προηγουμενη εβδομαδα,

γεμισα το up με φ/α 13μισο κιλα απο εντελως αδειο (ειχε γυρισει στην βενζινα).

Αυτο σημαινει οτι με το πολυ κρυο χωραει 2μιση κιλα παραπανω και γιαυτο το λογο μου εβγαλε 400χλμ με φ/α.

Να θυμισω οτι η vw το δινει για 11 κιλα φ/α.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια εγω ειμαι τυπικος στα σερβις και δεν συμμαζευεται.Αλλαζω λαδια φιλτρα και τα παντα. Σκεφτομαι να ερθω Αθηνα με το up μου ειμαι με τα 60 αλογα. Θα με βγαλει το αμαξι με μια σταθερη ταχυτητα 120 km η θα καψω καμια μηχανη η λαδι? Γενικα δεν μ καιει καθολου λαδι αλλα αγχωνομαι που θα κατεβω για εκδρομη Αθηνα

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην σε βγαλει;

Εχω κανει αθηνα βολο αθηνα για καφε με micra 1.2 65hp για να δω την κοπελα μου και το μικρακι δεν καταλαβε τιποτα????????????

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σου βγει η Παναγία λίγο στο ταξίδι λόγω του ότι δεν έχει λίγο παραπάνω γκάζι, αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τον κινητήρα.. Εγώ που είχα κάνει εκδρομούλα με το Eco-Up από Αθήνα προς το Ναύπλιο και πίσω, πήγα και ήρθα τραγουδώντας και δεν έβγαλε κιχ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα πρώτη φορά φυσικό αέριο στο αμάξι μου από το πρατήριο στην Κηφισίας.

Συνολικά χώρεσαν 11,5 κιλά Χ 0,82 =9,5 ΕΥΡΏ.

 

Μηδένισα και το οδόμετρο και τωρα θέλω να δω πόσα χιλιόμετρα θα κάνει το αμάξι με τα 11.5 κιλά φυσικού αερίου πριν γυρίσει στην χρήση βενζίνης.

Για να δούμε....θα φτάσουμε τα 380χλμ (με 11κιλά φυσ. αέριο) που δίνει η VW?

Link to comment
Share on other sites

Καλα,και τα 250χιλιομετρα να βγαλεις με 9.5 ευρω,αν σκεφτεις ενα ενα μεσο αυτοκινητο με τοσα κανει 70-80 χιλιομετρα,ευτυχισμενος εισαι????????????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο μου φαίνεται να δεις 380 χλμ. που δίνει η VW.. Γενικά πρέπει να είσαι υπομονετικός και να οδηγάς προνοητικά και χαλαρά, αλλά και πάλι η κατανάλωση θα αρχίσει να στρώνει με τα γεμίσματα φυσικού αερίου και τα χιλιόμετρα που θα "γράφεις".. Επίσης μια συμβουλή, οι καλύτερες ώρες να γεμίσεις αέριο είναι οι βραδυνές και γενικά οι ώρες που έχει τις χαμηλότερες θερμοκρασίες μέσα στην ημέρα.. Τώρα τον χειμώνα δεν παίζει και πολύ ρόλο, αλλά το καλοκαίρι βλέπεις διαφορά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.