Jump to content
κολλιας

Καταναλωση

Recommended Posts

Σωστά τα λες κι εγώ αυτήν την πληροφόρηση έχω, ότι θα ανοίξει. Δεν ξέρω όμως πότε ανοίγει.

Το σημαντικότερο είναι να αυξήσει η ΔΕΠΑ την πίεση του συμπιεστή, πάνω από 200BAR για να βάζουμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να αυξηθεί η πίεση,τουλάχιστον σύντομα,γιά λόγους ευνόητους που δεν πρέπει να συζητάμε δημοσίως.

Αυτό πού σίγουρα θα βιώσουμε πάλι ειναι,οσο αυξάνει η ζέστη και μπαίνουμε στο καλοκαιράκι,τόσο λιγότερο σε kg θα γεμίζουμε,που αυτό μεταφράζεται σε περισσότερες επισκέψεις γιά φουλάρισμα.:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω τους ευνόητους λόγους, ούτε το λόγο να μην το συζητάμε δημόσια. Δεν ζητάω να παρανομήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά την αλλαγή της βαλβίδας που σφύριζε είχα δει βελτίωση της κατανάλωσης. Τώρα όμως πλησιάζοντας τα 12.000 χλμ. η αυτονομία ανά γέμισμα έχει πέσει στα 220 χλμ. Ελπίζω να είναι θέμα που με το πρώτο service θα φτιάξει διαφορετικά δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία ανά γέμισμα έχει αλλάξει μάλλον γιατί το γέμισμα δεν είναι ίδιο λόγω θερμοκρασίας. Είναι μικρότερο.

Βάζεις το ίδιο αέριο;

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πάνω κάτω βάζω αλλά η διαφορά στα χιλιόμετρα είναι μεγάλη. Το θέμα είναι ότι το απόγευμα μου το τράκαρε ένας που βγήκε από stop, η ζημιά είναι δυστυχώς μεγάλη και θα κάνω καιρό να το ξανακυκλοφορήσω... 6 μηνών αμάξι...

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για αυτό!

Αν δεν έπαθε κανείς τίποτα, μείνε σε αυτό γιατί οι λαμαρίνες γίνονται. Κρίμα μεγάλο, σε καταλαβαίνω αλλά επειδή από τρακάρισμα έχω σπάσει κλείδα και ωμοπλάτη πίστεψέ με οι λαμαρίνες δεν πονάνε το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς δεν έπαθε κανείς τίποτα αλλά η ζημιά είναι 2,5 - 3 χιλιάρικα. Αύριο θα το πάω Καρέντα και βλέπουμε. Κρίμα το αμαξάκι.

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο κρίμα!

Για μένα θα πρέπει να απαιτήσεις από την ασφαλιστική του άλλου να βάλεις καινούργια όλα τα ανταλλακτικά, μην σου πούνε τίποτα μεταχειρισμένα κλπ...

Είναι καινούργιο το αμάξι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λες τωρα ρε Γιώργο,σε σένα ετυχε τέτοιο λαχείο?

Ευχομαι συντομη αποκατάσταση καί ποτέ ξανά γραντζουνιά στό εργαλείο φίλε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Γιώργο λυπάμαι πολύ.. Καινούριο αυτοκίνητο τόσο χοντρή ζημιά είναι πραγματικά άσχημο. Μάλλον το Up δεν σε θέλει και πάρα πολύ, μία το χαλασμένο αυτόματο του πρώτου, μία η βαλβίδα και μετά το τρακάρισμα του Eco..Τι να πω, εφόσον είστε όλοι καλά όλα τα άλλα φτιάχνονται! 

Όσο για την κατανάλωση που λες, από πλευράς μου το έχω πει, βρέξει-χιονίσει θα κάνω με ένα ντεπόζιτο αερίου τουλάχιστον 300 χιλιόμετρα, 2 χρόνια που το έχουμε το αυτοκίνητο αυτό είναι το στάνταρ. Πάντως τώρα που θα το πας στην ΚΑΡΕΝΤΑ για την δουλειά του φανοποιείου κάνε και μία παρατήρηση για την κατανάλωση να το κοιτάξουν..

Επίσης πρόσεξε πολύ αυτό που είπε ο alej για την ασφαλιστική του άλλου και τα μεταχειρισμένα ανταλλακτικά, γιατί πιο παλιά σε ένα τρακάρισμα δικό μας, είχαν πάει να μας κάνουν την ίδια που@@@ άσχετα αν το αμάξι ήταν καινούριο και δεν είχε ούτε γρατζουνιά!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το 2016 δεν με πάει γιατί έχουν συμβεί διάφορα... Είμαι ασφαλισμένος στην allianz, που συνεργάζεται με την Καρέντα, υπάρχει και φιλική δήλωση από τον άλλο, οπότε θα τα πάρουν από τη δική του ασφαλιστική. Γίνονται πολλά και θα έχω το νου μου αλλά ο προφυλακτήρας έχει τρυπήσει και πάει για πέταμα, τα φανάρια έχουν γραντζουνιστεί και φαίνεται η ζημιά. Το καπό μάλλον δεν θα αλλάξει. Το θέμα είναι ότι για κανά μήνα το ξεχνάω το αυτοκίνητο...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια την περίμενα χειρότερη την ζημιά, αλλά και πάλι δεν παύει να είναι μεγάλη. Ο προφυλακτήρας σίγουρα θα αλλαχτεί όπως φαίνεται και θα σου έλεγα να απαιτήσεις να σου αλλάξουν και το αριστερό φανάρι αφού η γρατζουνιά φαίνεται αρκετά. Επίσης παρατήρησα ότι και το καπό έχει πάρει λίγο, φαίνεται κιόλας στο σήμα. Εκτός και αν έχει σπάσει καμία βάση φαναριού με αποτέλεσμα να σηκώθηκε κάπως από την μία πλευρά.. 

Link to comment
Share on other sites

αν και ειναι κριμα που στο τρακαραν,

 

το θεμα ειναι η καταναλωση του up...μεινετε στο θεμα παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας λοιπόν στο θέμα της κατανάλωσης, αναρωτιέμαι μήπως επειδή ήταν κοντά η ώρα του πρώτου service και λόγω φθοράς λαδιών κλπ. είχε τσιμπήσει λίγο. Διαφορετικά δεν δικαιολογείται εκεί που έβγαζα κι εγώ κοντά στα 300 χλμ. ανά γέμισμα να πέσω στα 200...

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Ξαφνικά είδα κατάρρευση στην κατανάλωση και το μυαλό μου πήγε στο ότι πλησιάζει το service και ότι τα εργοστασιακά αναλώσιμα (λάδια κλπ.) πρέπει να αλλαχθούν. Με την ευκαιρία που θα μείνει μέσα για αρκετό καιρό θα τους το πω να το ψάξουν.

Sent from my SM-T705 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ μετά από ένα χρόνο χρήσης του eco up κατέληξα στο ότι: 

μέσα στην πόλη το αμάξι καίει περίπου 4 κιλά/100χλμ  ή 4*0,87 = 3,48 ευρώ/100χλμ.    (τιμή Φ.Α. 26/04/2016 - 3/05/2016 )

και εξω από την  πόλη καίει περίπου 3 κιλά/100χλμ      ή 3*0,87 = 2,61 ευρώ/100χλμ.

 

πολύ καλές τιμές κατανάλωσης πιστέυω (υπόψην ότι οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν με μηδενισμό οδόμετρου σε κάθε φουλάρισμα με Φ.Α. και το αμάξι μου έχει 15άρες ζάντες αλουμινίου (μαμά) που ίσως να επιβαρύνει λίγο την κατανάλωση)

 

Αυτά....

καλό Πάσχα σε όλους και καλές βόλτες με το up!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2016 at 9:55 AM, Βιντάμπλιγιος said:

Στα πρώτα 2.000 χλμ και σε εντός πόλης μικροδιαδρομές το move-up καταναλώνει 6,1 - 6,5 lt αμόλυβδης/100 χλμ.

μετά λες να πέσει;

αρκετά δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2016 at 9:43 ΜΜ, stelaras1 said:

μετά λες να πέσει;

αρκετά δεν είναι;

χα χα το αναμενόμενο θα είναι να ανέβει, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ

γιατί το λες αυτό; ότι θα ανέβει; φαντάζομαι "στρώνοντας" την μηχανή έχει πιο normal κατανάλωση; (αυτό μπορεί να είναι και ακόμα ένας αστικός μύθος βέβαια :)

 

με βενζίνη και μέσα στην πόλη με γέμισμα βγάζει 530 χλμ

Edited by stelaras1
Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγες μέρες παρέλαβα το eco up. Κατανάλωση πηγαίνοντας απο Αττική οδό με ταχύτητες 90-120 με ac περιπου στο 2,8. Οταν το δουλεψα μόνο πόλη στα στενάκια, σταμάτα-ξεκίνα με ac εβγαλε κάτι 8άρια...μετά μολις βγήκα λιγο σε ανοικτό δρόμο επεσε πολυ. 

Edited by ermis1975
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.