Jump to content
Guest

Ξυριστικη Μηχανη Προσωπου

Recommended Posts

λοιπον ειχα μεχρι τωρα μια ξυριστικη μηχανη phillips αλλα μετα απο 10 χρονια σχεδον καθημερινης χρησης παρεδωσε σωμα και πνευμα, ισως και απο δικια μου βλακεια. θελω να ξαναπαρω και επειδη ημουνα πολυ ευχαριστημενος, θελω να παρω παλι phillips. επειδη για μενα ειναι πραγματικο εργαλειο και θα τη χρησιμοποιω σχεδον καθημερινα, θελω να παρω κατι καλο. βλεπω τη σειρα 9000. στην ελλαδα εχουν ερθει μονο 2 απο αυτη τη σειρα, αλλα στη γερμανια υπαρχουν 9. εχει χρησιμοποιησει κανεις καποια μηχανη αυτης της σειρας; να μου πει εντυπωσεις; επισης αν ξερει κανεις τι σημαινουν οι 2 τελευταιοι αριθμοι καθε μοντελου πχ s9711/33. το 33 εννοω

Link to comment
Share on other sites

αφου υπαρχει το θεμα ακομα, ας απαντησω

προσφατα πηρα την philips 9521

νομιζα οτι και πριν ειχα καλη ξυριστικη μηχανη αλλα αυτη ειναι πραγματικα εκτος συναγωνισμου

πολυ απαλο ξυρισμα, βαθυ, και σχεδον  αθορυβο, κανει το ξυρισμα απολαυση. οτι πρεπει για καθημερινο ξυρισμα

για καποιον που ζηταει το κατι παραπανω απο μια μηχανη, αυτη ειναι η καλυτερη λυση. και γενικα ολη η σειρα 9000 της philips

βεβαια η τιμη ειναι τσουχτερη επειδη ειναι καινουργιο μοντελο αλλα τ αξιζει τα λεφτα της

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ φίλε!
Έχεις να μου προτείνεις σε παρακαλώ καμιά οικονομική αλλά καλή για καθημερινό ξύρισμα?

Link to comment
Share on other sites

εχει πολυ πραμα φιλε. ριξε μια ματια στο σκρουτζ

ειναι τι ζηταει ο καθενας και ποσσα μπορει να διαθεσει

με κανενα 100ρικο παιρνεις πολυ καλη μηχανη

ειχες καμια αλλη μηχανη πριν η τωρα πρωτη φορα θελεις να παρεις;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά!

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα πιο πανω με 100 ευρω παιρνεις μια πολυ καλη ξυριστικη μηχανη

το θεμα ειναι ποσα ευρω διαθετεις, φυσικα οσο πιο πολλα δωσεις τοσο καλυτερη θα ειναι

βεβαια αν δε θελεις να δωσεις ουτε 100ρικο, οι μηχανες της philips ξεκιναν απο 40 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Αυτές του 40άρικου κάνουν κάτι ή θα το μετανιώσω και να πάω απευθείας στο 80άρικο με 100άρικο?
Λογικά τα λεφτά τους από θέμα ξυριστικών, αφρών, ανταλλακτικών και την ευκολεία που προσφέρουν τα κάνουν γρήγορα απόσβεση, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι, οτι και να παρουμε φθηνα στο τελος μας βγαινει πολυ πιο ακριβα απ οσα θα διναμε στην αρχη

οσα χρηματα και να δωσεις αποσβεση θα κανεις αργα η γρηγορα οπως ειπες απο αφρους και ξυραφακια

θα σου προτεινα σε λογικη τιμη αυτην

Philips RQ1187/16

πιστευω πως αν παρεις αυτην η καποια παραπλησια της,  δεν θα το μετανιωσεις

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει με το ότι πιο φθηνό πάρεις θα σου βγει εν τέλει πιο ακριβό εκτός αν μιλάμε για VW οπότε και πληρώνεις πολλά και σου βγάζει την πίστη μετά!  :sweat:  :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Έχω μια απλή της Philips, Series 3, μοντέλο 320s, την είχα πάρει προσφορά 45€.

Όταν θέλω κάτι γρήγορο, την κάνει τη δουλειά της, αλλά για καθημερινό ξύρισμα, προτίμησε κατά τη γνώμη μου κάτι καλύτερο σε τιμή & δυνατότητες (θεωρητικές τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν σχέση οι φθηνες μηχανές με τις ακριβες.

Για να σου δωσω ενα παράδειγμα εγω ειχα μια Philips hq δεν θυμάμαι τον κωδικό, 10 χρόνια και την χρησιμοποιουσα σχεδόν καθημερινά και χωρίς να αλλάξω τις λεπιδες. Οταν χαλασε απο δικο μου λάθος, πηρα μια φθηνη μηχανή για να κάνω τη δουλειά μου μέχρι να αποφασισω να πάρω αυτή που πηρα.

Λοιπον η Philips 10ετιας με πανω απο 1000 ξυρισματα ηταν πολυ καλύτερη απο την ολοκαίνουρια φθηνη μηχανη

Link to comment
Share on other sites

Είναι πως το βλέπει ο καθένας φιλε

Εγω εδωσα 290 ευρώ( την πηρα απο Γερμανία), για ενα εργαλείο που θα χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά για πολλά χρόνια

Κάποιος άλλος ομως που δίνει 300 η 600 ευρώ για να πάρει κινητό, πιστεύεις οτι αξίζει τα λεφτά του; που ενδεχομένως θα το αλλάξει στα 2 χρόνια το πολύ

Η κάποιος άλλος που αγόραζει φανάρια η εξάτμιση η ζάντες κτλ με πολύ περισσότερα λεφτά πιστεύεις αξίζουν τα λεφτά τους;

Ειναι παρα πολύ καλή

Και θα κανω και απόσβεση κάποια στιγμή, απο ξυραφάκια και αφρούς

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειπα για κακο...ο καθενας οπως θελει ξοδευει τα λεφτα του...Απλα μου εκανε εντυπωση το νουμερο,δεν περιμενα μια ξυριστικη να κοστιζει τοσο πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτές τις 2, http://www.braun.com/de/male-grooming/series-shavers/series-9.htmlhttp://www.braun.com/de/male-grooming/series-shavers/series-7.html 

Πραγματικά, κάνουν απίστευτο ξύρισμα και χαλάλι τα χρήματά τους. Οι φθηνές, μάλλον θα σε γδάρουν παρά θα σε ξυρίσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιαειχα μια braun αλλα μου χαλασε καποιο εξαρτημα και χρησιμοποιουσα ξυραφακια.

μεχρι που πετυχα στο lidl μια της silvercrest με 25. την εχω 1,5 χρονο και ξυριζει παρα πολυ καλα με πολυ αντοχη στην μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Μιας και Υπάρχει το συγκεκριμένο θεμα ας γράφω και εγω για μια μηχανή που αγόρασα πριν απο λίγες ημέρες.

 

 

Έχοντας περάσει απο τα χεριά μου αρκετές ξυριστικες μηχανές (οχι ηλεκτρικές αλλα κανονικές με ξυραφάκια)

 

Απο

 

gillette mach 3

 

gillette mach 3 nitro (η πρώτη με δόνηση που ειχε βγει)

 

gillette mach 3 turbo (ουσιαστικά ηταν το ίδιο πράγμα με την nitro)

 

gillette  fusion proglide (με δόνηση)

 

gillette flexball.

 

gillette proglide styler (της Braun η οποία είναι αρκετά ψόφια σαν μηχανή ) 

 

wilkinson hydro 5 (Πολύ καλή μηχανή η συγκεκριμένη και με λιγο φτηνά ανταλλακτικά σε σχέση με της Gillette)

 

 

Και Επειδή εδω και αρκετα χρόνια εχουν φτάσει τα ανταλλακτικά ξυραφάκι να ειναι στα ύψη απο Θέμα τιμής.

 

 

Εδω και καμιά εβδομάδα αγόρασα μια της PHILIPS.

 

Και συγκεκριμένα την Philips one blade (ειναι κάπως στο στυλ της Gillette Proglide styler) αλλα η Philips ειναι ΠΟΛΎ ΠΟΛΎ ΚΑΛΎΤΕΡΟ

 

https://www.philips.gr/c-m-pe/oneblade-trim-edge-and-shave

 

 

Την αγόρασα απο σούπερ μάρκετ και μάλιστα ήταν και έκπτωση και την πήρα κάτω απο 30€ 

 

 

 

ομολογώ οτι εχω πάθει την πλάκα μου με την oneBlade :yahoo:

 

Τρομερή μηχανή για ξύρισμα και με την λεπίδα που εχει βγάζει πολύ περισσότερο απο τα κανονικά ξυραφάκια 

 

Ειναι αδιάβροχη,  και εχει ενσωματωμένη επαναφορτιζόμενη μπαταρία 

 

 

 

Υπάρχει κόσμος που να την εχει αγοράσει? 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, OMINUS said:

Καλησπερα.

 

Μιας και Υπάρχει το συγκεκριμένο θεμα ας γράφω και εγω για μια μηχανή που αγόρασα πριν απο λίγες ημέρες.

 

 

Έχοντας περάσει απο τα χεριά μου αρκετές ξυριστικες μηχανές (οχι ηλεκτρικές αλλα κανονικές με ξυραφάκια)

 

Απο

 

gillette mach 3

 

gillette mach 3 nitro (η πρώτη με δόνηση που ειχε βγει)

 

gillette mach 3 turbo (ουσιαστικά ηταν το ίδιο πράγμα με την nitro)

 

gillette  fusion proglide (με δόνηση)

 

gillette flexball.

 

gillette proglide styler (της Braun η οποία είναι αρκετά ψόφια σαν μηχανή ) 

 

wilkinson hydro 5 (Πολύ καλή μηχανή η συγκεκριμένη και με λιγο φτηνά ανταλλακτικά σε σχέση με της Gillette)

 

 

Και Επειδή εδω και αρκετα χρόνια εχουν φτάσει τα ανταλλακτικά ξυραφάκι να ειναι στα ύψη απο Θέμα τιμής.

 

 

Εδω και καμιά εβδομάδα αγόρασα μια της PHILIPS.

 

Και συγκεκριμένα την Philips one blade (ειναι κάπως στο στυλ της Gillette Proglide styler) αλλα η Philips ειναι ΠΟΛΎ ΠΟΛΎ ΚΑΛΎΤΕΡΟ

 

https://www.philips.gr/c-m-pe/oneblade-trim-edge-and-shave

 

 

Την αγόρασα απο σούπερ μάρκετ και μάλιστα ήταν και έκπτωση και την πήρα κάτω απο 30€ 

 

 

 

ομολογώ οτι εχω πάθει την πλάκα μου με την oneBlade :yahoo:

 

Τρομερή μηχανή για ξύρισμα και με την λεπίδα που εχει βγάζει πολύ περισσότερο απο τα κανονικά ξυραφάκια 

 

Ειναι αδιάβροχη,  και εχει ενσωματωμένη επαναφορτιζόμενη μπαταρία 

 

 

 

Υπάρχει κόσμος που να την εχει αγοράσει? 

 

 

 

 

 

 

 

 

φίλε μου έχω και εγω την ίδια.Δεν έχω τις καλύτερες εντυπώσεις όμως. Δεν κάνει καθόλου βαθύ ξύρισμα και με τον καιρό θέλει καινούργιο ανταλλακτικό ξυραφάκι.Και μάντεψε είναι ακριβούτσικο.

Αν ξυρίζεσαι μια φορά την εβδομάδα είναι καλή για να παίρνει πρώτα τα χοντρά και μετά να ξυρίζεσαι με ξυραφάκι.

Αν θες ξύρισμα σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα απλά δεν κάνει,αφήνει να μισά γένια έξω....

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε ισως απο άτομο σε άτομο και διαφορετικού τύπου γένια να διαφέρει, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι δεν κάνει βαθύ ξύρισμα μια χαρά μου φαίνεται.

 

Και για το κόστος στα ξυραφακια της συγκεκριμένης μηχανής μου έρχονται ποιο φτηνά πιστεύω? πάλι σε σχέση με ξυράφια της gillette.

 

Γιατί το πακέτο έχει 4 ανταλλακτικά στα gillette , σε εμένα το ενα ξυραφάκι μου βγάζει μόνο 2 ξυρίσματα.

 

Οπότε στο επόμενο θα χρησιμοποιήσω καινούργιο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.