Jump to content
blinkofaneye

[Λυθηκε] Θόρυβος Σε Polo 9N 1.4

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Καλή χρονιά σε όλους.

 

Δυστυχώς, στο θέμα αυτοκίνητο, το 2015 δεν ξεκίνησε καλά.

Είμαι κάτοχος ενός Polο 9N3 1.4 και τώρα τελευταία ακούω ένα θόρυβο κάθε φορά που ξεκινάω το αυτοκίνητο. Πιο πολύ σε τρίξιμο φέρνει, σαν να έχει σκουριάσει.

Μόλις το βάλω μπρος και πάω να ξεπαρκάρω...αρχίζει να τρίζει όλο το αυτοκίνητο. Ο θόρυβος ακούγεται από το μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω από που ακριβώς, μιας και τρίζουν τα πάντα.

Στρίβεις το τιμόνι για να ξεπαρκάρεις....τρίζει.

Πατάς συμπλέκτη για να αλλάξεις ταχύτητα..τρίζει.

Πατά σε λακούβα-σαμαράκι....τρίζει.

Γενικά όσο κουνιέται το αυτοκίνητο, ακούγεται το τρίξιμο.

Το θετικό είναι ότι μετά από 2-3 km σταματάει. (τώρα τελευταία θέλει περισσότερα km για να σταματήσει)

Πριν τις γιορτές το είχα πάει για service αλλαγής λαδιών και το ανέφερα στο συνεργείο. Το κακό είναι ότι μέχρι να φτάσω στο συνεργείο ο θόρυβος είχε σταματήσει. Στο τέλος μου είπαν ότι είναι εξαιτίας της υγρασίας (λίγο κουφό μου φαίνεται).

Επίσης, όλα τα υγρά είναι οκ.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν αφήσω τον κινητήρα να ζεσταθεί μέχρι να φτάσει την θερμοκρασία λειτουργίας (90 βαθμούς) πριν ξεκινήσω, τότε το τρίξιμο δεν ακούγεται καθόλου.

 

Καμιά ιδέα???

 

Ευχαριστώ.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το περιγράφεις δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να είναι αλλά για να το ακούσει ο μάστορας καλό είναι να το αφήσεις στο συνεργείο ένα βράδυ και το πρωί που θα το βάλει μπροστά να καταλάβει τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Τελικά το πρόβλημα ήταν τα φθαρμένα silent blocks (=σινεμπλοκ όπως το λέμε κι εδώ στο Ελλάντα).

Το πρόβλημα λύθηκε με αντικατάσταση των silent blocks. Το κόστος αντικατάστασης μαζί με εργασία και ευθυγράμμιση ήταν 115,00€.

 

Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σταύρο.

 

Δυστυχώς δεν ξέρω τι φοράει το cupra....

Επειδή έκατσα στο συνεργείο κατά την διάρκεια της αντικατάστασης, είδα ότι τα καινούργια silent blocks ήταν πιο ενισχυμένα από τα παλιά.

Να προσθέσω ότι η αντικατάσταση έγινε σε επίσημη αντιπροσωπεία.

Απ' ότι είπε ο μάστορας, είναι διαφορετικά από αυτά που φορούσε από την μάνα του και αυτό γιατί η VW κατήργησε τα προηγούμενα εξαιτίας της συχνής φθοράς που παρουσίαζαν.

Edited by blinkofaneye
Link to comment
Share on other sites

το θεμα κλειδωνει  ....

αν καποιος θελει να προσθεσει κατι μου στελνει p.m

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.