Jump to content
xwild

Trip Computer Σε Golf Iv....

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή Χρονιά, θέλω να κάνω 2 ερωτήματα για 2 μετατροπές και φυσικά αν γίνονται αυτές,Χθες κοιτούσα στο e-bay και βρήκα ένα σετ cruise control και μία οθόνη μικρή για το κοντέρ που λογικά θα είναι το trip computer,αυτή η μετατροπή που θέλω να κάνω γίνεται??το trip computer θα μου δείχνει τις πληροφορίες?? το αμάξι που έχω είναι golf 4 generation,γνωρίζει κάποιος κάτι? ευχαριστώ εκ των υστέρων....

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά. Δωσε ενα link στο ebay να δουμε λιγο τι βρήκες. Cruise control υπάρχει σε 4αρι αλλα δεν εχει σχεση με την οθονιτσα που λες η οποια ειναι ενσωματωμενη στο κοντερ.

Link to comment
Share on other sites

Στο e-bay.com μπήκα πάτησα τα πράγματα στο search και μου εμφάνισε κάποια,αλλά θέλω να βάλω και την οθονίτσα στο κοντέρ,θα λειτουργεί όμως??

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να βάλεις την οθονίτσα στο κοντέρ? Ο μόνος τρόπος είναι να αλλάξεις κοντερ που να έχει ή full οθόνη ή half οθόνη. Από εκεί και πέρα ναι θα λειτουργεί και το cruise και το trip φυσικά με τον ανάλογο προγραμματισμό. Θέλει λίγο προσοχή στην αγορά του κοντερ (από ebay έχουν πέσει πολύ οι τιμές και επίσης υπάρχουν και κάποιο μαντράδες και εδώ Ελλάδα που τα πουλάνε 80 100 ευρώ κυρίως γιατί δεν ξέρουν τι πουλάνε). Γενικά πρέπει να δεις τι τύπο immo (2 ή 3) είναι το κοντερ σου και τι μάρκα είναι. Γίνεται να πάς από μία μάρκα σε άλλη και από immo 2 σε immo 3 αλλά δε γίνεται από immo 3 σε immo 2 αν θυμάμαι καλά. Να προσέξεις αν το πάρεις από έξω μην είναι για diesel γιατί φυσικά το στροφόμετρο θα είναι μέχρι τις 5000 rpm αλλά και να μην είναι σε miles (αν και με μικρότερη γραμματοσειρά θα έχει και σε χλμ). Ψαξε στα αγγλικά bora sport clocks ή στο ebay.de golf mk4 tacho. Η οθόνη που σε ενδιαφέρει λέγεται full/half fis mfa. Πριν από οποιαδήποτε αγορά μίλα με τον πωλητή για να είσαι σίγουρος.

Edited by archon_rc
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το  cruise control ειναι ο αυτοματος πιλοτος. ετσι δεν ειναι? δεν εχει καμια σχεση με την οθονη. αν ειναι ηλεκτρογκαζο μπαινει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομίζω μπαίνει σε χρειάζεται οθόνη

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομίζω μπαίνει σε χρειάζεται οθόνη

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Ναί το δικό μου ηλεκτρόγκαζο είναι,με κωδικό κινητήρα BCB,αλλά αφού θα μπώ σε διαδικασία να βάλω το cruise control και θα λυθεί το τιμόνι γιατί να μην βάλω και την οθόνη?? και υποτίθεται ότι είναι και το full extra όταν το παράγγειλα και μου το έφεραν με κάποια πράγματα να λείπουν...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο το λύσιμο του τιμονιού με την οθόνη.

 

Full Extra είναι μια λέξη που στα ελληνικά αμάξια έχει παρεξηγηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ειναι λιγο τραβηγμενο σεναριο αυτο που λες.

Τα εξτρα ειναι πολυ μεγαλος καταλογος στα vag.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, ειναι λιγο τραβηγμενο σεναριο αυτο που λες.

Τα εξτρα ειναι πολυ μεγαλος καταλογος στα vag.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

ακριβώς αυτο που ειπες. παααρα πολυ μεγαλος καταλογος. ενας φιλος σε 4αρι τα εχει βαλει ολα, οτι υπάρχει και δεν υπαρχει και πραγματικα μερικα δεν ήξερα καν οτι υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να βάλεις την οθονίτσα στο κοντέρ? Ο μόνος τρόπος είναι να αλλάξεις κοντερ που να έχει ή full οθόνη ή half οθόνη. Από εκεί και πέρα ναι θα λειτουργεί και το cruise και το trip φυσικά με τον ανάλογο προγραμματισμό. Θέλει λίγο προσοχή στην αγορά του κοντερ (από ebay έχουν πέσει πολύ οι τιμές και επίσης υπάρχουν και κάποιο μαντράδες και εδώ Ελλάδα που τα πουλάνε 80 100 ευρώ κυρίως γιατί δεν ξέρουν τι πουλάνε). Γενικά πρέπει να δεις τι τύπο immo (2 ή 3) είναι το κοντερ σου και τι μάρκα είναι. Γίνεται να πάς από μία μάρκα σε άλλη και από immo 2 σε immo 3 αλλά δε γίνεται από immo 3 σε immo 2 αν θυμάμαι καλά. Να προσέξεις αν το πάρεις από έξω μην είναι για diesel γιατί φυσικά το στροφόμετρο θα είναι μέχρι τις 5000 rpm αλλά και να μην είναι σε miles (αν και με μικρότερη γραμματοσειρά θα έχει και σε χλμ). Ψαξε στα αγγλικά bora sport clocks ή στο ebay.de golf mk4 tacho. Η οθόνη που σε ενδιαφέρει λέγεται full/half fis mfa. Πριν από οποιαδήποτε αγορά μίλα με τον πωλητή για να είσαι σίγουρος.

μην εισαι και τόσο συγουρος οτι θα δουλεψει. Δε μας ειπε τι μοντελο ειναι το αυτοκινητο του, αν ειναι ντιζα ή ηλεκτρογκαζο

Δοκιμασα κι εγω να βαλω υπολογιστη στο δικο μου (καντραν immo 3) αλλά δεν μπορουσα να το κωδικοποιήσω. δεν επαιρνε μπρος. Και απο οτι ρωτησα μπορω να βαλω ΜΟΝΟ καντραν με υπολογιστή μεσα στο ρολόι.

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.