Jump to content
pettros

Golf Mk 7 "40 Years Edition" Και R-Line

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

 

σημερα τελικα δοθηκε η παραγγελια.

 

Golf 1.4 TSI DSG, Edition , Ασπρο.

 

Στον εξτρα εξοπλισμο προστεθηκαν:

Οροφη, Xenon, DCC (adaptive chassis control), ACC (adaptive cruise control) με brake assist, ηχοσυστημα Composition media 5,8", Light & Sight pack, Τιμονι με χειριστηρια αλλαγης ταχυτητων, park assist, καμερα οπισθεν, εκκινηση με μπουτον (keyless) και τελος ηλεκτρ. αναδιπλουμενοι καθρεπτες.

 

Οπως ενημερωθηκα παραδοση, καλως εχοντων των πραγματων, αναμενεται σε 3-3,5 μηνες.  Σε περιπου ενα μηνα  θα μαθω  για την εβδομαδα παραγωγης.

 

Οποτε  εν αναμονη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να παραλάβεις, ομορφο και απο τα καλυτερα αυτοκίνητα.Μπορεις να μας πεις αν θυμάσαι το κοστος στα έξτρα που εχεις βάλει;

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να το παρεις..

Εκανες πολυ καλα που του εβαλες ολα αυτα τα εξτρα..

Στο μελλον θα ηθελες να τα βαλεις και θα εκαναν μια περιουσια και οσα εμπαιναν..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να παραλάβεις, ομορφο και απο τα καλυτερα αυτοκίνητα.Μπορεις να μας πεις αν θυμάσαι το κοστος στα έξτρα που εχεις βάλει;

Μαρινο σ' ευχαριστω!  Λοιπον εχουμε και λεμε.. Xenon 1.365€, Οροφη 1.040€, DCC 920€, Πακετο comfort (light and sight, πολυλειτ. τιμονι, αισθ. παρκαρισματος) 655€, ACC 570€, keyless 365€, καμερα 235€, park assist 185€, ηλεκ. αναδ. καθρεπτες 165€, τιμονι με shift pads 130€..

 

Ειπα οτι μια και δεν προκειται τουλαχιστον για μια 10ετια να αλλαξω αυτοκινητο, να του βαλω καποια εξτρα που δεν μπαινουν αργοτερα..

 

Τωρα σε σχεση με τις τιμες καποιες ειναι αναλογα με την εκδοση. Δηλαδη καποιες επιλογες σε αλλα δεν υπαρχουν ή υπαρχουν σε πακετα που δεν μπορεις να "σπασεις"... Σιγουρα παντως τα Xenon, η οροφη και οι καθρεπτες εχουν την ιδια τιμη σ ολες τις εκδοσεις..

 

Ελπιζω να σε καλυψα!

Με το καλο να το παρεις..

Εκανες πολυ καλα που του εβαλες ολα αυτα τα εξτρα..

Στο μελλον θα ηθελες να τα βαλεις και θα εκαναν μια περιουσια και οσα εμπαιναν..

Σ' ευχαριστω! Οπως θα δεις απο την απαντηση που μολις εδωσα στο Μαρινο ακριβως αυτο ηταν το σκεπτικο.. Φυσικα οι δοσεις αυξηθηκαν σε αριθμο οπως καταλαβαινεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα (χθες) το edition 40, 1.6 TDI με dsg.

Χρώμα tornado red ( του πάει άψογα με τις ζάντες και μαύρες λεπτομέρειες).

Extra μόνο το comfort (τιμόνι + light & sight) και το media 5'8'' για Bluetooth/ USB. Ήθελα και ηλιοροφή, αλλά θα αργούσε 3-3.5 μήνες.

Πολύ καλές πρώτες εντυπώσεις, ειδικά τα καθίσματα όλα τα λεφτά. Λίγο μπέρδεμα το autohold, θέλει απενεργοποίηση σε παρκάρισμα σε ανηφόρα/ κατηφόρα.

@ppetros: Δεν έβαλες το USB/Bluetooth?

Edited by AvatarX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα (χθες) το edition 40, 1.6 TDI με dsg.

Χρώμα tornado red ( του πάει άψογα με τις ζάντες και μαύρες λεπτομέρειες).

Extra μόνο το comfort (τιμόνι + light & sight) και το media 5'8'' για Bluetooth/ USB. Ήθελα και ηλιοροφή, αλλά θα αργούσε 3-3.5 μήνες.

Πολύ καλές πρώτες εντυπώσεις, ειδικά τα καθίσματα όλα τα λεφτά. Λίγο μπέρδεμα το autohold, θέλει απενεργοποίηση σε παρκάρισμα σε ανηφόρα/ κατηφόρα.

@ppetros: Δεν έβαλες το USB/Bluetooth?

Καλορίζικο,καλοτάξιδο και καλά ασφαλή χιλιόμετρα!!! Όσο για το auto hold ειναι θέμα συνήθειας, με τον καιρό θα το συνηθίσεις. Το composition media 5,8" παρέχει Bluetooth/usb.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stellbouz
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στον δρόμο οι 17 αρες δεν ήταν τόσο επίπονες όσο φοβόμουν, κάθε άλλο. Μάλλον βοηθάει και η sport ανάρτηση του rline πακέτου που έχει το edition.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα χιλιομετρα να εχεις με το καινουργιο σου οχημα!

Photo!

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα (χθες) το edition 40, 1.6 TDI με dsg.

Χρώμα tornado red ( του πάει άψογα με τις ζάντες και μαύρες λεπτομέρειες).

Extra μόνο το comfort (τιμόνι + light & sight) και το media 5'8'' για Bluetooth/ USB. Ήθελα και ηλιοροφή, αλλά θα αργούσε 3-3.5 μήνες.

Πολύ καλές πρώτες εντυπώσεις, ειδικά τα καθίσματα όλα τα λεφτά. Λίγο μπέρδεμα το autohold, θέλει απενεργοποίηση σε παρκάρισμα σε ανηφόρα/ κατηφόρα.

@ppetros: Δεν έβαλες το USB/Bluetooth?

 

 

 

 

 

Καλοριζικο και καλοταξιδο!! 

Εγω με τα εξτρα διαλεξα το δρομο της αναμονης.. καλο Απριλιο Μαιο... Το autohold σιγουρα απ' οσο εχω διαβασει  πρεπει να θελει εξoικειωση.. Εγω να δω με το dsg.... (ελπιζω να μην το μετανιωσω..)

Το USB και το bluetooth οπως ειπε και o stellbouz  παει μαζι με το composition media που το εχω βαλει.

 

 

 

 

Επίσης στον δρόμο οι 17 αρες δεν ήταν τόσο επίπονες όσο φοβόμουν, κάθε άλλο. Μάλλον βοηθάει και η sport ανάρτηση του rline πακέτου που έχει το edition.

 

 

 

 

Αυτο ηθελα να σε ρωτησω... Για το λογο αυτο προσθεσα το DCC φοβουμενος μηπως ειναι σφιχτη η αισθηση για την ποιοτητα των δρομων μας... Η μονη εμπειρια που ειχα ηταν με την σπορ αναρτηση του A3 spotback (με 17' αρες και σπορ αναρτηση). Μου ειχε φανει μια χαρα αλλα ειπα να μην το ρισκαρω.. Ισως γιατι εχω συνηθησει στο TT το οποιο εχει σαφως ποιο σκληρη αναρτηση.. Οσο για του edition εχω την εντυπωση οτι δεν ειναι αυτη του "R" τουλαχιστον δεν το γραφει.  Νομιζω ειναι η σπορ αναρτηση που μπορει να μπει προαιρετικα και  σε αλλες εκδοσεις οπως το highline. Το GTI  και το R εχουν αλλες αναρτησεις απ' οσο ξερω.

 

 

 

 

Τελος εννοειται οτι πρεπει ...αμεσα..να ανεβασεις φωτογραφιες (μεσα εξω!) ;)

 

 

 

 

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ανάρτηση και 17", πραγματικά είναι αναπάντεχα άνετο το αποτέλεσμα σε λακούβες (και έχω και θέμα με μέση). Μπορεί να βοηθάνε και τα καθίσματα.

Photos θα ανεβάσω οπωσδήποτε ΣΚ ημέρα, γιατί καθημερινές με την δουλειά φεύγω βράδυ ...

DSG είχα και στο polo πριν, οπότε για εμένα ήταν σαν ένα γλυκό που ξέρεις ότι μπορεί να παχύνεις, αλλά είναι τόσο απολαυστικό που δεν το σκέφτεσαι δεύτερη φορά.

Edited by AvatarX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ανάρτηση και 17", πραγματικά είναι αναπάντεχα άνετο το αποτέλεσμα σε λακούβες (και έχω και θέμα με μέση). Μπορεί να βοηθάνε και τα καθίσματα.

Photos θα ανεβάσω οπωσδήποτε ΣΚ ημέρα, γιατί καθημερινές με την δουλειά φεύγω βράδυ ...

DSG είχα και στο polo πριν, οπότε για εμένα ήταν σαν ένα γλυκό που ξέρεις ότι μπορεί να παχύνεις, αλλά είναι τόσο απολαυστικό που δεν το σκέφτεσαι δεύτερη φορά.

 

Πολυ ωραια ακουγονται ολα!! Και ειδικα το σχολιο με το.. γλυκο πολυ καλο! Προσωπικα με τα γλυκα εχω πολυ καλη σχεση, δεν ξερω αν αυτο λεει κατι... Θα δειξει!

Ωραια με την ησυχια τις φωτο! Και φυσικα περιμενουμε περισσοτερες εντυπωσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Την προηγούμενη εβδομάδα έκλεισα ενα Golf 1.4 tsi 150 act dsg έκδοση edition40 σε χρώμα limestone gray. To αυτοκίνητο είχε σαν extra το composition media και το πακετο Light & sight με το πολυλειτουργικό τιμόνι. Αρχες Φεβρουαρίου θα το παραλάβω. Η αρχική μου σκέψη ήταν να παω σε παραγγελία, αλλά μου ήταν αδύνατο να περιμένω, οπότε κατέληξα σε ετοιμαπαράδοτο. 

Edited by finikass
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Την προηγούμενη εβδομάδα έκλεισα ενα Golf 1.4 tsi 150 act dsg έκδοση edition40 σε χρώμα limestone gray. To αυτοκίνητο είχε σαν extra το composition media και το πακετο Light & sight με το πολυλειτουργικό τιμόνι. Αρχες Φεβρουαρίου θα το παραλάβω. Η αρχική μου σκέψη ήταν να παω σε παραγγελία, αλλά μου ήταν αδύνατο να περιμένω, οπότε κατέληξα σε ετοιμαπαράδοτο. 

Με το καλο να το δεχτεις!! Καλη επιλογη! Αντε να δουμε και εντυπωσεις απο τον κινητηρα εκτος απο τα υπολοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το TDI 40 Years Edition τι αρχική τιμή έχει??

 

Επειδή δεν  ανέφερες 5πορτο ή 3πορτο σου ανέβασα το λίνκ με τις τιμές του 40 Years Edition

 

http://www.volkswagen.gr/content/medialib/vwd4/gr/pricelists-and-model-guides/golf-edition-40/_jcr_content/renditions/rendition.download_attachment.file/golf-edition-40.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα!

 

Στο παρακατω link προσφατη παρουσιαση του 40 years edition..!

 

http://www.drive.gr/test-drives/dokimi/test-drive-vw-golf-14-tsi-act-150ps-dsg-edition-40-0

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Εν αναμονη παραλαβης στις αρχες Ιουνιου... βρηκα καποια σχετικα με την συγκεκριμενη εκδοση και τα παραθετω παρακατω:

 

Παρουσιαση απο το AutoΤριτη της εκδοσης 1.4TSI 122ps

 

http://www.autotriti.gr/4x4/news/preview_news.asp?news_data_id=123362&category_id=72

 

060215glf_IMG_1960V.jpg

 

 

Δοκιμη της εκδοσης 1.6TDI DSG απο τους 4 Τροχους:

 

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=13&art_id=17194

 

IMG_1511.JPG

 

Αρκετες ωραιες φωτογραφιες απο αντιπροσωπο της VW στη Λαμια:

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.776540155727176.1073741842.504850202896174&type=1

 

1620510_794808747233650_1726505331748149

 

Και μερικες φωτογραφιες που τραβηξα χτες απο την εκδοση 1.2TSI που εφτασε στην τοπικη αντιπροσωπεια. Απο κοντα ειναι πραγματικα πολυ ομορφο! Ειδικα προφυλακτηρας μπρος και πισω, ζαντες και καθισματα κανουν τη διαφορα! Ειναι η πρωτη φορα που το βλεπω live και ειμαι πολυ χαρουμενος που την τελευταια στιγμη αντι της εκδοσης HighLine επελεξα την εκδοση 40 years!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή φίλε Πέτρο, με το καλό εύχομαι να παραλάβεις κ να το χαρείς με πολλά ασφαλή χιλιόμετρα!!

 

Επί τη ευκαιρία, γνωρίζει κάποιος πως λέγεται το χρώμα στη δεύτερη φωτογραφία του Πέτρου? Αν κ λάτρης του Night Blue Metallic νομίζω πηγαίνει πάρα πολύ στο συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή φίλε Πέτρο, με το καλό εύχομαι να παραλάβεις κ να το χαρείς με πολλά ασφαλή χιλιόμετρα!!

 

Επί τη ευκαιρία, γνωρίζει κάποιος πως λέγεται το χρώμα στη δεύτερη φωτογραφία του Πέτρου? Αν κ λάτρης του Night Blue Metallic νομίζω πηγαίνει πάρα πολύ στο συγκεκριμένο.

 

Σ' ευχαριστω φιλε μου!

 

Οσο για το χρωμα απ ' οσο γνωριζω ειναι το "Light Brown Metallic" και παρουσιαστηκε αποκλειστικα για την εκδοση αυτη..  Οντως πολυ ωραιο χρωμα! Αν και εγω προσωπικά παρεμεινα στην αρχικη μου επιλογη που ηταν το ασπρο!

Link to comment
Share on other sites

 

Επί τη ευκαιρία, γνωρίζει κάποιος πως λέγεται το χρώμα στη δεύτερη φωτογραφία του Πέτρου? Αν κ λάτρης του Night Blue Metallic νομίζω πηγαίνει πάρα πολύ στο συγκεκριμένο.

Το χρώμα λέγεται limestone gray. Σε αυτό το χρώμα παρέλαβα το δικό μου edition40 και όντως του πάει πολύ ειδικά με το R-line.

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα λέγεται limestone gray. Σε αυτό το χρώμα παρέλαβα το δικό μου edition40 και όντως του πάει πολύ ειδικά με το R-line.

Εχει  δικιο ο finikass.. Εγω τα μπερδεψα..

 

Το Light Brown Metallic που παρουσιαστηκε αποκλειστικα για την εκδοση 40 ειναι το παρακατω:

 

Volkswagen-Golf-Edition-bestellbar-ltww.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με συγκινεί ιδιαίτερα ...

 

Σαν το 25άρι και το 30άρι Edition δεν είναι.

 

Στα λεφτά του προτιμώ ένα S3.

Ως κατοχος απο το 25αρι απο το 2007 και ακομη και σημερα μπαινω μεσα και ειναι οπως η πρωτη μέρα. Χρήση σπανίως στο κέντρο της πόλης,ήσυχες βόλτες...ακομη και για χαβαλέ σε πίστα. Επίσης νομίζω ο ήχος για εργοστασιακό αμάξι ειναι κατι παραπάνο απο ικανοποιτικός. Και φυσικά με τον βασικό εξοπλισμό αλλα χωρις να υστερεί ακόμη και σημερα. Respect στα recaro lemans!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.