Jump to content
pettros

Golf Mk 7 "40 Years Edition" Και R-Line

Recommended Posts

Ευχαριστώ pettros.θα μιλήσω μπας και μπορέσουν να το βάλουν στη παραγγελία αν και ήδη έχει σταλθεί.να σαι καλά που το θυμήθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ pettros.θα μιλήσω μπας και μπορέσουν να το βάλουν στη παραγγελία αν και ήδη έχει σταλθεί.να σαι καλά που το θυμήθηκες.

Αν δεν έχει επιβεβαιωθεί η εβδομάδα παραγωγής του αυτοκινήτου σου σίγουρα μπορείς να κάνεις αλλαγές στον εξοπλισμό. Αλλά θα πρέπει να μπουν στο σύστημα και να το δουν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Απο την Τεταρτη που εχω παρει τις πινακιδες εχω κανει μολις 60χμ. μια και ο χρονος ειναι καπως περιορισμενος.. Επισης ενα μερος του ελευθερου χρονου πηγαινει και στην "μελετη" του manual αφου υπαρχουν πολλα καινουρια πραγματα (για μενα τουλαχιστον) τα οποια χρειαζονται εξοικειωση...

 

Οι πρωτες εντυπωσεις οπως καταλαβαινετε ειναι πολυ θετικες!

Θα κανω μια γρηγορη αναφορα σε επιμερους  στοιχεια του αυτοκινητου που μπορει να ενδιαφερουν τους νυν ή τους μελλοντικους κατοχους ή οποιοδηποτε αλλο φιλο στο φορουμ!

 

Αμαξωμα: Στιβαρη αισθηση με πολυ καλη ποιοτητα συναρμολογησης!

Οροφη: Δουλευει αψογα αν και θα προτιμουσα να ειχε μεγαλυτερο ανοιγμα... (το  TT roadster  που ειχα πριν ισως φταιει γι αυτό…)

Εσωτερικο:

1. Ποιοτητα:Δεν υπαρχει κανενας τριγμος και ολο το εσωτερικο αποπνεει μια πολυ ευχαριστη αισθηση!

2. Καθισματα ergoactive: Αρκετα αναπαυτικα με πολυ καλη πλευρικη στηριξη.  Και η λειτουργια του μασαζ σαφως είναι ένα εξτρα!

3. Ηχοσυστημα: (infotainment media) Πολύ καλυτερο απ ότι περιμενα! Η ποιοτητα του ηχου με καλυπτει απολυτα (ομορφο μπασο και διαυγεια στα πριμα!). Η αληθεια ομως είναι πως δεν εχω ακουσει το “Fender audio” οποτε  δεν μπορω να ξερω ποσο καλυτερο ειναι...

4.  Bluetooth: Στη λειτουργια τηλεφωνου δουλευει τελεια! Συνδεθηκε αμεσα με το τηλεφωνο μου, τραβηξε τις επαφες μου και ευτυχως υποστηριζει Ελληνικα! Ακους και σε ακουν παρα πολύ τελεια!

Στο δρομο:

  1. Φωτα: Τα bi-xenon είναι ένα εξτρα που σιγουρα αξιζει να προστεθει! Πολύ καλη ορατοτητα! (δεν εχω ακομα προσεξει την λειτουργια κατά την οποια στριβουν αναλογα με την πορεια του αυτοκινητου αλλα θα το δω τις επομενες μερες..)

 

  1. DSG: Είναι ουσιαστικα η πρωτη μου επαφη με το συγκεκριμενο συστημα! Μεχρι τωρα μονο εντυπωσιασμενος μπορω να δηλωσω. Η αλλαγη των ταχυτητων γινεται τοσο γρηγορα και ομαλα που δυσκολευσαι να το πιστεψεις! Φυσικα ακομα στο σταδιο προσαρμογης ειμαι αλλα κάθε φορα που το οδηγαω νομιζω πως μου αρεσει πιο πολύ!

 

  1. Τα οδηγικα προφιλ εχουν πολύ ενδιαφερον! Προς το παρον ειμαι στο “comfort”! Εχω δοκιμασει λιγο το normal, το sport  και το ECO θα ασχοληθω ώστε να προσαρμοσω το Individual στο συνδιασμο που θα με ικανοποιει περισσοτερο..

 

  1. DCC: Λοιπον εδώ οι πρωτες εντυπωσεις είναι ότι η διαφορα είναι πολύ αισθητη συγουρα μεταξυ comfort και sport.  Μεταξυ  comfort και normal η διαφορα υπαρχει αλλα όχι τοσο εντονη.. Φυσικα είναι πολυ νωρις για να εχω σωστη αποψη..  Και σιγουρα οταν οδηγησω ένα αντιστοιχο με την απλη σπορ αναρτηση τοτε θα μπορω πραγματικα να συγκρινω και να πω με σιγουρια ότι αξιζει να προστεθει στον εξοπλισμο.

 

  1. ACC: Δοκιμασα λιγο να δω ότι δουλευει μια και δεν ενδεικνυται φυσικα για οδηγηση στην πολη.. Περιεργη σιγουρα (προς το παρον τουλαχιστον) η αισθηση να πλησιαζεις το προπορευομενο οχημα και να περιμενεις το αυτοκινητο να κοψει μονο του..   

 

  1. Πολυλειτουργικο τιμονι: Πολλα τα κουμπακια και συγουρα πρεπει να τα μαθεις. Τα paddles για τις ταχυτητες βολευουν αρκετα αλλα δεν ξερω ποσο συχνα θα επιλεγω να αλλαξω ταχυτητα χειροκινητα…

 

  1. Keyless: Δουλευει αψογα και πιστευω ότι αν το μαθεις μετα δεν θα μπορεις χωρις αυτό.. (κατι αντιστοιχο πιστευω θα συμβει και με το DSG). Το γεγονος ότι για να προστεθει παει πακετο με τον εργοστασιακο συναγερμο ανεβαζοντας το κοστος είναι σιγουρα ένα μειον..

 

  1. Καμερα οπισθοπορειας : Δεν την εχω συνηθισει ακομα αλλα σιγουρα εξυπηρετει το να βλεπεις πισω από το οχημα..

 

Το Auto  Start and Stop, το Auto hold  και το ΗλεκτρΧειροφρενο (για τα οποια ημουν λιγο επιφυλακτικος να ειμαι ειλικρινης..), δουλευουν αψογα! Χρειαζονται φυσικα εξικοιωση..

 

Μενει ακομα να δοκιμασω το “park pilot”

 

Για τα Dunlop Maxx rt εκτος του ότι είναι ομορφα εμφανισιακα δεν εχω αποψη μια και οδηγαω πολύ .. ηρεμα όπως φυσικα πρεπει για τα πρωτα χλμ.. Λιγο θορυβος κυλισης αλλα πιστευω ότι θα μειωθει στην πορεια μια και τα συγκεκριμενα λαστιχα εχουν χαμηλο δεικτη θορυβου.

 

Αυτά τα λίγα προς το παρον!

 

2dC0lZ.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε κουκλί το Golf και ένα συν σίγουρα η έκδοση 40 Years που επέλεξες, καθώς δίνει ένα πολύ σπορ αέρα και εσωτερικά αλλά κυρίως εξωτερικά! Είδα ένα σχεδόν ίδιο με το δικό σου όπως βόλταρα στο Χαλάνδρι με το Up!, και ομολογώ πως κόλλησα! :D

Καλά, και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα να έχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε κουκλί το Golf και ένα συν σίγουρα η έκδοση 40 Years που επέλεξες, καθώς δίνει ένα πολύ σπορ αέρα και εσωτερικά αλλά κυρίως εξωτερικά! Είδα ένα σχεδόν ίδιο με το δικό σου όπως βόλταρα στο Χαλάνδρι με το Up!, και ομολογώ πως κόλλησα! :D

Καλά, και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα να έχεις!!

Πετρο σ ευχαριστώ! Να είσαι καλα! Ναι σίγουρα το R line για όποιους γνωρίζουν ή όποιους μπορουν να παρατηρήσουν τις διαφορές έχει ενα περισσότερο σπορ χαρακτήρα σε σχέση με το απλό. Κατα τ' αλλα ειτε απλο ειτε R line προκειται πιστευω για ενα πολυ ολκληρωμενο αυτοκινητο που προσεγγιζει τα αυτοκινητα της premium κατηγοριας!

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Φιλε πετρο καλοριζικο καλοταξιδο με πολα ασφαλη χιλιομετρα και να το χαρης οσο δεν περνει πανεμορφο bravo!!!! το ζαντικο 17?δεν φενετε καλα βαλε μια φοτο και την ζαντα να ερεθιστο 8)

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο Πέτρο!

Για τα σχόλια για το dsg, επειδή και το προηγούμενο μου είχε, είναι σωστό αυτό που λες ότι μετά δεν κάνεις χωρίς.

Στα σχόλια σου έχω να προσθέσω ότι με την ανάρτηση, το στήσιμο και τις ζάντες μου έκανε εντύπωση η συμπεριφορά στις στροφές για αυτοκίνητο της κατηγορίας. Νιώθεις ότι πάει πάνω σε ράγες τρένου. Θέλει προσοχή βέβαια η αίσθηση ασφάλειας που σου δίνει μην υπερεκτιμηθεί, αλλά είναι πραγματικά πολύ καλή η συμπεριφορά.

Τα καθίσματα πραγματικά top, με μόνο μείον ότι δεν έχει μνήμες (κάθε φορά που το πάω για πλύσιμο κάνω 2-3 μέρες για να βρω την θέση που με βολευει με τόσες ρυθμίσεις που έχει). Όσο για το μασάζ, τελικά το έχω βάλει σε λειτουργία περισσότερες φορές από ότι φανταζομουν όταν το διάβαζα σαν χαρακτηριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πετρο καλοριζικο καλοταξιδο με πολα ασφαλη χιλιομετρα και να το χαρης οσο δεν περνει πανεμορφο bravo!!!! το ζαντικο 17?δεν φενετε καλα βαλε μια φοτο και την ζαντα να ερεθιστο 8)

Φιλε μου σ' ευχαριστω πολυ! Η ζαντα ειναι στανταρ 17αρα στην edition 40. Φωτο κοντινη εχει ηδη μπει στη σελιδα 4 προς στο τελος

 

Καλοριζικο Πέτρο!

Για τα σχόλια για το dsg, επειδή και το προηγούμενο μου είχε, είναι σωστό αυτό που λες ότι μετά δεν κάνεις χωρίς.

Στα σχόλια σου έχω να προσθέσω ότι με την ανάρτηση, το στήσιμο και τις ζάντες μου έκανε εντύπωση η συμπεριφορά στις στροφές για αυτοκίνητο της κατηγορίας. Νιώθεις ότι πάει πάνω σε ράγες τρένου. Θέλει προσοχή βέβαια η αίσθηση ασφάλειας που σου δίνει μην υπερεκτιμηθεί, αλλά είναι πραγματικά πολύ καλή η συμπεριφορά.

Τα καθίσματα πραγματικά top, με μόνο μείον ότι δεν έχει μνήμες (κάθε φορά που το πάω για πλύσιμο κάνω 2-3 μέρες για να βρω την θέση που με βολευει με τόσες ρυθμίσεις που έχει). Όσο για το μασάζ, τελικά το έχω βάλει σε λειτουργία περισσότερες φορές από ότι φανταζομουν όταν το διάβαζα σαν χαρακτηριστικό.

Σ' ευχαριστω AvatarX! Να εισαι καλα!

 

Οντως η αισθηση στην στροφη ειναι πραγματικα πολυ καλη οσο εχω διαπιστωσει αν και εννοειται οτι ειμαι πολυ προσεκτικος για τα πρωτα χλμ και δεν θελω να ζορισω τα λαστιχα.. Αν ειχα και μνημες τα καθισματα θα κοστιζαν πολυ παραπανω.. Εχω την εντυπωση οτι ακομα και τα φουλ ηλεκτρικα (οχι μονο η υποστηριξη μεσης..) που κοστιζουν αρκετα παραπανω δεν εχουν ουτε αυτα μνημες.. Ενω στο Leon 20vt4 που ειχα παρει το 2001 ηταν στο στανταρ εξοπλισμο με 3 μνημες.. Μπορουσες επισης, εκτος απο την θεση του καθισματος να αποθηκευσεις και τη ρυθμιση του εσωτερικου καθρεπτη και να τα αποθηκευσεις στο κλειδι. Οποτε οταν ανοιγε π.χ. ο 2ος οδηγος το καθισμα και οι καθρεπτες πηγαιναν μονα τους στην αποθηκευμενη θεση.. Ηταν πολυ βολικο και εντυπωσιακο να το βλεπεις!!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση προς τους κατοχους.

Ποση πιεση εχετε στα ελαστικα?

Στο αυτοκολλητο στην κολονα του αυτοκινητου η πρωτη ενδειξη γραφει 2.70 bar (39 psi) σε ολα (με μετριο φορτιο). Η δευτερη ενδειξη λεει 2.40 bar (35 psi) για περισσοτερη ανεση. Ομως γραφει  επισης στο manual οτι αυτο μπορει να εχει αρνητικη επιδραση στην καταναλωση..  Εμενα ειχε γυρω στα 2.7 και κατι ψιλα..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επειδή μου είχαν πει στην αντιπροσωπεία 35 τα έχω μόνιμα τόσο. Λες με περισσότερο να έχω καλύτερη κατανάλωση από 4.5-5? :-)

Edited by AvatarX
Link to comment
Share on other sites

Εμένα επειδή μου είχαν πει στην αντιπροσωπεία 35 τα έχω μόνιμα τόσο. Λες με περισσότερο να έχω καλύτερη κατανάλωση από 4.5-5? :-)

Λογικα θα εχεις λιγο καλυτερη καταναλωση (για να το γραφει το βιβλιο) αλλα θα χτυπαει στις λακουβες λιγο παραπανω... Τωρα σε ποιο βαθμο ισχυει δεν χανεις παρα να του προσθεσεις λιγο αερα και να δεις.. Εγω παντως το κατεβασα απο τα 39 στο 36psi.

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

 

Πριν μερικες καμια δεκαρια μερες συνειδητοποιησα οτι το αυτοκινητο μου δεν εχει στο πλαι τα σηματακια της εκδοσης 40 years!!!

 

1033274642137105.jpg vw_golf_edition_40_tsi_150_dsg_logo.jpg?

 

Σε ερωτηση μου στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι προφανως βρεθηκα στην μεταβαση απο "40 years edition" σε "R-Line"...

 

Μπορει λοιπον να ξεκινησα αυτο το θεμα αλλα τελικα βρεθηκα... "off topic"... :p

 

 

υ.γ. Εχω ηδη παραγγειλει  τα αντιστιχα σηματακια "R-Line"...

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Επομένως είναι το μοντέλο με το αναβαθμισμένο ηχοσύστημα (6.5")  με το mirrorlink ; 

Το έχεις δοκιμάσει (το mirrorlink ) ;

 

Επίσης το ACC, το είχες ζητήσει ως Extra ;

Edited by Gianni's
Link to comment
Share on other sites

Επομένως είναι το μοντέλο με το αναβαθμισμένο ηχοσύστημα (6.5")  με το mirrorlink ; 

Το έχεις δοκιμάσει (το mirrorlink ) ;

 

Επίσης το ACC, το είχες ζητήσει ως Extra ;

Εβαλα την παραγγελια τελος Ιανουαριου οποτε οχι δεν ειναι αυτο με το ηχοσύστημα (6.5"). Ειχα βαλει σαν εξτρα το Composition media 5,8".  Το ACC ναι ηταν στον εκτρα εξοπλισμο.. Στανταρ ειναι το απλο cruise control.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα εχεις λιγο καλυτερη καταναλωση (για να το γραφει το βιβλιο) αλλα θα χτυπαει στις λακουβες λιγο παραπανω... Τωρα σε ποιο βαθμο ισχυει δεν χανεις παρα να του προσθεσεις λιγο αερα και να δεις.. Εγω παντως το κατεβασα απο τα 39 στο 36psi.

Τελικά τα ρύθμισα στα 36 psi, και είναι μια χαρά.

Από κατανάλωση επειδή πλέον είμαι στα 11000km (άρα έχει στρώσει και άλλο), σε συνδυασμό με την ζέστη που δεν αργούν να ζεσταθούν λάστιχα κλπ, πλέον είμαι στο 4-4.5. Μάλιστα σε κάποιες διαδρομές 25km με σταθερή ταχύτητα στα 100 (εθνική - παραλιακή - Συγγρού) είδα και 3.3-3.5!

Άσχετο, θέλει λίγο προσοχή με κάποιους αυτοματισμούς αν καλομαθεις. Πριν κάτι μέρες ξεπατησα το autohold χωρίς να το καταλάβω και τα χρειαστηκα μέχρι να το καταλάβω :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με περιπου 700χλμ. σιγουρα στρωμενος δεν λεγεται ο κινητηρας

 

Τελικά τα ρύθμισα στα 36 psi, και είναι μια χαρά.

Από κατανάλωση επειδή πλέον είμαι στα 11000km (άρα έχει στρώσει και άλλο), σε συνδυασμό με την ζέστη που δεν αργούν να ζεσταθούν λάστιχα κλπ, πλέον είμαι στο 4-4.5. Μάλιστα σε κάποιες διαδρομές 25km με σταθερή ταχύτητα στα 100 (εθνική - παραλιακή - Συγγρού) είδα και 3.3-3.5!

Άσχετο, θέλει λίγο προσοχή με κάποιους αυτοματισμούς αν καλομαθεις. Πριν κάτι μέρες ξεπατησα το autohold χωρίς να το καταλάβω και τα χρειαστηκα μέχρι να το καταλάβω :)

Εγω ειμαι στα 700χλμ περιπου οποτε σιγουρα η καταναλωση θα βελτιωθει...

 

Σε σχεση με τους αυτοματισμους αυτο ξαναπεστο....

 

Εχω κανει τα απιστευτα μεχρι τωρα.... Απο το να βαλω νεκραεν κινηση (με το DSG), μεχρι να .... σβησω τον κινητηρα (με το κουμπι) παλι εν κινηση, προσπαθωντας να αλλαξω οδηγικο προφιλ... Το κουμπι start/stop ειναι λιγο πιο πανω αλλα δεν εχουν καμια σχεση... Απλα μπερδευτηκα... Αυτο το εκανα σημερα.. Και το αλλο το κορυφαιο που παλι εκανα σημερα ειναι στην προσπαθεια μου να ρυθμισω με τα κουμπακια στο τιμονι, την αποσταση που κραταει απο το μπροστινο αυτοκινητο το ACC, κατα λαθος ανεβαζα την ταχυτητα και εκει που πηγαινα με 100 περιπου βλεπω το αυτοκινητο να επιταχυνει ενω πλησιαζα σε στροφη... Πατωντας το λαθος κουμπι ειχα ανεβασει την ταχυτητα στα 140χλμ...

 

Και πολλα αλλα... Και φαντασου οτι εχω διαβασει το manual... Προφανως πρεπει να το διαβασω αρκετες φορες ακομα και να κανω πολυ πρακτικη.... :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Art Motorsport

θελω να ρωτησω το R-LINE εχει θερμαινόμενα  καθίσματα ? σε αυτό εινε Ασχετο αλλα σε παλια GOLF αυτό δεν υπηρχε πιστευω  και παντος τωρα ΤΕΛΟΣ το εχω  παραγγείλει δεν μπορω να κανω κατι  ρε παιδια αμα δεν μπορω να το παρω για δικους μου λογους  τι γινεται  η προκαταβολή που εδωσα ?  Την Χανω ?

Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω το R-LINE εχει θερμαινόμενα καθίσματα ? σε αυτό εινε Ασχετο αλλα σε παλια GOLF αυτό δεν υπηρχε πιστευω και παντος τωρα ΤΕΛΟΣ το εχω παραγγείλει δεν μπορω να κανω κατι ρε παιδια αμα δεν μπορω να το παρω για δικους μου λογους τι γινεται η προκαταβολή που εδωσα ? Την Χανω ?

Λογικά ότι γινόταν και παλιότερα.. Περιμένεις να έρθει το αυτοκινητο.. Κι όταν πωληθεί θα πάρεις το ποσό που έδωσες πίσω..
Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω το R-LINE εχει θερμαινόμενα  καθίσματα ? σε αυτό εινε Ασχετο αλλα σε παλια GOLF αυτό δεν υπηρχε πιστευω  και παντος τωρα ΤΕΛΟΣ το εχω  παραγγείλει δεν μπορω να κανω κατι  ρε παιδια αμα δεν μπορω να το παρω για δικους μου λογους  τι γινεται  η προκαταβολή που εδωσα ?  Την Χανω ?

Εφοσον εχει τα Ergoactive καθισματα λογικα θα ειναι και θερμαινομενα. Εμενα παντως ειναι.

 

Λογικά ότι γινόταν και παλιότερα.. Περιμένεις να έρθει το αυτοκινητο.. Κι όταν πωληθεί θα πάρεις το ποσό που έδωσες πίσω..

Αν ομως εχεις κανει ειδικη παραγγελια (εχοντας προσθεσει καποια εξτρα και δεν βρεθει καποιος που θελει το συγκεκριμενο αυτοκινητο με το συγκεκριμενο εξοπλισμο, πιθανον θα πουληθει σε χαμηλοτερη τιμη κι εσυ ισως χασεις (σε αντιστοιχια) ενα μικρο μερος της προκαταβολης που εχεις δωσει..

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πρόσεξα, και αφού έχω κάνει παραγγελία, ότι σε κάποια μοντέλα τα φώτα έχουν σχήμα τετράγωνο ή καλύτερα U που είναι πολύ ωραία.

 

Αυτό είναι σε όλα τα Golf, μόνο στα R Line ή θα πρέπει να έχεις Xenon ; 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πρόσεξα, και αφού έχω κάνει παραγγελία, ότι σε κάποια μοντέλα τα φώτα έχουν σχήμα τετράγωνο ή καλύτερα U που είναι πολύ ωραία.

 

Αυτό είναι σε όλα τα Golf, μόνο στα R Line ή θα πρέπει να έχεις Xenon ; 

Το τελευταιο.. Τα "U" φωτα ημερας δυστυχως πανε πακετο μονο με τα Xenon..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν οι προβολείς ομίχλης, είναι standard στην R Line ;

Γιαννη στο edition 40 ηταν στο βασικο εξοπλισμο.. Κι εμενα που μου προεκυψε απο "edition 40" σε "R-Line" τους εχει,  οποτε φανταζομαι οτι και στην εκδοση αυτη ειναι standard.

Edited by pettros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Πέτρο.

Ετσι μου είχε πει και ο πωλητής τότε ( edition 40 είχα παραγγείλει κι εγώ ) αλλά βλέπω τώρα στο site της VW δεν τους αναφέρει http://www.volkswagen.gr/el/models/golf_7/trimlevel_overview.html#none

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Γιαννη!

 

Και για του λογου το αληθες:

 

1046546091081745.jpg

 

Παντως πιιστευω δεν τους αναφερει μια και προκειται για κατι οχι και τοσο σημαντικο.

Edited by pettros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.