Jump to content
pettros

Golf Mk 7 "40 Years Edition" Και R-Line

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους παιδιά!! Ονομάζομαι Κυριάκος... Σήμερα λοιπόν έκανα τη βόλτα μου και γω στην αντιπροσωπεία της VW στη θεσσαλονίκη!! Ποτέ μου δεν είχα vw και επειδή είναι να πάρω αμάξι σκέφτηκα για golf και συγκεκριμένα το R-line 1.4   125 ps...

Θέλω να μου πείτε την άποψη σας... Θα είναι με αυτόματο κιβώτιο DSG και διάφορα άλλα extra...θέλω να μου πείτε είναι αξιόπιστο αμάξι?? βγάζει κανένα πρόβλημα στο σασζμαν του?? Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να γίνω και εγώ μέλος της παρέας σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά!! Ονομάζομαι Κυριάκος... Σήμερα λοιπόν έκανα τη βόλτα μου και γω στην αντιπροσωπεία της VW στη θεσσαλονίκη!! Ποτέ μου δεν είχα vw και επειδή είναι να πάρω αμάξι σκέφτηκα για golf και συγκεκριμένα το R-line 1.4   125 ps...

Θέλω να μου πείτε την άποψη σας... Θα είναι με αυτόματο κιβώτιο DSG και διάφορα άλλα extra...θέλω να μου πείτε είναι αξιόπιστο αμάξι?? βγάζει κανένα πρόβλημα στο σασζμαν του?? Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να γίνω και εγώ μέλος της παρέας σας!!

Καλησπερα Κυριακο και καλως ορισες!

 

Αν θες ριξε μια ματια στο θεμα αυτο , οπως φυσικα και σε αλλα θεματα σχετικα με το Golf 7

 

Θα βρεις σχολια σε αρκετα θεματα που ισως σε απασχολουν σχετικα με το dsg και αλλα στοιχεια του εξοπλισμου μια και παρομοιες ανησυχιες ειχα και εγω. Σε γενικες γραμμες το DSG σε ανταμοιβει απο καθε αποψη και φυσικα ελπιζεις να μην σου βγαλει καποιο προβλημα κυριως μετα το τελος της εγγυησης.. Προσωπικα στα λιγα χλμ που εχω κανει δουλευει οψογα.. Ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να σου βγαλει προβλημα στο σαζμαν. Γενικα τα αυτοματα ειναι παντα πιο επικινδυνα και η επισκευη τους κοστιζει περισσοτερο. Αυτο ειναι το τιμημα της ξεκουρασης που προσφερει. Εγω δε θα επαιρνα DSG εκτος κι αν ημουν μεγαλος σε ηλικια και ηθελα ξεκουραση, θα εδινα τα ιδια λεφτα για κατι εξτρα στον εξοπλισμο, μια ηλιοροφη ας πουμε. Αν δε σε νοιαζουν τα λεφτα, να το βαλεις γιατι ειναι αψογο κιβωτιο και οσοι γνωστοι μου το εχουν μονο καλα λογια λενε. Οικονομικο, γρηγορο και φυσικα ξεκουραστο. Με το cruise control θα εισαι στην εθνικη και δε θα καις τιποτα με προσεκτικη οδηγηση. Εγγυηση θα εχεις για καποιο καιρο οποτε μην ανησυχεις για προβληματα. Και γενικα ειναι ενα κιβωτιο που χρησιμοποιειται χρονια δε βγηκε μολις στην παραγωγη και δεν ξερουμε πως δουλευει. Καλοριζικο αν τελικα το επιλεξεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

με την αφορμη ενος καρφιου (που ειχε ως αποτελεσμα να μου αναψει η ενδειξη πιεσης των ελαστικων και φυσικα να επισκεφτω το βουλκανιζατερ για επισκευη), τοποθετηθηκαν και τα κεντρικα καπακια με το λογοτυπο "R".

R cap front 1024.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

fime 1024.jpg

Επισης πριν λιγες μερες τοποθετηθηκαν στα πισω τζαμια φιμε ζελατινες (Llumar sun protection 49%) για να μην ενοχλειται ο μικρος στο καθισματακι και ειμαι πολυ ικανοποιημενος με το αποτελεσμα!

fime 640.jpg

Edited by pettros
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τώρα την βλακεία που έκανα.

Είχα την συνήθεια να βάζω αρωματικά (κυρίως δεντράκι). Ενώ για αρκετά χρόνια και με το παλιότερο αυτοκίνητο όλα μια χαρά, πήρα ένα άλλο αρωματικό το οποίο έκανα την βλακεία και το κρεμασα πάνω από το κλίμα.

Δείτε τι έγινε (προς παραδειγματισμό και αποφυγή):

aa1ad7ba956b2731e041bd29a8fc0b4e.jpg

Από ότι είδα μάλλον θέλει αλλαγή όλο το κλίμα, δεν αλλάζει μόνο το κουμπί ...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , AvatarX said:

 

 

Να πω και εγώ τώρα την βλακεία που έκανα.

 

 

Είχα την συνήθεια να βάζω αρωματικά (κυρίως δεντράκι). Ενώ για αρκετά χρόνια και με το παλιότερο αυτοκίνητο όλα μια χαρά, πήρα ένα άλλο αρωματικό το οποίο έκανα την βλακεία και το κρεμασα πάνω από το κλίμα.

 

 

Δείτε τι έγινε (προς παραδειγματισμό και αποφυγή):

 

 

aa1ad7ba956b2731e041bd29a8fc0b4e.jpg

 

 

Από ότι είδα μάλλον θέλει αλλαγή όλο το κλίμα, δεν αλλάζει μόνο το κουμπί ...

Αουτς....  που να το φανταστείς αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον για να έκανε τόση ζημιά στο κουμπί, καταλαβαίνει κανείς πόσο τοξικά είναι...

κρίμα,το καλήτερο που μπορείς να κανείς για να μυρίζει όμορφα το αμάξι,να πάρεις μια κολόνια και να ψεκάζεις απο μια φορά σε κάθε πατάκι!

δεν ήξερα οτι προκαλούν τέτοιο θέμα,αλλά ποτέ μου δεν εχω βάλει οτιδήποτε απο αυτά τα αρωματικά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω πω, δηλαδή αυτό έγινε από τις ουσίες που εκπέμπουν; Και ρωτήσες και δεν αλλαζει μόνο του το κουμπί; Πολύ κρίμα :( Κάνε βέβαια και μία ερώτηση στην αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ αυτό πόνεσε :unsure: . Την εποχή που είχαν βγει τα Ampi Pur, είχε βάλει ένας γνωστός μου σε ένα Ibiza, και για κακή του τύχη του ράγισε το μπουκαλάκι με αποτέλεσμα να χυθεί το υγρό και να του κάψει ένα μεγάλο μέρος της κεντρικής κονσόλας μαζί με το cd player. Από τότε δεν έχω ξαναβάλει υγρό αρωματικό Όταν παίρνω δεντράκια τα κρεμάω πάντα στον διακόπτη των φλας.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω το γκολφακι μου και εγω 3 μηνες! 1.4 tsi r line act + sunroof + bi xenon +light and sight +comfort pack  σε limestone grey! Ειδα το τοπικ και με επιασε αναστεναγμος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , Makismar said:

Περιμενω το γκολφακι μου και εγω 3 μηνες! 1.4 tsi r line act + sunroof + bi xenon +light and sight +comfort pack  σε limestone grey! Ειδα το τοπικ και με επιασε αναστεναγμος 

Υπομονη! Οταν βαλεις εξτρα εξοπλισμο πρεπει να εχεις και υπομονη... Κι εμενα στους 4.5 μηνες εφτασε..

Με το καλο να το δεχτεις!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τοσο περιμενα, με το καλο!!

Κινητήρας;

Sent from my iPhone using Tapatalk

( το πακετο για τα φωτα επρεπε να το χα βαλει κι εγω. Γενικα το θεμα των εξτρα δε το χειριστικά καλα κ ευτυχως που εδω τα παιδια με παρακίνησαν για τα ξενον)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , pettros said:

Υπομονη! Οταν βαλεις εξτρα εξοπλισμο πρεπει να εχεις και υπομονη... Κι εμενα στους 4.5 μηνες εφτασε..

Με το καλο να το δεχτεις!

Θελω φωτο με τα 7αρια του γκρουπ για να συμπληρωσω και εγω μολις το παρω!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , finikass said:

Limestone grey! Καλή επιλογή!

Ημουν αναμεσα στο ασπρο και αυτο!μετα ειδα και το μαυρο οταν το χε παραγγειλει και μου αρεσε κ αυτο αλλα πιστευω εκανα την καλυτερη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Makismar said:

Κινητηρας ο 1.4 με τα 150..δεν τον εχω ακουσει λαιβ ποτε ομως ετσι στα τυφλα πηρα το πιο δυνατο..εχει κανενας αποψη?

ΚΙ εγω χωρις να το εχω οδηγησει το πηρα.. Ομως ειχα .."συμβουλευτει" αρκετα forum αλλα και βιντεο π.χ. οπως το παρακατω..

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , pettros said:

ΚΙ εγω χωρις να το εχω οδηγησει το πηρα.. Ομως ειχα .."συμβουλευτει" αρκετα forum αλλα και βιντεο π.χ. οπως το παρακατω..

 

Ακουγεται καθολου? το τουρμπισμα δηλαδη και το αφημα / σκασιμο ...ειναι πριζα η δεν ειναι? 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ακούω κάτι.

Σε προηγούμενα αυτοκίνητα (leon, TT) είχα αλλάξει σκάστρα (κλειστού τύπου πάντα) και ακουγόταν.. 

Η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές μου λείπει ο πιο "σπορ" θόρυβος αλλά τις περισσότερες φορές απολαμβάνω την ηχομόνωση και την ποιότητα κύλισης.. Αν δεν αλλάζεις τις ταχύτητες ψηλά οταν νορμαλ έχεις την αίσθηση ότι οδηγάς ηλεκτρικό!!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Makismar οπως είπε και ο Πέτρος το αυτοκίνητο είναι σχεδός αθόρυβο. Εδώ και καιρό είμαι σε σκέψεις να του αλλάξω την εξάτμιση. Είχα αυτοκίνητο με ελευθέρας και το golf μου βγήκε υπερβολικά ύσηχο. 

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν , finikass said:

Makismar οπως είπε και ο Πέτρος το αυτοκίνητο είναι σχεδός αθόρυβο. Εδώ και καιρό είμαι σε σκέψεις να του αλλάξω την εξάτμιση. Είχα αυτοκίνητο με ελευθέρας και το golf μου βγήκε υπερβολικά ύσηχο. 

Για αυτους που θελουν "φασαρια"...

 

Supersprint

 

Remus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.