Jump to content
pettros

Golf Mk 7 "40 Years Edition" Και R-Line

Recommended Posts

Παίδες μήπως έχει κάποιος τον κατάλογο με τα έξτρα και τις τιμές τους? Έψαξα στο site αλλά δεν βρήκα τίποτα..

On line δεν θα βρεις τιμοκαταλογο προαιρετικου εξοπλισμου. Στο Ελληνικο site δεν υπαρχει ουτε configurator που "φτιαζεις" εσυ οπως θες το αυτοκινητο και βλεπεις και τις τις τιμες για καθε τι που προσθετεις..Αν σ' ενδιαφερει κατι συγκεκριμενο πες μου να σου πω την τιμη αν και πιθανον να εχουν αλλαξει απο τις αρχες Ιανουαριου που εγω εκανα την παραγγελια μου.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς για πόσο ακόμα θα διατίθεται η συγκεκριμένη έκδοση; Για όλο το 2015 ισως;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς για πόσο ακόμα θα διατίθεται η συγκεκριμένη έκδοση; Για όλο το 2015 ισως;

 

Δυστυχως δεν υπαρχει επισημη πληροφορια σχετικα τη διαθεσιμοτητα της συγκεκριμενης εκδοσης..

Η εκπομπη του ΣΚΑΙ TRACTION της 07/03/15 και συγκεκριμενα στο 15'.30" εχει μια μικρη παρουσιαση σχετικα με την συγκεκριμενη εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ερωτηση προς τους κατοχους της συγκεκριμενης  εκδοσης. Ποια μαρκα ελαστικων φοραει? Λογικα η διασταση ειναι 225/45/17? Εντυπωσεις απο κρατημα, ποιοτητα κυλισης και θορυβο?

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Ερωτηση προς τους κατοχους της συγκεκριμενης εκδοσης. Ποια ελαστικα φοραει? Λογικα η διασταση ειναι 225/45/17? Εντυπωσεις?

Πολύ πιο άνετα από ότι περίμενα, πολύ καλό κράτημα, απλά λίγο χειρότερη κατανάλωση.

Τώρα είναι ανάλογα και με το λάστιχο που θα τύχει να φοράει από το εργοστάσιο. Εμένα είχε τα bridgestone turanza που δεν τρελαίνομαι κιόλας...

Μεγάλη βλακεία που δεν μπορείς να διαλέξεις το λάστιχο που θα μπει από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο άνετα από ότι περίμενα, πολύ καλό κράτημα, απλά λίγο χειρότερη κατανάλωση.

Τώρα είναι ανάλογα και με το λάστιχο που θα τύχει να φοράει από το εργοστάσιο. Εμένα είχε τα bridgestone turanza που δεν τρελαίνομαι κιόλας...

Μεγάλη βλακεία που δεν μπορείς να διαλέξεις το λάστιχο που θα μπει από το εργοστάσιο.

Ενα editon 40 1.2 TSI που ειχαν φερει στην εδω αντιπροσωπεια και ειδα απο κοντα φορουσε τα Pirelli Cinturato P7 τα οποια εχουν καλες κριτικες. Λογικα θα περιμενω να δω με τι θα ερθει και κατα ποσο αξιζει να τ αλλαξω οσο ειναι καινουρια πληρωνοντας τη διαφορα..

 

Κατα τ' αλλα μεχρι τωρα ολα καλα? Ευχαριστημενος? Καποιο προβλημα?

 

Αν σου κανει κοπο οταν μπορεσεις να μετρησεις τη διαμετρο απο τα καπακια στις ζαντες και να μου πεις. Λογικα ειναι 6.5mm. Εχω παραγγειλει κατι καπακια με το λογοτυπο 'R' και δεν ειμαι σιγουρος αν πηρα τη σωστη διασταση...

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχε τα pirelli και εμένα. Για αλλαγή δεν το σκέφτομαι γιατί έτσι και αλλιώς σε 1.5 χρόνο όπως πάει θα είμαι για αλλαγή (πάνω από 5000 km σε 2 μήνες).

Για την διάσταση πάντως είναι μια χαρά. Δεν θα θυσίαζα το κράτημα τους για λίγο καλύτερη κατανάλωση. Ασε που είναι σχετικά οικονομική διάσταση για 17''.

Θα μετρησω για να σου πω την διάμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχε τα pirelli και εμένα. Για αλλαγή δεν το σκέφτομαι γιατί έτσι και αλλιώς σε 1.5 χρόνο όπως πάει θα είμαι για αλλαγή (πάνω από 5000 km σε 2 μήνες).

Για την διάσταση πάντως είναι μια χαρά. Δεν θα θυσίαζα το κράτημα τους για λίγο καλύτερη κατανάλωση. Ασε που είναι σχετικά οικονομική διάσταση για 17''.

Θα μετρησω για να σου πω την διάμετρο.

OK, σ' ευχαριστω!

 

5000 σε 2 μηνες??? Μπραβο! Τουλαχιστον θα ευχαριστιεσαι οδηγηση! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι έτσι και αλλιώς κάνω καθημερινά πολλά χιλιόμετρα (στα 5000 μόνο 2 μικρά ταξίδια), οπότε τόσο το diesel όσο και οι αναπαυτικές θέσεις ήταν απαραίτητα

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι έτσι και αλλιώς κάνω καθημερινά πολλά χιλιόμετρα (στα 5000 μόνο 2 μικρά ταξίδια), οπότε τόσο το diesel όσο και οι αναπαυτικές θέσεις ήταν απαραίτητα

Σαφως για το diesel δεν το συζηταω! Εγω το 5000 θα τα κανω στην καλυτερη περιπτωση σ 1+ χρονο.. Οποτε αυτος ηταν και ο λογος που επελεξα βενζινη.. Τα καθισματα που τα δοκιμασα στην εκθεση μου φανηκαν αρκετα καλα κυριως στο θεμα στηριξης.. Για το θεμα της ανεσης δεν μπορω να εκφερω αποψη γιατι δεν οδηγησα.. Το μασαζ πλακα ειχε παντως!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλα. Ως υποψήφιος αγοραστής του συγκεκριμένου μοντέλου (1.6 tdi) θα ήθελα να κάνω καποιες ερωτήσεις προς τους γνωστες.. Καταρχάς, τι σημαίνει επένδυση με ύφασμα/Vienna; Για εμένα πχ που με ενδιαφέρει συγκεκριμένο χρωμα ( marraquesh λέγεται αν δεν κάνω λάθος) υπάρχει τέτοιος συνδυασμός σε ύφασμα/δέρμα και αν όχι(που το θεωρώ πιθανότερο) μπορω να ζητησω εξολοκλήρου δέρμα( κ άραγε με ποιο κοστος μιας που τα θερμαινόμενα κτλ καθίσματα ηδη υπάρχουν). Δεύτερον, γνωριζετε αν μπορεί να μπει ηλιοροφη; Γιατί σε αντίστοιχες ειδικές εκδόσεις(blue motion) αν διάβασα σωστα, δεν διατίθεται..τρίτον, διάβασα και ξέρω απο εδώ οτι δεν γνωρίζουμε μέχρι ποτε υπάρχει η διάθεση της έκδοσης, απλα αν υπάρχει κάποιο update σε αυτό, μιας και η οποια παραγγελία θα μπει Σεπτέμβριο..σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποια απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Επισης Χρονια Πολλα.

 

Σχετικα με τις αποριες σου. Μια και η παραγγελια σου θα γινει οπως λες Σεπτεμβριο, οτι και να πουμε σχετικα με τη συγκεκριμενη εκδοση μπορει να μην ισχυει μια και δεν υπαρχει καμια επισημη ενημερωση σχετικα με το μεχρι ποτε θα ειναι διαθεσημη.. Το μονο σιγουρο ειναι οτι το αυτοκινητο σου θα ειναι με προδιαγραφες 2016! Σχετικα με τη συγκεκριμενη εκδοση ακομα και να μην υπαρχει μεχρι τοτε θα μπορεις να προσθεσεις στην εκδοση που θα επιλεξεις (π.χ. highline) το εξωτερικο πακετο R line και καποια αλλα π.χ.  ζαντες, οποτε προσωπικα δεν θα με ανυσηχουσε ιδιαιτερα  η πιθανη καταργηση της επετειακης εκδοσης.. Τα καθισματα που εχει η εκδοση 40 years ειναι στανταρ δηλ.συνδιασμος υφασμα - μαυρο δερμα οπως μπορεις να δεις σε φωτο στις προηγουμενες σελιδες και δεν μπορεις να επεμβεις... Οπως π.χ. και το χρωμα του ταμπλο (Brushed aluminum) χωρις να υπαρχει η δυνατοτητα προσθηκης ambient φωτισμου..

Το θεμα οροφη νομιζω εχει απαντηθει σε προηγουμενα ποστ.

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Επισης Χρονια Πολλα.

 

Σχετικα με τις αποριες σου. Μια και η παραγγελια σου θα γινει οπως λες Σεπτεμβριο, οτι και να πουμε σχετικα με τη συγκεκριμενη εκδοση μπορει να μην ισχυει μια και δεν υπαρχει καμια επισημη ενημερωση σχετικα με το μεχρι ποτε θα ειναι διαθεσημη.. Το μονο σιγουρο ειναι οτι το αυτοκινητο σου θα ειναι με προδιαγραφες 2016! Σχετικα με τη συγκεκριμενη εκδοση ακομα και να μην υπαρχει μεχρι τοτε θα μπορεις να προσθεσεις στην εκδοση που θα επιλεξεις (π.χ. highline) το εξωτερικο πακετο R line και καποια αλλα π.χ.  ζαντες, οποτε προσωπικα δεν θα με ανυσηχουσε ιδιαιτερα  η πιθανη καταργηση της επετειακης εκδοσης.. Τα καθισματα που εχει η εκδοση 40 years ειναι στανταρ δηλ.συνδιασμος υφασμα - μαυρο δερμα οπως μπορεις να δεις σε φωτο στις προηγουμενες σελιδες και δεν μπορεις να επεμβεις... Οπως π.χ. και το χρωμα του ταμπλο (Brushed aluminum) χωρις να υπαρχει η δυνατοτητα προσθηκης ambient φωτισμου..

Το θεμα οροφη νομιζω εχει απαντηθει σε προηγουμενα ποστ.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και το χρονο σου. Οσον αφορα τη παραγγελία οποιασδήποτε έκδοσης με τα χαρακτηριστικά της 40 edition έχω την αίσθηση οτι  το κοστος θα είναι πολύ μεγαλυτερο κ ίσως να μην συμφέρει η αγορά του με αυτον τον τροπο..όσον αφορα τα καθίσματα, αν κατάλαβα καλά διατίθενται μονο σε μαυρο χρωμα;  ή μαυρο είναι το δέρμα και εχεις επιλογή χρωματος στο ύφασμα;αυτό το τελευταιο το ρωταω γιατί σε κάποιο video ( του εξωτερικού βέβαια με διαφορετικό εξοπλισμό πιθανως) κάπου είδα διχρωμία..

Edited by sakplat
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και το χρονο σου. Οσον αφορα τη παραγγελία οποιασδήποτε έκδοσης με τα χαρακτηριστικά της 40 edition έχω την αίσθηση οτι  το κοστος θα είναι πολύ μεγαλυτερο κ ίσως να μην συμφέρει η αγορά του με αυτον τον τροπο..όσον αφορα τα καθίσματα, αν κατάλαβα καλά διατίθενται μονο σε μαυρο χρωμα;  ή μαυρο είναι το δέρμα και εχεις επιλογή χρωματος στο ύφασμα;αυτό το τελευταιο το ρωταω γιατί σε κάποιο video ( του εξωτερικού βέβαια με διαφορετικό εξοπλισμό πιθανως) κάπου είδα διχρωμία..

Φιλε μου το θεμα ειναι οτι με τη συγκεκριμενη εκδοση καπου κερδιζεις και καπου χανεις... Δηλαδη το γεγονος οτι σε περιοριζει οπως προανεφερα π.χ. στο χρωμα του ταμπλο (εχει της πιο φτηνης εκδοσης "0design"..) που συνεπαγεται οτι δεν μπορεις να βαλεις το ambient light (στανταρ στο Highline), ειναι ενα θεμα που εμενα προσωπικα με χαλασε.. Αλλο ειναι οτι δεν μπορεις να επιλεξεις αλλη ζαντα.. Επισης εχει στανταρ τη φτηνη εκδοση infotraiment "Color" και πρεπει να επιβαρυνθεις για να προσθεσεις την εκδοση "media" που εχει το highline. Τα καθισματα ειναι στανταρ αυτα δηλ. μαυρο δερμα και γκρι-μαυρο υφασμα.. Το video που εχεις δει μαλλον εχει τα καφε δερματινα καθισματα σε συνδιασμο αλκανταρα. Ετσι ειναι στις περισσοτερες χωρες η εκδοση 40 συν καποιο αλλο στανταρ εξοπλισμο. Αλλα ομως δεν εχει τα ergoactive καθισματα ουτε το εξωτερικο "Rline" πακετο.. Οι singapure ζαντες νομιζω ειναι στανταρ σ' ολες τις χωρες.. Νομιζω ομως οτι εκει εχουν δυνατοτητα αλλαγης.

 

Εγω θα σου ελεγα.. Περιμενε να δεις τον Ιουνιο τι αλλαγες θα εχει η εκδοση του 2016 και βαλτα κατω (αν μεχρι τοτε υπαρχει η εκδοση 40..) και δες τι συνδιασμους μπορεις να κανεις αναλογα με την καθε εκδοση (design,generation, highline, edition 40).

;)

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα πάντως καθίσματα είναι τα ergoactive seats, τα οποία και έξω μόνο σε αυτό το συνδιασμό τα έχω δει. Εναλλακτικά έξω τα είχα δει και εντελώς δερμάτινα μαύρα ή μπεζ.

Πάντως είναι απόλαυση το πόσο αναπαυτικά είναι. Προσωπικά πριν βγει το edition 40 ήμουνα αποφασισμένος να τα περάσω σαν extra. Είχα ρωτήσει και τιμή και μου είχαν πει 900+, οπότε αυτό απαντάει και στο άλλο θέμα που εθεσες, ότι δηλαδή σαν extra rline και καθίσματα θα κοστίζουν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η Volkswagen αποκάλυψε το Golf GTI Clubsport concept

 

Μετά τις teaser φωτογραφίες της προηγούμενης εβδομάδας, η Volkswagen αποκάλυψε το Golf GTI Clubsport concept, που θα κάνει επίσημο ντεμπούτο αύριο στο Wörthersee GTI Meeting.

Δημιουργήθηκε για τον εορτασμό της 40ης επετείου του Golf GTI, το τρίθυρο Clubsport concept έχει επιθετικό αμάξωμα, το οποίο θα μεταφερθεί στο αυτοκίνητο παραγωγής που να παρουσιαστεί το 2016, 19-ιντσών ζάντες και μαύρη οροφή σε συνδυασμό με το Oryx White χρώμα του αυτοκινήτου.

Το πιο ισχυρό Golf GTI είναι η έκδοση Performance, με 230 ίππους. Το Clubsport concept έχει αναβαθμιστεί στους 265 ίππους και έχει τη λειτουργία overboost, που παρέχει ένα επιπλέον 10% της ηλεκτρικής ενέργειας για σύντομο χρονικό διάστημα.

Η δύναμη διοχετεύεται στον εμπρός άξονα, μέσω ενός 6-τάχυτου DSG και ένος ηλεκτρονικά ελεγχόμενου διαφορικού XDS. Οι επιδόσεις του δεν έχουν αποκαλυφθεί ακόμα, είναι πάντως πιο γρήγορο από το Performance, που κάνει τα 0-100 σε 6,4 δευτερόλεπτα και έχει τελική 250 km/h.

 

Volkswagen-Golf-GTI-Clubsport1-593x420.jVolkswagen-Golf-GTI-Clubsport-2-605x420.

Volkswagen-Golf-GTI-Clubsport-3-688x420.Volkswagen-Golf-GTI-Clubsport-1-688x420.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όποιος πρόλαβε...πρόλαβε.. Πήγα να ρωτήσω σήμερα και μου είπαν ότι "σταμάτησε" η παραγωγή του,
και σε diesel δεν υπάρχει τίποτα ετοιμοπαράδοτο..

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πρόλαβε...πρόλαβε.. Πήγα να ρωτήσω σήμερα και μου είπαν ότι "σταμάτησε" η παραγωγή του,

και σε diesel δεν υπάρχει τίποτα ετοιμοπαράδοτο..

Στον Configurator του Γερμανικου site εχει ακομα την εκδοση edition 40. Το ιδιο και στο Ελληνικο site.. Πολυ πιθανο να μην εχουν ενημερωθει... ειδικα το Ελληνικο..

Αλλα και παλι πιστευω οτι δεν ειναι τοσο μεγαλο το κακο μια και μπορεις να διαμορφωσεις π.χ. το Highline με το εξωτερικο πακετο R-Line, τα καθισματα Ergoactive, ζαντες κ.α. Και να εχεις το piano black εσωτερικο και το ambient light που στην εκδοση 40 δεν εμπαιναν..

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πρόλαβε...πρόλαβε.. Πήγα να ρωτήσω σήμερα και μου είπαν ότι "σταμάτησε" η παραγωγή του,

και σε diesel δεν υπάρχει τίποτα ετοιμοπαράδοτο..

Εχτες που πηγα απο την αντιπροσωπεια για τα διαδικαστικα εν οψη της επικειμενης αφιξης το δικου μου, ρωτησα και μου ειπαν οτι μπορει να μπει κανονικα παραγγελια της εκδοσης 40...

Link to comment
Share on other sites

Εχτες που πηγα απο την αντιπροσωπεια για τα διαδικαστικα εν οψη της επικειμενης αφιξης το δικου μου, ρωτησα και μου ειπαν οτι μπορει να μπει κανονικα παραγγελια της εκδοσης 40...

Καλημέρα Πέτρο,

Αν επιτρέπεται από ποια αντιπροσωπεία έκανες την παραγγελία σου??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Πέτρο,

Αν επιτρέπεται από ποια αντιπροσωπεία έκανες την παραγγελία σου??

Χανιά.. Συγκεκριμενα μου ειπαν οτι πριν 5 μερες εβαλαν μια παραγγελια. Απ' οσο γνωριζω παντως οταν κατι αλλαζει σε τετοια θεματα ερχεται καποια ενημερωση.. Εσενα ηταν καθετοι οτι πλεον δεν μπορεις  να βαλεις παραγγελια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.